اعصاب و روانمهارت‌های ذهنی

تقویت اراده با معرفی 9 روش ساده و قابل انجام برای ایجاد انگیزه

تقویت اراده یکی از راه‌ها مبارزه با بی‌انگیزگی و احساس ناتوانی در افراد است. همه ما هر از گاهی در انجام کارها و برای رسیدن به اهداف خود دچار احساساتی مانند ناامیدی و عدم توانایی می‌شویم.

برای مبارزه با این تفکرات مخرب و ناسالم، روش‌های انگیزشی مختلفی برای تقویت اراده وجود دارد. اگر احساس می‌کنید که گیر افتاده‌اید، تمرکز ندارید و الهام نمی‌گیرید، باید به دنبال راه‌هایی برای تقویت اراده خود باشید. وقتی انگیزه و اراده در تمام دوره‌های انجام یک کار پایین باشند، مطمئنا نتیجه خوبی از انجام آن کار حاصل نمی‌شود. برای رهایی از این درجا زدن و احساس ناتوانی به انرژی و انگیزه نیاز دارید.

در ادامه این مقاله به معرفی 9 راه برای افزایش انگیزه و تقویت اراده می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: راه های مقابله با بی خوابی، روش خواب سریع

چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟

انجام یک کار در روزهای مختلف باعث تقویت اراده برای به پایان رساندن آن می‌شود|سیوطب

برای تقویت اراده منتظر ماندن و صبر کردن کافی نیست، بلکه لازم است افراد مشکلات، ضعف‌ها و نقاط قوت خود را پیدا کنند و به رفع و تقویت آن‌ها بپردازند. تمام پیشرفت‌ها با اقدام به شناخت خود و یافتن راهی برای رفع مشکلات شروع می‌شوند. با برداشتن قدم اول، قدم‌های بعدی مشخص شده و افراد می‌توانند به نتایج بهتر و تجربیات جدیدتری دست یابند.

افرادی که می‌خواهند اراده خود را تقویت کنند باید متعهد شوند که هر روز به چیزی خاصی دست پیدا کنند و پیوسته در حال یادگیری باشند. به عنوان مثال افرادی که می‌خواهند رژیم غذایی یا ورزشی را برای کاهش وزن شروع کنند؛ اما اراده لازم را ندارند، می‌توانند از انجام روزانه 5 دقیقه ورزش یا نخوردن نوشابه یا شکلات شروع کنند. سپس به مرور زمان مدت ورزش و رژیم غذایی خود را افزایش دهند.

باید اشاره کنیم که در بیشتر موارد همین فشارهای اندک می‌توانند باعث به حرکت درآوردن و تقویت اراده افراد شوند.

بیشتر بخوانید: راهکار فوری برای خواب آلودگی در محل کار | علت آن

تقویت اراده با کاهش لیست کارهای خود

اغلب افراد به دلیل پرمشغله بودن نمی‌رسند تمامی کارهایی را که در برنامه زمانی خود مشخص کرده‌اند، انجام دهند. این موضوع باعث سرشکستگی، بروز احساس ناتوانی و مشکلات اعصاب و روان در این افراد می‌شود.

برای جلوگیری از این احساسات و حتی بیماری‌های روحی و روانی پیشنهاد می‌شود که افراد مختلف لیست کارهای خود را کاهش داده تا بتوانند روی تعداد کمی از آن‌ها تمرکز کافی داشته باشند. این کار می‌تواند تاثیر چشمگیری در تقویت اراده و انگیزه افراد داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مقابله با بی انگیزگی، چگونه با بی انگیزگی خود مقابله کنیم؟

روش‌های قدرتمند برای تقویت اراده و انگیزه در افراد مختلف

نوشتن و برنامه ریزی کارها راهی برای تقویت اراده|سیوطب

تمامی افراد (چه بزرگسالان و چه کودکان) می‌توانند با انجام روش‌ها و مهارت‌های ذهنی زیر انگیزه و اراده خود را افزایش دهند و یک تغییر چشمگیر در زندگی خود ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید: روش های مطالعه، عادت ها و مهارت های مطالعه کردن

ساده‌سازی برای افزایش تقویت اراده و انگیزه

ساده کردن کارها و اهداف، راهی برای آسان‌کردن مسیر رسیدن به آن‌ها است. با روش‌های مختلفی می‌توان کارها و اهداف را ساده کرد. برای این کار پیشنهاد می‌شود که موارد زیر را انجام دهید:

 • یک برنامه‌ریزی خلاقانه و درست از زندگی می‌تواند کارها را ساده‌تر کند
 • حذف فعالیت‌هایی که انگیزه یا هیجانی برای شما ندارند. این کار باعث می‌شود که زمان شما افزایش یابد و انرژی و زمان کافی برای تمرکز روی اهداف مهم خود را داشته باشید
 • زمانی که ذهن به دلیل پروژه‌ها و وظایف مختلف به صورت کامل درگیر است، حفظ انگیزه و اراده سخت است، اما تلاش کافی جواب می‌دهد
 • کارهای ساده را به مجموعه‌ای از کارهای ساده‌تر تقسیم کنید تا انجام آن‌ها برای شما راحت‌تر شوند
 • با ساده کردن کارها، موارد غیرضروری را حذف کنید
 • در هنگام انجام یک کار مشخص، تنها روی همان هدف و کار تمرکز داشته باشید. این کار باعث افزایش انگیزه و تقویت اراده شما برای به پایان رساندن آن فعالیت می‌شود

وقتی این کارها را انجام دهید، زندگی شما متمرکزتر می‌شود و در نتیجه، تمرکز بیشتر منجر به افزایش انگیزه و تقویت اراده خواهد شد.

برای ساده کردن کارها پیشنهاد می‌شود که کارهای کوچک را با هم ترکیب کنید:

یکی از راه‌هایی که می‌توان برای ساده‌ و کوچک کردن کارها انجام داد، ترکیب وظایف با هم است. برای این کار لیست کارهای هفتگی یا حتی ماهانه خود را نوشته و سعی کنید تعدادی از آن‌ها را با هم ترکیب کرده یا پشت سر هم انجام دهید. این کار باعث صرفه جویی در وقت و انرژی می‌شود و افراد می‌توانند زمان اضافی خود را برای رسیدن به اهداف بزرگ صرف کنند.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی که باعث افزایش تمرکز میشوند

تمرکز روی دستاوردهای خود

یکی از چیزهایی که انگیزه را کاهش و باعث به تعویق انداختن کارها می‌شود این است که ما موفقیت خود را در بازه‌های زمانی کوتاه نادیده می‌گیریم. در چنین مواقعی افراد فاصله خود را برای رسیدن به هدف مشخص می‌سنجند و به دست‌نیافتنی بودن آن فکر می‌کنند.

در چنین مواقعی اگر بتوانیم طرز فکر خود را تغییر دهیم و از نحوه عملکرد مغزمان آگاه‌تر شویم، می‌توانیم انگیزه خود را تقویت کنیم. زمانی که از مغز خود برای حل مسئله، تجسم، دستیابی و سنجش پیشرفت خود استفاده می‌کنیم، اغلب در شادترین حالت هستیم. این موضوع می‌تواند اراده ما را برای رسیدن به اهداف‌مان تقویت کند.

یکی از راه‌های انجام این کار، شروع به آموزش مغز برای احساسات واقعی و ایجاد انگیزه است. به عنوان مثال افراد می‌توانند موارد زیر را انجام دهند:

 • جشن گرفتن برای موفقیت‌های کوچک (ایجاد انگیزه)
 • به جای تمرکز بر ایده‌آل خود، به آنچه از یک نقطه شروع خاص به دست آورده‌اند فکر کنند

به عنوان مثال اگر هدف شما این است که در 6 ماه آینده 10 کیلوگرم وزن کم کنید؛ اما در 3 ماه اول 2 کیلوگرم وزن کم کرده‌اید، دو انتخاب دارید:

 • می‌توانید روی این واقعیت تمرکز کنید که هنوز 8 کیلوگرم با هدف خود فاصله دارید
 • می‌توانید به این فکر کنید که از زمانی که رژیم خود را شروع کرده‌اید 2 کیلوگرم وزن شما کاهش یافته است

گزینه دوم به شما این امکان را می‌دهد که موفقیت را جشن بگیرید و انگیزه خود را افزایش دهید و ذهن خود را مجددا برای کاهش وزن بیشتر متمرکز کنید. در حالی که گزینه اول ممکن است ذهن شما را متمرکز کند که چقدر از هدف خود فاصله دارید.

بیشتر بخوانید: روش هاي درماني خلاصي از افسردگي

اهداف قابل اندازه‌گیری تعیین کنید

این کار به معنی هدف‌گذاری و آموزش مغز است تا فقط روی چیزهای که خاص و قابل اندازه‌گیری هستند تمرکز کند. اندازه‌گیری اهداف صرفا به معنی شماره‌گذاری آن‌ها نیست؛ بلکه مشخص کردن هدفی خاص در ذهن است. به عنوان مثال هدف گذاری‌ها زیر یک نمونه بسیار رایج از این موضوع هستند:

 • رسیدن به وزن مشخص در برنامه کاهش وزن
 • رسیدن به نمره خاصی از یک درس
 • ثبت رکورد خاص برای یک ورزشکار

هدف‌گذاری نتیجه‌ای جز تقویت اراده، انگیزه و شادتر بودن ما ندارند. این کار باعث پیشرفت، حرکت رو به جلو و استفاده از زمان به صورت درست می‌شود. در صورتی که حسرت خوردن و فکر زیاد به آینده چیزی جز ناامیدی و کاهش انگیزه برای ما ایجاد نمی‌کند.

همچنین در مواردی که افراد از پیشرفت خود راضی نیستند، امکان دارد که شروع به مقایسه خود با دیگران کنند. این کار روحیه این افراد را تضعیف کرده و اراده آن‌ها را در مسیر حرکت متوقف می‌کند.

لازم به ذکر است که افراد برای هدف خود باید زمانی را مشخص کنند. این زمان نباید خیلی محدود یا خیلی طولانی باشد. به طور معمول تعیین اهداف 90 روزه برای تقویت اراده مفید است.

بیشتر بخوانید: راه های مقابله با اضطراب ویروس کرونا

انگیزه خود را از گرفتن به دادن تغییر دهید

برخی از افراد فقط روی چیزهایی تمرکز می‌کنند که می‌توانند از زندگی و روابط به دست آورند. آن‌ها به این موضوع اعتقاد دارند که همه چیز مربوط به من و برای من است. به عنوان مثال افرادی که به کارهای خدماتی و کمک‌رسانی مشغول هستند؛ به دلیل نوع کار خود، خیلی آگاهانه‌تر می‌توانند به دنیای اطراف نگاه کنند و ذهنیت خود را از دریافت به بخشش تغییر دهند. با تغییر تفکرات، مغز می‌تواند راه‌های خلاقانه‌تر و بیشتری را برای گسترش و رسیدن به اهدف پیدا کند.

همچنین پیشنهاد می‌شود که افراد روابط خود را عمیق‌تر کنند تا انگیزه بیشتری داشته باشند. در این حالت به جای تمرکز روی معاملات ساده با تعداد زیاد، باید روی روابط و معاملاتی عمیق اما اندک تمرکز کنند. این کار احساس بهتری را در افراد ایجاد می‌کند.

ایجاد یک عادت مثبت جدید و تکرار آن

گاهی اوقات کوچک‌ترین تغییرات، بزرگ‌ترین نتایج را ایجاد می‌کنند. هنگامی که یک عادت جدید را شروع می‌کنید، خواه به باشگاه رفتن یا بهبود صحبت کردن، فرقی ندارد، نکته کلیدی در آن ثبات و تکرار است. در واقع با انجام مکرر کار جدید، مغز مسیرهای جدیدی را ایجاد می‌کند تا ما به پیشرفت‌های تدریجی دست یابیم.

اگر می‌خواهید یک روتین صبحگاهی جدید شروع کنید، نکته کلیدی تکرار آن است. اگر می‌خواهید مدیتیشن را شروع کنید، نکته کلیدی این است که هر روز آن را انجام دهید.

وقیی در ذهن از خودتان تصویر فردی را دارید که پروژه‌ها و کارها را کامل نمی‌کند، پس در مورد خودتان این فکر را می‌کنید؛ اما اگر هر روز به خود بگویید که من یک تکمیل‌کننده پروژه در سطح جهانی هستیم، شروع به فکر و رفتار کردن مانند آن شخص خواهید کرد. برای تمرین این کار از پروژه‌ها و کارهای کوچک شروع کنید و هر روز آن‌ها را انجام دهید. توجه کنید که سنگ بزرگ علامت نزدن است، پس کارها و اهداف بزرگی را برای شروع انتخاب نکنید.

افزایش قدردانی باعث تقویت اراده می‌شود

افرادی که دچار کمبود انگیزه و اراده هستند معمولا داشته‌های خود را نمی‌بینند و به خاطر آن‌ها شکرگزاری نمی‌کنند. اگر به خاطر چیزهایی که دارید ابراز قدردانی کنید، کمتر حسادت می‌کنید و به چیزهایی که دیگران دارند توجه نمی‌کنید.

قدردانی از افراد مهم زندگی باعث تقویت روابط و احساس رضایت بین افراد می‌شود. این موضوع می‌تواند خوشحالی، رضایت‌مندی و آرامش خاطر را به همراه داشته باشد و منجر به خلاق‌تر شدن و تقویت اراده افراد شود.

افزایش انرژی برای تقویت اراده

انرژی یک محرک بسیار قوی برای انجام کارها به شمار می‌رود. این موضوع زمانی بیشتر جلب توجه می‌کند که از فردی یا چیزی عصبانی یا هیجان‌زده هستم و انرژی و انگیزه زیادی را حس می‌کنیم.

به آخرین باری فکر کنید که به هدف مهمی دست یافته‌اید، به احتمال زیاد انرژی و انگیزه شما در حین انجام آن کار بالا بوده است؟ به عنوان مثال افرادی که رکود مسابقات را می‌شکنند (رکود جدید از خود به جای می‌گذارند) یا در کسب و کاری موفقیت بزرگی کسب می‌کنند، برای دریافت مجدد این موفقیت و بالا رفتن انرژی خود باید به عملکرد قبلی‌شان فکر کنند. این کار باعث افزایش انگیزه، هیجان و انرژی افراد می‌شود.

به همین علت تمامی محققین پیشنهاد می‌کنند که افراد مختلف، به ویژه افرادی که برای تقویت اراده خود تلاش می‌کنند، به کارهایی که به آن‌ها انگیزه بیشتری می‌دهد مشغول شوند و فکر کنند.

سطوح بالای انرژی باعث رشد مداوم می‌شود و به شما اعتماد به نفس بالاتری می‌دهد. یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش انرژی، بهبود بهداشت خواب است. از اصول بهداشت خواب خوب می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • خوابیدن و بیدار شدن در ساعات مشخص
 • رعایت ساعت خواب در روزهای تعطیل
 • ایجاد اتاق خوابی ساکت، راحت و خنک
 • عدم استفاده از تلویزیون و گوشی همراه در اتاق خواب
 • عدم بازی ویدیویی یا تماشای تلویزیون یک ساعت قبل از خوابیدن
 • عدم پرخوری زیاد قبل از خوب

کنترل را به دست بگیرید

صحبت و مشورت با افزایش و تقویت اراده برای رسیدن به هدف|سیوطب

افراد اغلب وقتی احساس می‌کنند که بر آنچه قرار است اتفاق بی‌افتد کنترل دارند، انگیزه و اراده قوی‌تری برای انجام آن کار پیدا می‌کنند. این موضوع یکی از دلایلی است که گاهی اوقات افراد از کار گروهی ناراضی هستند؛ زیرا احساس کنترل یا مشارکت فردی روی کار را از دست می‌دهند.

برای بازپس‌گیری کنترل در موقعیت‌های گروهی پیشنهاد می‌شود که اقدامات زیر را انجام دهید:

 • با صحبت و مشورت گروهی، هدف مشخصی را برای گروه تعیین کنید تا همه افراد برای رسیدن به آن تلاش کنند
 • یافتن راهی برای ایجاد احساس قدرت و تاثیرگذاری روی افراد دیگر
 • به افراد دیگر در انجام کارها و ایده‌ها کمک و مشورت دهید

موفقیت را تجسم نکنید

یکی از رایج‌ترین نکات برای ایجاد انگیزه، تجسم ساده موفقیت است؛ اما تحقیقات نشان می‌دهد که این کار امکان دارد در واقع نتیجه معکوس داشته باشد. مشکل این است که مردم اغلب خود را در حال دستیابی به اهداف‌شان تجسم می‌کنند؛ اما از تجسم تمام تلاشی‌هایی که برای تحقق آن اهداف انجام می‌شود صرف نظر می‌کنند. می‌توان گفت که فقط هدف را می‌بینند و راه رسیدن به آن را نمی‌سنجند. این موضوع باعث می‌شود که پس از برخورد با اولین مشکلات، اراده و انگیزه خود را از دست بدهند.

برای حل این مشکل چه باید کرد؟

به جای این که خود را به طور ناگهانی موفق تصور کنیم، پیشنهاد می‌شود که تمام مراحلی را که برای رسیدن به آن موفقیت‌ها لازم است انجام دهیم، تصویر کنیم. مشخص کردن چالش‌ها، موانع و سختی‌های مسیر می‌تواند ذهن را برای رویارویی با آن مشکلات آمده کند و در زمان برخورد، حل کردن و رفع آن‌ها ساده‌تر به نظر برسد.

یادداشت پایانی

تقویت اراده یک راه موثر برای انجام و به پایان رساندن کارها است. اکثر افراد که در ابتدا، اواسط یا حتی انتهای مسیر رسیدن به یک هدف از آن صرف نظر می‌کنند، اراده قوی ندارند. این عدم اراده می‌تواند ناشی از موارد مختلفی باشد که از آن‌ها می‌توانیم به برنامه زمانی شلوغ، عدم انرژی کافی، نداشتن کنترل روی کارها و اهداف نامشخص اشاره کنیم.

 برای تقویت اراده کافی است که کارهای خود ساده و هدف و مسیر رسیدن به آن را مشخص کنیم. همچنین راه‌های دیگری برای تقویت اراده وجود دارد که ما در این مقاله به 9 روش آن پرداخته‌ایم. سپاس که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

منبع
thriveglobal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا