اخبار پزشکیزیباییمو

بهترین زمان مصرف قرص زینک؛ ساعت درست مصرف نتیجه‌ای شگفت‌انگیز دارد

بهترین زمان مصرف قرص زینک را باید به عنوان یک قاعده کلی از نظر تاثیر سلامتی دانست. هر چند برای مصرف ویتامین یا مواد معدنی زمان اشتباهی وجود ندارد. معمولا فرد آزاد است که در هر زمانی از روز یا شب آن را مصرف کند.

خبر خوب اینکه صرف نظر از زمانی که زینک در طول روز مصرف می‌شود، بدن آن را دقیقا به همان روش همیشگی متابولیزه خواهد کرد. با این حال، برخی از افراد اگر زینک را با معده خالی مصرف کنند احساس ناراحتی را تجربه خواهند کرد. پس می‌توان گفت که بهترین زمان مصرف قرص زینک در جلوگیری از ایجاد نارحتی احتمالی نقش دارد.

بنابراین اگر این مورد برای شخصی رخ داده باشد، بهترین زمان مصرف قرص زینک با یک وعده غذایی محسوب می‌شود. با این تفاسیر صبح‌ها جزو بهترین زمان مصرف قرص زینک به حساب نمی‌آید و باید از مصرف در این زمان خودداری کرد. این مقاله از مجله سلامت سیوطب به بهترین زمان مصرف قرص زینک می‌پردازد تا مصرف کنندگان از عوارض احتمالی آن در امان باشند.

بهترین زمان مصرف قرص زینک پلاس برای خانم‌ها و آقایان، صبح یا شب؟

قبل از خواب بهترین زمان مصرف قرص زینک|سیوطب

از نظر بسیاری از پزشکان بهترین زمان مصرف قرص زینک به ‌ترجیحات شخصی بستگی دارد. دبورا کوهن، دانشیار گروه علوم تغذیه بالینی و پیشگیرانه در دانشکده بهداشت راتگرز می‌گوید: مهم نیست که در چه زمانی از روز مکمل روی مصرف شود.

اما بعضی از محققین این اخطار را اضافه می‌کنند که برای برخی افراد، مصرف روی با معده خالی می‌تواند آن‌ها را بی حال کند (مانند صبح). پس باید گفت هر زمانی از روز بهترین زمان مصرف قرص زینک محسوب نمی‌شود.

ویجایا سورامپودی، استاد طب داخلی در UCLA Health، مطالعه‌ای روی بزرگسالان که مشکل خواب داشتند انجام شد. افرادی که ‌ترکیبی از ملاتونین، منیزیم و روی را یک ساعت قبل از خواب در طول هشت هفته مصرف کرده‌اند، کیفیت خواب بهتری را گزارش کردند.

کارآزمایی بالینی دیگری در زنان جوان نزدیک به سیکل قاعدگی نشان داد که مصرف زینک به میزان 30 میلی‌گرم در روز کیفیت زندگی و بهبود خواب را به دنبال داشت. همچنین پرستاران ICU با مصرف کپسول‌های 220 میلی‌گرمی ‌سولفات روی هر 72 ساعت به مدت یک ماه، کیفیت خواب بهتری را گزارش کردند.

بیشتر بدانید: خواص ویتامین ای؛ 8 مزیت بالقوه ویتامین e برای زنان و مردان

آیا می‌توان زینک را هر روز مصرف کنید؟

تصمیم برای مصرف مکمل روی یا کمپلکس حاوی روی به نیازهای فرد بستگی دارد. برای اطمینان از کفایت تغذیه‌ای این ماده معدنی ضروری و برای حمایت عمدی و هدفمند از عملکرد سیستم ایمنی، دریافت روزانه زینک نه تنها خوب است، بلکه محتاطانه است. کری گانز، متخصص تغذیه، می‌گوید تا زمانی که دوز توصیه شـده دنبال شود، مصرف روزانه زینک بی‌خطر است.

بیشتر بخوانید: بهترین مولتی ویتامین برای زنان ۱۲ مزیت دارد که باید بدانی

چه کسانی بیشتر واجد شرایط دریافت قرص زینک هستند

بهترین زمان مصرف قرص زینک برای افراد گیاهخوار و تصویری از غذاهایی گیاهی و بدون گوشت|سیوطب

گروه‌هایی از مردم وجود دارند که در دریافت روی کافی مشکل دارند و مصرف مکمل‌های روزانه باید برای آن‌ها مهم باشد (اغلب با مشارکت مستقیم با پزشک):

  • افرادی که مشکلات سلامتی دارند: جذب مواد معدنی در روده آن‌ها پایین است یا سطح روده در آن‌ها محدودتر است.
  • گیاهخواران و وگان‌ها: با توجه به‌اینکه بسیاری از منابع غذایی برتر روی بر پایه گوشت هستند. لوبیاها و غلاتی که گیاهخواران اغلب می‌خورند دارای ‌ترکیبات رقیب هستند که مانع از جذب و استفاده کامل روی توسط بدن می‌شود.
  • افرادی که الکل زیاد مصرف می‌کنند: به طور منظم الکل زیاد مصرف‌کردن، میزان روی جذب‌شده در بدن را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تغذیه دیسک گردن؛ از گلوکزامین و پروتئین تا ویتامین C و B

بهترین زمان مصرف قرص زینک پلاس برای ریزش مو

زینک از مواد معدنی است که نقشی اسای در ترمیم و رشد مو دارد. همچنین مصرف زینک کمک می‌کند تا غدد چربی اطراف فولیکول مو به بهترین شکل ممکن عملکرد خود را انجام دهد. بدون شک باید یکی از عوامل اصلی ریزش مو را کمبود روی در بدن باید دانست.

گزینه‌های زیادی قابل ارجاع است که توانسته‌اند با مصرف قرص زینک در بهترین زمان یعنی شب و قبل خواب ریزش موی خود را درمان کرده‌اند. البته باید دقت داشت که بیشتر از حد معمول زینک مصرف نکرد چون امکان دارد نتیجه عکس دهد و ریزش مو را بیشتر کند.

بیشتر بخوانید: ۱۸ مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن + معرفی دارو و ویتامین

چه مقدار روی باید مصرف کرد؟

علاوه بر آن حداقل‌های روزانه که باید به آن‌ها برسیم (به‌ترتیب حداقل 8 و 11 میلی‌گرم برای زنان و مردان)، زنان باردار به حداقل 11 میلی‌گرم نیاز دارند. در حالی که مادران شیرده باید روزانه 12 میلی‌گرم را هدف قرار دهند. سوال مربوط به دوز فردی را می‌توان با پزشک خود مطرح کرد.

جسیکا کوردینگ متخصص تغذیه، دوز مصرفی را مرتبط به این موضوع می‌داند که ‌آیا چیزی در جریان هست که بتواند نیازهای زینکی فرد را افزایش دهد. اگر خود فرد یا پزشک مربوطه مشکوک به کمبود زینک شما باشد احتمالا آزمایش خون (یعنی سرم یا روی پلاسما) برای تایید آن داده ‌شود. این آزمایش در تعیین میزان روی که باید مصرف کرد نیز کمک خواهد کرد.

برای تقویت انعطاف‌پذیری ایمنی، روزانه 15 میلی‌گرم بیس‌گلیسینات روی که از طریق مکمل حمایت ایمنی ارائه می‌شود، باید مصرف کرد. کوهن خاطرنشان می‌کند که حداکثر میزان مصرف روزانه 40 میلی‌گرم است. البته پزشک می‌تواند توصیه کند که اگر دلایل پزشکی خاصی برای استفاده از مکمل روی با قدرت بالاتر دارید، مقدار بیشتری مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: 12 مضرات گیاه خواری؛ از کمبود ویتامین D و زینک تا کم‌خونی و اضطراب

چه چیزی را نباید با قرص زینک مصرف کرد؟

برخی از غذاها و سایر مواد معدنی مصرف شـده در دوزهای بالا می‌توانند در جذب روی اختلال ایجاد کنند. از جمله این مواد عبارتند از:

  • غذاهای پر از سبوس و فیبر
  • کلسیم
  • فسفر
  • فلز مس
  • آهن

در صورت مصرف این غذاها و مواد معدنی، بهترین زمان مصرف قرص زینک را حداقل دو ساعت قبل یا بعد از آن باید دانست. برای اطلاع از تداخلات دارویی احتمالی با قرص زینک (مانند آنتی بیوتیک‌ها، دیورتیک‌ها و غیره)، بهتر است مستقیما پزشک متخصص را در جریان گذاشت.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی موثر در شفاف بودن پوست؛ آشنایی با خوارکی‌های مفید

برداشتی کلی درباره بهترین زمان مصرف قرص زینک

زینک یا روی یک ماده معدنی کمیاب و ریز مغذی ضروری است و نقش مهمی ‌در سیستم ایمنی بدن دارد. زینک در غذاهای خاصی مانند صدف، گوشت قرمز، مرغ، غلات صبحانه غنی‌شده، لوبیا، آجیل، غلات کامل و محصولات لبنی موجود است. بسیاری از افراد می‌توانند روی کافی را تنها از طریق رژیم غذایی دریافت کنند. اما برخی دیگر نیاز به مکمل دارند و مهم است که به بهترین زمان مصرف قرص زینک در شب و قبل از خواب دقت کنند. بهترین زمان مصرف قرص زینک شانس دریافت سطوح بیشتری از آن را برای شخص فراهم می‌کند.

در کنار مصرف قرص زینک باید نگاهی هم به تداخلات آن داشت تا از عئوارض احتمالی آن جلوگیری کرد. بهتر است که آن را در صبح و با معده خالی مصرف نکرد چون به بی حالی و ناراحتی معده ختم می‌شود.

سوالات متداول

1.مقدار مصرف زینک برای زنان و مردان چقدر است؟

برای برآوردن نیازهای پایه، میانگین توصیه روزانه مصرف زینک برای زنان بالغ هشت میلی‌گرم است. تحقیقات نشان می‌دهد که باید روزانه حداقل 8 تا 11 میلی‌گرم روی دریافت کرد. زنان باردار به حداقل 11 میلی‌گرم نیاز دارند، در حالی که مادران شیرده باید 12 میلی‌گرم در روز مصرف کنند.

2. بهترین زمان مصرف قرص زینک برای مردان چه زمانی است؟

بسیاری از متخصصان بر این باورند که مهم نیست در چه زمانی از روز مکمل روی مصرف شود. ولی داده‌های بدست آمده بهترین زمان مصرف قرص زینک را در شب و قبل خواب تعریف می‌کند، چون کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد.

3. قرص زینک با چه مواد غذایی تداخل دارد؟

برخی غذاها و سایر مواد معدنی که در دوزهای بالا مصرف می‌شوند می‌توانند با جذب روی تداخل کنند، از جمله غذاهای پر از سبوس و فیبر، کلسیم، فسفر، مس و آهن.

منبع
mindbodygreen.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا