ورزشورزش و لاغری

ورزش لاغری با حلقه برای چه اشخاصی مناسب است؟

ورزش لاغری با حلقه محبوبیت فراوانی بین زنان دارد، اما بهتر است که خانم‌ها از فواید و عوارض آن هم آگاه باشند. با توجه به اینکه ورزش لاغری با حلقه، مواد شیمیایی را وارد بدن نمی‌کند، سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا اصلا این روش عوارض جانبی هم دارد. برای دریافت پاسخ این سوال، با این مقاله از مجله پزشکی سیوطب همراه باشید.

ورزش لاغری با حلقه

زنی که به دلیل ورزش لاغری با حلقه، کمر درد گرفته است|سیوطب

ورزش لاغری با حلقه امروزه طرفداران زیادی بین خانم‌ها به ویژه بانوان شاغل که فرصت رفتن به باشگاه را ندارند، پیدا کرده است. برخی روش‌های لاغری با استفاده از تغییرات رژیم غذایی یا داروها و مکمل‌ها، وزن را کاهش می‌دهند. تغییرات رژیم غذایی یا ورود مواد شیمیایی و حتی گیاهی به بدن برای کاهش وزن، به احتمال زیاد غدد و هورمون‌های ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

ورزش لاغری با حلقه علاوه بر کاهش وزن، حرکتی شاد و لذت‌بخش هم خواهد بود. با وجود همه این فواید، برخی از خانم‌ها نگران عوارض احتمالی این روش کاهش وزن مثل سایر شیوه‌ها هستند.

مثلا برخی زنان شنیده‌اند که ورزش لاغری با حلقه باعث افتادگی رحم می‌شود. باید گفت تا امروز هیچ شواهدی برای تایید این موضوع وجود ندارد. آسیب کمر یا گردن هم از دیگر عوارضی است که برای ورزش لاغری با حلقه بیان می‌کنند. حتی شاید شنیده باشید که این تمرین اگر از روزی 15 دقیقه فراتر برود، به مهره‌های کمر آسیب می‌زند.

عده‌ای گزارش کرده‌اند که بعد از مدتی که روزانه یک ساعت ورزش لاغری با حلقه را انجام می‌دادند، دچار کمردرد شده‌اند، هرچند مشخص نیست آیا درد کمر آن‌ها به این ورزش برمی‌گردد یا علل دیگری دارد.

بیشتر بخوانید: 6 ورزش برای چاقی سیبی شکل؛ از اسکات تا کار با وزنه و لانژ

با این وجود، زنانی که در بلندمدت، ورزش لاغری با حلقه را روزانه بیشتر از 15 دقیقه انجام نداده‌اند، عوارض خاصی را گزارش نکرده‌اند. دقت کنید که عوارضی مثل درد خفیف عضلات شکم و باسن در شروع ورزش لاغری با حلقه طبیعی است و بعد از مدتی رفع می‌شود.

با این وجود، بی گدار به آب نزنید و هر روز زمان زیادی را به این تمرین اختصاص ندهید، زیرا ورزش لاغری با حلقه مثل هر ورزش دیگری، دارای ریسک آسیب‌دیدگی است. بنابراین هرگونه درد یا علائمی در حین انجام این تمرین را جدی بگیرید.

هنگامی که حلقه مناسب خود از نظر اندازه و وزن تهیه کردید، مانند هر برنامه ورزشی جدید، آهسته شروع کنید. می‌توانید با ست‌های سبک 5 تا 10 دقیقه‌ای چند بار در روز شروع کنید و از همان‌جا تمرین را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: ورزش لاغری صورت با آموزش ۱۱ تکنیک موثر برای زیبایی

ورزش لاغری با حلقه برای همه مناسب است؟

حلقه‌های لاغری یا هولاهوپ‌ها در حال حاضر همه جا هستند و افراد زیادی ادعا می‌کنند که با استفاده از این حلقه‌ها، کمری محکم‌تر و میان‌تنه‌ای قوی‌تری خواهید داشت.

با این وجود، همه خانم‌ها تجربه خوبی در استفاده از آن‌ها نداشته‌اند. مثل زنانی که ادعا می‌کنند که استفاده زیاد از این حلقه‌ها باعث کبودی شکم یا باسن شده است.

همین عوارض احتمالی، برخی زنان را از ورزش لاغری با حلقه منصرف کرده است. برخی خانم‌ها می‌گویند دردی که بعد از حلقه زدن داشته‌اند باعث شده تنها 2 هفته بعد از آغاز این ورزش، آن را متوقف کنند.

در مقابل، برخی زنان می‌گویند که از ورزش لاغری با حلقه نتیجه خوبی گرفته‌اند و به سایرین توصیه می‌کنند حتما آن را با لباس انجام دهند تا حلقه‌ها روی شکم، جای کبودی باقی نگذارد.

بیشتر بخوانید: ورزش لاغری بازو به همراه ۷ تکنیک کاملا کاربردی

نتایج متفاوت ورزش لاغری با حلقه

زنی شاغل در حال انجام کار|سیوطب

حتما تا اینجای مقاله دریافته‌اید که نتایج ورزش لاغری با حلقه برای همه مشترک نبوده است. در سوی دیگر همان‌طور که گفتیم برخی خانم‌ها کمردرد و کبودی را گزارش کرده‌اند. همه این موارد، یک سوال بزرگ را ایجاد می کند؛ آیا استفاده از هولاهوپ یا حلقه لاغری ایمن است؟

هولاهوپ‌ها برای فعالیت میان‌تنه و سوزاندن کالری کاربرد دارد. این حلقه‌های لاغری با وزن‌های متفاوت در بازار وجود دارند، اما اغلب آن‌ها کمتر از یک کیلو و نیم هستند.

بیشتر بخوانید: ۸ ورزش لاغری پهلو؛ تمرینات آسان برای خلاص شدن از شر چربی‌ها

راستی‌آزمایی در مورد ورزش لاغری با حلقه

برخی تبلیغات ادعا می‌کنند که با استفاده از حلقه‌های لاغری، به مدت 15 دقیقه، 6 هزار کالری خواهید سوزاند. این ادعا غلط است، منابع معتبر می‌گویند که زنان برای 30 دقیقه کار با هولاهوپ حدود 165 کالری می‌سوزانند.

تبلیغات دیگری ادعا می‌کند که حلقه زدن به شما کمک می‌کند تا هر روز روحیه خوبی داشته باشید. این ادعا به طور کامل و دقیق قابل رد یا تایید نیست، اما به طور کلی ورزش لاغری با حلقه، یک تمرین شاد و مفرح است.

پزشکان می‌گویند زمان شروع استفاده از حلقه‌های لاغری، خیلی به سطح آمادگی جسمانی شما بستگی دارد. متخصصان دانشکده پزشکی راتگرز نیوجرسی می‌گویند با فرض اینکه حلقه یک وزن ایمن یعنی کمتر از یک کیلو و نیم داشته باشد، خطر آسیب داخلی بسیار کم به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید: 10 ورزش لاغری با توپ از کرانچ و پلانک با توپ تا پل گلوت

اکثر آسیب‌هایی که گزارش شده‌اند شامل عضلات شکم یا کمر می‌شوند و به حرکات انجام‌شده در حین ورزش و لاغری مربوط بوده‌اند نه اینکه آسیبی به دلیل وزن حلقه‌های لاغری باشد.

با این حال حلقه‌های سنگین‌تر شاید به حرکات قوی‌تری نیاز داشته باشد که احتمالا منجر به آسیب شود. متخصصان می‌گویند این حرکات به طور بالقوه می‌تواند منجر به آسیب بافت‌های اطراف اندام‌های داخلی خاص مانند کلیه شود.

متخصصان کالج پزشکی بیلور می‌گویند: در اغلب موارد، احتمال اینکه پوست و چربی بدن شما از اصطکاک و وزن حلقه کبود شود، بیشتر است. اگر از هولاهوپ سنگین خود درد می‌کشید یا آسیب می‌بینید، احتمالا این ورزش را رها خواهید کرد و موفق به ادامه آن نمی‌شوید.

بیشتر بخوانید: ورزش برای لاغر شکم و پهلو، به همین راحتی!

نکات مهم در مورد ورزش لاغری با حلقه

با یک حلقه کم وزن شروع کنید و زمانی که شرایط فیزیکی شما اجازه می‌دهد، اگر تمایل داشتید، با وزنه سنگین‌تر ادامه دهید. آهسته شروع کردن و افزایش با وزن حلقه متناسب با تحمل شما، درست مانند هر تمرین دیگری، نتیجه خوبی در پی خواهد داشت.

به طور جدی، مهم است که در ابتدا آن را آسان بگیرید. در این کار زیاده‌روی نکنید. متخصصان معتقدند اشخاصی که با حلقه‌های سنگین، زمان بیشتر از 15 دقیقه و تمرین در هر روز شروع کرده‌اند، به مواردی مانند کشیدگی عضلانی یا حتی یک بیماری خطرناک به نام رابدومیولیز مبتلا می‌شوند.

این پدیده هر سال اتفاق می‌افتد. بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده هولاهوپ استفاده از محصول خود را فقط به مدت پنج دقیقه در یک زمان توصیه می‌کنند و ایده خوبی است که حداقل در ابتدا تا زمانی که به آن عادت کنید، از این بازه زمانی استفاده کنید.

اگر بیش از حد دچار تنگی نفس، درد قفسه سینه یا هر مشکل دیگری هستید، مصرف آن را متوقف کنید و با پزشک خود مشور داشته باشید.

بیشتر بخوانید: 11 ورزش لاغری غبغب از کشش زیر چانه و ورزش با توپ تا جویدن آدامس

برخی مربیان ورزشی در نیویورک معتقدند که راه‌های بهتری برای تقویت میان‌تنه وجود دارد. بعضی مربیان می‌گویند ورزش لاغری با حلقه در اولویت‌ها و توصیه‌های آنان به اشخاص نیست.

این مربیان انجام تمرینات قدرتی برای تمام اندام‌ها از بالاتنه تا پایین‌تنه، تمرینات پلانک (نگه داشتن بدن در حالتی مشابه با شنا زدن) و برنامه غذایی مناسب را مفیدتر از ورزش لاغری با حلقه می‌دانند.

با این وجود اگر به ورزش لاغری با حلقه علاقه دارید، همان‌طور که گفتیم نباید عجله کنید و در ابتدا با حلقه‌های سبک و زمان 5 دقیقه آغاز کنید. دقت کنید که درد خفیف، طبیعی است، اما ورزش نباید باعث درد شدید شود.

اگر درد شدید دارید، یعنی یک جای کار ایراد دارد. به احتمال زیاد یا حرکات را اشتباه انجام می‌دهید یا در شدت و زمان آن زیاده‌روی کرده‌اید.

بیشتر بخوانید: هر کدام از این تمرین‌ها می‌توانند بهترین ورزش برای لاغری باشند

تکنیک‌هایی برای انجام درست و کاهش عوارض ورزش لاغری با حلقه

گروهی از اشخاص شاد و خوشحال در حال ورزش لاغری با حلقه|سیوطب

حفظ وضعیت بدنی و فرم خوب در سرتاسر تمرین بسیار مهم است:

 • پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و یک پا کمی جلوتر از پای دیگر قرار بگیرید
 • کمر خود را صاف و میان‌تنه را درگیر نگه دارید. از خم شدن در هنگام کار با هولاهوپ خودداری کنید
 • حلقه لاغری را دور کمر خود قرار دهید و هر دو طرف را نگه دارید و بگذارید پشت شما قرار بگیرد
 • شروع به تکان دادن به جلو و عقب کنید تا حرکت کمی داشته باشید، سپس حلقه را به سمت هر سمتی که ترجیح می‌دهید بچرخانید
 • افراد راست دست شاید مخالف عقربه‌های ساعت را ترجیح دهند، در حالی که افراد چپ دست احتمالا ریتم را در جهت عقربه‌های ساعت ترجیح می‌دهند
 • هنگامی که حلقه شروع به چرخیدن کرد، شروع به تکان دادن باسن به جلو و عقب کنید و آن را ادامه دهید
 • وقتی حلقه از شکم عبور کرد، باسن را به سمت جلو حرکت دهید و زمانی که حلقه از کمر عبور می‌کند، باسن را به سمت عقب حرکت دهید
 • شاید چند شروع اشتباه داشته باشید اما این کاملا طبیعی است و هیچ مشکلی ندارد
 • سعی کنید در نهایت به یک ریتم ثابت برسید و آن را بدون توقف یا انداختن حلقه حفظ کنید
 • اگر حلقه شروع به لیز خوردن کرد، می‌توانید باسن را کمی سریع‌تر تکان دهید تا آن را بالا بیاورید
 • به عنوان یک اقدام احتیاطی، از پوشیدن لباس‌های گشاد در حین کار با هولاهوپ خودداری کنید، زیرا شاید در حلقه گیر کند

بیشتر بخوانید: ورزش‌هایی برای لاغری سریع در خانه

یادداشت پایانی در ارتباط با ورزش لاغری با حلقه

هولا هوپ‌ها در اندازه‌های مختلف موجود هستند، بنابراین مهم است که سایز مناسب خود را تهیه کنید. طبق گفته متخصصان زمانی که حلقه روی زمین قرار می‌گیرد، به طور ایده‌آل باید به اندازه پایین قفسه سینه شما باشد.

این ایده‌آل است که آن را خودتان حضوری بخرید و حلقه را برای اندازه و وزن امتحان کنید. با این حال اگر آن را آنلاین می‌خرید، از نمودار اندازه برای یافتن حلقه برای رفع نیازهای خود استفاده کنید.

حلقه‌های لاغری در وزن‌های متفاوتی از یک تا دو کیلوگرم وجود دارند. حلقه‌های سنگین‌تر از نظر اندازه بزرگ‌تر هستند و معمولا دارای بالشتک در اطراف خود هستند تا از کبودی جلوگیری شود.

آن‌ها نسبت به حلقه‌های کم وزن، تقویت عضلانی بیشتری ایجاد می‌کنند. حلقه‌های سنگین‌تر برای افراد مبتدی یا افرادی که مشکلات کمر دارند توصیه نمی‌شود.

برای شروع، یک حلقه کم وزن و سبک وزن یک کیلویی تهیه کنید. حلقه‌های کوچک‌تر و سبک‌تر، سریع‌تر می‌چرخند و به انرژی بیشتری نیاز دارند. در حالی که حلقه‌های بزرگ‌تر و سنگین‌تر به انرژی کمتری برای ادامه ورزش لاغری با حلقه نیاز دارند.

منبع
health.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا