بیماری کودکانکودکان

درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان و ضرورت جراحی فالوپلاستی

درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان بستگی به علائم، سن و سلامت عمومی کودک دارد. میکروپنیس یا کوچکی آلت تناسلی کودک یک تشخیص پزشکی بر اساس اندازه‌گیری صحیح طول است. میکروپنیس می‌تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله نقص ساختاری یا هورمونی محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و گناد ایجاد شود. همچنین این عارضه می‌تواند جزء بیماری‌های ناشی از سندرم‌های مادرزادی باشد. برای ارزیابی، آزمایشات غدد درون‌ریز مهم هستند. این مقاله به بررسی علت، تشخیص، درمان و مدیریت میکروپنیس می‌پردازد.

بیشتر بخوانید: مکیدن انگشت؛ رایج و کم‌خطر برای کودکان زیر 4 سال

معرفی میکروپنیس

میکروپنیس به آلت تناسلی گفته می‌شود که از نظر ساختار و ظاهر به طور طبیعی رشد کرده است؛ اما کوچک‌تر از اندازه طبیعی برای یک نوزاد است. به طور معمول، آلت تناسلی یک پسر تازه متولد شده بین 2.8 تا 4.2 سانتی‌متر طول دارد که با دقت کشیده شود و از نوک تا قاعده آلت تناسلی اندازه‌گیری شود. آلت تناسلی با طول کمتر از 1.9 سانتی‌متر معمولا میکروپنیس در نظر گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان پا درد کودکان؛ معرفی همه راه‌های رفع درد پای خردسالان در خانه

عوامل پیدایش میکروپنیس در کودکان

علل به وجود آمدن میکروپنیس که نیاز به درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان را ضروری می‌کند عبارتند از:

 • رشد دستگاه تناسلی شامل توالی پیچیده‌ای از وقایع است که توسط کروموزوم‌ها و هورمون‌ها دیکته می‌شوند. اگر بدن به اندازه کافی آندروژن تولید نکند (هورمون‌هایی که باعث رشد اندام تناسلی مردانه می‌شوند) یا اگر بدن به هورمون‌های تولید شده واکنش کامل نشان ندهد، رشد اندام تناسلی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. میکروپنیس احتمالا ناشی از کمبود آندروژن در طول رشد جنین است.
 • میکروپنیس معمولا به دلیل کمبود تستوسترون جنین اتفاق می‌افتد که امکان دارد در نتیجه شرایط مختلفی باشد. شایع‌ترین شرایط پیدایش هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک است. هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک وضعیتی است که غده هیپوتالاموس (بخشی از مغز که سیستم عصبی خودمختار و هیپوفیز را کنترل می‌کند) بیضه‌ها را برای تولید هورمون‌ تستوسترون لازم در خصوص بلوغ طبیعی و عملکرد جنسی مناسب تحریک نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: اوریون، ویروسی با عوارضی ساده تا احتمال خطر ناشنوایی و مرگ

کمبود تستوسترون در دوران بارداری معمولا علت میکروپنیس است و همچنین ممکن است باعث سایر ناهنجاری‌های تناسلی شود. کمبود هورمون تستوسترون زمانی ایجاد می‌شود که جنین پسر به اندازه کافی تولید نکند. هنگامی که سطح تستوسترون طبیعی است، برخی از شرایط پزشکی می‌تواند بدن فرد را از پاسخ صحیح به تستوسترون باز دارد. این پاسخ را عدم حساسیت به آندروژن می‌نامند.

هر یک از این مسائل هورمونی ایجاد شده باعث رشد کمتر آلت تناسلی جنین پسر به روش معمول خواهد شد. یک نوزاد پسر حدود 0 تا 3 ماه پس از تولد افزایش تستوسترون را تجربه می‌کند که این یک دوره حیاتی برای رشد آلت تناسلی است. اگر این روند به دلیل مشکلات هورمونی مختل شود، نیاز به درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان لازم به نظر می‌رسد؛ چون کودک آلت تناسلی کوچک‌تری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: درمان شب ادراری کودکان به روش‌های پزشکی، روان‌درمانی و طب سنتی

 • ممکن است میکروپنیس همراه با سندروم‌های ژنتیکی باشد و باعث ناهنجاری‌های دیگر شود.
 • به ندرت، میکروپنیس و سایر ناهنجاری‌های هنگام تولد زمانی رخ می‌دهند که مادر در طول بارداری در معرض آفت‌کش‌ها یا سایر مواد شیمیایی سمی قرار بگیرد.
 • در موارد نادر میکروپنیس ایدیوپاتیک است، به این معنی که پزشک نمی‌تواند علت خاصی را پیدا کند.
 • گاهی اوقات چیزی که احتمال می‌رود میکروپنیس است در واقع بیانگر مشکل دیگری خواهد بود. به عنوان مثال، نوزادی که با تورم در کیسه بیضه به دنیا می‌آید شاید به نظر برسد که دارای میکروآلت است. آلت تناسلی همچنین ممکن است به دلیل پدهای چربی بزرگ اطراف اندام تناسلی مدفون باشد و کمتر دیده شود. در افراد چاق اندام تناسلی مدفون ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: علت بوی بد دهان کودک؛ از التهاب لوزه‌ها تا بیماری لثه

علائم میکروپنیس چیست؟

به طور معمول میکروپنیس، کوچکی اندازه آلت تناسلی نوزادی است که بعد از اندازه‌گیری از پایه استخوان کمتر از 1.9 سانتی‌متر باشد. اندازه‌گیری‌هایی که در سطح پوست انجام می‌شود باعث خطا در اندازه‌گیری خواهد شد؛ زیرا پد چربی کودک مقداری از طول آلت تناسلی او را می‌پوشاند. از آنجا که مشکلات هورمونی معمولا باعث میکروپنیس می‌شود، افراد مبتلا به این بیماری ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشند.

بیشتر بخوانید:درمان تب کودکان و تاثیر شگفت انگیز مایعات و خوابیدن و گلاب

ضرورت تشخیص برای درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان

درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان و شناخت علائم آن|سیوطب

بسیاری از مردم در مورد اندازه آلت تناسلی نگران هستند و معمولا فکر می‌کنند که اندازه اندام تناسلی آن‌ها کوچک‌تر از حد متوسط ​​است، حتی اگر این‌طور نباشند. میکروپنیس یک تشخیص پزشکی است که اغلب به اشتباه انجام می‌شود. تشخیص اشتباه باعث اضطراب والدین خواهد شد و گاهی درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان با توجه معاینات و آزمایشات غیرضروری است.

بیشتر بخوانید: سرماخوردگی کودکان؛ چرا بچه ها بیشتر مریض می‌شوند؟

تشخیص صحیح با اندازه‌گیری طول آلت تناسلی انجام می‌شود. اگر فردی مشکوک به میکروپنیس در کودک خود باشد، به پزشک مراجعه می‌کند تا بتواند اندازه‌گیری‌های دقیق و تشخیص بیماری را انجام دهد. اگر پزشکان در بدو تولد به میکروپنیس مشکوک شوند، طول کشیده آلت تناسلی نوزاد را اندازه‌گیری و سایر علائم و ناهنجاری‌های هورمونی را بررسی تا راهی برای درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان بیابند. اگر آلت تناسلی یک نوزاد به طور غیرطبیعی کوچک باشد، پزشک آزمایشاتی را برای ارزیابی علت انجام می‌دهد از جمله:

بیشتر بخوانید: درمان زردی نوزاد در خانه با لامپ مخصوص

 • معاینات فیزیکی

در کنار اندازه‌گیری آلت تناسلی، پزشک به دنبال علائم دیگری مانند پدهای چربی یا رشد غیرعادی خواهد بود.

 • آزمایش‌های خون

این آزمایش‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا سطح هورمون کودک را با دقت بررسی کنند. پزشکان همچنین آزمایش‌های ژنتیکی را برای تعیین جنسیت بیولوژیکی نوزاد انجام می‌دهند. در موارد نادر نوزادی که به نظر می‌رسد میکروپنیس دارد ممکن است ناهنجاری کروموزوم جنسی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: پماد هیدروکورتیزون نوزادان از فواید تا جایگزین آن

 • اسکن تصویربرداری

پزشک از آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی لگن یا اسکن MRI برای دیدن اندام تناسلی و ساختارهای اطراف استفاده می‌کند.

بیماری‌های دیگری وجود دارد که بعضی اوقات آلت تناسلی را کوچک‌تر از حد معمول نشان می‌دهد و با میکروپنیس اشتباه گرفته می‌شود. برخی از موارد بیماری کودکان احتمال دارد بعد از ختنه کودک اتفاق بیفتد.

تشخیص‌های جایگزین برای درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان عبارتند از:

 • آلت تناسلی دفن شده، جایی که یک پد چرب اندازه واقعی آلت تناسلی را پنهان می‌کند
 • آلت تناسلی که در آن پوست اضافی وجود دارد و کیسه بیضه و آلت تناسلی را به هم متصل می‌کند
 • آلت تناسلی به دام افتاده، جایی که پوست کافی در اطراف آلت تناسلی وجود ندارد

بیشتر بخوانید: واکسن آبله مرغان و ضرورت تزریق آن

رویکردهای درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان

هدف از درمان میکروپنیس ارائه تصویری از بدن در آینده است که در صورت مشاهده توسط دیگران باعث خجالت بیمار نشود. همچنین بیمار بتواند عملکرد جنسی طبیعی داشته باشد و برای فرد ممکن باشد ایستاده ادرار کند. نرسیدن به میانگین طول آلت تناسلی در جمعیت سالم به معنای شکست نیست.

بیشتر بخوانید: درمان آبله مرغان و پیشگیری از آن به کمک واکسیناسیون

درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان با هورمون تستوسترون

درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان با تزریق تستوسترون|سیوطب

درمان‌های تستوسترون اغلب به رشد آلت تناسلی کمک می‌کنند. وجود آندروژن‌ها (هورمون تعیین جنسیت) در دوران نوزادی برای تعیین جنسیت بسیار مهم است. تستوسترون در ابتدا برای مدت کوتاهی به منظور ارزیابی پاسخ آلت تناسلی تجویز می‌شود. مصرف هورمون از طریق تزریق عضلانی یا استفاده موضعی خواهد بود. به منظور مشاهده پیشرفت اولیه چهار دوز 25 میلی‌گرمی تستوسترون در روغن به صورت عضلانی هر 3 هفته یک بار به مدت 3 ماه تجویز می‌شود.

بیشتر بخوانید: گلودرد کودکان را جدی بگیرید |سرماخوردگی یا کووید 19

درمان هورمونی احتمال دارد باعث تسریع موقت در سرعت رشد و افزایش سن استخوانی شود. باید به این نکته مهم توجه داشت که درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان با تستوسترون قبل از دوران بلوغ موثرتر است. بسته به علت میکروپنیس، درمان‌های هورمونی مختلف کمک کننده خواهند بود، بنابراین حائز اهمیت است که فرد یک تشخیص دقیق داشته باشد.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت گوش کودکان؛ از تجویز آموکسی‌سیلین تا قطره گوش

عمل جراحی (فالوپلاستی)

جراحی برای درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان روشی است به نام فالوپلاستی که در نوجوانان و بزرگسالان بیشتر از نوزادان و کودکان خردسال کاربرد دارد. معمولا در صورتی انجام می‌گیرد که درمان‌های هورمونی بی اثر باشد. با این حال جراحی در سنین پایین انجام‌پذیر است. جراحی ممکن است عوارضی بر دستگاه ادراری، عملکرد نعوظ و سایر عملکردها بگذارد و این نشانه‌ها نیاز به اقدامات درمانی بعدی را ضروری می‌کند. همچنین برخی استدلال می‌کنند که تغییرات در اندازه یا طول به اندازه کافی قابل توجه نیست که به خاطر آن خطرات جراحی را بپذیرند.

بیشتر بخوانید: سرخک در کودکان، زمان واکسیناسیون و تفاوتش با سرخجه

پیشرفت در جراحی پلاستیک باعث شده بسیاری از پسران و مردان، آلت تناسلی اصلاح شده‌ای داشته باشند که عملکرد سالم ادراری و جنسی هم در آن امکان‌پذیر است. کار با یک جراح مجرب و درک تمام خطرات و مزایای احتمالی جراحی بسیار مهم است.

درمان میکروپنیس با جراحی فالوپلاستی|سیوطب

سایر درمان‌ها (غیر تهاجمی)

روش‌های دیگر درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان مانند کشش‌درمانی آلت تناسلی (گسترش دهنده آلت تناسلی)، پمپ آلت تناسلی و تمرینات دستی آلت تناسلی وجود دارد. برخی ادعا می‌کنند با استفاده از این تکنیک‌های غیرتهاجمی توانسته‌اند، آلت تناسلی بلندتر یا ضخیم‌تر به دست آورند.

بیشتر بخوانید: عفونت گوش کودکان و علت عفونت گوش میانی، خارجی و داخلی کودکان

درمان‌های غیر تهاجمی از لحاظ پزشکی مورد تایید نیستند و احتمالا نتایج قابل توجهی برای درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان ایجاد نشود. اقدام دیگری که ممکن است کمک کننده باشد، کاهش وزن است. اگر کودک اضافه وزن دارد، با از دست دادن وزن می‌تواند طول آلت تناسلی را به سادگی افزایش دهد. کاهش چربی باعث درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان نخواهد شد؛ اما هنگامی که چربی دور کمر و ناحیه تناسلی سوزانده شود، قسمتی از بدنه آلت که تحت لایه‌های چربی اطراف دفن شده‌اند بیرون می‌آیند.

بیشتربخوانید: علت عفونت گوش کودکان؛ پشت پرده چه خبر است؟

تاثیر میکروپنیس بر عملکرد جنسی

اکثر افراد مبتلا به میکروپنیس عملکرد جنسی طبیعی دارند. کوچکی اندام تناسلی بر توانایی فرد برای ادرار کردن یا ارگاسم تاثیر نمی‌گذارد. برای برخی افراد به صورت ایستاده ادرار کردن دشوارتر است.

اضطراب در مورد اندازه آلت تناسلی می‌تواند مانعی برای لذت بردن از رابطه جنسی با شریک جنسی باشد. مردان ممکن است از ظاهر خود حتی با درمان ناراضی باقی بمانند، اگرچه تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از مردان، دارای هویت و عملکرد جنسی طبیعی هستند.

بیشتر بخوانید: شب ادراری کودکان و ۶ دلیل اصلی این ماجرا

نتیجه‌گیری

میکروپنیس وضعیتی است که در آن آلت تناسلی کوتاه‌تر از متوسط ​​طول آلت تناسلی سن فرد است. کمبود تستوسترون در دوران بارداری می‌تواند منجر به میکروپنیس شود. به ندرت ناهنجاری‌های ژنتیکی یا شرایط محیطی باعث کوچکی اندام تناسلی می‌شود. میکروپنیس معمولا در دوران نوزادی تشخیص و درمان خواهد شد.

بیشتر بخوانید: آبله مرغان کودکان و بیش از 10 علامت تشخیص بیماری

درمان کوچکی اندام تناسلی در کودکان با هورمون تستوسترون نتایج خوبی را به بار می‌آورد. یک فرد مبتلا به میکروپنیس شاید آلت تناسلی با اندازه متوسط ​​نداشته باشد، اما این معمولا بر عملکرد و هویت جنسی او تاثیر نمی‌گذارد. طیف وسیعی از اندازه‌های آلت تناسلی طبیعی است. افرادی که آلت تناسلی کوچک‌تر از حد متوسط ​​دارند، همچنان می توانند زندگی جنسی سالم و فعالی داشته باشند. مشاوره و رابطه جنسی می‌تواند به افراد کمک کند تا بر اضطراب در مورد اندازه آلت تناسلی یا جنسیت غلبه کنند.

منبع
clevelandclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا