تغذیهخوراکی و خواص درمانی

11 خواص کندر برای بدن؛ از تاثیر بر هوش جنین تا کمک به لاغری

فهرست محتوا نمایش

خواص کندر برای درمان برخی از بیماری‌ها بر کسی پوشیده نیست. این گیاه محبوبیت خود را از زمان‌های خیلی دور در بین پزشکان پیدا کرده‌است. چراکه کندر فواید خاصی برای سلامتی دارد، از بهبود آرتروز و کاهش آسم گرفته تا سلامت دهان و دندان و کمک به هضم غذا. درباره خواص کندر تا جایی پیش رفته‌اند که معتقدند حتی ممکن است که به مبارزه با انواع خاصی از سرطان نیز کمک کند.

در اصل درون کندر ماده‌ای به نام اسید بوزولئیک وجود دارد که دارای خواص ضد التهابی و ضد توموری است. همچنین کندر حاوی ویتامین‌های مفیدی است و روشی پرطرفدار برای رفع مشکلات پوست و مو محسوب می‌شود. در این مقاله از مجله سلامت سیوطب به بررسی ابعاد درمانی و خواص کندر می‌پردازد تا با آگاهی بیشتر آن را مصرف کنیم.

آشنایی با کندر و خواص فوق العاده آن برای بدن در افراد مختلف

خواص کندر ناشی از محل رشد و نوع گیاه آن است|سیوطب

کندر از صمغ درختی که در مناطق خشک و کوهستانی هند، آفریقا و خاورمیانه رشد می‌کند به دست می‌آید. برای تهیه این صمغ کشاورزان برش‌هایی در تنه درخت ایجاد می‌کنند. سپس مایعی مانند شیر از آن تراوش می‏‌شود که صمغ (ماده چسبنده موجود در درختان و گیاهان) نام دارد. این شیره با قرار گرفتن در معرض هوا خشک خواهد شد.

علی‌رغم طعم گس و تلخ کندر،این ماده دارای عطر خوبی است. کندر از زمان‌های بسیار قدیم توسط درمانگران برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت و امروزه نیز به ۳ صورت خوراکی، موضعی و بخور مصرف می‌شود. شنیده‌ها حاکی از آن است که مصرف کندر موجب افزایش حافظه و تقویت ضریب هوشی افراد می‌شود.

برخی از فوایدی که به این گیاه نسبت داده می‌شود، ریشه علمی دارد و آزمایشات و تحقیقات مختلفی آن را ثابت کرده‌است. از طرفی برخی از فواید منتسب به کندر، هنوز به صورت علمی ثابت نشده‌است.

مهمترین خواص کندر برای بدن عبارتند از:

  • بهبود آسم
  • سلامت دهان و دندان‌ها
  • تقویت حافظه
  • کاهش درد و بهبود علائم آرتریت
  • کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر
  • کاهش فشار خون
  • مراقبت از پوست و مو
  • افزایش باروری

باید اشاره کنیم که کند برای کمک به روند لاغری نیز بسیار موثر است. در ادامه بیشتر با اثرات و خواص جویدن کندر یا استفاده به هر نحوی از آن آشنا خواهیم شد.

معرفی انواع مختلف کندر؛ هر نمونه از انواع این صمغ نام خاصی دارند

از میان انواع کندر، نوعی که گرد و رنگ آن سرخ است را کندر ذَکَر گویند و آنچه را که سفید و سست است، اُنثی می‌نامند. اگر کندر تازه را در کیسه کرده و با حرکت مدور پوسته پوسته کنند آن را قشار کندر می‌گویند و آن چیزی که غیر از پوسته باشد را دقاق کندر می‌نامند. در ادامه توضیحات کامل‌تری را درباره خواص کندر و تاثیر آن بر حافظه و نسخه‌های درمانی این گیاه در اختیارتان قرار می‌دهیم.

خواص جویدن کندر؛ معرفی مزایا و اثرات کندر بر درمان بیماری‌ها

کندر برای کلیه اعضای بدن مفید و قابل استفاده است. در زیر به تعدادی از خواص و فواید کندر اشاره شده‌است.

1. خواص کندر برای حافظه بزرگسالان و جوانان و حتی جنین هنگام بارداری؛ تقویت ذهن و هوش با صمغی خاص

تحقیقات نشان می‌دهد که کندر برای بهبود حافظه و عملکردهای یادگیری مناسب است. حتی برخی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که استفاده از کندر در دوران بارداری ممکن است حافظه جنین را افزایش دهد.

در یکی از این مطالعات، هنگامی که موش‌های باردار در طول دوره بارداری خود کندر دریافت کردند. افزایش قابل توجهی در قدرت یادگیری، حافظه کوتاه‌مدت و حافظه بلندمدت فرزندانشان مشاهده شد.

2. تسکین سردرد ناشی از استرس یکی از خواص کندر برای بدن است

خوردن کندر یا استفاده از روغن آن برای رفع سردردهای استرسی عالی است|سیوطب

کندر در کاهش استرس بسیار مفید است. استفاده از یک یا دو قطره روغن کندر روی شقیقه‌ها هنگام سردرد موجب کاهش درد و احساس آرامش می‌شود. برای جلوگیری از خستگی چشم بر اثر کار زیاد، می‌توان کندر خوراکی استفاده کرد.

3. کمک به روند درمان سینوزیت با دود کردن کندر در فضای اطراف؛ هر نوع استفاده کندر مفید است

کندر را به نسبت مساوی با اسفند و مقل ارزق مخلوط کرده و در فضای خانه دود کنید و با مخاط بینی از راه دور بالا بکشید قطعا خلط سینوزیت و آبریزش و چرک‌های مغز را خشک می‌کند. سوزاندن کندر برای رفع سردرد، دود کندر مسکن طبیعی برای رفع سردرد است و دود کردن آن در محیط خانه سردرد را برطرف می‌کند.

4. فواید شگفت آور کندر برای پوست و مو؛ بهبود علائم پیری در پوست و مو

مزایای کندر شامل توانایی تقویت پوست و بهبود رنگ آن، خاصیت ارتجاعی، مکانیسم‌های دفاعی در برابر باکتری‌ها یا لکه‌ها و ظاهر با افزایش سن است. ممکن است مصرف کندر به تقویت و لیفت پوست نیز کمک کند، ظاهر جای زخم و آکنه را کاهش دهد و زخم‌ها را درمان کند.

همچنین استفاده از کندر ممکن است برای محو کردن علائم کشش، اسکارهای جراحی یا علائم مرتبط با بارداری و بهبود پوست خشک یا ترک‌خورده مفید باشد. در مصر باستان از روغن کندر به عنوان ماسک صورت برای سلام نگه داشتن پوست، بهبود جای زخم، جلوگیری از چروک شدن، جوان و نرم نگه داشتن پوست استفاده می‌کردند.

5. یکی از خواص خوردن کندر صبح ناشتا حفظ سلامت دهان و دندان است

کندر به بهبود بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از بیماری‌های لثه کمک می‌کند. در واقع اسیدهای بوزولوئیک موجود در کندر دارای خواص ضد باکتریایی قوی هستند که به پیشگیری و درمان عفونت‌های دهانی کمک می‌کند. مطالعه‌ای آزمایشگاهی نشان داد که عصاره کندر علیه اکتینوباسیلوس، باکتری که باعث بیماری تهاجمی لثه می‌شود، موثر بوده است.

در حالت کلی عصاره کندر به مبارزه با بیماری لثه و کاهش التهاب، عفونت لثه و حفظ سلامت دهان کمک می‌کند. با این حال مطالعات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

6. بهبود آسم و برونشیت؛ خواص جویدن کندر در طب اسلامی و سنتی

طب سنتی قرن‌ها است که از کندر برای درمان برونشیت و آسم استفاده می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیبات آن می‌تواند از تولید لکوترین‌ها که باعث انقباض عضلات برونش در آسم می‌شود جلوگیری کند. کندر همچنین بر کاهش سیتوکین‌های TH2 تاثیر می‌گذارد و همین فرآیند می‌تواند باعث التهاب و تولید بیش از حد مخاط در افراد مبتلا به آسم شود.

7. خواص کندر برای سفتی کمر و کاهش التهاب آرتروز؛ کاهش درد و بهبود علائم

کندر یک ماده ضد التهابی است که امکان دارد به کاهش درد و علائم آرتریت کمک کند. کندر نه تنها درد را کاهش می‌دهد بلکه می‌تواند خود التهاب را نیز هدف قرار دهد. اسیدهای شیره بوسولیا می‌توانند از ترشح لکوترین‌ها که التهاب‌زا هستند جلوگیری کنند. مطالعات حیوانی نشان داد که اسید بوسولیک سنتز آنزیم‌های التهابی را مهار می‌کند. کندر در مدیریت تورم، درد و حرکت مفاصل مرتبط با آرتریت موثرتر از دارونماها بوده‌است. همچنین روغن کندر برای کاهش سفتی صبحگاهی کمر و زانو مفید خواهد بود.

8. خواص کندر برای التهاب روده و بهبود عملکرد این سیستم؛ از هضم تا دفع راحت

کاهش التهاب روده و بهبود عملکرد سیستم گوارشی با خواص بی نظیر کندر|سیوطب

روغن کندر به بهبود سلامت روده، هضم غذا و کاهش اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو کمک می‌کند. کندر به اندازه مزالازین که دارویی تخصصی برای درمان علائم کرون و کولیت اولسراتیو تجویز این صمغ کندر به درمان اسهال مزمن نیز کمک می‌کند.

9. کمک به روند درمان سرطان با خوریدن کندر؛ ماده‌ای معجزه‌آسا

در طب سنتی چین از صمغ کندر برای درمان توده‌های سرطانی استفاده می‌کردند و این روش هنوز هم کاربرد دارد. ترکيب‌های فعال موجود در صمغ کندر، در درمان و پیشگیری بعضی از سرطان‌ها از جمله سرطان پروستات، مغز استخوان، مثانه و سرطان تخمدان موثر است. نتايج آزمايش‌ها نشان می‌دهد عصاره صمغ کندر به طور موثری مرگ سلول‌های سرطانی را ۲۰ درصد افزايش می‌دهد.

10. خواص دود کندر در درمان عفونت و فیبروم رحم برای زنان

مصرف کندر خوراکی به تنظیم تعادل هورمون‌ها در بدن کمک کرده و علاوه بر این با تحریک جریان خون در رحم و لگن، قاعدگی نامنظم را درمان می‌کند. تحقیقات نشان داده است که کندر خواص ضد درد طبیعی دارد و برای درمان درد پریود مفید است و خونریزی شدید در این دوران را کاهش می‌دهد. همچنین مصرف کندر به ‌صورت خوراکی باعث تقویت قدرت باروری می‌شود.

11. خواص کندر برای زود انزالی و کمک به مشکلات جنسی

یکی از داروهای بسیار موثر در رفع زود‌انزالی، کندر است که با تجویز آن مشکل جنسی آقایان بهبود می‌یابد. در طب سنتی گفته می‌شود که خوردن کندر برای درمان زود انزالی مفید بوده و باعث افزایش میل جنسی در مردان می‌شود. همچنین مصرف کندر همراه با عسل بیشتر به رفع این مشکل کمک می‌‌کند.

خواص کندر برای مردان چیست؟ آیا این صمغ فقط برای زنان موثر است؟

درباره خواص کندر برای اسپرم در طب سنتی تبلیغات زیادی انجام می‌شود. اما باید دانست که تاکنون تحقیقات علمی و دانشگاهی چندانی روی این موضوع انجام نشده‌است. اگر تحقیقاتی انجام شده باشد نیز همچنان نمی‌توان به طور علمی بر اثر مثبت کندر یا روغن کندر بر افزایش میل جنسی آقایان یا افزایش کیفیت اسپرم آن‌ها صحه گذاشت. بنابراین آنچه در ادامه گفته می‌شود، تنها در طب سنتی ذکر شده و در پزشکی مدرن تایید نشده‌است.

از قدیم در طب سنتی کندر را برای آقایانی تجویز کرده‌اند که دچار کمبود اسپرم‌های بارورکننده بودند. بنابراین می‌توان گفت که کندر در افزایش کیفیت اسپرم و همچنین افزایش تحرک و تراکم آن‌ها اثرگذار است. برای آنکه شاهد چنین اثری باشید لازم است به طور مرتب تا مدتی کندر مصرف کنید تا پس از آن خواص عالی آن برای سلامتی دستگاه جنسی و همچنین افزایش باروری آشکار شود.

مهمترین خواص خوردن کند صبح ناشتا چیست؟ آیا زمان مصرف فرقی دارد؟

خواص خوردن کندر صبح ناشتا برای دهان و دندان و لاغری بی نظیر است|سیوطب

طبع کندر گرم و خشک است و همین ویژگی باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن می‌شود. خوردن کندر صبح ناشتا با تجمع بلغم در بدن مبارزه کرده و اضافه وزن ناشی از بلغم را کاهش می‌دهد.

شایان ذکر است که خواص خوردن کندر صبح ناشتا صرفا به کاهش وزن محدود نمی‌شود. در واقع مصرف این گیاه دارویی موثر موجب افزایش استحکام لثه‌ها، رفع بوی بدن دهان، قطع تکرر ادرار، ضدعفونی‌کننده و گندزدایی بدن، درمان التهاب روده، بهبود هضم غذا و غیره می‌شود.

نحوه مصرف کندر به چه صورتی بهتر است؟ جویدن، دود کردن یا استفاده از روغن آن

نحوه مصرف کندر طوری است که می‌توان به صورت پودر یا روغن استفاده کرد. معمولا مصرف کنندان به دلیل تلخی کندر، پودر آن را تهیه کرده و با عسل میل می‌کنند. باید اشاره کنیم که استفاده زا کندر به هر نحوی، از جویدن، استفاده از روغن یا عرق آن و همچنین دود کردن این صمغ مزایای زیادی دارد.

از آنجایی‌که کندر مزه‌ای تلخ و گس دارد، می‌توان آن را به صورت روغن برای مالیدن روی بدن یا در کپسول‌های خوراکی استفاده کرد. همچنین روغن آن را می‌توان به صورت کپسول میل نمود. یا اینکه آن را کوبیده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق مربا خوری از آن‌ را در یک استکان آب حل کرده و مصرف کنید. روشی که بیشتر رایج است، می‌توانید آن را در دهان گذاشته و به صورت آدامس از آن استفاده کنید، البته در این حالت کندر کمی تلخ است.

عوارض و مضرات کندر؛ آیا این صمغ پرخاصیت و درمان کننده عوارضی هم دارد؟

استفاده از هر ماده‌ای حتی گیاهی، بیش از حد معمول یا نادرست عوارضی خواهد داشت. اما باید اشاره کنیم که معمولا مصرف بیش از حد داروهای گیاهی مانند داروهای شیمیایی عوارض خطرناکی ایجاد نمی‌کند. در ادامه به عوارض جانبی احتمالی این صمغ خواهیم پرداخت.

  • احتیاط در استفاده از کندر؛ بیش از حد نخورید

مهم است که در استفاده از کندر احتیاط کنیم. چرا که کندر ممکن است با داروهای دیگری که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد و واکنش منفی ایجاد کند. پس قبل از استفاده از کندر، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

  • حساسیت به کندر؛ برخی افراد آلرژی‌های خاصی دارند

همچنین باید در نظر داشته باشید که ممکن است برخی افراد به کندر حساسیت داشته باشند. علائمی مانند مشکل در تنفس، خارش و کهیر پوست نشان‌دهنده واکنش آلرژیک ممکن است باشد. اگر پس از استفاده از کندر چنین علائمی را مشاهده کردید، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید.

سوالات متداول در زمینه خواص کندر

1. خواص جویدن کندر چیست؟

جویدن کندر مانند آدامس لثه را محکم می‌کند و بوی دهان را می‌زداید و گفته می‌شود برای قطع تکرر ادرار و بلغم نیز مفید است

2. خواص کندر برای کمر از لحاظ علمی امکان پذیر است؟

درباره خواص کندر برای کمر، تنها می‌توان به دانش طب سنتی اتکا کرد و پزشکی مدرن همچنان نظر چندانی دراین باره نداده‌است. از لحاظ علمی تنها یک موضوع به این مورد مرتبط بوده و آن هم اینکه کندر برای جذب بیشتر میزان کلسیم مفید است و خواص ضد التهابی دارد.

3. آیا کند عوارضی هم دارد؟

مصرف بی رویه در هر چیزی حتی آب و کندر باعث بروز علائم و مشکلات جانبی می‌شود.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا