بیماریبیماری های مفصلی

درمان کمردرد با جدیدترین راهکارهای نوین پزشکی

درمان کمردرد بر اساس مدت زمان و شدت درد کمر تعیین می‌شود. کمردرد اغلب بیشتر از شش هفته ادامه نمی‌یابد و درمان کمردرد در خانه با ورزش و مصرف مسکن اتفاق می‌افتد. پزشک متخصص، بهترین روش درمان کمردرد را تعیین خواهد کرد. زیرا گاهی ممکن است درمان به داروهای با نسخه، تزریق‌های مختلف یا در مرحله آخر به جراحی نیاز داشته باشد.

بیشتر کمردردها در عرض یک ماه پس از درمان کمر درد به روش خانگی بهبود می‌یابند. با این حال این موضوع در همه افراد یکسان نیست. اینگونه کمر درد یک وضعیت نامساعد پدید می‌آورد. امکان دارد برای بسیاری درد کمر طی چند ماه برطرف نشود وفقط تعداد کمی از آن‌ها درد مداوم و شدید را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک کمر با 5 درمان گیاهی،8 درمان غیرجراحی،3روش تکمیلی

مسکن‌های بدون نسخه و استفاده از گرما ممکن است تنها چیزی باشد که شما نیاز دارید. برای درمان کمردرد استراحت در تخت توصیه نمی‌شود. بهتر است فعالیت‌های خود را تا آنجا که می‌توانید ادامه دهید و اندکی درد را تحمل کنید. فعالیت‌های سبک مانند پیاده‌روی و فعالیت‌های روزمره را امتحان کنید.

فعالیتی که باعث افزایش درد می‌شود را متوقف کرده، اما به دلیل ترس از درد از فعالیت اجتناب نکنید. اگر درمان کمر درد در خانه پس از چند هفته جواب نداد، ممکن است پزشک داروهای قوی‌تر یا سایر روش‌های درمانی را پیشنهاد کند.

درمان کمردرد به چندین روش می‌تواند انجام پذیرد. روش‌هایی مانند درمان‌های گیاهی یا خانگی، درمان دارویی کمردرد یا انواع ورزش برای بهبود شرایط می‌تواند مفید باشد.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی تنگی کانال نخاعی، روش‌ها، شیوه درمان، عوارض

درمان کمردرد؛ یک اتفاق حقیقی

درد کمر، چهارمین فاکتور شایع زمین‌گیر کردن اشخاص کمتر از پنجاه سال در دنیا است. متخصصان می‌گویند حدودا 80درصد اشخاص کمردرد را تجربه می‌کنند. با این وجود، پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بعد از دو هفته، درد مزمن کمر در 90درصد اشخاص، حدود 80درصد کمتر خواهد بود. در حال حاضر برای درمان کمر درد اغلب تا شش هفته، از درمان‌های غیرجراحی مانند دارو، فیزیوتراپی و تزریق‌ درون ستون مهره‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از کمربندهای طبی هم در برخی کمر دردها می‌تواند مفید واقع شود. اگر پس از شش هفته، این درمان‌ها جواب نداد، ممکن است پزشکان به سراغ جراحی بروند. درصد کمی از کمردردها ممکن است دلایلی همچون فشار دیسک بین مهره‌ای روی ریشه عصب داشته باشند. این دردها به شکل دردی از کمر یا مفصل ران در اندام تحتانی حس می‌شود. به این عارضه سیاتیک می‌گویند.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل حرکات فیزیوتراپی برای کمر+عکس و فیلم

انواع درمان کمردرد؛ تشخیص درست، درمان موثر

انواع کمردرد و نقاط پیدایش و درمان کمردرد|سیوطب

به طور سنتی، مدیریت درد مداوم کمر شامل درمان‌های محافظه‌کارانه مثل فیزیوتراپی، داروهای موضعی، داروهای ضدالتهاب خوراکی، درمان‌های مداخله‌ای مثل تزریق و جراحی است. پیشرفت‌های اخیر در فناوری راه را برای به کاهش عوارض و بهبود سریع‌تر و آسان‌تر هموار می‌کند. درمان کمردرد به انواع در در ناحیه کمر و نشانه‌ها در هر بیماری بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: انواع کمر درد و نشانه‌های آن + دانسته‌هایی حیاتی در مورد کمردرد

درمان گیاهی کمر درد؛ معجزه طبیعت در کاهش درد کمر

برای درمان کمر درد روش‌های زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها درمان گیاهی کمردرد است. در ادامه با برخی از گیاهان دارویی مفید برای درمان دردکمر آشنا می‌شوید:

 1. زنجبیل
 2. زردچوبه
 3. برگ ریحان
 4. چای بابونه
 5. پوست درخت بید
 6. نعنا
 7. سنبل الطیب
 8. فلفل قرمز

9.دانه خشخاش

بیشتر بخوانید: انواع کمربند طبی دیسک کمر و ویژگی‌های خاص هر کمربند

درمان و مدیریت اسپاستیک

اسپاسم در افراد مختلف متفاوت است. این به آن معنا است که درمان نیز متفاوت خواهد بود. متخصصان پزشکی اغلب از روش‌های زیر برای درمان اسپاسم در افراد مبتلا به ام اس استفاده می‌کنند:

بی توجهی به اسپاسم عوارضی شدیدی در پی دارد. اگر فردی مبتلا به ام اس است و دچار اسپاسم می‌شود، باید با یک متخصص مشورت کند. او گزینه‌های درمانی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: کمر درد؛ ۵ درمان قطعی با شناسایی ۹ علت مهم درد کمر در زنان و مردان

درمان کمردرد بعد از سقط جنین

بعد از سقط جنین، انقباضاتی مشابه گرفتگی‌های قاعدگی، می‌توانند منجر به کمر درد شوند. انقباضات رحمی در حین سقط هم می‌توانند کمردرد ایجاد کنند. این حالت معمولا در ناحیه کمر احساس می‌شود و درد آن می‌تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد. شما می‌توانید هنگام بروز این درد درست مانند سایر گرفتگی‌ها، با مسکن‌ها و پدهای گرم‌کننده آن را درمان کنید.

اما اگر درد خیلی ناراحت‌کننده است، از مراجعه به پزشک دریغ نکنید تا او به شما توصیه کند که چه کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید.

بیشتر بخوانیدوقتی کمر درد و عفونت رحم هم‌زمان می‌شوند، دانستن این نکات ضروری است

تحریک الکتریکی با فرکانس پایین برای درمان کمر درد

طبق مطالعه‌دانشگاه وندربیلت آمریکا، بیماران در یک آزمایش کوچک گزارشی ارائه کردند. براین اساس درد مزمن آن‌ها بعد از 15 روز با جلسات تحریک الکتریکی حدود 90درصد بهبود یافت. اما بلافاصله پس از اتمام جلسات، دوباره برگشته است. اثرات بلند مدت تحریک الکتریکی در میزان تسکین درد هنوز مشخص نیست.

اکثر درمان‌های درد دارویی هستند. متاسفانه این داروها می‌توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند. بنابراین استفاده از جریان‌های الکتریکی ضعیف برای تغییر نحوه عملکرد نورون‌های درد می‌تواند عوارض بسیار کمتری داشته باشد. در این پژوهش برای اولین بار بود که از تحریک الکتریکی برای تعدیل درد عصبی استفاده ‌شد.

بیشتر بخوانید: علائم دیسک کمر | نشانه‌هایی که با دیدن آن‌ها باید دنبال راه حل باشید

داروهای ضدپیری دیسک‌های ستون فقرات

دانشمندان دریافته‌اند که گروه نسبتا جدیدی از داروها که به عنوان سنولیتیک شناخته می‌شوند، می‌توانند از انحطاط دیسک نخاعی در موش‌ها جلوگیری کنند. با افزایش سن، تعداد سلول‌هایی که دیگر توانایی تقسیم ندارند و روند پیری را تسریع می‌کنند، افزایش می‌یابد.

دانشمندان نشان دادند که داروهای موسوم به سنولیتیک این سلول‌های مخرب را از بین می‌برند و می‌توانند از آسیب ناشی از افزایش سن جلوگیری کنند. این داروها چشم انداز یک درمان جدید برای درمان کمردرد در انسان را می‌افزایند. چشم‌اندازی بدون استفاده از داروهایی که ریشه افیونی دارند و در نتیجه عوارض زیادی هم به وجود می‌آورند.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی دیسک کمر | تمامی روش‌ها و تکنیک‌ها

 درمان کمر درد در افراد بالای 50 سال

فردی در حال کایروپراکتیک برای درمان کمر درد سیوطب

روش‌های مختلف درمان کمردرد در افراد بالای 50 سال عبارت‌اند از:

 • شما می‌توانید تمرینات کششی مختلف مانند کشش زانو تا سینه، ژست کودک، کشش گاو گربه و حرکت ژست کبری را انجام دهید
 • شما می‌توانید برای درمان، حرکات فیزیوتراپی که شامل ماساژ کمر، حرکات کششی و تمرین‌هایی که برای رفع عوامل ایجاد کننده درد است را انجام دهید
 • برای درمان کمر درد می‌توانید از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) استفاده کنید
 • می‌توانید طب سوزنی را امتحان کنید که در آن سوزن‌های کوچکی در نقاط خاصی از ستون فقرات شما وارد می‌شوند
 • اگر درد شما شدید است، می‌توانید با یک متخصص کایروپراکتیک مشورت کنید
 • در صورتی که هیچ یک از روش‌های فوق‌الذکر، به درمان کمردرد شما کمک نکرد، جراحی را به عنوان آخرین راه حل در نظر بگیرید

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

درمان رفتاری شناختی

درمان رفتاری شناختی بر پیوند متقابل بین افکار، احساسات و اعمال جسمانی متکی است. این روش درمانی به بیماران در شناسایی و تغییر افکار و رفتارهایی که درد آن‌ها را افزایش می‌دهد، کمک می کند. همچنین مهارت‌های کنترل بهتر درد و بهبود کیفیت زندگی را بیاموزد.

بیشتر بخوانید: کمر درد؛ ۵ درمان قطعی با شناسایی ۹ علت مهم درد کمر در زنان و مردان

اسپوندیلیت آنکیلوزان؛ استراحت ممنوع

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان، معمولا عارضه کمردرد در مردان کمتر از چهل سال است. کمردردی که با استراحت بدتر می‌شود و با فعالیت تسکین می‌یابد مشخصه این بیماران است.

دستگاه کشش ستون فقرات

یکی از شیوه‌های درمان کمر درد، تراکشن یا همان کشش ستون فقرات است. کشش ستون فقرات در جهت کشش بافت‌های نرم اطراف مفاصل، فشرده‌سازی عصب و اعمال نیرو به دو استخوانی که به هم متصل هستند، صورت می‌پذیرد. این روند سبب جدایی این دو استخوان و فاصله آن‌ها از یکدیگر می‌شود تا بتواند فضای بیشتری را در میان مهره‌ها باز کند.

درمان‌های انسداد عصبی

یک متخصص ارتوپدی می‌تواند از داروهای بی‌حسی موضعی، سموم بوتولینوم یا استروئیدها برای انسداد درد عصب و درمان کمر درد استفاده کند.

تزریق اپیدورال استروئید

این روش درمانی کوتاه مدت برای تسکین دردهای کمر مرتبط با سیاتیک است. این شیوه برای بیماران مبتلا به تنگی نخاع توصیه نمی‌شود چون اغلب این اشخاص نتایج بلند مدت ضعیفی را تجربه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان تنگی کانال نخاعی با روش‌های جراحی یا ورزشی و کم خطر

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)

در این شیوه، الکترودهای دارای باتری با ایجاد یک سری ایمپالس سبب انسداد درد اعصاب محیطی می‌شوند. تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست باعث افزایش اندورفین برای تسکین‌ درد در بدن می‌شود. این شیوه نتایج گوناگونی را در اشخاص به همراه داشته است.

بریس‌های کمر، موثر در کنترل و درمان کمر درد

فردی در حال خرید بریس کمر سیوطب

 بریس‌های کمر نظیر کمربندها و آستین‌های طبی، پوشیدنی‌های محبوبی هستند که بر اساس گزارش‌ها درد را تسکین می‌دهند و حالت افراد را بهبود می‌بخشند. ممکن است فرد به دلایل مختلفی از جمله جلوگیری از صدمات ناشی از کار یا مدیریت شرایطی مانند اسکولیوز، استفاده از بریس را انتخاب کند. با این حال، اکثر مردم نباید از بریس‌های پشتی استفاده کنند مگر اینکه پزشک آن‌ها را توصیه کند.

بیشتر بخوانید : کمربند طبی، پیشنهادی برای کاهش کمردرد

حرکت فشردن پنجه پا برای درمان کمر درد

فشار انگشتان و پنجه روی زمین باعث بهبود جریان خون می‌شود و درد را تسکین خواهد داد. برای انجام این تمرین روی زمین بایستید، زانوها را خم و تعادل خود را به وسیله پنجه‌ها نگه دارید. این وضعیت را برای سه ثانیه حفظ کنید و این حرکت را هر روز ده بار برای هر کدام از پاها انجام دهید.

درمان کمردرد به روش‌های ساده

برخی اقدامات ساده وجود دارد که همه می توانند بدون صرف هزینه در جهت تقویت عضلات و پیشگیری از کمر درد از آن استفاده کنند. در این بخش به برخی از این حرکات ساده و کاربردی اشاره می‌کنیم:

فعالیت خود را قطع نکنید

ممکن است در هنگام درد نتوانید به چنین چیزی فکر کنید. اما این احتمالا اولین چیزی است که پزشک شما توصیه می‌کند. سعی کنید با فعالیت و حرکت روزانه خود همگام باشید. تلاش کنید حداقل سه بار در هفته روی پای خود بایستید.

سلمان همانی، استادیار ارتوپدی در دانشکده پزشکی دانشگاه اموری در آتلانتا می‌گوید: «کم تحرکی باعث می‌شود ماهیچه‌های اطراف ستون فقرات و کمر ضعیف شوند. این به نوبه خود باعث حمایت کمتری از ستون فقرات خواهد شد و منجر به درد طولانی مدت می‌شود.»

بیشتر بخوانید: ورزش دیسک کمر جایگزین جراحی است؟

کشش و تقویت در ناحیه کمر

ماهیچه‌های قوی به ویژه در ناحیه شکم به حمایت از کمر کمک می‌کند. قدرت و انعطاف‌پذیری ممکن است به تسکین درد و جلوگیری از آن یاری برساند.

یوگا، پیلاتس و تای چی تنها چند راه برای تقویت هسته و ماهیچه‌های اطراف باسن هستند. روی شکم دراز بکشید و پاها و بازوها را در حالت پرواز بالا بیاورید.

حالت خوب بدن خود را حفظ کنید

این کار به کاهش فشار بر کمر کمک می‌کند. می‌توانید از نوار، تسمه یا نوارهای کششی استفاده کنید تا ستون فقرات خود را در یک راستا نگه دارید. سعی کنید سر خود را روی لگن متمرکز کنید. شانه‌های خود را خم نکنید و چانه خود را جلو نیندازید.

اگر جلوی صفحه نمایش کار می کنید، دستان خود را به طور مساوی روی میز و چشمان خود را در بالای صفحه قرار دهید. از صندلی خود بلند شوید و مرتبا حرکات کششی کنید و راه بروید.

بیشتر بخوانید: 6ورزش قوز کمر یا هایپرکیفوز؛ آیا انحنای کمر درمان شدنی است؟

حفظ وزن مناسب برای درمان کمر درد

کاهش وزن‌های اضافی بار کمر را سبک می‌کند. دکتر همانی می‌گوید: «کاهش وزن واقعا کمک کننده است، زیرا مقدار نیروی مکانیکی را بر ستون فقرات کاهش می‌دهد.»

در صورت نیاز به کمک از پزشک خود در مورد رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی مناسب، راهنمایی بخواهید.

سیگار را ترک کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر سیگار می‌کشید، چهار برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری به بیماری‌های دژنراتیو دیسک یا سایر مشکلات ستون فقرات مبتلا می‌شوید.

نیکوتین موجود در سیگار و سایر محصولات دخانی، استخوان‌های ستون فقرات را ضعیف می‌کنند. همچنین مواد مغذی حیاتی را از دیسک‌های اسفنجی می‌گیرند. یک ستون فقرات سالم باعث می‌شود کمر انعطاف‌پذیر باشد و ماهیچه‌های آن سفت و دردناک نشوند.

ترک سیگار شاید به صورت مستقیم و آنی تاثیر نداشته باشد، ولی برای درمان کمردرد کمک بزرگی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: 10ورزش گودی کمر؛ با ورزش قوس غیرطبیعی کمر را رفع کنید

گرما و سرما را امتحان کنید

اگر کمرتان التهاب دارد بهتر است از یخ استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید عضلات سفت را شل کنید، یک پد گرم‌کن نتیجه بهتری دارد. دکتر همانی پیشنهاد می‌کند که یخ یا عملیات حرارتی را به 20 دقیقه محدود کنید.

برای درمان کمر درد از کرم‌های دارویی استفاده کنید

وقتی پشت شما سفت، زخم و متورم می‌شود، ممکن است کرم‌ها، محلول‌ها و پمادها کمک کنند. بسیاری از این محصولات حاوی موادی مانند منتول، کافور یا لیدوکائین هستند که می‌توانند منطقه مورد آسیب را خنک، گرم یا بی‌حس کنند.

کرم‌ها را درست در منطقه آسیب قرار دهید. بهتر است از شخصی بخواهید به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: کمربند طبی برای سیاتیک، بله یا خیر؟ | یک بررسی کامل

درباره مکمل‌ها بپرسید

بهتر است ویتامین‌ها و مواد معدنی خود را از غذاها دریافت کنید. اما از پزشک خود بپرسید که آیا مکمل‌ها برای درمان کمردرد می‌توانند مفید باشند؟

به عنوان مثال بسیاری از مردم ویتامین D کافی دریافت نمی‌کنند که برای سلامت استخوان‌ها مهم است. این افراد کمتر در معرض نور خورشید قرار دارند و ویتامین D کافی را از غذاها جذب نمی‌کند. کمبود منیزیم هم ممکن است منجر به ضعف و گرفتگی عضلات شود.

همیشه قبل از مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانیدآیا کمردرد در زنان شایع‌تر است؟ + بهترین راه‌های تشخیصی و درمانی

از یک حوله استفاده کنید

یک حوله می‌تواند یک ابزار مفید برای درمان کمر درد باشد. سعی کنید درحالت دراز کشید آن را زیر لگن قرار دهید. اجازه دهید باسن شما روی حوله شل شود و به کشش کمر کمک کند.

درمان کمر درد با ورزش؛ عضلات قوی و پیشگیری از کمر درد

ورزش برای درمان کمردرد|سیوطب

انجام تمرین‌هایی برای تقویت کمر می‌تواند به کاهش و جلوگیری از کمردرد کمک کند. همچنین می‌تواند عضلات هسته، ساق پا و بازو را تقویت کند. تحقیقات نشان می‌دهد ورزش همچنین جریان خون را در ناحیه کمر افزایش می‌دهد. از سفتی عضلات می‌کاهد و روند بهبود را تسریع کند.

بیشتر بخوانید: دلایل کمردرد در مردان بعد از ارضا شدن

حرکت پل و تقویت عظلات پشتی

انجام حرکت پل بر عضله بزرگ باسن تاثیر می‌گذارد. افراد هنگامی که باسن خود را حرکت می‌دهند، این عضله را درگیر می‌کنند به ویژه هنگامی که در حالت اسکوات خم می‌شوند. گلوتئوس ماکسیموس یکی از مهم‌ترین ماهیچه‌های بدن است و قوی نگه داشتن آن می‌تواند به حمایت از کمر کمک کند.

اجرای پل برای درمان کمر درد:

 • روی زمین به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید و پاها را به اندازه عرض لگن قرار دهید
 • کف پاها را روی زمین فشار دهید، بازوها را در کنار خود نگه دارید
 • باسن را از زمین بلند کنید تا بدن یک خط مستقیم از شانه‌ها تا زانو ایجاد کند
 • باسن را با فشار دادن شانه‌ها روی زمین بلند کنید
 • باسن را روی زمین بیاورید و چند ثانیه استراحت کنید
 • 15 بار این کار را تکرار کنید و سپس 1 دقیقه استراحت کنی
 • 3 ست 15 تایی را انجام دهید

بیشتر بخوانید: ورزش برای تنگی کانال نخاعی

کشش زانو به سینه

انجام کشش از ناحیه زانو به سینه می‌تواند به تسکین تنش و درمان کمردرد کمک کند.

برای انجام کشش زانو به سینه:

 • به پشت روی زمین دراز بکشید
 • زانوها را خم کنید، هر دو پا را صاف روی زمین نگه دارید
 • از هر دو دست خود برای کشیدن یک زانو به سمت قفسه سینه استفاده کنید
 • زانو را به مدت 5 ثانیه روی سینه نگه دارید، ماهیچه شکم را محکم کنید و ستون فقرات را به زمین فشار دهید
 • به موقعیت شروع بازگردید
 • این حرکت را با پای مخالف تکرار کنید
 • هر پا را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید

بیشتر بخوانید: عوارض فیزیوتراپی کمر | مواردی که بهتر است قبل از فیزیوتراپی کمر آن‌ها را بپذیرید

کشش‌های دورانی کمر

کشش دورانی کمر می‌تواند به رفع تنش در ناحیه کمر و تنه کمک کند. همچنین ماهیچه‌های اصلی را برای ثبات و درمان کمر درد تقویت می‌کند.

برای انجام کشش دورانی کمر:

 • روی زمین به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کرده و که پاها را صاف روی زمین قرار دهید
 • شانه‌ها را محکم روی زمین نگه دارید، هر دو زانوی خم شده را به آرامی به یک طرف بچرخانید
 • 5 تا 10 ثانیه در این وضعیت بمانید
 • به موقعیت شروع بازگردید
 • به آرامی زانوهای خم شده را به طرف مقابل بچرخانید، نگه دارید و سپس به حالت اولیه بازگردید
 • 2 تا 3 بار در هر طرف دو بار در روز تکرار کنید

بیشتر بخوانید: کمربند اولتراسوند و 5 فایده عالی آن برای شما

وکیوم و آزاد کردن ماهیچه های سفت قسمت پشت

تمرین وکیوم لگن می‌تواند ماهیچه‌های سفت پشت را آزاد کرده و آن‌ها را انعطاف‌پذیر نگه دارد.

برای انجام این تمرین انعطاف‌پذیری کمر:

 • به پشت روی زمین دراز بکشید و زانوها را خم کرده و پاها را صاف نگه دارید و بازوها را کنار هم نگه دارید
 • قسمت پایینی کمر را به آرامی قوس داده و معده را به بیرون فشار دهید
 • 5 ثانیه در این حالت بمانید ، سپس استراحت کنید
 • پشت را صاف کرده و شکم را به سمت زمین بکشید
 • 5 ثانیه در این حالت بمانید ، سپس استراحت کنید
 • تعداد تکرارها را روزانه افزایش دهید و تعداد آن‌ها را به 30 عدد برسانید

بیشتر بخوانید: درمان تنگی کانال نخاعی با روش‌های جراحی یا ورزشی و کم خطر

آنچه باید درباره کمردرد و درمام کمردرد بدانید

اگرچه کمر درد یک مشکل شایع است و به طور کامل قابل پیشگیری نیست اما می‌توانید تا حدودی از آن جلوگیری کنید. بنابراین ما باید سعی کنیم با انتخاب شیوه زندگی لازم، شروع درد کمر را تا آنجا که ممکن است به تعویق بیندازیم. با این وجود ممکن است دچار چنین عارضه‌های شدیدی باشید. پس طیف گسترده و متنوعی از درمان‌ کمر درد به نوع بیماری شمابستگی دارد که اغلب، جراحی آخرین گزینه است.

منبع
neuronewsinternational

50 دیدگاه

  1. در فواصل کوتاه مدت حتما از جاتون بلند شوید و کش و قوس به خودتان بدهید

  1. ممنون که تجربیات خودتون رو در اختیار ما قرار می دهید
   اما کمردرد دلایل بسیار زیادی ممکن است داشته باشد که هیچ منشائی از ویتامین d ممکن است نداشته باشد

 1. من صبح ها که بیدار می شم سمته راست کمرم درد می کنه؛ ممکنه ماله این باشه که تشک ام خوب نیس؟

 2. من دیسک کمر دارم توی دوره های فیزیوتراپی دردم کمتره میشه و بعد از اون هم تا ۲ سه ماه بهترم اما بعدش با اینکه رعایت میکنم باز کمر درد میکیرم . شما پیشنهادی دارید ؟

  1. بهتون پیشنهاد میکنیم تحت نظر دکتر باشید و بعد از اینکه بهود نسبی پیدا کردید تجویز دکتر را رعایت کنید

 3. کمردرد بارداری درمان داره؟ راسته که میگن این کمردرد بخاطر آمپول ضد درد هست که قبل زایمان میزنن؟

  1. در مقاله درمان کمردرد سعی شده به درمان فوری کمردرد، درمان خانگی کمردرد و درمان های پزشکی و دارویی و … معرفی شده است

  1. ممنونم که تحربیات خودتون رو در اختیار ما قرار می دهید اما تا به امروز به عنوان متد درمانی شناخته نشده است

  1. در وهله اول باعث افزایش گردش خون می شود اما هر کمردردی با افزایش گردش خون خوب نمی شود که هیچ ممکن است اسیب هم ببیند

 4. من تجربه زایمان طبیعی داشتم و بهم آمپول ضد درد هم تزریق کردن ولی تا ماه ها کم درد داشتم

  1. ممنونم از اینکه تجربیات خودتون رو با ما در میان گذاشتین ولی حتما اگر ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید

 5. ممنونم از توجهتون
  خوشحال میشیم تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بذارید

 6. سلام خسته نباشین. تمرین‌های وکیوم لگن برای گودی کمر اثر مثبت داره یا منفی؟

  1. ممنون از توجهتون
   برای درمان کمردرد راه های مختلفی وجود دارد و در مرحله اخر اگر چاره ای وجود نداشته باشد با مشورت پزشک باید عمل جراحی را انجام داد
   اما با پیشرفت تکنولوژی در زمینه پزشکی درمان کمردرد راحت تر شده بهتون پیشنهاد میکنم مقاله اسپیلاوایزر را مطالعه فرمایید

  1. کمردرد صبحگاهی می تواند نشان دهنده وجود مشکلی در وضعیت خواب شخص، نوع بالشت، تشک، فیبرومیالژیا و ….. باشد
   بهتون پیشنهاد میکنم رایج ترین انواع کمردرد در مردان را نیز مطالعه فرمایید

 7. مقالات زیادی درباره درمان کمردرد خونده بودم. ولی این مقاله یکی از کامل‌ترین‌ها بود. فقط باید روش‌ها رو تست کنم و ببینم جواب میده یا نه.
  ببینم برای کمردرد من یه درمان پیدا میشه یا نه.

 8. چندتا حرکت ورزشی بیشتری برای درمان کمردرد برامون بنویسید
  خیلی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا