اعصاب و روانبیماری عصبی

سردرد اولیه و جدیدترین اطلاعات مربوط به آن

گاهی اوقات توصیف سردرد دشوار است. اما برخی از علائم رایج آن شامل احساس ضربان، فشار ثابت، بی‌وقفه یا متناوب می‌شود که راهی برای تشخیص و توصیف خواهد بود. محل سردرد ممکن است در یک قسمت از صورت یا جمجمه باشد یا ممکن است به طور کلی تمام سر را درگیر کند. در هر صورت که باشد، این مشکل در یکی از دسته‌های سردرد اولیه، سردرد ثانویه و نورالژی جمجمه قرار می‌گیرد.

سر یکی از پرترافیک‌ترین محل‌های درد در بدن است. سردرد ممکن است خود به خود ایجاد شود یا شاید با فعالیت یا ورزش همراه باشد. همچنین امکان دارد شروع حاد داشته یا ماهیت مزمن از خود نشان دهد.

سردرد چیست؟

سردرد به درد ناشی از سر یا بالای گردن گفته می‌شود. این درد از بافت‌ها و ساختارهایی که جمجمه یا مغز را احاطه کرده‌اند سرچشمه می‌گیرد. زیرا مغز خود عصبی ندارد که باعث ایجاد احساس درد شود.

لایه نازک بافت اطراف استخوان که استخوان‌ها را احاطه کرده است، ماهیچه‌هایی که جمجمه را در بر می‌گیرد، سینوس‌ها، چشم‌ها، گوش‌ها و همچنین بافت‌های نازکی که سطح مغز و نخاع، شریان‌ها، وریدها و اعصاب را می‌پوشاند، همه می‌توانند ملتهب یا تحریک شده و باعث درد شوند. درد ممکن است یک درد کسل کننده، تیز، ضربان‌دار، ثابت، متناوب، خفیف یا شدید باشد.

سردردها چرا طبقه‌بندی می‌شوند؟

در سال 2013، انجمن بین المللی سردرد جدیدترین سیستم طبقه‌بندی خود را برای آن منتشر کرد. بسیاری از مردم از این درد رنج می‌برند و درمان آن گاهی اوقات دشوار است. انجمن امیدوار بود که سیستم طبقه‌بندی جدید به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی کمک کند تا تشخیص دقیق‌تری از نوع درد بیمار داشته باشند. همچنین این کار اجازه دهد تا درمان‌ها بهتر و موثرتر شوند.

دستورالعمل‌ها گسترده هستند و انجمن توصیه می‌کند که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به طور مکرر از دستورالعمل‌ها برای اطمینان از تشخیص استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: لیست کامل درمان سردرد صبحگاهی،کرونایی،خوشه ای، عصبی،میگرنی..

انواع مختلف سردرد چیست؟

این بیماری را می‌توان به یکی از سه نوع زیر طبقه‌بندی کرد.

 1) سردرد اولیه

 2) سردرد ثانویه

 3) نورالژی جمجمه (درد صورت و سایر)

بیشتر بخوانید: شناخت سردرد گردنی (سرویکوژنیک)

سردرد اولیه چیست؟

سردرد اولیه شامل میگرن، سردردهای تنشی و خوشه‌ای و انواع دیگر سردردهای کمتر رایج است. به صورت کلی این درد به عامل خارجی مانند یک بیماری یا اتفاق خاصی نیاز ندارد و در قسمت سر پدیدار می‌شود. نمونه‌هایی از آن را برای شما معرفی می‌کنیم.

سردردهای تنشی

شایع‌ترین نوع سردرد از نوع اولیه است. سردردهای تنشی در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، از هر 20 نفر 1 نفر در کشورهای توسعه یافته دچار سردرد تنشی روزانه می‌شود.

سردردهای میگرنی

این سردرد دومین نوع شایع سردرد اولیه است. سردرد میگرنی کودکان و بزرگسالان را درگیر می‌کند. قبل از بلوغ، پسران و دختران به طور مساوی تحت تاثیر مشکلات میگرن قرار می‌گیرند. اما پس از بلوغ، زنان بیشتر از مردان مبتلا می‌شوند.

سردردهای خوشه‌ای

یک نوع نادر سردرد از نوع اولیه است. این بیماری بیشتر در مردان در اواخر 20 سالگی تاثیر می‌گذارد. اگرچه زنان و کودکان نیز می‌توانند از این نوع درد رنج ببرند.

سردرد خوشه ای از نوع اولیه می‌تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از افراد گاه به گاه دردهایی دارند که به سرعت برطرف می‌شوند در حالی که دیگران از میزان و شدت درد ناتوان می‌شوند. در حالی که این دردها تهدید کننده زندگی نیستند، ممکن است با علائمی همراه باشند که می‌توانند شرایط سکته مغزی را تقلید کنند.

بسیاری از بیماران سردرد شدید را با میگرن یکی می‌دانند، اما باید بدانید که میزان درد به تشخیص میگرن کمکی نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: لیست کامل سردرد در زنان|هورمونی،قاعدگی،بارداری،یائسگی

سردردهای ثانویه چیستند؟

فرد مبتلا به سردرد ثانویه| سردرد اولیه سیوطب

سردردهای ثانویه دردهایی هستند که به دلیل مشکل ساختاری یا عفونی زمینه‌ای در سر یا گردن ایجاد می‌شوند. این یک گروه بسیار وسیع از شرایط پزشکی است از درد دندان به خاطر دندان‌های آلوده یا درد سینوس آلوده بگیرید تا شرایط تهدید کننده زندگی مانند خونریزی در مغز یا عفونت‌هایی مانند انسفالیت یا مننژیت.

سردردهای آسیب‌زا از جمله دردهای پس از ضربه مغزی در دسته سردردهای ثانویه قرار می‌گیرند. این گروه از دردهای ناحیه سر شامل سردردهای مرتبط با سوء مصرف مواد و استفاده بیش از حد از داروهای درمان سردرد (سردرد برگشتی) می‌شوند. سردردهای «خماری» نیز در این دسته قرار دارند. افرادی که بیش از حد الکل مصرف می‌کنند ممکن است به دلیل اثرات الکل و کم آبی بدن با سردردی قوی از خواب بیدار شوند.

بیشتر بخوانید: چه چیزی سردرد آنوریسم مغزی را متمایز می‌کند؟

نورالژی جمجمه، درد صورت و سایر سردردها چیست؟

نورالژی به معنی درد عصبی است. نورالژی جمجمه التهاب یکی از 12 عصب جمجمه‌ای است که از مغز خارج می‌شود و ماهیچه‌ها را کنترل کرده و سیگنال‌های حسی (مانند درد) را به سر و گردن منتقل می‌کند. شاید رایج‌ترین مثال نورالژی سه قلو باشد که بر عصب جمجمه V (عصب سه قلو) تاثیر می گذارد. عصبی که حس صورت را تامین می‌کند و در صورت تحریک یا التهاب می‌تواند باعث درد شدید صورت شود.

بیشتر بخوانید: انواع سردرد های شایع در یک لیست

انواع سردرد اولیه

انواع مختلف سردردها بستگی به طبقه‌ای دارد که به آن تعلق دارند. برخی از انواع رایج عبارت‌اند از:

 • سردردهای تنشی اولیه که به صورت اپیزودیک هستند
 • سردردهای تنشی اولیه که کرومی هستند
 • سردردهای اولیه انقباض ماهیچه‌ها
 • سردردهای میگرنی اولیه با هاله
 • سردردهای میگرنی اولیه بدون هاله
 • سردردهای خوشه‌ای اولیه
 • همیکرانی اولیه پاروکسیسمال (نوعی سردرد خوشه‌ای)
 • سردردهای چاقو اولیه (مانند برخورد پشت سرهم چاقو است)
 • سردردهای اولیه مرتبط با مقاربت جنسی
 • سردردهای رعد و برق اولیه (از سردردهای ناگهانی و شدید است که اغلب به عنوان بدترین سردرد زندگی توصیف می‌شود. در کمتر از یک دقیقه به حداکثر شدت می‌رسد و بیشتر از پنج دقیقه دوام می‌آورند.)
 • سردردهای هیپنیک (سردردهایی که فرد را از خواب بیدار می‌کند)
 • Hemicrania Continua (سردردهای مداوم فقط در یک طرف، راست یا چپ [یک طرفه])
 • سردردهای جدید مداوم روزانه (NDPH) (نوعی سردرد مزمن)
 • سردردهای ناشی از فشار

بیشتر بخوانید: درمان سردرد صبحگاهی | با این روش‌ها موقع بیدار شدن دیگر سردرد نخواهید داشت

در این مقاله با انواع سردرد اولیه آشنا شدیم، مواردی که با ایجاد دردهایی در ناحیه سر می‌توانند مشکلات زیادی برای افراد پدید بیاورند. شناخت این موارد می‌تواند شرایط بهتری را در زمان مراجعه به پزشک ایجاد کند، چراکه شما با آگاهی درباره بیماری خود به او مراجعه می‌کنید. در نتیجه امکان تشخیص بهتر، بهبود سریع‌تر و ناراحتی کمتر برای‌تان وجود دارد.

منبع
medicinenet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا