بیماریکلیه و مجاری ادراری

درمان دیابت نوع1 به شیوه‌های پزشکی و طب سنتی

درمان دیابت نوع1 که به عنوان یک بیماری خود ایمنی نیز شناخته می‌شود بر پایه مصرف دارو و تزریق انسولین برای تنظیم قند خون است.

همه‌ی ما تاکنون نام بیماری دیابت را شنیده‌ایم و می‌دانیم که این بیماری مربوط به قند خون بدن است. دیابت یک بیماری مزمن است و زمانی رخ می‌دهد که سطح گلوکز خون بالاتر از سطح نرمال باشد. گلوکز که همان قند خون بدن است با خوردن غذا به دست می‌آید و وظیفه‌ تأمین انرژی در بدن ما را دارد. از آنجایی که هر یک از ارگان‌های بدن وظایفی برعهده دارند، لوزالمعده هورمونی تولید می‌کند که به گلوکز غذا کمک می‌کند تا سلول‌ها تولید انرژی کنند، نام این هورمون انسولین است.

برخی اوقات بدن انسان به اندازه کافی انسولین تولید نمی‌کند یا اینکه از این هورمون هیچ استفاده‌ای نمی‌کند بنابراین گلوکز در بدن انباشته می‌شود. زمانی که قند بیش از حد در خون بماند سلامتی فرد را به خطر انداخته و فرد دچار بیماری جدی و خطرناک دیابت می‌شود.

معمولا دیابت با آزمایش خون مشخص می‌شود اگر میزان قندخون پایین‌تر از حد نرمال یا لب مرز باشد، می‌توان گفت فرد به این بیماری مبتلا نیست. اما اگر بالاتر از حد نرمال باشد دیابت دارد. این بیماری مزمن به‌طور کلی شامل سه نوع دیابت نوع اول، دیابت نوع دوم و دیابت دوران بارداری است. در ادامه این مقاله از مجله پزشکی سیوطب به بررسی موضوع درمان دیابت نوع 1 خواهیم پرداخت. با ما همراه شوید.

 

چگونگی بروز دیابت نوع1

ضعف،تشنگی،تکرر ادرار نشان از دیابت دارند؛درمان دیابت نوع1|سیوطب

زمانی که لوزالمعده قادر به تولید هورمون انسولین نباشد، بیماری دیابت نوع 1 به وجود می‌آید. انسولین به گلوکز در تولید انرژی بدن کمک می‌کند؛ سیستم ایمنی بدن با حمله به سلول‌های پانکراس (ساخته شده توسط انسولین)، آن‌ها را از بین می‌برند و فرد به بیماری دیابت نوع 1 مبتلا می‌شود. افراد مبتلا به این بیماری برای درمان دیابت نوع1 باید به صورت منظم و روزانه انسولین مصرف کنند.

گفتنی است که این بیماری بیشتر در کودکان و جوانان مشاهده شده اما می‌تواند بزرگسالان را نیز به خود دچار کند.

بیشتر بخوانید: آزمایش ادرار ۲۴ ساعته و اطلاع از سلامت کلیه‌ها+تفسیر آزمایش

علائم دیابت نوع 1

علائم دیابت نوع1 که ممکن است به‌طور ناگهانی ظاهر شوند شامل موارد زیر است:

 • احساس تشنگی زیاد
 • احساس گرسنگی زیاد
 • تکرر در ادرار
 • شب ادراری
 • احساس خستگی
 • تاری دید
 • احساس ضعف و خستگی
 • کاهش وزن شدید و ناگهانی
 • تغییرات روحی

توصیه می‌شود در صورت مشاهده هریک از نشانه‌های بالا در خود و یا فرزندتان برای چکاپ و شروع درمان دیابت نوع1 به دکتر مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: آزمایش ادرار و ۳ جنبه کلی این آزمایش برای شناسایی بیماری

علت بروز دیابت نوع 1

تاکنون دلایل مشخصی برای بیماری دیابت نوع اول به دست نیامده است، اما دو مورد احتمالی وراثت و قرار گرفتن در مقابل ویروس‌ها وجود دارد.

در اینجا این سوال مطرح می‌شود که ویروس‌ها چگونه می‌توانند باعث بروز دیابت شوند؟ پاسخ این سوال این است؛ زمانی که سیستم ایمنی بدن مشغول مبارزه با سایر باکتری و ویروس‌ها در بدن است به اشتباه سلول‌های پانکراس را هم از بین می‌برد.

بیشتر بخوانید: تفسیر آزمایش پروستات و تحلیل مقدار نامتعارف psa

درمان دیابت نوع1 به روش پزشکی

پیوند پانکراس به درمان دیابت نوع1 کمک می‌کند؛ درمان دیابت نوع1|سیوطب

طی تحقیقات و آزمایشاتی که پزشکان در رابطه با بیماری مزمن دیابت انجام داده‌اند، چندین روش برای پیشگیری و درمان دیابت نوع1 ارائه کرده‌اند. در ادامه به معرفی این موارد برای درمان دیابت نوع1 خواهیم پرداخت.

 • مصرف انسولین به صورت روزانه و منظم برای درمان دیابت نوع1

انسولین به عنوان اصلی‌ترین و اولین داروی درمان دیابت نوع اول از زمان کشف تاکنون بوده است. مصرف منظم این دارو با دوز مناسب باعث جذب درست گلوکز توسط بدن می‌شود و به درمان دیابت نوع1 کمک می‌کند.

 • پیوند پانکراس

پیوند پانکراس یکی از روش‌های درمان دیابت نوع1 است و نتیجه‌ی اثربخشی دارد. برای این عمل، پانکراس سالم از یک فرد اهدا کننده دریافت و به روده‌ فرد دیابتی منتقل می‌شود.

 • استفاده از داروی متفورمین همراه با انسولین
 • تزریق داروی پراملینتید همراه با انسولین

دیگر مواردی که با رعایت آن‌ها می‌توان به درمان دیابت نوع1 پرداخت عبارتند از:

 • داشتن یک برنامه غذایی سالم

افراد مبتلا به دیابت نوع اول باید با مشورت پزشک و یک کارشناس تغذیه، برنامه غذایی مناسبی دریافت کنند. این برنامه غذایی باید به‌گونه‌ای باشد که علاوه بر کنترل میزان قندخون، باعث افزایش وزن نشود و بتواند به درمان دیابت نوع1 کمک کند.

 • ورزش منظم

انجام فعالیت‌های بدنی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، والیبال و… برای درمان دیابت نوع1 توصیه می‌شود.

 • کنترل وزن

یکی از خطرات بیماری دیابت نوع اول، حمله قلبی است. اضافه وزن باعث تجمع چربی در بدن، پیشرفت بیماری دیابت در فرد بیمار و رخ دادن حمله قلبی می‌شود. به همین دلیل افراد دیابتی باید وزن خود را کنترل و از عواملی که موجب چاق شدن آن‌ها می‌شود پرهیز کنند.

 • مصرف کربوهیدرات، چربی و پروتئین به میزان لازم

کربوهیدرات، چربی و پروتئین از مواردی هستند که بر دیابت تأثیرگذار هستند. از آنجایی که مقدار مصرف هر یک از این مواد در غذای روزانه فرد دیابتی باید کنترل شود، بهتر است از مواد غذایی جایگزین مناسب استفاده شود.

 • مصرف موادغذایی حاوی فیبر به‌طور مرتب در کاهش و درمان دیابت نوع1 مؤثر است.
 • کنترل مرتب میزان قند خون

 بیشتر بخوانید: عدم احساس تشنگی و کم آبی مزمن را با ساده‌ترین راه برطرف کنید

کشف درمان دیابت نوع 1

میلیون‌ها انسان در سرتاسر جهان دچار بیماری دیابت نوع یک هستند. از آنجایی که این بیماری خطراتی مانند بیماری‌های قلبی، کلیوی، سکته مغزی و از دست دادن بینایی را به همراه دارد، و تنها روش درمان آن استفاده از انسولین است دانشمندان طی تحقیقات و آزمایشات فراوانی پس از مدت‌ها توانستند یک شیوه درمان برای بیماران دیابتی نوع اول کشف کنند.

تمامی اکتشافات دانشمندان قبل از آزمایش روی انسان، روی حیوانات انجام می‌شود. آزمایش این روش بر موش‌ها نتیجه‌ مثبتی به همراه داشته است. اگر این آزمایش روی انسان هم پاسخ بدهد، علم پزشکی به پیشرفت بزرگی در زمینه درمان دیابت نوع1 خواهد رسید.

این روش درمانی جدید بیماران دیابتی را از تزریق مداوم انسولین راحت می‌کند. آخرین اکتشافات به دست آمده توسط دانشمندان روش سلول‌های بنیادی و بتا درمانی است.

طبق آزمایشات دانشمندان، این سلول‌ها از بدن خود بیمار به طور طبیعی گرفته می‌شود. این سلول‌ها خودشان به صورت طبیعی هورمون‌هایی تولید می‌کنند که باعث درمان دیابت نوع1 می‌شوند.

براساس آزمایشات صورت گرفته توسط دانشگاه واشنگتن، سلول‌های بنیادی از خود هورمون انسولین تولید می‌کنند و این یعنی رسیدن به موفقیت در درمان قطعی دیابت نوع1.

شاید برای شما این سؤال مطرح شود که سلول‌های بنیادی از چه طریقی به وجود می‌آیند؟

سلول‌های بنیادی در واقع سلول‌های خامی هستند که قادرند به شکل‌های دیگر در بدن تبدیل شوند. مثلا برای درمان دیابت نوع 1، دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از سلول‌های پوستی فرد بیمار، سلول‌های ips (بنیادی) تولید کنند. از آنجایی که در بدن افراد دیابتی نوع اول هورمون انسولین تولید نمی‌شود، سلول‌های بنیادی قادر هستند به هورمون انسولین تبدیل شوند. با تولید انسولین در بدن این افراد، دیابت نوع اول به‌طور قطعی درمان خواهد شد.

بیشتر بخوانید: درمان دیابت نوع دو یا مدیریت و کنترل علائم ؟

درمان دیابت نوع 1 در طب سنتی

تزریق انسولین مهم‌ترین روش برای درمان دیابت نوع1 است؛درمان دیابت نوع1|سیوطب

گیاهان بسیاری در طب سنتی برای کمک به درمان بیماری دیابت نوع اول استفاده می‌شوند. این گیاهان دارویی هیچ‌گونه عوارضی ندارند بلکه بسیاری از داروها از همین گیاهان تهیه می‌شوند. در ادامه برخی از گیاهان درمان کننده‌ی دیابت را معرفی خواهیم کرد. درمان دیابت به روش طب سنتی تنها شامل استفاده از گیاهان دارویی نمی‌شود. طی تحقیقات به دست آمده تاکنون هیچ گیاهی برای درمان دیابت نوع1 به صورت قطعی، شناسایی نشده است. اما استفاده از آجیل، میوه، مرکبات، سبزیجات و… در کنترل این بیماری مؤثر هستند.

گیاهان دارویی بسیاری هستند که در درمان نوع‌های دیگر دیابت مصرف می‌شوند اما افراد مبتلا به دیابت نوع اول می‌توانند از این داروها به عنوان مکمل در کنار انسولین به منظور کاهش قند خون استفاده نمایند. برخی از این گیاهان که برای درمان دیابت نوع1 نیز موثر بوده‌اند شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کاسنی
 • بابونه
 • گزنه
 • بامیه
 • مریم گلی
 • دارچین
 • بول بری

بیشتر بخوانید: درمان عفونت کلیه و بررسی داروهای موثر بر بهبود التهاب کلیه

درمان دیابت نوع 1 در روسیه

در کشور روسیه تعداد مبتلایان دیابت نوع اول در حال افزایش است. اکثر مردم این کشور برای درمان دیابت نوع 1 از انسولین استفاده می‌کنند. پزشکان این کشور علاوه بر داروی انسولین، پیروی از رژیم غذایی مناسب و انجام فعالیت‌های بدنی برای درمان این بیماری به مردم پیشنهاد می‌دهند. یکی دیگر از روش‌های درمانی در روسیه، استفاده از داروهای گیاهی است.

یکی از روش‌های جدید برای درمان دیابت نوع 1 در کشور روسیه که مورد تأیید قرار گرفته است، کاشت سلول‌های حیوانی در بدن انسان است.

طی تحقیقات فراوان و انجام آزمایشات لازم در این کشور، دانشمندان توانسته‌اند سلول‌های خوک را با سلول‌های از دست رفته در بدن انسان جایگزین بکنند. این جایگزینی باعث می‌شود بدن فرد به‌طور طبیعی انسولین تولید کند در نتیجه نیاز به تزریق انسولین کاهش می‌یابد. اگر به‌طور کامل بخواهیم این روش را توضیح دهیم باید بگوییم که سلول‌های انسولین خوک با جلبک دریایی وارد لوزالمعده بدن انسان می‌شوند. پوشش جلبک دریایی از سلول‌های انسولین تولید شده در برابر سیستم ایمنی محافظت می‌کند.

این روش درمان دیابت نوع 1 تاکنون از 8 نفر بیمار در شش بیمار نتیجه داده است و نیاز آن‌ها به مصرف انسولین را به حداقل رسانده است.

بیشتر بخوانید: 6درمان عفونت ادراری (UTI) و 10 سوال مهم که باید از پزشک بپرسید

درمان دیابت نوع یک در آلمان

دیابت نوع 1 که به دیابت جوانان نیز معروف است، دیابتی است که در آن هورمون انسولین توسط سلول پانکراس تولید نمی‌شود، یا به مقدار خیلی کم تولید می‌شود. اگر این بیماری درمان نشود ممکن است عواقب بدی مانند نارسایی کلیه و یا از دست دادن بینایی به همراه داشته باشد. طبق آخرین آمار به دست آمده تاکنون حدود 300.000 فرد در کشور آلمان به دیابت نوع اول مبتلا هستند که از این تعداد حدود 30.000 کودکان و نوجوانان هستند.

در آلمان برای افراد دیابتی نوع 1 و نوع 2 تزریق انسولین قبل از هرچیزی تجویز می‌شود. سپس در کلینیک دکتر متخصص برای درمان دیابت نوع 1 در رابطه با اینکه چگونه قند خون را به‌طور منظم کنترل کنند؟ در صورت افت قند خون چه کارهایی انجام بدهند؟ و در مورد این بیماری و نحوه‌ی کمک به خود، جلساتی برگزار می‌کنند. به توصیه پزشکان افراد مبتلا به این بیماری باید یک رژیم غذایی مناسب داشته باشند و روزانه ورزش بکنند.

در کشور آلمان اگر دیابت نوع یک افراد با رژیم غذایی مناسب و تزریق انسولین درمان نشود، بیماران باید داروهای ضد دیابت مصرف نمایند. این داروها دو دسته هستند:

 • داروهایی که با تولید کردن انسولین توسط سلول‌های پانکراس برروی سلول‌های بتا تأثیر می‌گذارند مانند گلیپتین.
 • داروهایی که برروی تولید هورمون انسولین تأثیر نمی‌گذارند اما بخش‌های دیگر متابولیستم قندخون را تحت تأثیر قرار می‌دهند مانند متفورمین.

 بیشتر بخوانید: آمادگی قبل از کولونوسکوپی و طریقه مصرف پودر پیدرولاکس برای تخلیه روده

یادداشت پایانی

دیابت یک بیماری مزمن است که اگر به موقع شناسایی نشود و فرد نتواند آن را درمان کند، ممکن است باعث آسیب‌های جدی و حتی مرگ بیمار شود. این بیماری انواع مختلفی دارد و دیابت نوع اول بیشتر مخصوص کودکان و نوجوانان است. دیابت نوع 1 در افرادی که بدنشان توانایی تولید هورمون انسولین را ندارد به وجود می‌آید.

دانشمندان در سرتاسر جهان در حال تحقیق برای به دست آوردن یک راه قطعی برای درمان دیابت نوع1 هستند. امیدواریم هرچه زودتر یک راه درمان قطعی برای این بیماری خطرناک به دست آید. از اینکه ما را با مطالعه این مقاله همراهی کرده‌اید سپاسگزاریم. سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
mayoclinic

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا