زیباییمو

درمان چربی موی سر از تبلیغات تا واقعیت 7 راه معجزه‌گر

فهرست محتوا نمایش

درمان چربی موی سر، عبارتی است که میلیون‌ها بار در مرورگرها سرچ می‌شود. شاید پس از خواندن چندین مقاله یا شاید پس از امتحان بسیاری از راه‌کارها به این نوشتار رسیده‌اید.

باید در همین ابتدا اشاره کنیم که دانستن علت چربی موها می‌تواند راه درمان چربی موی سر را مشخص کرده و مسیر آن را هموارتر کند.

موهای چرب در نتیجه تولید چربی، توسط غدد پوست سر ایجاد می‌شوند. روغن به وجود آمده جذب موها شده و مقدار بیش از حد آن می‌تواند ظاهری چرب به موهای شما دهد.

به خاطر داشته باشید، این روغن به خودی خود برای مو مضر نیست و نیاز به درمان چربی موی سر ندارد. در واقع موها را درخشان، سالم و قوی می‌کند. اما روغن بیش از حد می‌تواند باعث چسبیده شدن موها به هم شود که قطعا ظاهری نامناسب ایجاد می‌کنند به طوری که اطرافیان تصور خواهند کرد که موها بیش از حد کثیف هستند.

چرا موها بعد از یک روز چرب می‌شود؟

زنی که بهدرمان چربی موی سر|سیوطب

انواع موها بعد از مدت زمانی متفاوت چرب به نظر می‌رسند و این اتفاق در گروهی آن‌قدر زیاد است که به درمان چربی موی سر نیاز دارند.

آن‌هایی که موهای ضخیم دارند ممکن است بتوانند برای مدتی کوتاه موهای چرب داشته باشند، اما کسانی که موهای نازک دارند، بعد از یک روز موهایشان چرب به نظر برسد.

همه این موارد به میزان چربی تولید شده در پوست سر و همچنین میزان توانایی موی شما در حمل این روغن بستگی دارد.

وقتی ریشه‌های چرب دارید وسوسه شستن منظم رهایتان نمی‌کند؛ اما به خاطر داشته باشید شستن روزانه موها در واقع می‌تواند به چربی بیشتر ریشه‌ها کمک کند.

وقتی موهای خود را به آبکشی منظم عادت می‌دهید، مو برای جبران چربی از دست رفته، مجدد چربی بیشتری تولید می‌کند.

این موضوع مانند تمیز کردن بیش از حد پوست و پاک کردن آن از روغن‌های طبیعی است، بنابراین هر چه موهایتان را بیشتر تمیز کنید، پوست سرتان برای جبران چربی بیشتری تولید می‌کند.

بیشتر بخوانید:شوره سر، عوامل و راه‌های درمان به روش پزشکی و خانگی

علل چربی موی سر

روغن موجود در موهای شما بخشی از سیستم دفاعی بدن برای موهای حساس سر شما است. این روغن با عرق و خاک مخلوط می‌شود و پوست سر را می‌پوشاند.

این چرخه طبیعی و در اکثر موارد غیرقابل اجتناب است. رعایت بهداشت مو با شستن مرتب و خوب پوست سر با شامپو، چربی را تمیز کرده و به سلامت موها کمک می‌کند.

اما برخی از انواع مو مستعد تجمع چربی هستند. چربی سر می‌تواند در یک بازه زمانی کمتر از 24 ساعت به سطح قابل مشاهده برسد.

گاهی اوقات ورزش شدید، استفاده بیش از حد از محصولات مو یا حتی بیرون رفتن در رطوبت یا گرمای بیش از حد ممکن است باعث ایجاد موهای چرب شود. در ادامه برخی از علل را بررسی می‌کنیم:

شستشوی بیش از اندازه

شخصی که به درمان چربی موی سر نیاز دارد|سیوطب

یکی از دلایل چرب شدن مو که به درمان نیاز پیدا می کند، شستن بیش از حد مو است. بنابراین شستن موها به دفعات زیاد چربی بیش از حد سر را امکان‌پذیر می کند.

هر بار که موهای خود را با شامپو می‌شویید، سیگنال تولید سبوم (روغنی که توسط پوست سر تولید می‌شود) بیشتری را به پوست سر ارسال می‌کند.

به عبارت دیگر اگر بیش از حد موهای خود را می‌شویید، پوست سر شما این پیام را دریافت می‌کند که باید چربی بیشتری را تولید کند. این چرخه می‌تواند منجر به تجمع چربی در پوست سر شما شود.

بیشتر بخوانید: 10 بافت مو مناسب؛ آشنایی با ساده‌ترین و زیباترین روش‌ها

نوع مو

موهای صاف مستعد جمع‌آوری چربی هستند. به این دلیل که ساقه مو هیچ‌گونه بافت یا موجی ندارد، بنابراین روغن مستقیما روی ساقه مو می‌لغزد و تمامی سر شما را می‌پوشاند. همچنین زمانی که موها صاف به سمت پایین آویزان می‌شوند، روغن در موهای شما بیشتر نمایان می‌شود.

محصولات

یکی دیگر از دلایل چرب شدن موها و نیازمندی به درمان چربی موی سر، نوع محصولاتی است که استفاده می‌کنید.

همان‌طور که گفته شد سبوم نوعی روغن تولید شده روی پوست سر است، به این معنی که شستن آن با آب باعث تجزیه آن نمی‌شود.

شستن موها فقط با آب یا نادیده گرفتن مرحله شامپو و استفاده از نرم کننده می‌تواند باعث تجمع چربی شود.

این به این دلیل است که فقط مواد خاصی که در اکثر شامپوها یافت می‌شوند، می‌توانند روغنی را که روی موهای شما جمع می‌شود تجزیه کنند.

درمان چربی موی سر

مواد مورد نیاز برای درمان چربی موی سر|سیوطب

دانستن دلیل اصلی مشکل شما برای یافتن درمان چربی موی سر ضروری است. در موارد جدی‌تر، متخصص پوست می‌تواند داروهایی را تجویز کند که ترشحات غدد چربی را تنظیم می‌کند.

با این حال، در بیشتر موارد، اجرای یک روال کامل با استفاده از محصولات مناسب برای موهای چرب به کنترل و مدیریت مشکل به صورت روزانه کمک می‌کند.

توجه داشته باشید که افرادی که موهای نازک یا صاف دارند بیشتر مستعد تجمع چربی هستند و بنابراین باید هر چند هفته یک بار یک یا چند مورد از این توصیه‌ها را دنبال کنند.

بیشتر بخوانید: ریزش مو و پیشگیری با آسان‌ترین، ماندگارترین و ارزان‌ترین روش‌ها

درمان‌ چربی موی سر به روش خانگی

شما همچنین می‌توانید با استفاده از درمان‌های خانگی ساده روی درمان چربی موی سر کار کنید.

روغن ضروری

نگه داشتن برخی از روغن‌های سالم برای مو می‌تواند معجزه کند تا تجمع چربی در پوست سر شما را به حداقل برساند.

اگرچه ممکن است استفاده از روغن‌ها در تلاش برای کاهش چربی موها غیرعادی به نظر برسد، برخی از روغن‌های ضروری برای شکستن سبوم و شفاف کردن منافذ روی پوست سر معجزه می‌کنند.

روغن نعناع فلفلی و روغن درخت چای هر دو برای تمیز کردن عمیق موهای شما کاربرد دارند و به درمان چربی موی سر کمک می‌کنند.

بین دو شستشو، یک یا دو قطره روی موهای خود بمالید، مراقب باشید روغن‌های ضروری رقیق‌نشده را مستقیما روی پوست خود نمالید. همچنین می‌توانید روغن‌های ضروری را با مواد دیگر ترکیب کنید تا یک ماسک موی آرام‌بخش داشته باشید.

سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب (ACV) به صورت آبکشی گاه به گاه برای درمان چربی موی سر حکایتی موفقیت‌آمیز بوده است.

افرادی که به آن سوگند یاد می‌کنند معتقدند که ACV در حالی که pH مو و پوست سر شما را تغییر می‌دهد، روغن را تجزیه می‌کند. این روش در وهله اول کمتر مستعد تجمع چربی می‌شود.

روش استفاده از سرکه سیب برای درمان چربی موی سر:

 • حداکثر 10 قاشق چایخوری ACV را با حدود یک گالن آب گرم ترکیب کنید
 • پس از شستن با شامپو و نرم کننده، موهای خود را چند دقیقه در این مخلوط خیس کنید
 • پس از اتمام کار، تمام ACV را از موهای خود بشویید

آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا سبوم اضافی را از بین می‌برد و همچنین ممکن است گردش خون را در اطراف پوست سر شما تقویت کند.

می‌توانید از چند قطره آلوئه ورا خالص به عنوان یک درمان حالت دهنده استفاده کنید یا موهای خود را با آلوئه به عنوان بخشی از روتین خود تمیز کنید.

 

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد قارچی طبیعی است و مصرف کم آن می‌تواند به پاکسازی پوست سر  و درمان چربی موی سر کمک کند.

 

بیشتر بخوانید: شپش سر، روش تشخیص و راه‌های پیشگیری از شیوع

درمان چربی موی سر به سریع‌ترین روش

ممکن است در شستشو موی سر به خصوص بعد از تمرین یا در یک روز گرم دچار وسواس شوید، خوب است که چند راه حل سریع در دسترس داشته باشید تا ظاهر چربی در موهایتان به حداقل برسد.

شامپوی خشک

شامپوی خشک می‌تواند با جذب روغن ریشه‌های مو را مات و خشک کند. به خاطر داشته باشید که استفاده زیاد از شامپوی خشک بین شستشوها می‌تواند منجر به تحریک پوست سر شما شود.

نشاسته ذرت یا پودر بچه

نشاسته ذرت و پودر بچه همان مفهوم شامپو خشک را می‌رسانند، اما با یک ماده طبیعی تهیه می‌شود. هر دو این مواد می‌توانند پوست سر شما را به سرعت خشک کنند، بنابراین فقط از یک تکه کوچک در تاج سر خود استفاده کنید تا ریشه‌های روغنی کمتر مشخص شود.

ورق‌های جاذب روغن

ورقه‌های جاذب روغن معمولا برای جذب چربی اضافی از پوست صورت استفاده می‌شوند. اگر در تنگنا هستید، می‌توانید از آن‌ها برای جذب سریع روغن از موهایتان استفاده کنید. روی ریشه مو و پوست سر خود تمرکز کنید تا مقداری از چربی از بین برود.

بیشتر بخوانید: برای درمان موخوره، راهی جز کوتاه کردن مو وجود دارد؟

نکات سبک زندگی برای درمان چربی موی سر

گاهی اوقات تغییر عادات آرایشی می‌تواند میزان چربی موهای شما را کاهش دهد. در اینجا چند نکته برای سبک زندگی وجود دارد که ممکن است به کاهش سطح چربی در موهای شما کمک کند.

از شامپو بچه استفاده کنید

اگر نمی‌خواهید روی شامپوی تخصصی برای کاهش چربی سرمایه‌گذاری کنید، از شامپوی ملایمی استفاده کنید که برای پوست سر حساس نوزادان و کودکان نوپا ساخته شده است. ترکیبات موجود در این محصولات باید بدون تحریک پوست سر برای تولید سبوم اضافی، روغن را روی سر شما حل کند.

برای درمان چربی موی سر موهای خود را بیشتر (یا کمتر) بشویید

فهمیدن این مورد به آزمون و خطای کمی نیاز دارد:

 • اگر عادت به شستن هر روز دارید، سعی کنید یک یا دو روز بین شستشوها فاصله بیندازید و ببینید آیا این تفاوتی ایجاد می‌کند
 • اگر موهای خود را فقط دو یا سه بار در هفته می‌شویید یا بعد از یک تمرین عرق کرده یا یک روز منتظر می‌مانید تا موهای خود را بشویید، سعی کنید این فاصله را کمتر کنید

از برس کشیدن بین شستشو صرف نظر کنید

هر بار که موهایتان را برس می‌زنید، سبوم و عرق پوست سرتان را به داخل کوتیکول مو می‌کشید. وقتی روغن را در سراسر موهایتان پخش می‌کنید، پوست سرتان چربی بیشتری تولید می‌کند. کمتر شانه بزنید تا وضعیت روغن سر را به حداقل برسانید.

صاف کننده را کنار بگذارید

مانند برس زدن مو، صاف کردن موها باعث حرکت روغن در سراسر کوتیکول مو می‌شود. اتو مو و سایر ابزارهای داغ برای مو نیز گرما را نزدیک ریشه مو اعمال می‌کند که می‌تواند غدد عرق شما را تحریک کند.

روبالشی‌های خود را عوض کنید

به یاد داشته باشید که روبالشی‌های خود را بشویید. یک بار در هفته یک قانون سرانگشتی خوب است. در غیر این صورت، هر بار که به رختخواب می‌روید، در چربی و عرق موهایتان در گذشته دراز کشیده‌اید.

بیشتر بخوانید: علت آسیب های مو

روی یک شامپوی تصفیه کننده موهای چرب سرمایه‌گذاری کنید

اگر از موهای چرب رنج می‌برید، باید از شامپوی تصفیه‌کننده استفاده کنید، زیرا یک پاک‌کننده عمیق است و به از بین بردن تجمع چربی اضافی کمک می‌کند.

از شامپوهای تصفیه کننده به صورت هفتگی استفاده کنید و به دنبال شامپو و نرم کننده مورد علاقه و مطابق با نوع موی خود باشید.

همچنین می‌توانید از مکمل‌های رشد مو مانند لیفت مو طلایی کلاژن استفاده کنید که موها را از درون تغذیه می‌کند و به حفظ سلامت مو و پوست سر کمک می‌کند.

نرم کننده را فقط به انتهای موها بزنید

وقتی نوبت به نرم کننده می‌رسد، تا جایی که ممکن است کم مصرف باشید. استفاده فقط یک یا دو بار در هفته ایده‌آل است.

آن را فقط به وسط رشته‌های موی خود بمالید. رسیدن آن به پوست سر شما می‌تواند مشکل چربی پوست سر را تشدید کند. همچنین به یاد داشته باشید که به مقدار کم از آن استفاده کنید.

اگر نرم کننده شما سریع‌تر از شامپو تمام می‌شود، این کار را اشتباه انجام می‌دهید. نرم کننده کننده در حمام باید به مقدار کم و فقط در انتهای مو استفاده شود.

بسیاری از ما با موهای خشک یا رنگ شده در دام این می‌افتیم که آن‌ها را بالاتر بمالیم تا گره خوردگی را از بین ببریم. اما هر چه بیشتر آن را به کف سر نزدیک کنید، موهایتان سریع‌تر چرب می‌شود.

بهتر است از یک برس مرطوب برای از بین بردن گره‌های مو استفاده کنید. موها به اندازه‌ای نرم هستند که باعث شکستگی نشوند، اما به اندازه‌ای قوی هستند که با سرسخت‌ترین گره‌ها مقابله کنند.

بیشتر بخوانید: فواید ماسک شیر و عسل برای پوست و مو

تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی برای درمان چربی موی سر

اعتقاد بر این است که افزودن غذاهای غنی از ویتامین B (به ویژه B2 و B6) به رژیم غذایی شما به تعدیل تولید سبوم کمک می‌کند.

این به معنای تلاش برای مصرف بیشتر مواد غذایی مانند جلبک دریایی، سبزیجات برگدار و حبوبات است.

به طور کلی، حذف غذاهای چرب و افزایش مصرف میوه و سبزیجات و همچنین نوشیدن مقدار زیادی آب در روز به بهبود وضعیت کلی مو، پوست و ناخن کمک می‌کند.

استفاده از یک شامپوی شفاف کننده خوب هر دو هفته یکبار کار تمیز کردن عمیق و از بین بردن تجمع چربی پوست سر را بهتر انجام می‌دهد.

در این بین، سعی کنید هر دو تا سه روز یک بار از شامپوی ملایم استفاده کنید. در صورت امکان، شستشو را به طور کلی حذف کنید و به جای آن از شامپوی خشک استفاده کنید.

از محصولات مخصوص موهای چرب که حاوی پروتئین یا مواد پرکننده چربی مانند روغن یا سیلیکون هستند خودداری کنید.

این موارد فقط باعث سنگین و چرب شدن موها، حتی بیشتر از قبل می‌شود وضعیت چربی موها را بدتر می‌کنند. در کل، از شامپوهایی با ظاهری شفاف استفاده کنید و از استفاده شامپوهای کرمی خودداری کنید.

چه زمانی برای درمان چربی موی سر به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سبوره با درمان‌های خانگی بهبود نیافت، افراد می‌توانند برای درمان بیشتر به پزشک یا متخصص پوست خود مراجعه کنند و بررسی کنند که آیا مشکلات سلامتی زمینه‌ای مانند عدم تعادل هورمونی دارند یا خیر.

 • اگر افراد فکر می‌کنند رژیم غذایی در تولید بیش از حد روغن نقش دارد، باید به یک متخصص تغذیه مراجعه کنند
 • یک پزشک یا متخصص پوست می‌تواند محصولات یا داروهای مو را تجویز کند
 • افراد ممکن است با استفاده از یک شامپوی شفاف کننده ملایم و محصولات سبک و غیر چرب مو بتوانند به سرعت از چرب شدن موها جلوگیری کنند. اگر درمان‌های خانگی موثر نبود، افراد می‌توانند برای درمان بیشتر به پزشک یا متخصص پوست خود مراجعه کنند

بیشتر بخوانید: سفیدی مو ، روش های رفع سفید شدن مو با ویتامین ها

جلوگیری از چرب شدن موها بعد از شستشو

نکات زیر برای جلوگیری از چرب شدن موها پس از شستن مفید است:

 • در صورت امکان، پوست سر را یک بار در روز بشویید، برای کسانی که موهایشان به راحتی آسیب می‌بیند، این فاصله بیشتر است
 • از یک شامپو شفاف کننده و یک نرم کننده سبک استفاده و از رسیدن آن به ریشه جلوگیری کنید
 • از روغن‌های سنگین یا محصولات آرایشی مبتنی بر موم خودداری کنید، زیرا این محصولات می‌توانند به باقی‌ماندن و تجمع اضافه چربی کمک کنند
 • به طور منظم برس مو، شانه، حوله مو و روبالشی را تمیز کنید
 • تغییرات رژیم غذایی مانند رژیم غذایی با گلیسمی پایین را امتحان کنید تا ببینید آیا باعث کاهش تولید سبوم می‌شود؟

پاسخ به سوالات متداول در درمان چربی موی سر

در ادامه به سوالات پرتکرار در خصوص درمان چربی موی سر پاسخ خواهیم داد:

بیشتر بخوانید: خواص پوست سیب زمینی برای رشد مو و رفع سفیدی مو

بهترین شامپوها و نرم کننده‌ها برای درمان چربی موی سر؟

البته مهم این نیست که چگونه موهای خود را می‌شویید، بلکه این موضوع اهمیت دارد که آیا از بهترین محصولات برای موهای خود استفاده می‌کنید یا خیر.

انتخاب با دقت شامپو و نرم‌کننده ضروری است. توصیه می‌شود از هرگونه شامپو و نرم‌کننده‌ای که روی آن عبارت «خشک»، «آسیب‌دیده»، «صاف‌کننده» یا «براق» نوشته شده است، اجتناب کنید.

ممکن است همه آن‌ها فقط موها را در یک لایه ظریف بپوشانند که برای آنچه که بیان می‌کند خوب است، اما اگر موهای شما مستعد چربی باشد، برای شما خوب نیست. این پوشش به روغن تولید شده اضافه می‌کند و باعث می‌شود موها کدر و چرب به نظر بیایند.

شامپوهای مخصوص موهای چرب

شامپوهای مخصوصی وجود دارند که برای پاکسازی موهای شما از چربی بسیار خوب عمل می‌کنند. هنگامی که سبوم اضافی حل شد، متوجه خواهید شد که موهای شما برای مدت طولانی‌تری شاداب، تمیز و بدون چربی می‌ماند. برخی از شامپوهای توصیه شده توسط متخصصان برای درمان چربی مو عبارتند از:

 • شامپو درمانی نوتروژنا :T/Sal این شامپو به دلیل داشتن اسید سالیسیلیک به عنوان یک ماده فعال مورد علاقه متخصصان است. اسید سالیسیلیک بهتر از شامپوهای معمولی روغن روی سر و پوست سر را تجزیه می‌کند
 • شامپو متعادل کننده پوست سر فواید :Aveda هدف شامپو آوودا پاکسازی پوست سر با موادی مانند اکیناسه و مریم گلی است. هدف از این مواد این است که پوست سر را شاداب، سلول‌های مرده پوست و منافذ و غدد عرق زیر موها را از انسداد پاک کنند
 • شامپو روغن درخت چای چی: برند چی به محصولاتی معروف است که از کوتیکول موها محافظت و تقویت می‌کنند، حتی زمانی که موهای شما در اثر حرارت آسیب دیده است. این شامپو درمان متفاوتی ندارد. روغن درخت چای تجزیه می‌شود و روغن و مواد زائد روی پوست سر را از بین می برد
 • شامپو سم زدایی با روغن پوست سر ردکن: شامپوی ردکن برای موهای چرب به دنبال تمیز کردن عمیق پوست سر شما است. روغن اکالیپتوس و پوست مرکبات بخشی از چیزی است که باعث می‌شود این شامپو برای حل مشکلات شوره سر و درمان پوست سر چرب عمل کند

بیشتر بخوانید: مزوتراپی روشی برای افزایش حجم مو، زیبایی پوست و لاغری

چه مقدار باید از شامپو استفاده کرد؟

مقدار خاصی از شامپو وجود دارد که باید برای اطمینان از اینکه موها خیلی چرب نمی‌شوند، استفاده کنید.

به طور کلی، مقدار 10 پنسه محصول کافی است و دو شستشوی سریع به جای یک شستشو طولانی مدت بهتر عمل می‌کند.

هنگام شستن موهایتان نباید از آب خیلی داغ استفاده کنید، زیرا باعث می‌شود که روغن طبیعی از کوتیکول پاک شود و پوست سر بلافاصله آن را جایگزین کرده و موها را چرب کند. حتما آب را برای آخرین شستشو خنک کنید تا موها درخشندگی بیشتری داشته باشد.

برای جلوگیری از چرب شدن مو چه بخوریم؟

مانند بسیاری از جنبه‌های روتین‌ زیبایی، آنچه میخوریم می‌تواند به اندازه محصولاتی که روی بدن استفاده می‌کنیم موثر باشد.

رژیم غذایی شما می‌تواند تاثیر مستقیمی بر وضعیت موهای شما داشته باشد، بنابراین سعی کنید از روغن در غذای روزانه خود اجتناب کنید و مصرف روزانه میوه و سبزیجات را افزایش دهید.

چگونه از شر موهای چرب خلاص شویم؟

در حالی که این درمان‌ها و تغییرات سبک زندگی می‌توانند در درازمدت روی موهای چرب معجزه کنند، گاهی اوقات شما نیاز به یک اصلاح فوری دارید. اینجا است که شامپو خشک وارد می‌شود.

شامپو خشک یک اسپری پودر فوق‌العاده جاذب است که چربی اضافی را در عرض چند ثانیه جذب می‌کند.

با این حال، اگر از شامپوی خشک برای چند روز متوالی استفاده ‌کنید، می‌تواند باعث تجمع در پوست سر شود که منجر به مشکلات دیگر مو مانند شوره سر خواهد شد.

بنابراین مطمئن شوید که از محلول‌های طولانی‌مدت بیشتر و همچنین یک یا دو اسپری خشک استفاده کنید. اگر می‌خواهید موهای چرب را یکباره از بین ببرید شامپو بزنید.

یادداشت پایانی در مورد درمان چربی موی سر

برخی از انواع مو بیش از بقیه مستعد تجمع چربی هستند و به درمان چربی موی سر نیاز پیدا می‌کنند. اما بسیاری از روش‌های درمان چربی موی سر، درمان‌های خانگی، محصولات مراقبت از مو و تعویض‌های معمول زیبایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش چربی موهایتان انجام دهید.

به یاد داشته باشید، روغن تنها بخشی از روشی است که بدن شما از پوست سر محافظت می‌کند و هیچ چیز کثیف یا اشتباهی در مورد تجمع کمی چربی در موهای شما وجود ندارد.

اگر نگران میزان عرق کرد‌نتان هستید یا اگر پوست سرتان اغلب تحریک می‌شود و فکر می‌کنید که نیاز به درمان چربی موی سر دارید، با یک متخصص پوست صحبت کنید تا از مشاوره‌های تخصصی را دریافت کند.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا