تغذیهخوراکی و خواص درمانی

خواص شلغم چیست؟

چقد در مورد خواص شلغم میدانید؟ شلغم گیاهی باستانی است كه به طور گسترده در مصر باستان، روم  و یونان کشت می شود جالب است بدانيد در روسیه قبل از سیب زمینی، شلغم یکی از مصولات اصلی آنها بوده است. شلغم گیاه سلامتی و منبع بسیار خوبی از مواد مغذی مانند ویتامین ها ، مواد معدنی ، آنتی اکسیدان ها ، مواد مغذی گیاهی ، فلاونوئیدها است كه علاوه بر حفظ سلامتی ، فواید زیادی برای زيبايي پوست و مو دارد. شلغم را می توان به روش های مختلفی از جمله  سالاد ، خورشت ، ترشی یا حتی از آب آن در غذاها استفاده کرد .

فواید سلامتی و زیبایی شلغم

خواص شلغم چیست؟ سیوطب

خواص شلغم
  • کمک به کاهش وزن و هضم غذا

شلغم سرشار از فیبر است و کالری کمی دارد به مين خاطر باعث احساس سيري در طولانی امدت مي شود. همچنین خوردن وعده های غذایی با فیبر بالا به ثابت ماندن سطح قند خون کمک می کند.علاوه بر اين فیبر موجود در شلغم از یبوست جلوگیری می کند و باعث حرکات منظم و کافی روده برای دفع سموم از طریق صفرا و مدفوع مي شود.

  • کاهش فشار خون

شلغم به دلیل داشتن پتاسیم و سدیم از گشاد شدن عروق جلوگيري مي كند و به کاهش فشار خون کمک می کند.

  • جلوگیری از خشکی پوست 

شلغم منبع غنی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی شامل آنتی اکسیدان ، کلسیم و منیزیم است به عبارتی آب شلغم تا 94 درصد آب بدن را دارد بنابراین مصرف روزانه آن پوست را به خوبی مرطوب و از خشکی آن و بروز آکنه جلوگیری می کندآنتی اکسیدان های موجود در شلغم به طور موثری در از بین بردن سموم و آکنه کمک می کند بنابراین اگر شلغم را مرتباً مصرف کنید مطمئناً به جلوگیری از آکنه و حتی در از بین بردن کامل آن کمک می کند.

  • رشد مو 

رشد مو از مزایای زیبایی شلغم است. شلغم منبع غنی از آنتی اکسیدان ها ، ویتامین ها و مواد معدنی غنی از مس است که تاثیر بالایی در تولید ترکیبی به نام ملانین داردملانین برای ثابت نگه داشتن رنگ مو مفید استوجود ویتامین های دیگر مانند ویتامین C ، ویتامین E و بتاکاروتن نیز در محافظت از رشد و درخشش موهای كمك كننده استعلاوه بر این ، شلغم حاوی آهن است که گردش خون در پوست سر و رشد مو را افزایش می دهد و مصرف منظم آن موهای شما را به طور موثری حفظ و افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا