بیماریبیماری های مفصلی

۷ درمان کمر درد شدید و بررسی همه آنچه که باید درباره علل ابتلا به کمر درد بدانید!

درمان کمر درد شدید همواره به عنوان یک مشکل شایع بسیاری از مردم جهان را درگیر خود کرده است و این سوال را در ذهن بیماران به وجود آورده که چگونه از کمردرد رهایی یابم. درمان کمردرد و پا درد شدید معمولا با روش‌های خانگی و استراحت تا حدی امکان‌پذیر است اما بسیاری مواقع برای رفع آن باید سراغ مداخلات پزشکی رفت تا نتیجه‌ای عمیق و اساسی گرفت.

این مقاله از مجله سلامت سیوطب به دانستنی‌های ضروری درباره روش‌های متداول و پیشرفته درمان کمر درد شدید ستون فقرات پرداخته تا ذهن بیماران را در مورد راه‌های درمان روشن‌تر سازد. 

بیشتر بخوانید: زاپیامکس معجزه‌ای غیر قابل انکار برای دردهای زانو

عوامل تاثیرگذار در ابتلای افراد به کمر درد شدید

کارمندی مبتلا به درد کمر که پشت میز نشسته و نیاز به درمان کمر درد شدید دارد|سیوطب

 • سن: افراد بالای 30 سال به دلیل تحلیل رفتن بیشتر دیسک بین مهره‌های کمر، درد بیشتری دارند و به مراتب بیشتر از افراد پایین‌تر از ۳۰ سال برای درمان سریع کمر درد شدید مراجعه می‌کنند. تضعیف دیسک‌ها به درد و سفتی منجر خواهد شد و در صورت عدم درمان دور از ذهن نیست که به فتق دیسک منتهی شود. 
 • وزن: وزن زیاد، بیش از حد بر مفاصل و دیسک‌ها فشار می‌آورد و آن‌ها را مبتلا به درد می‌سازد.
 • سلامت کلی: عضلات ضعیف شکم توان پشتیبانی از ستون فقرات را ندارند و این گاهی به درد ختم می‌شود. افراد سیگاری، کسانی که بیش از حد الکل می‌نوشند و زندگی بی‌تحرکی دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمر درد هستند. 
 • شغل و شیوه زندگی: مشاغل و فعالیت‌هایی که بلند کردن اجسام سنگین یا خم شدن مداوم دارند، خطر آسیب‌دیدگی کمر را بیشتر تهدید خواهد کرد. 
 • مشکلات ساختاری: درد شدید کمر گاهی ناشی از شرایطی مانند اسکولیوز است که باعث تغییر ‌تراز ستون فقرات می‌شود.
 • بیماری: افرادی که سابقه خانوادگی استئوآرتریت، انواع خاصی از سرطان و سایر بیماری‌ها را دارند، خطر کمردرد دارند.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد چیست؟ روش های معالجه درد کمر 

علائم کمردرد شدید چیست؟

علائم درد کمر می‌تواند به طور ناگهانی روشن شود یا به تدریج ظاهر شود. بعضی اوقات، درد بعد از یک رویداد خاص مانند خم شدن یا بلند کردن جسم سنگینی بروز می‌کند. گاهی دلیل درد کمر روشن نیست و فرد از چرایی ابتلا به آن بی‌اطلاع است. 

درد ممکن است تیز یا کسل کننده باشد و به قسمت پایین پشت پاها (سیاتیک) تابش کند. درد اغلب در موقعیت‌های خاص بدتر (خم شدن) و هنگام دراز کشیدن بهتر می‌شود. سایر علائمی که نیاز به درمان فوری کمردرد شدید دارند عبارتند از:  

سفتی؛ یک علامت رایج در کمر درد

 حرکت یا صاف کردن کمر و بلند شدن از موقعیت نشسته دچار مشکل خواهد شد. دامنه حرکتی کمر محدود شده و احساس می‌کنید که برای شل شدن نیاز به پیاده روی یا کشش دارید. 

بیشتر بخوانید: کمربند طبی، پیشنهادی برای کاهش کمردرد 

مشکلات استقرار

ایستادن مستقیم برای بسیاری از افراد مبتلا به کمردرد دشوار است. به همین خاطر یافتن راه درمان کمر درد شدید برای آنان دغدغه‌ای بزرگ محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: اسپیلاوایزر زانوبند فراصوت، بهترین راه برای درمان زانو درد

اسپاسم عضلات

پس از فشار، عضلات قسمت تحتانی کمر به طور غیرقابل کنترلی منقبض می‌شوند. اسپاسم باعث درد شدید و ایستادن، پیاده‌روی و حرکت را دشوار یا غیرممکن خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: انواع کمربند طبی دیسک کمر و ویژگی‌های خاص هر کمربند 

چه عواملی باعث کمردرد می‌شود؟

بسیاری از صدمات، شرایط و بیماری‌های مفصلی باعث ایجاد کمردرد می‌شوند که عبارتند از:

فشار ناگهانی و بیش از حد

شایع‌ترین علت درد کمر به حساب می‌آیند. با بلند کردن چیزی بیش از حد سنگین یا بلند نکردن ایمن، عضلات، تاندون‌ها یا رباط‌ها مجروح می‌شوند. برخی از افراد با عطسه، سرفه، پیچاندن یا خم شدن به کمر خود فشار وارد می‌کنند و در معرض آسیب قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک کمر با ۵ درمان گیاهی،۸ درمان غیرجراحی،۳روش تکمیلی 

شکستگی‌ها

استخوان‌های ستون فقرات با تصادف یا سقوط شکسته می‌شوند. شرایط خاصی (مانند اسپوندیلولیز یا پوکی استخوان) خطر شکستگی را افزایش می‌دهد. درمان گیاهی کمر درد شدید در این مرحله اثرگذار نیست و باید با اقدامات پزشکی، درمان کمر درد شدید را پیش برد.

بیشتر بخوانید: پلاتینر درمان کمردرد با تکنولوژی UIC در خانه 

مشکلات دیسک

 دیسک‌ها گاهی از موقعیت خود در ستون فقرات بیرون میزنند و روی عصب فشار وارد می‌کنند. در صورت پاره شدن، فتق دیسک رخ می‌دهد. با افزایش سن، دیسک‌ها مسطح‌تر و توان محافظتی کمتری دارند که به بیماری دژنراتیو دیسک معروف است.

بیشتر بخوانید: تیلاکس پرو | تاثیر کمربند فراصوت تیلاکس بر روی انواع کمر درد 

مشکلات ساختاری

تنگی نخاعی هنگامی ‌اتفاق می‌افتد که کانال ستون فقرات برای نخاع خیلی باریک باشد. اسکولیوز (انحنای ستون فقرات) درد، سفتی و مشکل در حرکت کمر را به همراه دارد.

 

آرتروز

آرتروز شایع‌ترین عامل برای ایجاد درد کمر است. اسپوندیلیت آنکیلوز باعث کمردرد، التهاب و سفتی در ستون فقرات می‌شود. بیمار برای رفع این درد ناخوشایند از درمان کمر درد شدید با ورزش گرفته تا درمان کمر درد شدید در طب اسلامی را دنبال می‌کند تا به نتیجه‌ای مطلوب دست یابد. 

بیشتر بخوانید: پدکامفواستریپ، بهترین روش درمان درد عضلانی با تکنولوژی UIC 

اسپوندیلولیستز

در این بیماری مهره‌های ستون فقرات از جای خود خارج و منجر به کمردرد و اغلب درد پا خواهد شد.

 

درمان کمر درد شدید 

اگر درمان خانگی کمر درد شدید کارساز نبود، پزشک معمولا دارو و فیزیوتراپی را تجویز می‌کند. 

1. درمان کمر درد شدید با ورزش

فعالیت بدنی یک روش مؤثر برای بهبودی سریع‌ درد کمر است.

حرکت پل‌های لگن، عضلات موجود در شکم و کمر را که از ستون فقرات پشتیبانی می‌کند، قوی می‌سازد. هرچه این ماهیچه‌ها قوی‌تر شوند احتمال کم بودن درد کمر نیز بیشتر می‌شود.

افرادی که یوگا اقتباسی انجام می‌دهند، درد و ناتوانی کمتری در کمر را تجربه خواهند کرد. شنا و پیاده‌روی نیز روش‌های خوبی برای سالم نگه‌داشتن کمر و حفظ وزن سالم هستند. 

بیشتر بخوانید: بهترین آمپول برای کمر درد کدام است؟

2. داروی کمر درد شدید چیست؟

 • تسکین‌دهنده درد بدون نسخه (OTC): داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن گاهی در درمان کمر درد شدید نقش موثری دارند. 
 • شل‌کننده‌های عضلانی: اگر مسکن‌های بدون نسخه به درمان کمر درد شدید کمک نکرد، شل کننده عضلانی شاید اثرگذار باشد. شل کننده‌های عضلانی حالت سرگیجه و خواب‌آلود به بیمار می‌دهند.
 • تسکین‌دهنده‌های موضعی: کرم‌ها، پمادها و پدهای ضد درد از روش‌های درمان کمر درد شدید در منزل هستند که از طریق پوست گاهی ایفای نقش می‌کنند. 
 • داروهای حاوی مخدر: اکسی کدون یا هیدروکودون برای مدت کوتاهی با نظارت نزدیک پزشک جهت درمان کمر درد شدید استفاده می‌شود. مواد افیونی برای درد مزمن مناسب نیستند و معمولا دوره استفاده از آن‌ها یک هفته و شاید کمترخواهد بود. 
 • داروهای ضدافسردگی: مانند دلوکستین و داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای، مانند آمیتریپتیلین گاهی برای درمان کمر درد شدید ناشی از افسردگی تجویز می‌شوند. 

بیشتر بخوانید: وقتی کمر درد و عفونت رحم هم‌زمان می‌شوند، دانستن این نکات ضروری است 

3. فیزیوتراپی و نقش آن در درمان کمر درد شدید 

شخصی در حال انجام تمرینات فیزیوتراپی برای درمان کمر درد شدید|سیوطب

ورزش پایه و اساس درمان کمر درد شدید به حساب می‌آید و از اولین روشهای درمانی است که باید تحت هدایت پزشک و فیزیوتراپی ستون فقرات انجام شود. تمرینات باید متناسب با علائم و شرایط فرد باشد. حفظ روال ورزش در خانه بخش بزرگی از موفقیت در زمینه درمان کمر درد شدید در خانه است.

فیزیوتراپی برای کمردرد مزمن موارد زیر را در برمی‌گیرد:

 • بازآفرینی وضعیت خود
 • آزمایش محدودیت‌های تحمل درد
 • تمرینات کششی و انعطاف‌پذیری
 • تمرینات هوازی
 • تقویت هسته عضلات

بیشتر بخوانید: مسکن فوری درد کمر و ۷ نمونه از رایج‌ترین داروهای تسکین کمردرد 

4. درمان فوری کمردرد شدید با تزریق کورتیزون 

اگر اقدامات دیگر درد را تسکین ندهد و درد در پا تابش ‌کند، تزریق کورتیزون – یک داروی ضد التهابی قوی – به عنوان یک داروی بی‌حس‌کننده در فضای اطراف نخاع (فضای اپیدورال) یک روش درمان کمر درد شدید است. تزریق کورتیزون به کاهش التهاب در اطراف ریشه‌های عصبی کمک می‌کند، اما تسکین درد معمولا فقط یک یا دو ماه طول می‌کشد.

 

5. درمان کمر درد شدید با نوروتومی ‌رادیو فرکانس

در این روش، یک سوزن ریز از طریق پوست وارد و نوک آن تا نزدیک بافت دردناک پیش می‌رود. امواج رادیویی از طریق سوزن عبور می‌کنند تا به اعصاب مجاور آسیب برساند و در تحویل سیگنال‌های درد به مغز تداخل ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: دلایل کمردرد در مردان بعد از ارضا شدن 

6. روش‌های مکمل درمان کمر درد شدید

 • استئوپات 
 • کایروپراکتیک  
 • ماساژ شیاتسو
 • طب سوزنی 
 • یوگا 
 • تحریک عصب الکتریکی بین جلدی یک روش محبوب درمان کمر درد است. دستگاه TENS پالس‌های الکتریکی کوچکی را به بدن منتقل می‌کند. TENS بدن را به تولید اندورفین تشویق و سیگنال‌های بازگشت درد به مغز را مسدود می‌کند. 

بیشتر بخوانید: علت کمردرد در زنان یائسه چیست؟ 

7. درمان کمر درد شدید با عمل جراحی

نیاز به جراحی برای درمان کمر درد شدید بسیار نادر است. فتق دیسک و تنگی کانال نخاعی دو علتی هستند که در حالت وخیم برای درمان آن‌ها باید سراغ جراحی رفت. روشهای جراحی عبارتند از:

 • فیوژن: دو مهره به هم پیوسته‌اند که پیوند استخوان بین آن‌ها قرار دارد. مهره‌ها به همراه صفحات فلزی، پیچ یا به هم چسبانده می‌شوند. 
 • دیسک مصنوعی: جایگزینی دیسک مصنوعی با دیسک پاره شده بین دو مهره 
 • دیسککتومی: در صورت ایجاد درد ناشی از فشار به عصب، بخشی از دیسک برداشته می‌شود.

بیشتر بخوانید: درد سمت چپ کمر مردان، مشکلی که شاید شما را هم درگیر کند 

یادداشت پایانی در مورد درمان کمر درد شدید

کمردرد ناشی از صدمات، شرایط یا انواع مختلفی از بیماری‌ است ولی بیشتر اوقات، آسیب به عضلات یا تاندون‌های پشتی منشا درد خواهد بود.

درد از خفیف تا شدید و گاهی پیاده‌روی، خوابیدن، کار یا فعالیت‌های روزمره را دشوار و غیرممکن می‌سازد. معمولا درد کمر با استراحت، مسکن و فیزیوتراپی بهتر می‌شود. تزریق کورتیزون و درمان‌های دستی نیز درد را تسکین داده و به روند بهبودی کمک می‌کنند. گاهی برای رفع صدمات و درمان کمر درد شدید باید سراغ جراحی رفت.

 

سوالات متداول درباره درمان کمر درد شدید

آیا درد کمر می‌تواند پس از درمان برگردد؟

بله، در صورت رعایت نکردن موارد گفته شده عضلات و استخوان‌ها تحلیل رفته و دچار درد خواهند شد. 

چگونه باید با کمردرد بخوابم؟

به پشت دراز کشیده و یک بالش زیر زانو برای تسکین فشار به پشت قرار دهید. روش دیگر به پهلو خوابیدن و یک بالش بین پاها قرار دادن است. از خوابیدن روی شکم به شدت خودداری شود.

آیا برای درمان کمر درد شدید باید جراحی کنم؟

جراحی کمر به ندرت و برای درمان فتق دیسک و تنگی کانال نخاعی در صورت نیاز تجویز می‌شود.

منبع
my.clevelandclinic.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا