پس از زایمانزنان و زایمان

ریزش مو بعد از زایمان؛ آیا موهای از دست رفته باز می‌گردد؟

ریزش مو بعد از زایمان اتفاقی است که بسیاری از مادران با آن روبه‌رو می‌شوند. شما یک مادر هستید و بدن شما به تازگی ارگانیک‌ترین و تکاملی‌ترین انگیزه بیولوژیکی زندگی را انجام داده است؛ یعنی ایجاد زندگی. اما همراه با این معجزه ممکن است یک بیماری ریزش مو – آلوپسی پس از زایمان – ایجاد شود.

ریزش مو بعد از زایمان می‌تواند بعد از لذت بردن از موهای با شکوه، ضخیم و براق بارداری شما شوکه کننده باشد.

پس از زایمان، اماکن دارد متوجه ریزش توده‌های مو، نازک شدن موی اطراف شقیقه‌ها، درخشندگی کم رنگ و حجم کمتر از حد مطلوب آن‌ها شوید.

چرا مو از حداکثر سلامتی و درخشندگی به شکلی نازک تغییر می‌کند؟ آلوپسی پس از زایمان که اغلب به آن ریزش مو بعد از زایمان نیز گفته می‌شود، وضعیتی است که به دلیل تعادل یا عدم تعادل قابل توجه هورمون‌ها ایجاد می‌شود.

چه چیزی باعث ریزش مو بعد از زایمان می‌شود؟

زنی که دچار ریزش مو بعد از زایمان شده است|سیوطب

تمام موهای بدن ما در چرخه‌ای رشد می‌کنند که می‌تواند بین 2 تا 7 سال طول بکشد. فاز فعال یا در حال رشد یک تار مو «آناژن» نامیده می‌شود و طول موهای ما را تعیین می‌کند.

پس از مدتی، فولیکول مو قبل از وارد شدن به فاز استراحت خود «تلوژن» وارد مرحله گذار به نام «کاتاژن» می‌شود؛ در نهایت ریزش اتفاق می‌افتد «اگزوژن» و این فرآیند دوباره شروع می‌شود.

تغییرات مربوط به سطح هورمون، قبل، در طول و بعد از بارداری می‌تواند بر رشد مو تاثیر گذارد. تجربه عدم تعادل هورمونی پس از زایمان کاملا طبیعی است و یکی از علائم عدم تعادل هورمونی ریزش مو بعد از زایمان است.

اصطلاح پزشکی ریزش مو بعد از زایمان تلوژن افلوویوم است. این بیماری که به آن آلوپسی پس از زایمان نیز گفته می‌شود، نسبتا شایع بوده و بین 40 تا 50درصد از زنان در ماه‌های بعد از زایمان به آن مبتلا می‌شوند.

در طول بارداری، بدن سطوح بالایی از هورمون بارداری، hCG (گونادوتروپین کوریونی انسانی)، همراه با استروژن، اکسی توسین، پرولاکتین و پروژسترون ترشح می‌کند.

در این زمان این تجمع هورمونی باعث می‌شود مادران پوستی نرم و شاداب را تجربه کنند که به آن «درخشش دوران بارداری» می‌گویند.

هورمون‌های بارداری می‌توانند بدن شما را به روش‌های مختلفی تحت تاثیر قرار دهند. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شده باشید که موهای شما در دوران بارداری ضخیم‌تر شده است.

هورمونی به نام استروژن جفتی مسئول این کار است که باعث می‌شود موهای شما سریع‌تر رشد کنند و احتمال ریزش آن کمتر شود.

متاسفانه این مرحله کوتاه مدت است و بیشتر این ویژگی‌های قابل توجه پس از زایمان از بین می‌رود. سطح هورمون‌ها به سرعت کاهش می‌یابد و یک عارضه جانبی این تغییر فاجعه بار، ریزش مو بعد از زایمان است.

این تضاد ناامید کننده است، با توجه به اینکه بسیاری از زنان در طول بارداری ریزش روزانه کمتری را تجربه می‌کنند.

پس از زایمان ریزش موی قابل توجه و توده‌ای را برای حدود 2 تا 4 ماه سپری خواهند کرد.

به عنوان یک مادر، یکی از مواردی که نباید نگران آن باشید، ریزش مو است. چراکه با راه‌حل‌ها و گذر زمان، موهای شما شکل و فرم طبیعی خود را به دست خواهند آورد.

با این حال، نازک شدن مو پس از بارداری نگران کننده و در بعضی مواقع استرس‌زا است.

بیشتر بخوانید: حمام بچه ها ، چگونه کودک خود را حمام کنیم؟

علائم و نشانه‌های ریزش مو پس از زایمان

همه زنان پس از بارداری دچار ریزش مو نمی‌شوند. علاوه بر این، ممکن است پس از یک بارداری دچار ریزش مو شوید و در زایمان دیگر مشکلی نداشته باشید.

زنانی که پس از زایمان دچار ریزش مو می‌شوند، هنگام شستن یا برس زدن مو با توده‌های بزرگی از ریزش مو مواجه می‌شوند.

همچنین ممکن است متوجه تجمع تارهای مو روی بالش خود شوند. یکی از مطمئن‌ترین نشانه‌های ریزش مو بعد از زایمان نازک شدن موهای اطراف شقیقه‌ها است.

اگر مطمئن نیستید که ریزش موی شما به دلیل زایمان یا دلایل دیگر باشد، در مورد علائم و گزینه‌های درمانی خود با پزشک زنان و زایمان مشورت کنید.

تشخیص آلوپسی پس از زایمان

دو حالت مرتبط با ریزش مو پس از بارداری وجود دارد و پزشک شما می‌تواند یکی از آن‌ها را تشخیص دهد.

آلوپسی پس از زایمان

نوعی از ریزش بیش از حد مو که زنان را دو تا چهار ماه پس از زایمان تحت تاثیر قرار می‌دهد و به دلیل تغییرات شدید در ترشح هورمون‌هایی که چرخه رشد طبیعی مو را مختل می‌کند، ایجاد می‌شود.

آلوپسی تلوژن

یک وضعیت ریزش مو ناشی از رویدادهای مهم زندگی، از جمله زایمان. ضربه‌های فیزیکی به بدن شوک وارد کرده، سطح استروژن را کاهش می‌دهد و موها را به تلوژن افلوویوم تبدیل می‌کند، یعنی شروع ناگهانی ریزش بیش از حد مو اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید :معنی انواع گریه نوزاد، گریه های مختلف نوزاد به چه معناست؟

درمان ریزش مو پس از زایمان

مادری که دچار ریزش مو بعد از زایمان بوده است|سیوطب

جلوگیری از ریزش مو بعد از زایمان چالش‌برانگیز خواهد بود، زیرا تغییرات هورمونی کاملا طبیعی است.

خوشبختانه، گزینه‌های زیادی وجود دارد که به موهای شما کمک می‌کند تا به حالت درخشان و سالم خود برگردند. موها باید طی 6 تا 12 ماه پس از زایمان به چرخه رشد طبیعی خود برسند.

با این حال انتظار می‌تواند عزت نفس و اعتماد به نفس را کاهش دهد. در حالی که هورمون‌های شما دوباره تنظیم می‌شوند، ریزش پس از زایمان به آرامی کاهش می‌یابد.

محصولات و برنامه‌های روتین ریزش مو بعد از زایمان می‌توانند به احیای مو و بازگرداندن آن به حالت عادی کمک کنند.

بهترین درمان ریزش مو پس از زایمان، ترکیب روش‌ها و استفاده از محصولات مختلف است تا بتوانید توسط آن‌ها حجم و درخشش موها را حفظ کنید.

 • قبل از شستن مو از یک درمان ضد ریزش مو مانند INTACT استفاده کنید که ریزش مو تا 77درصد کاهش یابد و حجم و درخشندگی بیشتری داشته باشد
 • از شامپو و نرم کننده آبرسان و مغذی استفاده کنید. محصولات غنی شده با روغن نارگیل می‌توانند هیدراتاسیون بسیار مورد نیاز فولیکول‌های مو را تامین کنند
 • برای جوان‌سازی تارهای مو با عمری درخشان، موی خود را کوتاه کنید. لایه‌ها با رشد مجدد مو، حجم مو را اضافه می‌کنند
 • رژیم غذایی سالم سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و پروتئین‌های غنی از مواد مغذی، سبزیجات، میوه‌ها و اسیدهای چرب امگا داشته باشید. همچنین می‌توانید در مورد افزودن مکملی که برای حمایت از موهای سالم‌تر فرموله شده است، با پزشک خود مشورت کنید
 • با آرایشگر خود در مورد گزینه‌های حالت‌دهی طبیعی، حالت دهنده عمیق و درمان‌های براق کننده که باعث آبرسانی مجدد مو و افزایش درخشندگی می‌شود، مشورت کنید

بیشتر بخوانید: ترس از زایمان؛ هراسی طبیعی که باید درمان شود

هورمون‌ها چگونه روی رشد موهای شما تاثیر می گذارند؟

در زنان باردار، پس از زایمان و یائسگی، استروژن هورمون اصلی است که بر رشد موهای شما تاثیر می‌گذارد.

در دوران بارداری، بدن شما مقدار استروژنی را که تولید می‌کند افزایش می‌دهد که سیگنال فولیکول‌های بیشتری را برای ورود به فاز رشد نسبت به مرحله استراحت چرخه رشد مو می‌دهد.

در این مدت، ممکن است موهای پرتر و ضخیم‌تری را تجربه کنید. همچنین امکان دارد متوجه شوید که موهای شما در دوران بارداری به طور قابل توجهی سریع‌تر از قبل رشد می‌کنند.

پس از زایمان، سطح استروژن کاهش می‌یابد (به سطح قبل از بارداری باز می‌گردد)، که باعث می‌شود فولیکول‌های مو وارد فاز استراحت شوند و موهای کمتری رشد کنند. پس از حدود 100 روز در مرحله استراحت، موها شروع به ریزش می‌کنند.

علاوه بر تغییرات استروژن و پروژسترون در دوره پس از زایمان، استرس و تغذیه بر سطح هورمون‌ها تاثیر می‌گذارد که می‌تواند بر رشد مو نیز تاثیر گذارد.

تیروئیدیت، ناشی از التهاب غده تیروئید، منجر به عدم تعادل هورمون‌های تیروئید می‌شود که می‌تواند رشد مو را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر بخوانید: آمادگی رحم برای بارداری؛ قاعدگی‌های شما منظم است؟

ریزش مو بعد از زایمان از چه زمانی شروع می‌شود؟

زنان ممکن است دو تا چهار ماه پس از زایمان شروع به ریزش مو را تجربه کنند. میزان ریزش مو برای هر زن متفاوت است و همیشه به کیفیت یا کمیت موهای در دوران بارداری بستگی ندارد.

با این حال اگر موهای بلندتری داشته باشید یا در دوران بارداری رشد موی زیادی داشته باشید، ممکن است ریزش مو شدیدتر به نظر برسد.

ریزش مو بعد از زایمان چقدر طول می کشد؟

اکنون که می‌دانید چه زمانی و چرا ریزش مو شروع می‌شود، ممکن است از خود بپرسید: ریزش مو بعد از زایمان چه زمانی متوقف می‌شود؟

مهم است که به یاد داشته باشید که ریزش مو بعد از زایمان موقتی است. برای بسیاری از زنان، ریزش موی چهار ماهه پس از زایمان بسیار رایج است و ریزش مو بعد از زایمان ممکن است تا چند ماه ادامه یابد.

الگوی رشد طبیعی مو معمولا پس از شش ماه بعد از زایمان بازمی‌گردد، اما برخی از زنان ممکن است تا یک سال بعد هم دچار ریزش مو بعد از زایمان شوند.

اگر فکر می‌کنید که ریزش موی شدید پس از زایمان را تجربه می‌کنید یا علائم برای بیش از یک سال ادامه دارد، با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: انسداد لوله‌های فالوپ رحمی؛ عارضه‌ای بدون علائم اما خطرناک برای باروری

چگونه از ریزش مو بعد از زایمان جلوگیری کنیم؟

چگونه از ریزش مو بعد از زایمان جلوگیری کنیم؟ یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که خانم‌ها در ماه‌های بعد از زایمان می‌پرسند. خوشبختانه برخی از پاسخ‌ها مشابه هستند.

شما می‌توانید با حفظ بدن و سبک زندگی سالم در هفته‌ها و ماه‌های بعد از زایمان از ریزش مو بعد از زایمان جلوگیری کنید:

 • ورزش منظم و ملایم تا متوسط ​​انجام دهید
 • برای حمایت از بدن در حال تغییر و کمک به بهبودی پس از زایمان، از یک رژیم غذایی سالم غنی از مواد مغذی استفاده کنید
 • در صورت توصیه پزشک از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی پس از زایمان استفاده کنید

از آنجایی که ریزش مو بعد از زایمان نتیجه طبیعی تغییر هورمون‌های شما است، چیزی نیست که بتوانید فورا آن را متوقف کنید.

با این حال اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن اثرات ریزش مو بعد از زایمان و کمک به رشد موهای سالم انجام دهید.

بیشتر بخوانید: سرطان رحم + مواردی که خانم‌ها باید به آن‌ها توجه کنند

در اینجا شش مورد وجود دارد که می‌توانید برای درمان ریزش مو بعد از زایمان امتحان کنید:

رژیم غذایی سالم را حفظ کنید

همه ما می‌دانیم که حفظ یک رژیم غذایی سالم عامل مهمی برای سلامتی و تندرستی مطلوب است. به ویژه برای زنان پس از زایمان، یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به بهبودی کلی کمک و از پیشرفت ریزش مو بعد از زایمان جلوگیری کند.

اطمینان پیدا کنید که رژیم غذایی شما شامل تعادل لازم از ویتامین‌ها و مواد مغذی است که عمدتا در سبزیجات، غلات کامل و میوه‌های تازه یافت می‌شود. به خاطر داشته باشید که در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا هیدراته بمانید.

مکمل‌های غذایی مصرف کنید

اگر نگران ریزش مو بعد از زایمان هستید، با پزشک خود در مورد مصرف مکمل‌های ویتامین یا مواد معدنی برای کمک به توقف ریزش مو و رشد مجدد مو صحبت کنید.

انجمن بارداری آمریکا موارد زیر را توصیه می‌کند:

 • ویتامین B کمپلکس و یا بیوتین (B7)
 • آهن
 • ویتامین C
 • ویتامین E
 • فلز روی

این مواد مغذی ممکن است در برنامه بهبودی پس از زایمان شما وجود داشته باشد، بنابراین قبل از مصرف هرگونه مکملی حتما با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی پیش از بارداری؛ تامین سلامت مادر و نوزاد

استرس را کاهش دهید

انجام اقداماتی برای کاهش سطح استرس، مزیت کمک به تنظیم تعادل هورمونی را در پی دارد. تکنیک‌های مختلف آرامش مانند تمرکز حواس، مدیتیشن یا تمرینات تنفسی را تمرین کنید.

زمانی را برای ورزش ملایم یا متوسط ​​​​قرار دهید که می‌تواند به کاهش استرس نیز کمک کند. از دوستان و عزیزان خود برای مراقبت از نوزاد یا حتی کارهای خانه کمک بخواهید.

ریزش مو پس از زایمان، اگرچه استرس‌زا است، اما یک علامت کاملا طبیعی از تغییر هورمون‌های شما پس از تولد خواهد بود.

یکی از علائم پس از زایمان که نباید از آن غافل شوید، افسردگی است. اگر در هفته‌ها و ماه‌های بعد از زایمان احساس اضطراب، عصبانیت یا گیجی داشتید، حتما با عزیزان یا پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید :تنبلی تخمدان و شناخت عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک

مدل موی خود را تغییر دهید

شاید نام کلیشه‌ای «مدل موی مادر» را شنیده باشید، مدل موی کوتاه‌تری که بسیاری از تازه‌مادرها پس از تولد نوزادشان به سراغ آن می‌روند. مدل کوتاه‌تر نیز ممکن است به کاهش ریزش مو بعد از زایمان کمک کند.

صرف نظر از طول موهای خود، حالت خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که میزان استرسی که به مو وارد می‌کنید کاهش یابد.

برای جلوگیری از پارگی یا شکستن موها، برس زدن شدید مو را محدود کنید و سعی کنید موها را به زور به حالت‌هایی مانند دم اسبی یا بافته تغییر حالت ندهید.

روتین مراقبت از موهای خود را اصلاح کنید

ممکن است متوجه شوید که اصلاح روال مراقبت از مو می‌تواند به جلوگیری از ریزش بیشتر مو کمک کند.

سعی کنید از شامپوی ریزش مو بعد از زایمان استفاده کنید که با بیوتین و سیلیس و یک نرم‌کننده و مرطوب‌کننده عمیق غنی شده است.

موها هنگام خیس شدن شکننده‌تر می‌شوند، بنابراین پس از شستن موها به آرامی برس بزنید یا صبر کنید تا خشک شود.

سشوار خود را در حالت خنک قرار دهید و استفاده از غلتک‌های داغ یا اتوهای صاف کننده کنار بگذارید تا آسیب بیشتری به خاطر گرمای بیش از حد به خود وارد نکنید.

موهای شما می‌توانند از محصولات تخصصی دیگری که متخصص پوست می‌تواند توصیه کند، مانند اسپری‌های پوست سر و ماسک‌های مو بهره‌مند شوند.

بیشتر بخوانید: اختلالات تخمک گذاری؛ مشکلات هورمونی و معضلات تشکیل لقاح

طبیعت مو را حفظ کنید

در طول ریزش مو پس از زایمان، سعی کنید به جای رنگ کردن موهایتان یا استفاده از ژل‌ها و اسپری‌های خشن برای حالت دادن به موهایتان، اجازه دهید موهایتان به سادگی خود باشد.

ممکن است بخواهید روغن‌های طبیعی را انتخاب کنید که گفته می‌شود به تقویت رشد مو و کاهش یا توقف ریزش مو کمک می‌کند:

 • می‌توانید چند قطره روغن نعناع را به شامپو خود اضافه کنید، این می‌تواند به مرطوب کردن مو و بهبود درخشندگی آن کمک کند
 • ماهی یا روغن بذر کتان مصرف کنید که ممکن است به بازیابی سطوح بهینه اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3، امگا 6 و امگا 9 کمک کند که باعث سلامت مو می‌شوند
 • می‌توانید روغن بادام یا روغن کرچک را به آرامی روی پوست سر ماساژ دهید، زیرا این کار می‌تواند رشد مو را تحریک کند

بیشتر بخوانید: عفونت واژن و شناخت علائم اختصاصی بیماری

صبور باشید

ریزش مو می‌تواند برای بسیاری از زنان یک علامت مبهوت کننده و ناراحت کننده پس از زایمان باشد، اما همان‌طور که ضرب‌المثل قدیمی می گوید: این نیز بگذرد.

یادداشت پایانی

به طور معمول، ریزش مو بعد از زایمان با بازگشت سطح هورمون‌ها به حالت طبیعی خود اصلاح می‌شود.

سعی کنید در مورد ریزش موی موقت استرس نداشته باشید و بپذیرید که این یک بخش طبیعی از بهبودی پس از زایمان است.

منبع
pampers.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا