پیش از بارداریزنان و زایمان

نکاتی مهم در مورد آمادگی بارداری بعد از سقط

بسیاری از زنانی که سقط جنین می‌کنند، آمادگی بارداری بعد از سقط را دارند و همچنان مایل به بچه دار شدن در آینده هستند. اما سقط جنین چگونه بر بارداری آینده تأثیر می گذارد؟

سقط جنین در بیشتر موارد بر باروری شما تأثیر نمی گذارد

شما در واقع می‌توانید فقط چند هفته پس از سقط جنین باردار شوید؛ حتی اگر هنوز پریود نشده‌ باشید. این موضوع بستگی به این دارد که قبل از سقط جنین چقدر در دوران بارداری خود بوده‌اید. اگر سعی می‌کنید بلافاصله پس از سقط جنین باردار شوید یا می‌خواهید از باردار شدن مجدد خودداری کنید، در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد آنچه در هفته‌ها و ماه‌های پس از عمل و آمادگی بارداری بعد از سقط را آورده‌ایم.

چه مدت بعد از سقط می توانید باردار شوید؟

سقط جنین باعث شروع مجدد چرخه قاعدگی شما می‌شود. تخمک‌گذاری هنگامی که تخمک از تخمدان خارج می‌شود، معمولاً در حدود روز 14 چرخه قاعدگی 28 روزه رخ می‌دهد. این بدان معناست که احتمالاً چند هفته پس از سقط جنین، تخمک‌گذاری خواهید داشت. به عبارت دیگر، اگر از چند هفته بعد از عمل، رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، حتی اگر هنوز پریود نشده‌اید، آمادگی بارداری بعد از سقط امکان پذیر است. با این حال، همه افراد یک چرخه 28 روزه ندارند، بنابراین زمان دقیق این اتفاق می‌تواند متفاوت باشد.

چرخه قاعدگی برخی زنان به طور طبیعی کوتاه‌تر است. این بدان معناست که ممکن است فقط هشت روز پس از عمل تخمک‌گذاری شروع شود و آمادگی بارداری بعد از سقط برای آنها زودتر اتفاق بیفتد. مدت زمان سپری شده قبل از تخمک گذاری نیز بستگی به این دارد که دوران بارداری شما قبل از سقط جنین چقدر بوده است. هورمون‌های بارداری می‌توانند چند هفته پس از عمل در بدن شما باقی بمانند. این امر باعث تاخیر در تخمک‌گذاری و قاعدگی می‌شود.

علائم بارداری پس از سقط جنین

علائم بارداری پس از سقط جنین شبیه علائم بارداری عادی خواهد بود. آن‌ها عبارت‌اند از:

 • سینه‌های حساس
 • حساسیت به بو یا مزه
 • تهوع یا استفراغ
 • خستگی
 • پریود نشدن

اگر تا شش هفته پس از سقط پریود نشده‌اید، تست بارداری خانگی انجام دهید. اگر نتایج مثبت است، با پزشک خود برای چکاب قبل بارداری تماس بگیرید. آنها می‌توانند آزمایش خون انجام دهند تا مشخص شود آیا شما باردار هستید یا هنوز از بارداری سقط شده، هورمون بارداری باقی مانده است.

بیشتر بخوانید: کیست تخمدان چیست و در چه صورت خطرناک می شود 

آمادگی بارداری بعد از سقط چه مدت طول می‌کشد؟

پس از سقط جنین، پزشکان به طور کلی توصیه می‌کنند که حداقل یک تا دو هفته برای داشتن رابطه جنسی منتظر بمانید تا خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد. تصمیم برای باردار شدن مجدد پس از سقط جنین در نهایت تصمیمی است که باید با مشورت پزشک خود بگیرید. در گذشته، پزشکان توصیه می‌کردند که زنان حداقل سه ماه منتظر بمانند تا دوباره باردار شوند اما شرایط دیگر اینگونه نیست.

اگر از نظر ذهنی، احساسی و جسمی آمادگی بارداری بعد از سقط را دارید، نیازی به صبر نیست. با این حال، اگر پس از سقط جنین دچار عوارض شدید یا از نظر احساسی آماده نیستید، ممکن است عاقلانه باشد که منتظر بمانید تا دوباره احساس بهتری داشته باشید.

در صورت بروز هرگونه عوارض ناشی از سقط جنین، از پزشک خود بپرسید که آیا رابطه جنسی مجدد، امن است یا خیر. عوارض جدی بعد از سقط جنین و جراحی غیر معمول است اما برخی از مشکلات ممکن است رخ دهند.

عوارض سقط جنین از طریق جراحی 

عوارض با سقط جنین از طریق جراحی شایع‌تر است. این عوارض عبارت‌اند از:

 • عفونت‌ها
 • پارگی دهانه رحم
 • سوراخ شدن رحم
 • خونریزی

واکنش‌های آلرژیک به داروهای مورد استفاده در طول عمل

اگر به دلایل پزشکی مجبور به سقط جنین شدید، یک معاینه کامل پزشکی انجام دهید تا مطمئن شوید که آمادگی بارداری بعد از سقط را دارید و مشکلات مشابهی نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین مواردی که باید در مورد آزمایش ژنتیک قبل از بارداری بدانید

آیا سقط جنین خطر عوارض بارداری آینده را افزایش می دهد؟

آمادگی بارداری بعد از سقط | تصویر سونوگرافی

اعتقاد پزشکان بر این نیست که سقط جنین باعث مشکلات باروری یا عوارضی در بارداری‌های بعدی می‌شود. با این حال، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که سقط جنین می‌تواند خطر زایمان زودرس یا داشتن بچه‌ای با وزن کم را افزایش دهد. مطالعات در مورد این خطرات متناقض بوده است.

حتی یک مطالعه نشان داده است زنانی که در سه ماهه اول سقط جنین تحت عمل جراحی قرار گرفتند در بارداری بعدی خود بیشتر در معرض سقط قرار داشته‌اند. اما مهم است که درک کنیم این خطرات هنوز غیرمعمول تلقی می‌شوند.

خطر ممکن است به نوع سقط انجام شده بستگی داشته باشد. در اینجا بیشتر به دو نوع اصلی می پردازیم:

سقط جنین پزشکی

سقط پزشکی زمانی است که قرصی در اوایل بارداری برای سقط جنین مصرف می‌شود. در حال حاضر، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد سقط جنین پزشکی باعث افزایش مشکلات زنان در بارداری‌های آینده می‌شود. به نظر می‌رسد خطرات ناشی از سقط پزشکی کمتر از سقط جراحی است و سقط‌های پزشکی در اوایل بارداری شایع‌تر است. به طور کلی، سقط جنین در اوایل بارداری خطر عوارض را کاهش می دهد.

زنان تمایل دارند در سه ماهه اول بارداری از این روش استفاده کنند. ​​به عنوان مثال، در ترکیبی از داروهای میفپریستون و پروستاگلاندین، میزان موفقیت تا 99 درصد قابل اعتماد است.

یک مطالعه نشان داد که سقط جنین پزشکی خطرهای زیر را ندارد:

 • حاملگی خارج رحمی
 • سقط جنین
 • وزن کم هنگام تولد
 • زایمان زودرس در بارداری بعدی

بیشتر بخوانید : زگیل تناسلی را جدی بگیرید 

سقط جنین با جراحی

سقط جنین با جراحی زمانی اتفاق می افتد که جنین با استفاده از ساکشن و ابزاری تیز و قاشق شکل به نام کورت برداشته می‌شود. به این نوع سقط، کورتاژ نیز گفته می‌شود.

در موارد نادر، سقط جنین می‌تواند باعث ایجاد زخم در دیواره رحم شود. اتفاقی که سندرم آشرمن نام دارد. در صورت سقط جنین متعدد، ممکن است در معرض افزایش زخم دیواره رحم باشید. زخم ممکن است آمادگی بارداری بعد از سقط را در آینده دشوارتر کند و احتمال سقط جنین و مرده‌زایی را افزایش می دهد.

بسیار مهم است که سقط جنین توسط پزشک متخصص در یک محیط ایمن و استاندارد انجام شود. هرگونه عمل سقط جنین که توسط پزشک انجام نشود، ناایمن محسوب می‌شود و می‌تواند منجر به عوارض فوری و همچنین مشکلات بعدی برای باروری و سلامت کلی شود.

آزمایش بارداری تا چه مدت بعد از سقط جنین دقیق خواهد بود؟

آزمایشات بارداری به دنبال سطح بالایی از هورمونی به نام گنادوتروپین کوریونی است. هورمون‌های بارداری پس از سقط جنین به سرعت کاهش می‌یابند اما فوراً به سطح طبیعی نمی‌رسند.

از 16 روز تا 2 ماه طول می‌کشد تا سطح هورمون در بدن به سطوح زیر بارداری برسد. اگر در آن بازه زمانی آزمایش بارداری انجام دهید، احتمال دارد پاسخ تست بارداری شما مثبت باشد.

اگر فکر می‌کنید که بلافاصله بعد از سقط دوباره باردار شده‌اید، به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا یک آزمایش بارداری مبتنی بر خون برای شما تجویز کند. آنها همچنین می‌توانند سونوگرافی انجام دهند تا تأیید شود که بارداری به پایان رسیده است.

معمولاً تست بارداری خانگی 3 هفته پس از پایان بارداری نتیجه منفی دقیق را نشان می دهد.

امکان بارداری مجدد در چرخه بعدی تخمک‌گذاری پس از سقط وجود دارد

اگر می‌خواهید باردار نشوید، بلافاصله پس از سقط جنین از روش پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

ایمنی و خطرات

سقط جنین زمانی ایمن‌تر است که در اولین فرصت ممکن در دوران بارداری اتفاق بیفتد. یک مطالعه – در مورد 54،911 سقط جنین در بین 50،273 زن نشان داد که عوارض کم در 2.1 % موارد و عوارض جدی در 0.23 (بیست و سه صدم درصد) موارد رخ داده است.

در صورت بروز عوارض، درمان بیشتر ممکن است برای کاهش خطر مشکلات در آینده ضروری باشد. پس از هر دو نوع سقط جنین، بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند قبل از برقراری رابطه جنسی منتظر بمانید تا خونریزی پایان یابد. خونریزی ناشی از سقط می تواند 2 هفته یا بیشتر طول بکشد.

پزشکان دیگر توصیه می کنند که منتظر بمانید تا حداقل یک دوره قاعدگی فرا برسد و از بین برود. تاخیر در رابطه جنسی به کاهش خطر عفونت کمک می‌کند.

در برخی موارد، لازم است رابطه جنسی را به مدت بیشتری به تأخیر بیندازید به ویژه اگر سقط جنین در اواخر بارداری اتفاق افتاده باشد یا عوارضی وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید :  لوبریکانت چه اثری روی رابطه جنسی می گذارد؟

نحوه باردار شدن بعد از سقط جنین

شاید شنیده باشید که در صورت داشتن رابطه جنسی بلافاصله پس از سقط، باردار شدن مجدد غیرممکن است، اما این یک افسانه است. به طور کلی هیچ دلیل پزشکی برای به تاخیر انداختن بارداری وجود ندارد مگر اینکه پزشک توصیه دیگری کند. زنان برای باردار شدن پس از سقط جنین نیازی به اقدامات اضافی ندارند. با این حال، برخی از پزشکان توصیه می‌کنند منتظر بمانید تا اولین قاعدگی به پایان برسد. این امر تخمین تاریخ زایمان بارداری بعدی را آسان‌تر می‌کند. توصیه معمولی این است که می‌توانید به محض احساس آمادگی مجدد رابطه جنسی را شروع کنید اما اگر نمی‌خواهید باردار شوید، بدیهی است که باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

زنانی که به دلایل پزشکی سقط کرده‌اند بهتر است که قبل از آمادگی بارداری بعد از سقط، به ارزیابی کامل پزشکی بپردازند. یک معاینه می‌‎تواند تعیین کند که آیا آنها در بارداری‌های آینده نیز مشکلات مشابهی را تجربه خواهند کرد یا خیر.

اگر سقط جنین منجر به عفونت رحم شود، خطر کمی برای باروری وجود دارد. عفونت رحم پس از سقط پزشکی امکان‌پذیر اما بسیار نادر است و بیشتر پس از سقط جراحی شایع است زیرا هرگونه عمل جراحی خطر عفونت را به همراه دارد.

اگر شما به عفونت رحم مبتلا شدید در صورتی که درمان به موقع و به درستی انجام شده باشد، نباید نگران باشید. اما اگر درمان صورت نپذیرد، ممکن است یک بیماری به نام التهاب لگن که به آن PID نیز می‌گویند به وجود بیاید که در واقع عفونت دستگاه تناسلی فوقانی زنان، از جمله رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان است. در برخی موارد ، داشتن PID می‌تواند به این معنی باشد که لوله های فالوپ شما دچار زخم و تنگ شدن شده‌اند. این امر باعث می‌شود که تخمک‌ها از طریق لوله‌های فالوپ به داخل رحم نروند.

این امر به نوبه خود می‌تواند احتمال ناباروری شما را افزایش دهد یا باعث عوارضی مانند حاملگی خارج رحمی شود. بنابراین در صورت مشاهده علائمی مانند درجه حرارت بالا، ترشحات بدبو از واژن یا درد شدید شکم باید فوراً با پزشک مشورت کنید.

اما حتی اگر مستعد ایجاد اختلال التهابی لگن باشید، باز هم بعید است که باروری شما تحت تأثیر قرار گیرد. از هر ده زن مبتلا بهPID ، فقط 1 نفر نابارور می شود و این مشکل بیشتر در بین افرادی که درمان را به تأخیر می اندازند یا دوره های مکرر PID داشته‌اند شایع است.

بیشتر بخوانید: کنجد و سقط جنین ؛ آیا کنجد باعث سقط میشود؟

آیا باید به پزشک یا مامای خود بگویم که من قبلاً سقط جنین داشته ام؟

 زنی در حال صحبت با ماما سیوطب

شما مجبور نیستید به ماما، پزشک خود یا هر شخص دیگری بگویید که در گذشته سقط جنین داشته‌اید. اما بهتر است در دوران بارداری آن را به متخصصان پزشکی ذکر کنید.

ممکن است بخواهید در مورد سقط قبلی با ماما یا پزشک خود به طور خصوصی صحبت کنید. اگر معمولاً با شریک یا عضو خانواده یا دوست خود در جلسات قبل از زایمان شرکت می‌کنید، می‌توانید از آن‌ها بخواهید تا هنگام صحبت کردن بیرون منتظر بمانند. می‌توانید با بیمارستان تماس بگیرید و از آنها یک جلسه ملاقات خصوصی بخواهید. به یاد داشته باشید، هر چیزی که به هر متخصص پزشکی می‌گویید در نهایت امنیت حفظ می‌شود و این موضوع بدون اجازه شما برای هیچ کس، حتی شریک زندگی شما فاش نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:  هفته هفتم بارداری و مهم ترین نکات هفته هفتم

خلاصه

در بیشتر موارد، سقط جنین بر باروری یا حاملگی‌های آینده تأثیر نمی‌گذارد. تخمک‌گذاری و باردار شدن در عرض 2 هفته پس از سقط امکان پذیر است. در موارد نادر، سقط جنین می‌تواند باعث ایجاد زخم در دیواره رحم یا آسیب به دهانه رحم شود. این عوارض ممکن است آمادگی بارداری بعد از سقط مجدد را دشوارتر کند. عوارض یاد شده همچنین می‌توانند خطر ناباروری در آینده، زایمان زودرس یا وزن کم فرزند در هنگام تولد را افزایش دهند.

با این حال، سقط جنین هم پزشکی و هم جراحی کم خطر هستند. روش صحیح بستگی به مرحله بارداری و ترجیحات شخصی دارد. یک متخصص پزشکی می‌تواند در این تصمیم کمک کند. هر کسی که در مورد بارداری بعد از سقط نگرانی دارد، باید با پزشک مشورت کند.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا