پوستزیبایی

درمان سلولیت پوستی؛ تجمع چربی‌ها را پراکنده کنید

درمان سلولیت پوستی یعنی نابودی ناهمواری روی پوست در ناحیه ران و باسن که در اشخاصی که چربی شکم بیشتری دارند؛ شایع‌تر است. سلولیت وقتی ایجاد می‌شود که ذخایر چربی در زیر پوست، مناطقی فرورفته ایجاد می‌کنند و ظاهر پوست را به هم می‌ریزند. در این مطلب می‌خواهیم به طور مشخص به بررسی همه راه‌های درمان سلولیت پوستی بپردازیم.

درمان سلولیت پوستی

زنی که به دنبال درمان سلولیت پوستی است|سیوطب

درمان سلولیت پوستی یعنی مقابله با تجمع چربی‌هایی که زیر پوست، شکل و حالت بدی را ایجاد کرده‌اند. درمان سلولیت پوستی کمک می‌کند تا چربی‌هایی که با تجمع‌شان زیر پوست، زیبایی بدن را از بین می‌برند، رفع شوند.

سلولیت، بیشتر خانم‌ها را دچار می‌کند و دلیل آن هم تفاوت توزیع چربی، ماهیچه‌ها و بافت همبند در بدن زنان با مردان است. انباشت چربی یا مواد زائد می‌تواند به شکل گلوله‌ای و برجستگی‌های کوچک باشد یا زیر پوست تورفتگی ایجاد کند.

سلولیت (cellulite) می‌تواند ناشی از عفونت باکتریایی در لایه‌های زیرین پوست و چربی و بخش نرم زیر آن باشد. همان‌طور که گفتیم سلولیت ممکن است باعث ایجاد برآمدگی یا گودی پوست شود و به همین دلیل است که به آن پوست پرتغالی یا حفره‌های پنیری نیز می‌گویند.

بیشتر بخوانید: علت سلولیت به همراه 6 عامل اصلی در ایجاد ترک‌های پوستی

درمان سلولیت پوستی به شکل موضعی

درمان‌های موضعی امکان دارد به کاهش سلولیت در ظاهر پوست کمک کند، اما اثرات آن می‌تواند طولانی‌مدت نباشد. برای حفظ نتایج باید روزانه محصولات درمانی را استفاده کنید.

گفته می‌شود که کرم‌ها موجب سفت شدن پوست می‌شوند که باعث می‌شود پوست صاف‌تر و محکم‌تر به نظر برسد. آن‌ها همچنین رطوبت را اضافه می‌کنند که می‌تواند ظاهر سلولیت را کاهش دهد.

اما کرم‌ها سلولیت را از بین نمی‌برند، فقط نشانه‌های ظاهری آن را به طور موقت کاهش می‌دهند. سلول‌های چربی هنوز زیر پوست وجود دارند. یک ماده رایج در کرم‌های موضعی سلولیت کافئین است.

کافئین جریان خون را در ناحیه مورد استعمال، افزایش می‌دهد و به عنوان یک ادرارآور عمل می‌کند. این اتفاق می‌تواند محتوای آب درون چربی را تغییر دهد که ممکن است نشانه‌های ظاهری سلولیت را کاهش دهد.

محصولات حاوی 0.3درصد رتینول ممکن است با ضخیم کردن لایه بیرونی پوست، ظاهر سلولیت را کاهش دهند. برای مشاهده نتایج باید به طور روزانه و به مدت شش ماه یا بیشتر از کرم استفاده کنید.

رتینول می‌تواند باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی مانند خشکی، قرمزی و لایه لایه شدن شود. این ماده همچنین می‌تواند پوست شما را به نور خورشید حساس کند.

تحقیقات پیرامون کرم‌های سلولیت نتایج متفاوتی را به همراه داشته است. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که کرم سلولیت وقتی با توصیه‌های غذایی ترکیب شود، بهبود قابل توجهی را نشان می‌دهد.

تصور می‌شود که این کرم مزایای کنترل رژیم غذایی در کاهش نشانه‌های ظاهری سلولیت روی پوست را افزایش می‌دهد. انواع کرم‌های بدون نسخه امروزه در بازار موجود هستند.

همیشه ابتدا تست پوستی را روی یک ناحیه کوچک انجام دهید. 24 ساعت صبر کنید تا ببینید آیا واکنش آلرژیک دارید یا خیر.

بیشتر بخوانید: لیزر پوست، کدام تکنولوژی برای پوست شما مناسب است+8 نکته طلایی

درمان سلولیت پوستی به روش‌های پزشکی

ورزش برای درمان سلولیت پوستی|سیوطب

اقدامات پزشکی زیر را می‌توان توسط پزشک یا متخصص پوست انجام داد. پزشک متخصص پوست می‌تواند به شما در تعیین بهترین درمان کمک کند.

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز یا CoolSculpting یک روش غیرتهاجمی است که با انجماد سلول‌های چربی زیر پوست، سلولیت را از بین می‌برد. این موضوع باعث می‌شود سلول‌های چربی پاره شده و محتویات آن‌ها جذب بدن شوند.

چندین درمان برای حل کردن یک اینچ (حدود 12 گرم) چربی مورد نیاز است. ممکن است سه تا چهار ماه طول بکشد تا شاهد کاهش محسوس سلولیت باشیم.

بیشتر بخوانید: مزوتراپی روشی برای افزایش حجم مو، زیبایی پوست و لاغری

اولتراسوند

اولتراسوند یک روش غیرتهاجمی است که از امواج صوتی برای هدف قرار دادن و از بین بردن چربی شکم و ران استفاده می‌کند. نتایج دو یا سه ماه طول می‌کشد. توصیه می‌شود اولتراسوند را با درمان سلولیت پوستی دیگری ترکیب کنید.

همچنین ممکن است شما بتوانید از اولتراسوند برای اندازه‌گیری اثربخشی سایر درمان‌های سلولیت استفاده کنید.

سلفینا

سلفینا یک روش غیرجراحی است. در طول این روش، از یک سوزن برای شکستن نوارهای سخت زیر پوست استفاده می‌شود تا سلولیت روی ران‌ها و باسن بهبود یابد.

نتایج را می‌توان در کمتر از سه روز مشاهده کرد و می‌تواند تا سه سال باقی بماند.

امواج صوتی برای درمان سلولیت

این درمان برای کاهش سلولیت ساخته شده است و با ارتعاش بافت همبند در مناطقی از بدن که مستعد سلولیت هستند، عمل می‌کند. این امر به تحریک و افزایش تولید کلاژن، بهبود ظاهر، بافت و انعطاف‌پذیری پوست کمک خواهد کرد.

چندین درمان به ترتیب مورد نیاز است.

درمان با لیزر و فرکانس رادیویی

این درمان‌های پزشکی از ماساژ بافت با ترکیبی از فناوری فرکانس رادیویی، نور مادون قرمز و انرژی لیزر برای درمان سلولیت پوستی استفاده می‌کنند. همچنین ممکن است از گرما و مکش استفاده شود.

سلولاز یکی از انواع لیزر درمانی است که نوارهای سخت زیر پوست که سلولیت را قابل توجه می‌کند را می‌شکند. همچنین ممکن است پوست شما را ضخیم کند. بهبود پس از یک سری درمان مشاهده می‌شود و می‌تواند شش ماه یا بیشتر طول بکشد.

بیشتر بخوانید: روش هاي طبيعي درمان چین و چروك دور لب

آزادسازی بافت

این روش، نوارهای سخت زیر پوست را با وسیله‌ای حاوی تیغه‌های کوچک می‌شکند. نوارها بریده می‌شوند، به بافت اجازه می‌دهد تا به سمت بالا حرکت کند و پوست فرورفته را پر کند. نتایج ممکن است تا سه سال باقی بماند.

کربوکسی‌تراپی

در طی این روش، یک تکنسین، دی‌اکسیدکربن را درست زیر پوست وارد می‌کند. تصور می‌شود که این امر باعث افزایش جریان خون در ناحیه شده که ممکن است به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند.

امکان دارد احساس ناراحتی و کبودی موقت داشته باشید. همچنین امکان دارد که نتایج را بعد از 7 تا 10 روز بعد مشاهده کنید.

میکرودرم ابریژن

در این درمان از اکسید آلومینیوم یا کریستال‌های نمک برای لایه‌برداری پوست استفاده می‌شود. این ذرات ریز به آرامی پوست پیر را لایه‌برداری می‌کنند و سلول‌های جدید پوست را تحریک می‌کنند. برای اثر بخشی بهتر، شما به چندین درمان ترکیبی نیاز خواهید داشت.

اندرمولوژی

Endermologie  یک درمان اسپا (آب‌درمانی و ماساژدرمانی) است که در آن ماساژ عمیق دریافت می‌کنید در حالی که پوست شما بلند می‌شود. برای مشاهده نتایج به چندین جلسه نیاز دارید که ممکن است تا 12 ماه ادامه داشته باشد. امکان دارد مقداری کبودی ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: 7 ماده غذایی موثر در ایجاد آکنه

درمان سلولیت به روش خانگی

درمان سلولیت پوستی| ترازو |سیوطب

چندین روش خانگی محبوب برای درمان سلولیت پوستی وجود دارد، اما بسیاری از آن‌ها فاقد شواهد علمی هستند. این درمان‌های خانگی ممکن است به عنوان بخشی از یک روال مراقبت از خود برای همراهی با بهبود شیوه زندگی و عادات ورزشی شما مورد استفاده قرار گیرد.

ورزش

ورزش می‌تواند به کاهش چربی بدن کمک کند که باعث می‌شود، سلولیت کمتر قابل توجه باشد. یک برنامه ورزشی را انتخاب کنید که ترکیبی از تمرینات هوازی و تمرینات قدرتی باشد.

این امر به شما کمک می‌کند تا چربی بدن را بسوزانید و عضلات خود را تقویت کنید. بدنی که عضلانی‌تر باشد صاف‌تر و محکم‌تر به نظر می‌رسد. یک برنامه ورزشی معمولی ایجاد کنید که روی نواحی خاصی از بدن شما که مستعد ابتلا به سلولیت هستند تمرکز کند.

مسواک کشیدن به پوست

گفته می‌شود این تکنیک جریان خون و لنف را تحریک می‌کند. سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و محرک رشد سلول‌های جدید می‌شود. ممکن است از سم‌زدایی حمایت کند و سیستم عصبی شما را تحریک کند.

از یک برس برای صاف کردن پوست خشک به آرامی تا پنج دقیقه استفاده کنید. می‌توانید از پاها شروع کنید و به سمت بالا حرکت کنید. از حرکات دایره‌ای استفاده کنید. این کار بهتر است قبل از حمام یا دوش گرفتن انجام شود.

بیشتر بخوانید: پارافین تراپی چیست ؟ مزایای موم پارافین و کاربرد پارافین تراپی چیست ؟

تفاله  قهوه

استفاده از تفاله قهوه به عنوان لایه‌بردار، روشی محبوب برای حذف سلول‌های مرده، تشویق رشد سلول‌های جدید و سفت کردن پوست است. می‌توانید تفاله قهوه را به تنهایی استفاده کرده یا با روغن نارگیل، روغن زیتون یا شکر مخلوط کنید.

به آرامی تفاله را برای چند دقیقه روی ناحیه آسیب دیده بمالید. همچنین می‌توانید سعی کنید قبل از شستشو، مخلوط را به مدت 10 دقیقه روی پوست خود بگذارید.

تفاله قهوه ممکن است برآمدگی را کاهش دهد، گردش خون را تحریک و جریان لنفاوی را تقویت کند. با این حال، هیچ تحقیق علمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.

سرکه سیب

مصرف سرکه سیب امکان دارد به کاهش وزن کمک کند. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب رقیق شده را سه بار در روز بنوشید. همچنین می‌توانید از محلولی به مقدار مساوی سرکه سیب و آب استفاده کنید و آن را به پوست خود بمالید.

بیشتر بخوانید: عوارض بوتاکس چیست؟

تغییر سبک زندگی

رژیم غذایی شما ممکن است بر سلولیت تاثیر بگذارد، بنابراین مهم است که یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید. یک رژیم غذایی سالم نیز می‌تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند.

غذاهای فرآوری شده و با قند بالا را که می‌توانند منجر به تجمع سموم و چربی در بدن شوند را کاهش و مصرف فیبر خود را افزایش دهید. کم آبی می‌تواند سلولیت را بیشتر نمایان کند.

آب، بدن شما را شستشو می‌دهد و سمومی که می‌توانند باعث سلولیت شوند را از بین می‌برد. توصیه می‌شود که زنان حداقل 9 فنجان آب در روز بنوشند.

سم‌زدایی بدن شما ممکن است با کاهش سموم ذخیره شده که در ایجاد سلولیت نقش دارند، سلولیت را به حداقل برساند. سعی کنید از طریق رژیم غذایی و سبک زندگی میزان سمومی را که وارد بدن خود می‌کنید حذف یا به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

این امر شامل اجتناب از چیزهایی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل است.

بیشتر بخوانید: زیبایی پوست و رازهای جذابیت پوست صورت

نکته

ابتدا روی روش‌های طبیعی و ارزان برای درمان سلولیت پوستی تمرکز کنید. ورزش منظم و یک رژیم غذایی سالم و متعادل ممکن است به کاهش ظاهر کلی سلولیت کمک کند. در این مورد با پزشک، جراح پلاستیک یا متخصص پوست خود مشورت کنید.

خلاصه درمان سلولیت پوستی

اگر سلولیت شما را آزار می‌دهد، تنها نیستید. تمایل انسان برای خلاص شدن از شر سلولیت یا حداقل کاهش آن منجر به گزینه‌های درمانی بسیاری شده است. متخصصان پوست مطالعات تحقیقاتی زیادی انجام داده‌اند.

خوشحال می‌شوید که بدانید تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از درمان‌ها می‌توانند سلولیت را حداقل برای مدتی کوتاه، رفع کنند. برای مشاهده کاهش ناهمواری‌ها به چندین جلسه درمانی نیاز است.

لیزر Cellulaze

انواع مختلفی از لیزر درمانی برای درمان سلولیت پوستی استفاده می‌شود. در طی یک لیزر کم تهاجمی به نام  Cellulaze، یک فیبر لیزری کوچک زیر پوست شما قرار می‌گیرد.

هنگامی که لیزر تابانده می‌شود، انرژی لیزر نوارهای سخت زیر پوست را می‌شکند که باعث می‌شود ما سلولیت را بعد از آن دیگر نبینیم. این درمان همچنین می‌تواند پوست شما را ضخیم کند که بسیار مهم است.

پوست اغلب در جایی که سلولیت تشکیل می‌شود نازک خواهد شد. ضخیم شدن پوست می‌تواند به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند. سلولاز ممکن است ظاهر سلولیت را کاهش دهد.

بیماران نتایجی را مشاهده می‌کنند که یک سال یا بیشتر طول می‌کشد. تحقیقات بیشتری لازم است تا مطمئن شوید که این لیزر چقدر می‌تواند مفید باشد.

با سایر درمان‌های لیزری، برخی از بیماران سلولیت کمتری را دیده‌اند. نتایج می‌تواند شش ماه یا بیشتر طول بکشد. با این حال، کمی فرورفتگی معمولا برمی‌گردد.

امواج صوتی

امواج صوتی نیز یک راه دیگر درمان سلولیت پوستی است. در این روش یک دستگاه دستی از امواج صوتی برای از بین بردن سلولیت استفاده می‌کند.

سابسیژن

سابسیژن هم روش دیگر درمان سلولیت پوستی است در آن متخصص پوست شما سوزنی را دقیقا زیر پوست وارد می‌کند تا نوارهای سخت زیر پوست را که باعث مشاهده سلولیت می‌شود، بشکند.

این روش نشان داده که گودی پوستی را که با سلولیت می‌بینید، کاهش می‌دهد. در مطالعه ای که روی 232 بیمار انجام شد، 99درصد آن‌ها گفتند که از نتایج راضی بودند. نتایج می‌تواند دو سال و احتمالا بیشتر باقی بماند.

آزادسازی بافت

آزادسازی بافت هم روشی است که در آن نوارهای سختی را که باعث می‌شوند سلولیت ایجاد شود، از بین می‌روند. در طول این روش، متخصص پوست شما از دستگاهی استفاده می‌کند که حاوی تیغه‌های کوچکی برای بریدن نوارهای سخت است.

پس از بریدن نوارها، بافت به سمت بالا حرکت می‌کند تا پوست فرورفته را پر کرده و از بین ببرد. این امر ممکن است یک درمان موثر برای کاهش سلولیت باشد.

یک مطالعه کوچک نشان داد که بسیاری از بیمارانی که این درمان را دریافت کرده‌اند تا سه سال سلولیت کمتری داشته‌اند. هنوز خیلی زود است که بگوییم، اما نتایج ممکن است حتی بیشتر طول بکشد.

به یاد داشته باشید که سلولیت با چربی متفاوت است. درمانی که می‌تواند به طور موثر چربی را از بین ببرد، اغلب تاثیری بر سلولیت ندارد. بنابراین درمان سلولیت پوستی با چربی مشابه نیست. روش‌های گوناگونی را برای این موضوع مطرح کرده‌ایم که می‌توانید با توجه به نیاز خود از هرکدام استفاده کنید.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا