اخبار پزشکی

بهترین روغن برای پر پشت شدن مو؛ 10 روغنی که موها را جنگل می‌کند

فهرست محتوا نمایش

بهترین روغن برای پر پشت شدن مو نوعی تغذیه برای موهای درخشان، قوی و سالم محسوب می‌شود. از آلودگی گرفته تا رطوبت و مواد شیمیایی از جمله عواملی هستند که به موها آسیب می‌رسانند و باعث ریزش مو می‌شوند.

مانند بقیه اعضا و اندام‌های بدن، موها نیزبرای رشد به مواد مغذی نیاز دارند. در حالی که به وضوح می‌توان با تغییراتی در رژیم غذایی به تغذیه موها از داخل پرداخت اما نمی‌توان بهترین روغن برای پر پشت شدن مو را نادیده گرفت.

در این مقاله از مجله سلامت سیوطب چند روغن به عنوان بهترین روغن برای پر پشت شدن مو معرفی شده است که استفاده از آن‌ها تغییرات زیادی در حجم موها ایجاد خواهد کرد.

روغن‌های ضروری که به عنوان بهترین روغن برای پر پشت شدن مو مطرح هستند

بسیاری از ماها در دروان کودکی از تجربیات مادربزرگ‌هایمان برای پر پشت شدن موهایمان آگاه هستیم. در واقع باید گفت که این تجربیات تا حدود زیادی دربهبود کیفیت مو موثر بودند. این روغن‌ها کمک می‌کنند موهای بلندتر و پرپشت‌تری داشته باشید، زیرا گردش خون را تشویق می‌کنند.

علاوه بر این، بهترین روغن برای پر پشت شدن مو نه تنها رشد مو را افزایش می‌دهد، بلکه باعث درخشندگی آن می‌شود، آن را قوی‌تر و سلامت موها را بهبود می‌بخشد. در ادامه بعضی از انواع بهترین روغن برای پر پشت شدن مو را مورد بررسی قرارمی‌دهیم:

1. روغن کرچک بهترین روغن برای پر پشت شدن مو

روغن کرچک بهترین روغن برای پر پشت شدن مو|سیوطب

بهترین روغن برای پر پشت شدن مو باید سرشار از ویتامین E، پروتئین و مواد معدنی باشد تا روی موها تاثیر بگذارد. این جایی است که روغن کرچک وارد می‌شود. موها را نرم می‌کند و رطوبت را محفوظ می‌دارد تا به موهای درخشندگی بدهد. با این حال، بهترین مزیت روغن کرچک گردش خون مورد نیاز برای رشد مو را بهبود می‌بخشد. روغن کرچک روی پوست سر خشک و پوسته پوسته شده بهترین تاثیر را دارد.

در حالی که روغن کرچک موثر است، اما بسیار غلیظ و شستن آن دشوار به نظر می‌رسد. باید برای کاهش غلظت آن با روغن کنجد مخلوط کرد. نکته دیگر اینکه روغن‌ها را قبل از استفاده منظم روی موها و پوست سر گرم کنید.

2. روغن درخت چای یکی دیگر از انواع بهترین روغن برای پر پشت شدن مو

روغن درخت چای بهترین روغن برای پر پشت شدن مو|سیوطب

از دیگر از روغن‌های موثر برای رشد مو، روغن درخت چای است که به دلیل خواص ضد میکروبی و پاک کنندگی آن همواره کاربردهای فراوانی دارد. روغن چای که گاهی بهعنوان بهترین روغن برای پر پشت شدن مو از آن یاد می‌کنند از خشکی و شوره سر هم جلوگیری می‌کند.

این روغن شگفت انگیز به پوست سر کمک می‌کند مواد مغذی را به طور موثر جذب و فولیکول‌های خفته مو را تحریک به رشد می‌کند. خطا نیست که روغن درخت چای را بهترین روغن برای پر پشت شدن مو، رشد و ضخامت مو دانست.

روغن درخت چای بسیار غلیظ و باید با روغن حامل دیگری هنگام استفاده رقیق گردد. علاوه بر کمک به رشد موها، پوست سر چرب را عمیقا تمیز می‌کند و در عین حال موها را با رایحه نعناع می‌پوشاند. همچنین فاقد پارابن و برای موهای ظریف و شکننده یک گزینه عالی است.

3. روغن پیاز یا بهترین روغن برای پر پشت شدن مو

این همه گریه هنگام بریدن پیاز بدون ارزش نخواهد بود، زیرا روغن پیاز در کمال تعجب به رشد مو کمک زیادی خواهد کرد. له کردن این سبزی و استفاده از روغن آن نه تنها پوست سر را بهتر، بلکه گردش خون را نیز تقویت می‌کند. در واقع گردش خون را باید برابر با فولیکول‌های فعال مو دانست و این باعث رشد موهای جدید و ضخیم‌تر می‌شود. به همین دلیل بسیاری از پزشکان روغن پیاز را بهترین روغن برای پر پشت شدن مو می‌دانند.

راه حل دیگری که از پیاز برای پر پشت شدن مو می‌توان بکار برد ترکیب آن با روغن سیاه دانه و روغن موی پاتچولی است. آن‌ها با هم رشد مو را تقویت، ریزش مو را متوقف و مو را سالم‌تر و نرم‌تر خواهند کرد.

4. روغن نارگیل یکی از شناخته شده‌ترین روغن‌های برای رشد بشتر مو

روغن نارگیل بهترین روغن برای پر پشت شدن مو|سیوطب

این روغن محبوب هندی حاوی اسیدهای چرب به مقدار زیاد است که عمیقا به فولیکول‌های مو نفوذ می‌کند و ریشه موها را به صورت کامل تغذیه خواهد کرد. روغن نارگیل کماکان در نظر بسیاری از طبیبان طب سنتی هنوز به عنوان بهترین روغن برای پر پشت شدن مو قلمداد می‌شود.

این عصاره شگفت انگیز منبع بسیار خوبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است و علاوه بر افزایش رشد، موها را نرم و براق نگه می‌دارد و از آن در برابر آسیب گرما محافظت می‌کند. بهترین قسمت روغن نارگیل این است که می‌توان آن را همان‌طور که هست استفاده کرد. در صورت تمایل، حتی می‌توان روغن را قبل از استفاده برای پوست سر و موها، کمی ‌گرم کرد.

برخی آن را با برگ‌های کادی پاتا یا همان کاری ترکیب کرده و بکار می‌برند. اگر برگ‌های کاری را به روغن نارگیل اضافه می‌کنید، قبل از خاموش کردن حرارت، بگذارید در روغن داغ‌ ترک بخورند. بعد از ترک خوردن برگ‌های کاری روغن بدست آمده را بگذارید خنک شود و سپس برای تقویت مو از آن استفاده کنید.

5. روغن آرگان؛ بهترین روغن برای پر پشت شدن مو یا از بین برنده موخوره

روغن آرگان بهترین روغن برای پر پشت شدن مو|سیوطب

اگر به دنبال روغنی هستید که نه تنها رشد مو را تقویت می‌کند، بلکه بتواند موخوره را هم ترمیم کند و از آسیب گرما از موها محافظت کند، روغن آرگان همان روغنی است که باید امتحان کرد.

روغن آرگان به عنوان طلای مایع مراکش شناخته می‌شود، به همین دلیل به عنوان بهترین روغن برای پر پشت شدن مو از زیاد نام می‌برند. سرشار از ویتامین E و خواص آنتی اکسیدانی است که سلامت پوست سر را بهبود و از شکستگی مو جلوگیری می‌کند. از آنجایی که حداقل پردازش مو را انجام می‌دهد، بهترین روغن برای پر پشت شدن مو محسوب می‌شود. روغن آرگان را می‌توان مستقیما به تارهای موها زد و استفاده کرد چون همانند سایر روغن‌ها بسیار غلیظ نیست.

6. روغن زیتون؛ روغنی نام آشنا برای کسانی که دنبال پر پشتی موهایشان هستند

یک روغن همه کاره که علاوه بر زیبایی، جزء اصلی آشپزخانه هم محسوب می‌شود. خطا نیست که روغن زیتون را محبوب‌ترین روغن دانست چون علاوه بر کاربردهای فراونی که در آشپزی دارد در تقویت مو نیز نقش موثری ایفا می‌کند. با ‌ترکیبی از ویتامین E، آنتی اکسیدآن‌ها و اسید اولئیک، موهبتی برای حذف حشرات به حساب می‌آید.

روغن زیتون پوست سر را احیا، ریشه‌ها را تغذیه و موها را نرم می‌کند و در نهایت بافتی صاف به آن می‌بخشد. هنگامی‌ که با آب لیمو ‌ترکیب شود، با شوره سر نیز مبارزه خواهد کرد و آن را از بین می‌برد. به همین دلیل این روغن محبوب همچنان در رده بهترین روغن برای پر پشت شدن مو قرار دارد.

روغن زیتون برای موهای خشک یا مرطوب نیز بسیار موثر است. برای بهترین نتیجه، قبل از استفاده، کمی ‌آن را گرم کنید. اگر روغن زیتون را قبل از شستشو به موها می‌مالید، قبل از شستن موها، یک حوله گرم را به مدت 20 تا 30 دقیقه دور موهای خود بپیچید.

7. روغن رزماری؛ عصاره‌ای که قدمتی نزدیک به چند قرن دارد

روغن رزماری بهترین روغن برای پر پشت شدن مو|سیوطب

از زمان‌های بسیار دور، از رزماری برای ضخیم کردن و شادابی موها و همچنین برای به تاخیر انداختن شروع سفیدی مو استفاده می‌کردند. گردش خون را بهبود می‌بخشد، بنابراین رشد مجدد مو را تحریک می‌کند. خواص ضد قارچی آن نیز در تسکین پوست سر به خوبی عمل می‌کند.

روغن رزماری مانند روغن درخت چای، یک روغن ضروری است که باید همراه با روغن حامل استفاده گردد. حتی می‌توان این روغن را در منزل با حرارت دادن مقداری روغن زیتون یا روغن نارگیل و افزودن برگ‌های رزماری تازه یا خشک به آن تهیه کرد. 

8. روغن آمله روغنی کمتر رایج برای پر پشت شدن مو

این روغن که از میوه آملا به دست می‌آید، از روغن‌های رایج که در هند به طور گسترده یافت می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روغن خاص یک تونیک مو مورد اعتماد در طب شرقی است زیرا حاوی مقدار زیادی ویتامین C، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است.

به همین دلیل بسیار از هندی‌ها آن را بهترین روغن برای پر پشت شدن مو به شمار می‌آورند. تاثیرات چشم‌گیری روی انوع موها دارد اما برای موهای خشک و آسیب دیده بسیار مفید عمل می‌کند، چون موها را سالم‌تر و انعطاف پذیرتر خواهد کرد. همچنین التهاب پوست سر را تسکین، تولید چربی را تنظیم و با آبرسانی از ساقه مو محافظت می‌کند.

روغن آملا به صورت مستقیم قابل استفاده است و نیازی به رقیق کردن با یک روغن حامل دیگر ندارد، فقط باید قبل از استفاده آن را گرم کرد. برای تقویت گردش خون باید آن را به خوبی روی پوست سر ماساژ داد.

9. روغن هسته انگور؛ باور نکردنی ولی بسیار مفید برای رشد مو

اگرچه روغن هسته انگور در هند بسیار محبوب نیست، اما تاثیر آن را بر رشد مو نمی‌توان نادیده گرفت. سرشار از آنتی اکسیدان‌ها، نرم کننده‌ها و مواد مغذی است که رشد مو را تسهیل می‌کند. علاوه بر افزایش رشد، موها را تقویت و فولیکول‌های مو را احیا می کند.

10. روغن بادام؛ رشد مو را سرعت می‌بخشد

روغن بادام بهترین روغن برای پر پشت شدن مو|سیوطب

پژوهش‌های زیاد تاثیر روغن بادام بر رشد مو را تایید کرده‌اند. این روغن به دلیل داشتن ویتامین E و منیزیم روند رشد مو را به طرز شگفت‌انگیزی  تسهیل می‌کند. در کنار مالیدن آن روی پوست سر، اگر موهایتان خیلی خشک است، می توان از روغن بادام خوراکی نیز استفاده کرد. روغن بادام به آب بندی رطوبت مو کمک زیادی خواهد کرد، بنابراین از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

کلیاتی درباره بهترین روغن برای پر پشت شدن مو

ریزش و کم پشت شدن مو همواره یکی ازدغدغه‌های بزرگ انسان‌ها در گذشته و حال حاضر بوده و هست. بسیاری از افراد به واسطه حساسیت‌های زیادی که نسبت به مواد شیمیایی دارند از استفاده آن‌ها معذورند به همین دلیل سراغ روغن‌های گیاهی می‌روند. از همین رو انتخاب بهترین روغن برای پر پشت شدن مو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اغلب روغن‌های گیاهی حاوی مقدارزیادی ویتامینC، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌های لازم برای رشد مو هستند. به همین دلیل از گذشته‌های دور تاکنون هم طبیبان سنتی و هم پزشکان متخصص استفاده از آن‌ها را توصیه می‌کنند. مواد موجود در روغن‌ها تاثیرات مستقیمی در تقویت ریشه مو و بهبود جریان خون موجود در پوست سر می‌شوندو از این طریق در پر پشت شدن مو نقشی ایفا می‌کنند.

سوالات متداول در مورد بهترین روغن برای پر پشت شدن مو

1. کدام روغن برای رشد سریع مو بهترین است؟

برای رشد سریع‌تر مو، روغن Indulekha Bringha بهترین است. این گیاه با بریها و 10 گیاه مختلف مانند آملا غنی شده است، که به احیای ریشه‌ موهای جدید کمک زیادی می‌کند.

2. روغن نارگیل یا روغن جوجوبا، برای مو کدام بهتر است؟

روغن نارگیل به مرطوب‌شدن موها کمک می‌کند، اما روغن جوجوبا حاوی مواد اشباع بیشتری است که موها را بهتر درمان و مرطوب می‌کند. همچنین ریزش مو و شوره سر را کاهش می‌دهد و باعث رشد مو می‌شود.

3. آیا روغن ویتامین E برای مو مفید است؟

بله، روغن ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که رشد مو را تحریک می‌کند، سلامت پوست سر را تقویت و مو را قوی‌تر می‌سازد.

منبع
bebeautiful.in

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا