تغذیهخوراکی و خواص درمانی

فواید نوشیدن آب ترشی برای سلامتی

نوشیدن آب ترشی ممكن است در ابتدا ناخوشایند به نظر برسد، اما فوايد بسياري براي سلامتي دارد البته به نوع آب ترشی بستگي دارد.

سالهاست ورزشکاران از این نوشیدنی براي تسكين گرفتگي عضلات خود و موارد دیگر استفاده مي كنند، فواید سلامتي آب ترشی بسيار است و در ادامه به برخي آنها اشاره شده است.

مزایای آب ترشی براي سلامتي

  • پروبیوتیک

ترشی های تخمیر شده طبیعی و آب آنها حاوی میکروارگانیسم های مفیدی به نام پروبیوتیک است. پروبیوتیک ها باکتری های زنده و میکروسکوپی و مخمر هستند كه در مواد غذايي زير يافت مي شود:

  • کیمچی
  • کلم ترش
  • ماست

روده بسیاری از گونه های باکتری برای سوخت و ساز بدن ، سلامت کلی ، هضم و مبارزه با بیماری ها را دارد كه به اضطراب ، افسردگی کمتر و خلق و خوی بهتر فرد كمك مي كند. پروبیوتیک ها به حفظ تعادل باکتری های خوب روده کمک كرده  و به هضم بهتر غذا كمك مي كند.

بیشتر بخوانید: ارزش غذایی و خواص بادمجان ( بادنجان )

پروبیوتیک ها را مي توان در ترشی هایي که به جاي سركه با استفاده از نمک و ادویه تخمیر مي شوند نيز يافت. توجه داشته باشيد در مصرف آب ترشي زياده روي نكنيد.

  • كمك به بهبودی بعد از ورزش

الکترولیت ها به حفظ تعادل مایعات در بدن کمک می کنند . آب ترشی حاوی الکترولیت ، سدیم و مقداری پتاسیم و منیزیم است كه به هیدراته شدن بدن بعد از ورزش کمک مي كند.

  • تنظیم قند خون

مطالعات نشان می دهد که سرکه از افزایش سن و کاهش قند خون جلوگیری ميکند بنابراين آب ترشي هايي كه پايه تشكيل دهنده آنها سركه است پس از سرکه سیب غافل نشويد.

بیشتر بخوانید: ۴ مورد از خواص شگفت انگیز ماهی

  • کاهش وزن

در مورد اثرات ترشیجات روی کاهش وزن ، تحقیقات کمی صورت گرفته است اما آب ترشی با تثبیت قند خون به مهار اشتهای شما کمک  مي کند و کنترل اشتها را آسان تر مي كند بنابراين قطعا آب ترشی به بهبود هضم و متابولیسم کاهش وزن بدن کمک مي كند.

  • حاوی آنتی اکسیدان های ضد بیماری

آنتی اکسیدان ها سلول های بدن را در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت مي كند. رادیکال های آزاد مولکول هایی در داخل بدن هستند که با سرطان ، بیماری های قلبی و موارد دیگر مرتبط مي باشند بنابراين مي توان برخي از آنتی اکسیدان ها را از آب ترشی دریافت كرد با اين وجود خوردن ترشي بهتر از آب ترشي مي باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا