اعصاب و روانبیماری عصبی

گز گز دست و بررسی 9 علل و علائم مور مور شدن دست

گزگز دست یا مور مور شدن دست از جمله عارضه‌هایی است که در بعضی مواقع افراد با آن مواجه می‌شوند. به همین علت ممکن است به دلیل بی حس شدن دست‌ها این عارضه برای افراد آزار دهنده باشد. در حالت طبیعی این عارضه چندان نگران کننده نیست و نشانگر بروز خطر خاصی نخواهد بود. اما در زمانی که ابتلا به گزگز دست پرتکرار شود و شرایط فرد به حالت‌های غیرطبیعی میل کند، باید توجه ویژه‌ای به این عارضه داشته باشید.

بیشتر بخوانید: درد دست چپ و رابطه آن با بروز سکته و بیماری قلبی

در ادامه این مقاله تصمیم داریم که بسیاری از مهم‌ترین و اصلی‌ترین سوالاتی که در خصوص

 • گزگز شدن دست
 • مور مور شدن دست
 • بی حسی دست
 • سوزن سوزن دست

وجود دارد را به طور مفصل و در بخش‌های اختصاصی و مجزا پاسخ گوییم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: دست درد؛ از سندرم تونل کارپال تا شکستگی و آرتروز تا انگشت ماشه‌ای

گز گز دست یا مور مور شدن دست

گز گز دست ابداً عارضه‌ای پیچیده نیست|سیوطب

به طور کلی می‌توان گفت که این عارضه تا حدودی در هنگام بروز، باعث تجربه آزار دهنده و ناخوشایندی برای افراد می‌شود. بنابراین هنگامی که رخ می‌دهد و تعداد این تجربه افزایش پیدا می‌کند، افراد در صدد هستند تا درباره علل آن اطلاعاتی کسب کنند. آگاهی از علل و عوامل بروز گز گز دست از دو جهت اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید: شانه درد؛ 7 علت درد شانه و کتف از پارگی تاندون تا آرتروز شانه

حالت اول در صورتی که ناشی از عوامل جدی و خطرناک باشد روند تشخیص باید سریعا انجام شود. در اسرع وقت باید برنامه از بین بردن عوامل دخیل در آن را شروع کرد.

در حالت دوم عوامل بروز گز گز دست تا زمانی که شناخته نشود روند درمان و انتخاب بهترین روش درمان ممکن نخواهد بود.

بیشتر بخوانید :7 درمان بی حسی دست و بررسی 6 علت ایجاد این عارضه

انواع علل بروز گز گز دست

علل ساده و پیچیده گز گز دست|سیوطب

به طور کلی متخصصین مربوطه اظهار می‌کنند که علل و عوامل مختلفی در بروز گز گز دست دخیل هستند. بنابراین نیاز است که برای تشخیص این عارضه، ابتدا مصاحبه بالینی دقیق بین متخصص و مراجعه کننده انجام شود تا به علت اصلی و نهایی برسیم.

بیشتر بخوانید: درد مچ دست؛ معرفی 3 عامل اصلی که ریسک ابتلا به مچ درد را می‌افزایند

از مهم‌ترین این علل مداخله کننده در تجربه گز گز دست یا مور مور شدن دست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم رعایت نحوه صحیح قرار دادن دست و پا و قرار‌گیری نامناسب بدن در هنگام خوابیدن و استراحت

زمانی که شما در حالت استراحت هستید و می‌خواهید بخوابید باید نهایت دقت را داشته باشید که دست‌تان به طور مناسبی قرار گیرد. احتمالا تجربه کرده‌اید که گاهی از خواب بیدار می‌شوید و تجربه گز گز شدن دست یا پا را دارید. در حقیقت در این موارد با کمی بررسی متوجه می‌شوید در هنگام خوابیدن دست‌تان زیر بدن قرار گرفته و میزان خون‌رسانی در این ناحیه با موانعی مواجه شده است.

با توجه به شرایط بیان شده، اعصاب موجود در دست‌ها با اختلالاتی مواجه می‌شوند که باعث می‌شود با تظاهر بیرونی گز گز، مور مور شدن یا بی حسی دست‌ها مواجه شوید.

پس می‌توان این نتیجه را گرفت که این عارضه به شکل موقتی موجب بروز این عارضه می‌شود و در صورتی که مدت زمانی کوتاه بگذرد شما رو به بهبودی خواهید رفت.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی شانه درد به روش‌های پزشکی و سنتی

 • نوروپاتی محیطی یا بیماری اعصاب

این عامل در دسته عوامل مهمی است که باید برای آن تشخیص و درمان به هنگام انجام شود. زیرا عارضه موقتی نیست و روند درمان در این موضوع از اهمیت بالایی برخودار است.

نوروپاتی عصبی یکی از انواع آسیب‌های عصبی محسوب می‌شود و از عارضه‌هایی که در پی دارد می‌توان به گز گز کردن دست و نواحی دیگر از جمله پا اشاره کرد.

متاسفانه آمار قابل توجهی از افراد در جهان به این بیماری عصبی مبتلا هستند که باعث می‌شود در فواصل زمانی کوتاهی به عارضه گز گز کردن دست مبتلا شوند.

بیشتر بخوانید: درد آرنج، علل و علائم به همراه درمان‌های خانگی، دارویی و ورزشی

 • آسیب به اعصاب موجود در ناحیه کمر

احتمال دارد که آسیب‌ها و ضربه‌هایی که به اعصاب نواحی کمر وارد می شود در نهایت عارضه‌ای همچون مور مور شدن دست را در پی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد چیست؟ روش های معالجه درد کمر

 • مجاورت با سموم مختلف و جذب آن‌ها از کانال دهان یا پوست

برخی از سمومی که در محیط‌های خاصی وجود دارند و در اثر دلایل مختلف وارد بدن می شوند، می‌توانند زمینه را برای بروز گز گز پوست فراهم کنند.

 • کاهش سطح ویتامین‌های ضروری بدن

در اغلب موارد افراد به دلیل کمبود ویتامین خانواده ب و ای با عارضه‌ای همچون گز گز دست و پا مواجه می‌شوند. در نتیجه مهم است که میزان مورد نیاز این دسته از ویتامین‌ها در بدن تامین شود. به محض این که روند درمانی با استفاده از انواع مواد تامین کننده این ویتامین‌ها انجام شود، شاهد هستیم که گز گز دست از بین می‌رود.

بیشتر بخوانید: درد ساعد دست و بهترین درمان خانگی درد ساعد دست چپ و راست

 • عوارض مصرف برخی از داروها

شما زمانی که برای درمان برخی از عارضه‌ها از داروهایی خاص استفاده می‌کنید احتمال دارد دارو‌ها دارای عوارضی همچون گز گز دست باشد. برای مثال یکی از عارضه‌هایی آن دسته از داروهایی که برای بیماران مبتلا به سرطان یا ایدز تجویز می‌شود، گز گز دست، بی حسی دست یا مور مور شدن دست بیان شده است.

حتی داروهای تجویزی برای بیماری‌های قلبی، صرع و نیز فشار خون بالا نیز می‌تواند منجر به این عارضه شود. در این موارد احتمال دارد پزشکان از روش‌هایی استفاده کنند که روی اثر داروها بر بدن بیمار تاثیر بگذارد و تجربه گز گز دست به کمترین میزان ممکن برسد.

بیماری‌هایی که برای‌تان برشمردیم در دسته انواع بیماری‌های خودایمنی قرار می‌گیرند که باعث گز گز دست می‌شوند. در این موارد برای این که به بهبود گز گز دست و پا کمک کنند تجویزهای دارویی و ارائه رژیم‌های غذایی مناسب بهترین گزینه است.

 • کم کاری تیروئید

زمانی که فعالیت تیروئید کاهش پیدا می‌کند طبیعی است که گروهی از هورمون‌ها کمتر ترشح شوند. بنابراین در ادامه این اتفاق شاهد هستیم که اعصاب بخش‌های مختلف بدنی دچار بی‌حسی می‌شوند.

در این موارد معمولا داروهایی تجویز می‌شود که کم کاری تیروئید بهبود پیدا کند. در نتیجه شاهد هستیم که گز گز دست و بی‌حسی آن نیز تا حد زیادی تغییر کرده و شرایط بهتری پدید می‌آید.

بیشتر بخوانید: 17 درمان خانگی درد دست چپ با شناسایی 10 عامل ایجاد درد

تشخیص علل گز گز دست

زمانی که افراد با نشانه‌های بروز گز گز دست به متخصصان مربوطه مراجعه می‌کنند، مراحلی طی شده و تکنیک‌هایی به کار گرفته می‌شود تا بتوانند دلیل گز گز دست را در آنان تشخیص دهند.

در ابتدا سوالاتی از مراجعه کنندگان پرسیده می‌شود تا در خصوص میزان شدت گز گز دست و تعداد دفعاتی که در طول روز رخ می دهند آگاه شوند.

در ادامه در خصوص سوابق بیماری و موضوعاتی که می‌تواند به این عارضه مرتبط باشد، سوالاتی مطرح می‌شود.

بنابراین متخصصان اطلاعاتی کامل از بیمار به دست می‌آورند و به راحتی می‌توانند روند تشخیص‌های اولیه را انجام دهند.

در صورتی نیاز از آن‌ها می‌خواهند که عکسبرداری‌های لازم را داشته باشند تا از نواحی داخلی عضلات، مفاصل و ماهیچه‌های دست اطلاعات به دست آورند.

تمامی این تکنیک‌ها برای بهبود دقت و آسان کردن روند تشخیص به کار گرفته می‌شود. در این مسیر نیاز است بیماران نهایت همکاری را با متخصصان مربوطه داشته باشند.

بیشتر بخوانید: ماساژ دست و 9 نکته مهم برای رفع خستگی، تنش عضلات و آرامش ذهن

گز گز شدن دست چگونه درمان می‌شود؟

درمان‌های موفق گز گز دست|سیوطب

یکی از مهم‌ترین نکاتی که پیش از ورود به روش‌های درمانی گز گز دست یا مور مور شدن دست باید یادآور شویم این است که تکنیک‌های درمانی و بهبود این عارضه متعدد و مختلف هستند.

بنابراین در ابتدا باید علت اصلی شناسایی شده سپس روش درمان متناسب با عارضه پیش آمده به کار گرفته شود.

این نکته را از این جهت متذکر شدیم که آگاه باشید بدون آگاهی از علت اصلی گز گز شدن دست یا مور مور شدن دست نمی‌توانید روش درمانی قطعی آن را بیابید. بنابراین در این مسیر نیازمند تخصص پزشکان هستید و از خوددرمانی باید پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید: دست درد عصبی و آشنایی با 13 علت مختلف برای دردهای عصبی دست

روش‌های درمان گز گز شدن دست

 • استراحت کردن

اگر عارضه با دلایل خفیفی ایجاد شده باشد، در بیشتر مواقع استراحت کردن تجویز می‌شود. بنابراین بدون هیچ‌گونه روند درمانی خاصی می‌توان به بهبود وضعیت گز گز شدن دست کمک کرد.

 • دارودرمانی

دارودرمانی زمانی بهترین گزینه درمانی محسوب می‌شود که علل جدی باعث مور مور شدن دست می‌شوند. برای مثال در صورتی که اختلالات عصبی منجر به بی‌حسی دست شده باشد، نیاز است که درمانی جدی برای آن به کار گرفت.

بیشتر بخوانید: علت درد بازو؛ از شکستگی و دررفتگی تا فشردگی عصب‌ها و روماتیسم مفصلی

 • انجام فعالیت‌های ورزشی و تحرکات بدنی

بسیاری از افراد می‌توانند با داشتن فعالیت‌های جسمانی به بهترین نتیجه درمانی دست پیدا کنند. این گزینه نیز متناسب با شرایط اختصاصی افراد تجویز می‌شود.

بیشتر بخوانید: 14 ورزش دست درد تقویت، انعطاف و کشش شانه تا انگشتان

 • جراحی

جراحی در همه بیماری‌ها و اختلالاتی که افراد با آن مواجه می شوند از آخرین گزینه‌های درمانی است. در حقیقت این روش درمانی زمانی به کار گرفته می‌شود که سایر روش‌های درمانی پاسخ‌گوی مناسبی نباشد و نیاز به درمان‌های جدی‌تر احساس شود.

در نتیجه به دلیل حساسیت بالایی که این تکنیک درمانی دارد پزشکان متخصص در همان ابتدا این روش را تجویز نخواهند کرد و زمانی که گزینه درمانی دیگری احتمال بهبودی در بر نداشته باشد جراحی انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی دست و 7 تمرین اثر گذار برای درمان درد دست

کلام پایانی

در بخش‌های اختصاصی و مجزایی که در این مقاله تدارک دیده بودیم بسیاری از رایج‌ترین و مهم‌ترین دلایلی که سبب می‌شود افراد با گز گز دست مواجه شوند را آورده‌ایم. این عارضه براساس دلایل بسیاری رخ می‌دهد. دلایلی که ممکن بسیار ساده بوده یا یک بیماری و… باشند.

درمان گز گز شدن یا مور مور شدن دست هم امکان دارد از استراحت ساده، ترک یا تغییر داروهای تجویزی تا عمل جراحی متفاوت باشد. در هر صورت انتخاب راه درمانی با توجه به علت بیماری تشخیص داده می‌شود.

بخشی را پایین همین مقاله تدارک دیده‌ایم با عنوان دیدگاه‌ها که می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط داشته باشید. در صورتی که همچنان بعد از خواندن این مقاله پرسش‌هایی برای‌تان مطرح است یا ابهاماتی در خصوص مطالب بیان شده دارید می‌توانید با ما به اشتراک بگذارید. ما در اسرع وقت به تمامی پرسش‌ها و موضوعات مطرح شده درباره گز گز دست در آن بخش خواهیم پرداخت.

منبع
webmd.com

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا