بیماریگوارش

علائم آپاندیس در زنان؛ 9 علامت رایج که بی اعتنایی به آن خطرناک است!

علائم آپاندیس در زنان گاهی با مشکلات تخمدان و درد زیر شکم اشتباه گرفته می‌شود. التهاب آپاندیس یا آپاندیسیت زمانی اتفاق می‌افتد که آپاندیس شما به دلیل انسداد ملتهب شده و باکتری‌های بدن را در خود جمع می‌کند و باعث ایجاد عفونت، چرک و تورم می‌گردد. آپاندیس می‌تواند حاد یا مزمن باشد و جریان خون را مسدود کند، اما علائم خطر چیست؟

در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به بررسی و معرفی علائم آپاندیس در زنان و مردان خواهیم پرداخت. با ما همراه شوید.

 

آپاندیس چیست؟

فردی که از درد آپاندیس به خود میپیچد|سیوطب

آپاندیس در سمت راست پایین شکم شما قرار دارد. کیسه‌ای باریک و لوله‌ای شکل که از روده بزرگ شما بیرون زده است. انسداد در آپاندیس می‌تواند به آپاندیسیت منجر شود که التهاب و عفونت آپاندیس شماست.

انسداد می‌تواند در نتیجه تجمع مخاط، انگل یا ماده مدفوع باشد. هنگا‌می‌که انسدادی در آپاندیس وجود دارد، باکتری‌ها می‌توانند به سرعت در داخل اندام تکثیر شوند. این امر باعث تحریک و تورم آپاندیس شده و در نهایت منجر به آپاندیسیت می‌شود.

اگر به سرعت آپاندیس ملتهب را درمان نکنید، می‌تواند پاره شود و باکتری‌های خطرناک را در شکم شما آزاد کند. عفونت حاصل بسیار جدی است ونیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

درست است که آپاندیس بخشی از دستگاه گوارش شما است، اما هیچ عملکرد حیاتی ندارد و شما بدون آن نیز می‌توانید یک زندگی عادی و سالم داشته باشید. برخی معتقدند آپاندیس حاوی بافتی است که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند تا عفونت‌ها را در بدن شما پردازش و شناسایی کند.

بیشتر بخوانید: عفونت آپاندیس و آشنایی با علائم و نحوه درمان آپاندیسیت در افراد مختلف
 

علائم آپاندیس؛ نشانه‌ها و علائم آپاندیس پنهان و آشکار کدامند؟

پارگی یا به اصطلاح عام ترکیدن آپاندیس یک وضعیت تهدیدکننده زندگی است که به ندرت در 24 ساعت اول علائم رخ می‌دهد، اما پس از 48 ساعت از شروع علائم، خطر ترکیدن آپاندیس افزایش می‌یابد.

تشخیص علائم اولیه آپاندیس بسیار مهم است تا بتوانید فورا خود را به پزشک نشان دهید. برخی از این علائم عبارتند از:

 1. درد شکم؛ از اولین علائم درد آپاندیس
 2. تب پایین
 3. حالت تهوع؛ از علائم آپاندیس خفیف
 4. استفراغ
 5. از دست دادن اشتها
 6. درجه حرارت بالا و صورت برافروخته
 7. یبوست
 8. اسهال
 9. مشکل در عبور گاز

همه افراد علائم مشابهی ندارند، اما با دیدن چند مورد از این علائم باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

رایج‌ترین علائم آپاندیس در زنان عبارتند از:

بیشتر بخوانید: درمان قطعی دل پیچه با ۸ روش خانگی و آسان
 

 • درد شکم از اولین علائم درد آپاندیس در زنان

آپاندیسیت معمولا شامل شروع تدریجی درد مبهم، دردناک و گرفتگی در سراسر شکم است. همانطور که آپاندیس بیشتر متورم و ملتهب می‌شود، پوشش دیواره شکم را که به عنوان صفاق شناخته می‌شود، تحریک می‌کند.

این مورد باعث درد موضعی در قسمت پایین سمت راست شکم شده و نسبت به درد مبهم و دردناکی که با شروع علائم ایجاد می‌شود، ثابت‌تر و شدیدتر است. با این‌حال، برخی از افراد ممکن است آپاندیس پشت روده بزرگ داشته باشند. آپاندیسی که در این افراد ایجاد می‌شود معمولا باعث کمردرد یا درد لگن می‌شود.

 

 • تب خفیف از علائم آپاندیس در زنان

آپاندیس معمولا درجه تبی بین 37.2 درجه سانتیگراد تا 38 درجه سانتیگراد ایجاد می‌کند. امکان لرز نیز وجود دارد. اگر آپاندیس شما بترکد، عفونت ناشی از آن می‌تواند تب را افزایش دهد. تب بیشتر از 38.3 درجه و افزایش ضربان قلب احتمالا به این معنی است که آپاندیس پاره شده است.

بیشتر بخوانید: پایین آوردن تب کودک با گلاب! ۹ درمان تب کودکان سه ماه تا ۷ ساله که باید بدانید
 

 •  ناراحتی گوارشی از رایج‌ترین علائم آپاندیس در زنان

آپاندیس می‌تواند باعث تهوع و استفراغ شود. همچنین ممکن است اشتهای خود را از دست بدهید و احساس کنید نمی‌توانید غذا بخورید. امکان یبوست یا اسهال شدید نیز وجود دارد. اگر در دفع گاز مشکل دارید یا به عبارتی دچار نفخ شکم شده‌اید، ممکن است نشانه‌ای از انسداد جزئی یا کامل روده و با آپاندیسیت زمینه‌ای مرتبط باشد.

 

علائم آپاندیس در نوجوانان و کودکان

تهوع و استفراغ از علائم آپاندیس درزنان|سیوطب

علائم آپاندیس در کودکان تا حدودی مشابه علائم آپاندیس در بزرگسالان است، اما نکته مهم این است که در صورت مشکوک شدن به آپاندیس، همیشه کودک خود را به بیمارستان ببرید. کودکان همیشه نمی‌توانند احساس خود را توصیف کنند. آنها همچنین معمولا در تشخیص دقیق درد مشکل دارند و درد را در کل شکم خود توصیف می‌کنند که این امر تعیین علت آپاندیسیت را دشوار می‌کند.

والدین بسیاری اوقات آپاندیسیت را با دردهای شبیه آپاندیس مانند مسمومیت معده یا عفونت مجاری ادراری (UTI) اشتباه می‌گیرند. همیشه بهتر است در مورد آپاندیسیت محتاط باشید. پارگی آپاندیس می‌تواند برای هر کسی خطرناک باشد، اما خطر مرگ در نوزادان و کودکان نوپا بیشتر است.

کودکان 2 ساله و کمتر اغلب علائم آپاندیسیت زیر را نشان ‌می‌دهند:

 • استفراغ
 • نفخ یا تورم شکم
 • حساس شدن قسمتی که اپاندیس قرار دارد

 

کودکان بزرگتر و نوجوانان بیشتر احتمال دارد این موارد را تجربه کنند:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد در سمت راست پایین شکم

بیشتر بخوانید: درمان استفراغ و تهوع؛ راه حل‌ها، نکات و مواردی که استفراغ را متوقف می‌سازند
 

علائم آپاندیس در زنان باردار

بسیاری از علائم آپاندیسیت مشابه ناراحتی‌های دوران بارداری است. مواردی مانند گرفتگی معده، حالت تهوع و استفراغ. با این حال، زنان باردار اغلب علائم رایج آپاندیس را به خصوص در اواخر بارداری ندارند. رحم در حال رشد در دوران بارداری آپاندیس را بالاتر ‌می‌برد. این بدان معنی است که درد احتمالا در قسمت بالای شکم به جای سمت راست پایین شکم ایجاد می‌شود.

زنان باردار مبتلا به آپاندیسیت نیز بیشتر در معرض موارد زیر هستند:

 • سوزش سر دل
 • گاز
 • دوره‌های متناوب یبوست و اسهال

بیشتر بخوانید: سنگ کیسه صفرا؛ ۱۵ عامل خطرساز را بشناسید
 

درمان آپاندیس؛ آپاندیسیت چگونه درمان می‌شود؟

هنگا‌می‌که به پزشک مراجعه ‌می‌کنید، آنها یک معاینه فیزیکی انجام ‌می‌دهند و سؤالاتی در مورد علائم شما ‌می‌پرسند. سپس آزمایش‌های خاصی را برای کمک به تشخیص آپاندیسیت تجویز ‌می‌کنند که معمولا شامل موارد زیر است:

 • آزمایش خون برای بررسی علائم عفونت
 • آزمایش ادرار برای بررسی علائم UTI یا سنگ کلیه
 • سونوگرافی شکم یا سی تی اسکن برای دیدن اینکه آیا آپاندیس ملتهب است یا خیر

پس از تشخیص آپاندیس، پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا به جراحی فوری نیاز دارید یا خیر. احتمال دارد قبل از جراحی آنتی بیوتیک برایتان تجویز شود که در جلوگیری از ایجاد عفونت پس از جراحی کمک‌کننده است.

پس از آن عمل جراحی برای برداشتن آپاندیس شما انجام می‌شود که به آن آپاندکتو‌می ‌‌می‌گویند و بسته به شدت آپاندیس شما به صورت باز یا لاپاروسکوپی قابل انجام است.

 

علائم عفونت بعد از عمل آپاندیس

پس از جراحی، پزشک از شما می‌خواهد تا زمانی که درد شما کنترل شود و بتوانید مایعات مصرف کنید، در بیمارستان بمانید. اگر دچار آبسه شدید و علائمی‌ مانند تب، درد زیاد در آن ناحیه و بی‌حالی داشتید و یا عارضه‌ای رخ داد، شاید پزشک از شما بخواهد تا یک یا دو روز دیگر آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.  اما اکثر افراد بدون عارضه، بهبودی کامل پیدا می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان سندروم روده تحریک پذیر؛ راه‌هایی برای کاهش درد و دل‌پیچه
 

تشخیص آپاندیس در منزل

فردی در حال سرفه کردن که دستش روی شکمش است|سیوطب

اگر دردی دارید که ناگهان بدتر و در سراسر شکم شما پخش می‌شود، یا اگر دردتان قبل از بدتر شدن مجدد موقتا بهبود می‌یابد و یا اگر با فشار دادن روی این ناحیه، سرفه یا راه رفتن درد شما بدتر و شدیدتر می‌شود حتما هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

علائم آپاندیس در زنان، به دلیل تشابه زیاد با برخی مشکلات زنانه، گاهی اشتباه تشخیص داده می‌شود. مشکلاتی مانند حاملگی خارج از رحم، درد قاعدگی یا بیماری التهابی لگن (PID). اما هر شرایطی که باعث درد دائمی‌ شکم شود نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

 

یادداشت پایانی علائم آپاندیس در زنان

آپاندیسیت معمولا با درد در وسط شکم (شکم) شروع می‌شود که ممکن است بیاید و برود. در عرض چند ساعت، درد به سمت پایین سمت راست شما، جایی که معمولا آپاندیس قرار دارد، ‌می‌رود و ثابت و شدید می‌شود. شناسایی و توجه به علائم و مراجعه به پزشک در صورت مشاهده و مواجهه با آن‌ها بسیار در درمان به موقع و جلوگیری از خطرهای پیش رو موثر است. در این مطلب از مجله پزشکی سیوطب به معرفی و بررسی این علائم آپاندیس در زنان پرداختیم. سپاس از همراهی شما.

 

سوالات متداول علائم آپاندیس در زنان 

1. دردهای شبیه آپاندیس کدامند؟

آپاندیسیت را ‌می‌توان به راحتی با گاستروانتریت، سندرم روده تحریک پذیر شدید (IBS)، یبوست، عفونت مثانه یا ادرار، بیماری کرون، عفونت لگنی و… اشتباه گرفت.

2. سن رایج ابتلا به آپاندیس چند سالگی است؟

آپاندیسیت در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد، اما اغلب در سنین 10 تا 30 سالگی رخ می‌دهد و در مردان شایع تر از زنان است. علائم آپاندیس در زنان گاها با بیماری‌های زنانه اشتباه گرفته می‌شود.

3. آیا درد آپاندیس قطع میشود؟

بله ممکن است درد شما در هنگام آپاندیس قبل از بدتر شدن مجدد، موقتا بهبود ‌یابد.

منبع
healthline.comwww.nhs.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا