بیماریبیماری های مفصلی

درمان کمردرد چیست؟ روش های معالجه درد کمر

فهرست محتوا نمایش

درمان کمردرد بر اساس مدت زمان و شدت درد کمر تعیین می‌شود. کمردرد اغلب بیشتر از شش هفته ادامه نمی‌یابد، درمان کمردرد در خانه، ورزش درمانی و مصرف مسکن در چنین مواقعی کارساز است. پزشک متخصص، بهترین روش درمان کمردرد را تعیین خواهد کرد، زیرا گاهی ممکن است درمان به داروهای با نسخه، تزریق‌های مختلف یا در مرحله آخر به جراحی نیاز داشته باشد.

بیشتر کمردردها در عرض یک ماه پس از درمان کمردرد به روش خانگی بهبود می‌یابند. با این حال، همه افراد این موضوع در همه افراد متفاوت است و کمردرد یک وضعیت پیچیده پدید می‌آورد. امکان دارد برای بسیاری درد چند ماه برطرف نشود و درمان کمردرد زمان بر باشد، اما فقط تعداد کمی از آن‌ها درد مداوم و شدید دارند.

مسکن‌های بدون نسخه و استفاده از گرما ممکن است تنها چیزی باشد که شما نیاز دارید. برای درمان کمردرد استراحت در تخت توصیه نمی‌شود. بهتر است فعالیت‌های خود را تا آنجا که می‌توانید تحمل کنید ادامه دهید. فعالیت‌های سبک مانند پیاده‌روی و فعالیت‌های روزمره را امتحان کنید.

فعالیتی که باعث افزایش درد می‌شود را متوقف کرده، اما به دلیل ترس از درد از فعالیت اجتناب نکنید. اگر درمان کمردرد در خانه پس از چند هفته جواب نداد، ممکن است پزشک داروهای قوی‌تر یا سایر روش‌های درمانی را پیشنهاد کند.

درمان کمردرد به چندین روش می‌تواند انجام پذیرد. روش‌های مانند درمان‌های گیاهی یا خانگی، درمان دارویی کمردرد یا انواع ورزش برای بهبود شرایط می‌تواند مفید باشد.

کمردرد؛ شایع اما قابل درمان

درد کمر، چهارمین فاکتور شایع زمین‌گیر کردن اشخاص کمتر از پنجاه سال در دنیا است. متخصصان می‌گویند حدودا 80 درصد اشخاص کمردرد را تجربه می‌کنند. با این وجود، پژوهش‌ها نشان داده که بعد از دو هفته، درد مزمن کمر در 90 درصد اشخاص، حدود 80 درصد کمتر شده است. در حال حاضر برای درمان کمردرد اغلب تا شش هفته، از درمان‌های غیرجراحی همچون دارو، فیزیوتراپی و تزریق‌ درون ستون مهره‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از کمربندهای طبی هم در برخی کمر دردها می‌تواند مفید واقع شود. اگر پس از شش هفته، این درمان‌ها جواب نداد، ممکن است پزشکان به سراغ جراحی بروند. درصد کمی از کمردردها ممکن است دلایلی همچون فشار دیسک بین مهره‌ای روی ریشه عصب داشته باشند که به شکل دردی از کمر یا مفصل ران در اندام تحتانی حس می‌شود. به این عارضه سیاتیک می‌گویند.

انواع درمان کمردرد

به طور سنتی، مدیریت درد مداوم کمر شامل درمان‌های محافظه‌کارانه مثل فیزیوتراپی، داروهای موضعی، داروهای ضدالتهاب خوراکی، درمان‌های مداخله‌ای مثل تزریق و جراحی است. پیشرفت‌های اخیر در فناوری راه را برای به حداقل رساندن عوارض و بهبود سریع‌تر و آسان‌تر هموار کرده است. این درمان به انواع کمردرد و نشانه ها در هر بیماری بستگی دارد.

نوشته های مشابه

درمان گیاهی کمردرد

برای درمان کمردرد روشهای زیادی وجود دارد که یکی از آنها درمان گیاهی کمردرد است. درادامه با برخی از گیاهان دارویی مفید برای درمان دردکمر آشنا میشوید:

1. زنجبیل

2. زردچوبه

3. برگ ریحان

4. چای بابونه

5. پوست درخت بید

6. نعنا

7. سنبل الطیب

8. فلفل قرمز

9.دانه خشخاش

درمان و مدیریت اسپاستیک

اسپاسم در افراد مختلف متفاوت است؛ این بدان معناست که درمان نیز متفاوت خواهد بود. متخصصان پزشکی اغلب از روش‌های زیر برای درمان اسپاسم در افراد مبتلا به ام اس استفاده می‌کنند:

بدون درمان، اسپاسم می‌تواند جدی‌تر شود و منجر به عوارضی گردد. اگر فردی مبتلا به ام اس است و دچار اسپاسم می‌شود، باید با یک متخصص مشورت کند تا او گزینه‌های درمانی را مورد بررسی قرار دهد.

درمان کمردرد بعد از سقط جنین

بعد از سقط جنین، انقباضاتی مشابه گرفتگی‌های قاعدگی، می‌توانند منجر به کمردرد شوند. انقباضات رحمی در حین سقط هم می‌توانند باعث کمردرد گردند. این حالت معمولاً در ناحیه کمر احساس می‌شود و درد آن می‌تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد. شما می‌توانید هنگام بروز این درد درست مانند سایر گرفتگی‌ها، با مسکن‌ها و پدهای گرم‌کننده آن را درمان کنید.

اما اگر درد خیلی ناراحت‌کننده است، از مراجعه به پزشک دریغ نکنید تا او به شما توصیه کند که چه کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید.

تحریک الکتریکی با فرکانس پایین

طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه وندربیلت آمریکا انجام شد، بیماران در یک آزمایش کوچک گفتند که درد مزمن آن‌ها در طول 15 روز با جلسات تحریک الکتریکی، حدود 90 درصد بهبود یافته اما بلافاصله پس از اتمام جلسات، دوباره برگشته است. اثرات بلند مدت تحریک الکتریکی در میزان تسکین درد هنوز مشخص نیست.

اکثر درمان‌های درد دارویی هستند اما متأسفانه این داروها می‌توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند؛ بنابراین استفاده از جریان‌های الکتریکی ضعیف برای تغییر نحوه عملکرد نورون‌های درد می‌تواند عوارض بسیار کمتری داشته باشد. در این پژوهش برای اولین بار بود که از تحریک الکتریکی برای تعدیل درد عصبی استفاده ‌شد.

بیشتر بخوانید: مشکل دیسک کمر، از صفر تا صد

داروهای ضدپیری دیسک‌های ستون فقرات

دانشمندان دریافته‌اند که گروه نسبتاً جدیدی از داروها که به عنوان سنولیتیک شناخته می‌شوند، می‌توانند از انحطاط دیسک نخاعی در موش‌ها جلوگیری کنند. با افزایش سن، تعداد سلول‌هایی که دیگر توانایی تقسیم ندارند و روند پیری را تسریع می‌کنند، افزایش می‌یابد.

با بررسی این فرایند در دیسک‌های ستون فقرات، دانشمندان نشان دادند که چگونه داروهای موسوم به سنولیتیک که این سلول‌های مخرب را از بین می‌برند، می‌توانند از آسیب ناشی از افزایش سن جلوگیری کنند. این داروها چشم انداز یک درمان جدید برای درمان کمردرد در انسان را می‌افزایند. چشم‌اندازی بدون استفاده از داروهایی که ریشه افیونی دارند و در نتیجه عوارض زیادی هم به وجود می‌آورند.

درمان کمردرد در افراد بالای 50 سال

فردی در حال کایروپراکتیک برای درمان کمر درد سیوطب

روش‌های مختلف درمان کمردرد در افراد بالای 50 سال عبارت‌اند از:

 • شما می‌توانید تمرینات کششی مختلف مانند کشش زانو تا سینه، ژست کودک، کشش گاو گربه و حرکت ژست کبری را انجام دهید.
 • شما می‌توانید برای درمان، حرکات فیزیوتراپی که شامل ماساژ، حرکات کششی و تمرینات برای رفع عوامل ایجاد کننده درد است را انجام دهید.
 • برای درمان کمردرد می‌توانید از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) استفاده کنید.
 • می‌توانید طب سوزنی را امتحان کنید که در آن سوزن‌های کوچکی در نقاط خاصی از ستون فقرات شما وارد می‌شوند.
 • اگر درد شما شدید است، می‌توانید با یک متخصص کایروپراکتیک مشورت کنید.
 • در صورتی که هیچ یک از روش‌های فوق‌الذکر، کمردرد شما را درمان نکرد، جراحی را به عنوان آخرین راه حل در نظر بگیرید.

درمان رفتاری شناختی

درمان رفتاری شناختی بر پیوند متقابل بین افکار، احساسات و اعمال جسمانی متکی است. این روش درمانی می‌تواند به بیماران در شناسایی و تغییر افکار و رفتارهایی که درد آن‌ها را افزایش می‌دهد، کمک کرده و همچنین مهارت‌های کنترل بهتر درد و بهبود کیفیت زندگی را بیاموزد.

اسپوندیلیت آنکیلوزان؛ استراحت ممنوع

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان، معمولا عارضه کمردرد در مردان کمتر از چهل سال است. کمر دردی که با استراحت بدتر می‌شود و با فعالیت تسکین می‌یابد مشخصه این بیماران است.

دستگاه کشش ستون فقرات

یکی از شیوه‌های درمان کمردرد، تراکشن یا همان کشش ستون فقرات است. کشش ستون فقرات در جهت کشش بافت‌های نرم اطراف مفاصل، فشرده‌سازی عصب و اعمال نیرو به دو استخوانی که به هم متصل هستند، صورت می‌پذیرد. این روند سبب جدایی این دو استخوان و فاصله گرفتن آن‌ها از یکدیگر می‌شود تا بتواند فضای بیشتری را در میان مهره‌ها باز کند.

درمان‌های انسداد عصبی

یک متخصص ارتوپدی می‌تواند از داروهای بی‌حسی موضعی، سموم بوتولینوم یا استروئیدها جهت انسداد درد عصب و درمان کمردرد استفاده کند.

تزریق اپیدورال استروئید

این روش درمانی کوتاه مدت جهت تسکین دردهای کمر مرتبط با سیاتیک است. این شیوه برای بیماران مبتلا به تنگی نخاع توصیه نمی‌شود چون اغلب این اشخاص نتایج بلند مدت ضعیفی را تجربه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان تنگی کانال نخاعی با روش‌های جراحی یا ورزشی و کم خطر

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)

در این شیوه، الکترودهای دارای باتری با به وجود آوردن یک سری ایمپالس سبب انسداد درد اعصاب محیطی می‌شوند. تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست باعث افزایش اندورفین برای تسکین‌ درد در بدن می‌شود. این شیوه نتایج گوناگونی را در اشخاص به همراه داشته است.

بریس‌های کمر

فردی در حال خرید بریس کمر سیوطب

بریس‌های کمر نظیر کمربندها و آستین‌های طبی، پوشیدنی‌های محبوبی هستند که بر اساس گزارش‌ها درد را تسکین داده و حالت افراد را بهبود می‌بخشند. ممکن است فرد به دلایل مختلفی از جمله جلوگیری از صدمات ناشی از کار یا مدیریت شرایطی مانند اسکولیوز، استفاده از بریس را انتخاب کند. با این حال، اکثر مردم نباید از بریس‌های پشتی استفاده کنند مگر اینکه پزشک آن‌ها را توصیه کند.

بیشتر بخوانید : کمربند طبی، پیشنهادی برای کاهش کمردرد

حرکت فشردن پنجه پا

فشار دادن انگشتان و پنجه روی زمین باعث بهبود جریان خون می‌شود و می‌تواند به تسکین درد کمر یاری برساند. برای انجام این تمرین روی زمین بایستید، زانوها را خم و تعادل خود را به وسیله پنجه‌ها نگه دارید. این وضعیت را برای سه ثانیه حفظ کنید و این حرکت را هر روز ده بار برای هر کدام از پاها انجام دهید.

درمان کمردرد به روش‌های ساده

فعالیت خود را قطع نکنید

ممکن است در هنگام درد نتوانید به چنین چیزی فکر کنید. اما این احتمالا اولین چیزی است که پزشک شما توصیه می‌کند. سعی کنید با فعالیت و حرکت روزانه خود همگام باشید. این می‌تواند یک پیاده روی سریع 30 دقیقه‌ای یا دور زدن با دوست شما باشد. سعی کنید حداقل سه بار در هفته روی پای خود بایستید.

سلمان همانی، استادیار ارتوپدی در دانشکده پزشکی دانشگاه اموری در آتلانتا می گوید: «کم تحرکی باعث می‌شود ماهیچه‌های اطراف ستون فقرات و کمر ضعیف شوند. این به نوبه خود باعث حمایت کمتری از ستون فقرات خواهد شد و منجر به درد طولانی مدت می‌شود.»

کشش و تقویت در ناحیه کمر

ماهیچه‌های قوی به ویژه در ناحیه شکم به حمایت از کمر کمک می‌کند. قدرت و انعطاف‌پذیری ممکن است به تسکین درد و جلوگیری از آن یاری برساند.

یوگا، پیلاتس و تای چی تنها چند راه برای تقویت هسته و ماهیچه‌های اطراف باسن هستند. یکی از تمرین‌هایی که کل قسمت فوقانی و تحتانی کمر را هدف قرار می‌دهد این است که روی شکم دراز بکشید و پاها و بازوها را در حالت پرواز بالا بیاورید.

حالت خوب بدن خود را حفظ کنید

این کار به کاهش فشار بر کمر کمک می‌کند. می‌توانید از نوار، تسمه یا نوارهای کششی استفاده کنید تا ستون فقرات خود را در یک راستا نگه دارید. سعی کنید سر خود را روی لگن متمرکز کنید. شانه‌های خود را خم نکنید و چانه خود را جلو نیندازید.

اگر جلوی صفحه نمایش کار می کنید، دستان خود را به طور مساوی روی میز و چشمان خود را در بالای صفحه قرار دهید. از صندلی خود بلند شوید و مرتبا حرکات کششی کنید و راه بروید.

حفظ وزن مناسب

کاهش وزن‌های اضافی بار کمر را سبک می‌کند. دکتر همانی می‌گوید: «کاهش وزن واقعا کمک کننده است، زیرا مقدار نیروی مکانیکی را بر ستون فقرات کاهش می‌دهد.»

در صورت نیاز به کمک، از پزشک خود در مورد رژیم غذایی و برنامه ورزشی مناسب، راهنمایی بخواهید.

سیگار را ترک کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر سیگار می‌کشید، چهار برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری به بیماری‌های دژنراتیو دیسک یا سایر مشکلات ستون فقرات مبتلا می‌شوید.

نیکوتین موجود در سیگار و سایر محصولات دخانی می‌تواند استخوان‌های ستون فقرات را ضعیف کرده و مواد مغذی حیاتی را از دیسک‌های اسفنجی که مفاصل را تقویت می‌کنند، بگیرد. یک ستون فقرات سالم باعث می‌شود کمر انعطاف‌پذیر باشد و ماهیچه‌های آن سفت و دردناک نشوند.

ترک سیگار شاید به صورت مستقیم و آنی تاثیر نداشته باشد، ولی برای درمان کمر درد کمک بزرگی به شمار می‌رود.

گرما و سرما را امتحان کنید

شاید شنیده باشید که هر دو این موارد برای درمان کمردرد از دیگری بهتر است. پاسخ کوتاه این است که بهترین گزینه برای شما کدام است.

اگر کمرتان از تورم یا التهاب اذیت شده معمولا یخ بهتر است. اما اگر می‌خواهید عضلات سفت را شل کنید، یک پد گرم‌کن نتیجه بهتری دارد. دکتر همانی پیشنهاد می‌کند که یخ یا عملیات حرارتی را به 20 دقیقه محدود کنید.

برای درمان کمردرد از کرم‌های دارویی استفاده کنید

وقتی پشت شما سفت، زخم و متورم می‌شود، ممکن است کرم‌ها، محلول‌ها و پمادها کمک کنند. بسیاری از این محصولات حاوی موادی مانند منتول، کافور یا لیدوکائین هستند که می‌توانند منطقه آسیب دیده را خنک، گرم یا بی‌حس کنند.

کرم‌ها را درست در جایی که آسیب دیده است قرار دهید. در صورت بروز مشکل برای قرار دادن درست و دقیق کرم، از شخصی بخواهید به شما کمک کند.

درباره مکمل‌ها بپرسید

بهتر است ویتامین‌ها و مواد معدنی خود را از غذاها دریافت کنید. اما از پزشک خود بپرسید که آیا مکمل‌ها برای درمان کمردرد می‌توانند مفید باشند؟

به عنوان مثال بسیاری از مردم ویتامین D کافی دریافت نمی‌کنند که برای سلامت استخوان‌ها مهم است. این می‌تواند ناشی از عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا بدن شما باشد که نمی‌تواند ویتامین D کافی را از غذاها جذب کند. کمبود منیزیم هم ممکن است منجر به ضعف و گرفتگی عضلات شود.

همیشه قبل از مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: آیا کمردرد در زنان شایع‌تر است؟ + بهترین راه‌های تشخیصی و درمانی

از یک حوله استفاده کنید

یک حوله جمع شده می‌تواند یک ابزار مفید برای درمان کمردرد باشد. سعی کنید هنگام دراز کشیدن آن را زیر لگن قرار دهید. اجازه دهید باسن شما روی حوله شل شود و به کشش کمر کمک کند.

درمان کمردرد با ورزش

انجام تمریناتی برای تقویت کمر می‌تواند به کاهش و جلوگیری از کمردرد کمک کند. همچنین می‌تواند عضلات هسته، ساق پا و بازو را تقویت کند. به گفته محققان ورزش همچنین جریان خون را در ناحیه کمر افزایش می‌دهد که ممکن است سفتی را کاهش داده و روند بهبود را تسریع کند.

حرکت پل

انجام حرکت پل بر عضله بزرگ باسن تاثیر می‌گذارد. افراد هنگامی که باسن خود را حرکت می‌دهند، این عضله را درگیر می‌کنند به ویژه هنگامی که در حالت اسکوات خم می‌شوند. گلوتئوس ماکسیموس یکی از مهم‌ترین ماهیچه‌های بدن است و قوی نگه داشتن آن می‌تواند به حمایت از کمر کمک کند.

اجرای پل برای درمان کمردرد:

 • روی زمین به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید و پاها را به اندازه عرض لگن قرار دهید
 • کف پاها را روی زمین فشار دهید، بازوها را در کنار خود نگه دارید
 • باسن را از زمین بلند کنید تا بدن یک خط مستقیم از شانه‌ها تا زانو ایجاد کند
 • باسن را با فشار دادن شانه‌ها روی زمین بلند کنید
 • باسن را روی زمین بیاورید و چند ثانیه استراحت کنید
 • 15 بار این کار را تکرار کنید و سپس 1 دقیقه استراحت کنی
 • 3 ست 15 تایی را انجام دهید

کشش زانو به سینه

انجام کشش از ناحیه زانو به سینه می‌تواند به تسکین تنش و درمان کمردرد کمک کند.

برای انجام کشش زانو به سینه:

 • به پشت روی زمین دراز بکشید
 • زانوها را خم کنید، هر دو پا را صاف روی زمین نگه دارید
 • از هر دو دست خود برای کشیدن یک زانو به سمت قفسه سینه استفاده کنید
 • زانو را به مدت 5 ثانیه روی سینه نگه دارید، ماهیچه شکم را محکم کنید و ستون فقرات را به زمین فشار دهید
 • به موقعیت شروع بازگردید
 • این حرکت را با پای مخالف تکرار کنید
 • هر پا را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید

کشش‌های دورانی کمر

کشش دورانی کمر می‌تواند به رفع تنش در ناحیه کمر و تنه کمک کند. همچنین به آرامی ماهیچه‌های اصلی را برای بهبود ثبات و درمان کمردرد آماده می‌کند.

برای انجام کشش دورانی کمر:

 • روی زمین به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کرده و که پاها را صاف روی زمین قرار دهید
 • شانه‌ها را محکم روی زمین نگه دارید، هر دو زانوی خم شده را به آرامی به یک طرف بچرخانید
 • 5 تا 10 ثانیه در این وضعیت بمانید
 • به موقعیت شروع بازگردید
 • به آرامی زانوهای خم شده را به طرف مقابل بچرخانید، نگه دارید و سپس به حالت اولیه بازگردید
 • 2 تا 3 بار در هر طرف دو بار در روز تکرار کنید

وکیوم

تمرین وکیوم لگن می‌تواند ماهیچه‌های سفت پشت را آزاد کرده و آن‌ها را انعطاف‌پذیر نگه دارد.

برای انجام این تمرین انعطاف‌پذیری کمر:

 • به پشت روی زمین دراز بکشید و زانوها را خم کرده و پاها را صاف نگه دارید و بازوها را کنار هم نگه دارید
 • قسمت پایینی کمر را به آرامی قوس داده و معده را به بیرون فشار دهید
 • 5 ثانیه در این حالت بمانید ، سپس استراحت کنید
 • پشت را صاف کرده و شکم را به سمت زمین بکشید
 • 5 ثانیه در این حالت بمانید ، سپس استراحت کنید
 • تعداد تکرارها را روزانه افزایش دهید و تعداد آن‌ها را به 30 عدد برسانید

نتیجه

اگرچه کمردرد یک مشکل شایع است و به طور کامل قابل پیشگیری نیست اما می‌توانید تا حدودی از آن جلوگیری کنید. بنابراین ما باید سعی کنیم با انتخاب شیوه زندگی لازم، شروع درد کمر را تا آنجا که ممکن است به تعویق بیندازیم. با این وجود اگر دچار چنین عارضه‌های شدید، باید بدانید که طیف گسترده و متنوعی از درمان‌ کمردرد بستگی به نوع بیماری شما دارد که اغلب، جراحی آخرین گزینه آن‌ها است.

منبع
neuronewsinternational

14 دیدگاه

 1. چندتا حرکت ورزشی بیشتری برای درمان کمردرد برامون بنویسید
  خیلی ممنون

 2. مقالات زیادی درباره درمان کمردرد خونده بودم. ولی این مقاله یکی از کامل‌ترین‌ها بود. فقط باید روش‌ها رو تست کنم و ببینم جواب میده یا نه.
  ببینم برای کمردرد من یه درمان پیدا میشه یا نه.

  1. کمردرد صبحگاهی می تواند نشان دهنده وجود مشکلی در وضعیت خواب شخص، نوع بالشت، تشک، فیبرومیالژیا و ….. باشد
   بهتون پیشنهاد میکنم رایج ترین انواع کمردرد در مردان را نیز مطالعه فرمایید

 3. حرکات کششی ستون فقرات واقعا به بهتر شدن کمردرد من کمک کرد، خیلی ممنون 👌🏼

  1. ممنون از توجهتون
   برای درمان کمردرد راه های مختلفی وجود دارد و در مرحله اخر اگر چاره ای وجود نداشته باشد با مشورت پزشک باید عمل جراحی را انجام داد
   اما با پیشرفت تکنولوژی در زمینه پزشکی درمان کمردرد راحت تر شده بهتون پیشنهاد میکنم مقاله اسپیلاوایزر را مطالعه فرمایید

 4. سلام خسته نباشین. تمرین‌های وکیوم لگن برای گودی کمر اثر مثبت داره یا منفی؟

 5. ممنونم از توجهتون
  خوشحال میشیم تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا