بیماریبیماری های مفصلی

انواع گردن درد و گزگز ناخوشایند بازوها و دست‌ها

انواع گردن درد معمولا از ناهنجاری‌ها، التهاب یا آسیب‌های مختلف استخوان‌ها، رباط‌ها و ماهیچه‌های گردن به وجود خواهد آمد. دردهای گردن ظرف چند روز یا چند هفته از بین می‌رود اما دردی که شدید و طولانی (بیشتر از یک هفته) بروز کند، احتمال دارد نشانه‌ای از یک علت پزشکی زمینه‌ای باشد. در بعضی موارد، مداخله زودهنگام برای بهترین نتایج ضروری خواهد بود. برای شناخت انواع گردن درد و علائم آن‌ها با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر

تعریف گردن درد

گردن یا ستون فقرات گردنی شبکه‌ای هماهنگ از اعصاب، استخوان‌ها، مفاصل و عضلات است. وظیفه آن پشتیبانی و تحرک برای سر بوده، اما گاهی اوقات دردناک می‌شود. مهره‌های گردن از جمجمه تا بالاتنه امتداد دارند و دیسک‌های بین مهره‌ها، ضربات بین استخوان‌ها را جذب می‌کنند.

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن

در بسیاری از موارد انواع گردن درد ناشی از وضعیت نامناسب، استفاده بیش از حد یا خوابیدن در وضعیت نامطلوب است. گاهی اوقات، انواع گردن درد به دلیل آسیب ناشی از زمین خوردن، ورزش‌های تماسی یا ضربه شلاقی به گردن ایجاد خواهد شد. تحریک در امتداد مسیرهای عصبی در گردن باعث درد در شانه، سر، بازو و دست می‌شود. همچنین تحریک نخاع علت درد در پاها و سایر نواحی زیر گردن است.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن، دلایل پیدایش و باید و نبایدهای شکستن قولنج

علائم انواع گردن درد

علائم انواع گردن درد|سیوطب

شایع‌ترین علائم درد گردن که در مجله سلامت سیوطب به آن پرداخته شده عبارتند از:

 • درد و سفتی گردن

درد در وسط یا هر دو طرف گردن حس می‌شود، اما گاهی تا شانه و بالای قفسه سینه نیز گسترش می‌یابد. ضعف در بازوها، سردرد تنشی نهفته در پشت سر، چشم و حتی داخل گوش امکان دارد ناشی از درد گردن باشد. برای مدت طولانی در یک حالت نشستن یا خوابیدن موجب سفتی و درد عضلات گردن خواهد شد.

اشکال در بلند کردن دست‌ها روی سر می‌تواند نشا‌نه‌ای از بیماری به نام پلی‌میالژیا روماتیکا (PMR) باشد. این یک وضعیت التهابی عضلات بوده که در افراد بالای 65 سال شایع‌تر است.

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن

 • بی حسی یا گزگز

زمانی که عضلات، استخوان‌ها یا بافت‌های اطراف مهره‌های گردنی فشار زیادی وارد می‌کنند، عصب تحت فشار قرار خواهد گرفت. در نتیجه احساس بی حسی، سوزن سوزن شدن در بازو و گاهی تا انگشتانتان احساس می‌شود. اگر علائم شدید باشد پزشک با تجویز داروهایی مانند گاباپنتین یا پره گابالین درد عصب ناشی از فشار را کنترل خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: گردن درد عصبی، شناخت عوامل خطر و راهکارهای تشخیص

 • صداهای کلیک و رنده کردن

صدای کلیک یا رنده شدن هنگام حرکت سر کرپیتوس نامیده می‌شود که در اثر ترکیدن حباب‌های هوا یا حرکت بافت‌ها و استخوان‌ها روی یکدیگر، در مفصل ایجاد می‌شود. این عارضه در سایر مفاصل نیز حس می‌شود. این یک علامت رایج برای انواع گردن درد بوده، گاهی می‌تواند هشدار دهنده به نظر برسد ولی در کل جدی نیست.

بیشتر بخوانید: تغذیه دیسک گردن؛ از گلوکزامین و پروتئین تا ویتامین C و B

 • سرگیجه و تیره شدن دید

سرگیجه هنگام نگاه کردن به بالا یا چرخاندن سر احتمال دارد در نتیجه تغییرات در مهره‌ها اتفاق بیفتد. قطعی ناشی از شریان‌های مهره‌ای گهگاه باعث تیره شدن دید خواهد شد، زیرا جریان خون به طور موقت کاهش می‌یابد. با این حال، خاموشی می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد، بنابراین اگر این اتفاق برای شما رخ داد، مهم است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

بیشتر بخوانید: 10 درمان تنگی کانال نخاعی گردن؛ فیزیوتراپی تا جراحی فیوژن قدامی

 • اسپاسم عضلانی

سفت شدن ناگهانی یک عضله یا گروهی از عضلات بدن را اسپاسم می‌گویند. اغلب هیچ علت شناخته شده‌ای ندارد و بسیار ناخوشایند است. هنگامی که در گردن رخ ‌دهد باعث درد و سفتی در یک طرف ‌شده و چرخاندن سر را دشوار می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز گردن به صورت قطعی با روش‌های سنتی و مدرن

علل پیدایش انواع گردن درد

گردن درد بسیار شایع و همه افراد در مقطعی از زندگی دچار آن خواهند شد. مواردی که باعث به وجود آمدن انواع گردن درد می‌شوند عبارتند از:

 • نگرانی یا استرس
 • مننژیت

مننژیت التهاب بافت نازکی است که مغز و نخاع را احاطه کرده است. در افرادی که مننژیت دارند، علائم زیر بروز می‌کنند: گرفتگی گردن، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و تب

 • بد خوابیدن
 • تصادف که می‌تواند باعث ضربه شلاقی شود
 • رگ به رگ شدن یا کشیدگی
 • آرتروز
 • عفونت
 • تومورها
 • یک مهره شکسته یا فرو ریخته که می‌تواند به پوکی استخوان مربوط باشد
 • تشدید اسپوندیلوز گردنی که با افزایش سن دیسک‌ها و مفاصل در ستون فقرات اتفاق می‌افتد
 • بسیاری از افراد بدون هیچ دلیل واضحی دچار سفتی و انواع گردن درد می‌شوند و معمولا پس از چند روز درد ناپدید می‌شود. مثل پیچ خوردگی در حین یک فعالیت ساده که یک آسیب جزئی است، این حالت شایع‌ترین نوع گردن درد بوده و درد غیر اختصاصی نام دارد.

بیشتر بخوانید: ورزش دیسک گردن| حرکات اصلاحی+کششی برای تقویت عضلات

انواع گردن درد و عضلاتی از گردن و شانه و بازو که درد را نشان می‌دهد|سیوطب

انواع گردن درد

انواع گردن درد از درد مبهم و تحریک کننده گرفته تا سوزش و درد عصبی ناتوان کننده که در شانه و بازو بروز می‌کند را شامل می‌شود. همچنین تغییرات زیادی در نحوه شروع درد و مدت زمان ادامه آن وجود خواهد داشت. تشخیص درست علت شکل‌گیری عارضه در بیمار برای درمان انواع گردن درد ضروری خواهد بود.

بیشتر بخوانید: درمان کج گردنی؛ از کشش عضلات،جراحی تا فیزیوتراپی و کایروپراکتیک

گردن درد محوری

کشیدگی عضلات، رگ به رگ شدن و پارگی یکی از رایج‌ترین کاتالیزورهای انواع گردن درد هستند. بافت عضلانی سالم از فیبرهای عضلانی متعددی تشکیل شده است که در کنار هم قرار گرفته‌اند تا یک عضله واحد بسازند.

پروتئین‌های انقباضی موجود در رشته‌های میوفیبریل‌ها مکانیک واقعی انقباض عضلانی را انجام می‌دهند. کشیدگی بیش از حد عضله موجب ایجاد پارگی‌های کوچک در لایه‌های بافت همبند خواهد شد. این کشیدکی عضله را ضعیف کرده و درد ناخوشایندی را به وجود می‌آورد. هرچه فشار عضلانی بدتر باشد، التهاب عضله حادتر و منجر به تورم، درد زیاد و دوره نقاهت طولانی‌تر می‌شود. با گذشت زمان، کشیدگی و رگ به رگ شدن عضلات گردن و شانه گره‌های سختی به نام نقاط ماشه‌ای ایجاد می‌کند که در لمس حساس هستند و باعث درد عضلانی می‌شوند.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

درد میلوپاتیک

هنگامی که نخاع در گردن فشرده می‌شود، درد میلوپاتیک به وجود می‌آید. علائم درد ناشی از فشار اغلب در نواحی زیر گردن مانند پاها قرار دارند. دور بودن علائم درد از گردن خطر تشخیص اشتباه را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ۸ ورزش گردن درد برای تسکین و بهبود درد گردن

اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی، انقباض ناگهانی خود به خود و دردناک عضله است. هنگامی که این اتفاق در گردن رخ ‌دهد درد، سفتی و ناتوانی در حرکت سر در یک یا چند جهت شکل می‌گیرد.

وقتی می‌شنویم که شخصی با گردن دردناک و سفت از خواب بیدار شده احتمالا نتیجه اسپاسم عضلانی است. اغلب هیچ دلیل مشخصی برای اسپاسم عضلانی وجود ندارد اما می‌تواند نتیجه آسیب عضله، دیسک ستون فقرات یا مشکلات عصبی باشد. گاهی اوقات، انواع گردن درد احتمال دارد ناشی از استرس عاطفی باشد.

بیشتر بخوانید: 13درمان خانگی گردن درد،از کمپرس گرم تا مسکن‌های بدون نسخه

انواع گردن درد ناشی از دیسک و مهره‌هایی ساییده شده که ضخامت مهره‌ها و دیسک‌ها کم شده|سیوطب

آرتروز (اسپوندیلوز)

استئوآرتریت یا آرتروز گردن عارضه‌ای که طی آن استخوان‌ها، دیسک‌ها و مفصل‌های گردن دچار تغییراتی می‌شوند. آرتروز گردن به علت فرایند طبیعی فرسایش بدن در بالا رفتن سن به وجود می‌آید.

در اثر بالا رفتن سن، فرسودگی دیسک‌های ستون فقرات گردن موجب از بین رفتن مایعات خود شده و خشک می‌شوند. افراد میانسال و سال خورده در معرض ابتلا به بیماری آرتروز گردن قرار دارند.

بیشتر بخوانید: جراحی گردن و مراقبت های بعد از آن

سردرد

تنش یا اسپاسم عضلانی در گردن گاهی باعث سردرد شده که عموما در پشت سر و بالای گردن احساس می‌شود. درد ناشی از سردرد مربوط به گردن معمولا به صورت مبهم، همراه با سفتی و حساسیت توصیف می‌شود.

متاسفانه، حرکت گردن معمولا این سردردها را بدتر می‌کند، بنابراین افراد مجبور به استراحت برای از بیبن بردن آن می‌شوند.

بیشتر بخوانید: گردنبند فراصوت؛ درمان گردن درد با امواج اولتراسوند

درد مفصل فاست

مفاصل فاست مکان‌هایی در ستون مهره هستند که در آن دو مهره مجاور به هم می‌رسند. آسیب حاد یا تخریب آرتروز این مفاصل باعث درد شدید شده که به صورت عمیق، تیز و دردناک توصیف می‌شود.

معمولا با حرکت گردن، به مفصل فاست فشار وارد می‌آید و همچنین عدم فعالیت در دوره‌های طولانی باعث تشدید این مورد از بیماری‌های مفصلی خواهد شد.

این نوع گردن درد همچنین به شانه یا قسمت بالایی پشت سرایت کرده و ناراحتی را در کل قسمت بالایی بدن پخش می‌کند.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی یا یقه گردنی؛ پشتیبانی که گاهی عوارض دارد

درد عصبی یا رادیکولار

توصیف درد عصبی در گردن بسیار دشوار است. هر مهره به عنوان نقطه خروجی برای یک یا چند عصب که از نخاع منشعب می‌شود عمل می‌کند. التهاب یا آسیب آناتومیک در نزدیکی این نقاط خروجی می‌تواند ریشه‌های عصبی را گاز بگیرد، ضربه بزند یا تحریک کند و باعثایجاد یکی از انواع گردن درد شود.

درد عصبی به صورت تیز یا مبهم، زودگذر یا ثابت توصیف شده و با احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن همراه است. بسته به عصب درگیر، درد امکان انتقال به بازو یا حتی دست را دارد. معمولا فقط در یک طرف بدن تجربه می‌شود، اما اماکن بروز در هر دو طرف بدن را نیز دارد.

بیشتر بخوانید: دیسک گردن، فتق یا بیرون‌زدگی؛ بررسی همه علل و درمان‌ها

درد ارجاع شده

درد ارجاعی در قسمتی از بدن ایجاد شده اما در قسمت دیگر ظاهر می‌شود؛ مثل درد شانه در هنگام حمله قلبی است. دردهای ناشی از قلب، مری و سایر عضوهای به ظاهر نامرتبط طیفی از انواع گردن درد را به وجود می‌آورد.

بنابراین بسیار مهم است که علت اصلی مشکل در انواع گردن درد تعیین شود؛ زیرا اگر از جای دیگری در بدن ارجاع داده شود، می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل بسیار عمیق‌تر و جدی‌تر باشد.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک گردن توسط دارو، فیزیوتراپی، جراحی و طب سنتی

درد استخوانی گردن

بیشتر انواع گردن درد به دلیل آسیب و بیماری در ساختارهای بافت نرم ستون فقرات گردنی ایجاد می‌شود. درد و حساسیت در مهره‌های گردن بسیار کمتر از درد ناشی از بافت‌های نرم گردن است.

درد استخوان گاهی نشانه‌ای از ضعف یا شکستگی استخوان بوده که ستون فقرات گردنی را بی‌ثبات و نخاع را در معرض خطر قرار می‌دهد. در صورت بروز هر کدام از انواع گردن دردهای ذکر شده باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

در حالی که گردن درد می‌تواند یک بیماری مجزا باشد، بعضی اوقات نشانه یک بیماری بزرگ‎تر و جدی‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: متخصص گردن درد کیست و چگونه بهترین پزشک را انتخاب کنیم؟

دردهای ترکیبی گردن

هر یک از انواع گردن درد به تنهایی یا در ترکیب با یک یا چند نوع دیگر رخ می‌دهد. به عنوان مثال، تشخیص درد رادیکولار و درد ارجاعی دشوار است یا برخی از آسیب شناسی‌های ستون فقرات منجر به هر دو نوع درد خواهند شد.

بیشتر بخوانید: رگ به رگ شدن گردن و روش‌های بهبودی پیچ خوردگی گردن

روش‌های تشخیص انواع گردن درد

تشخیص توسط جراح مغز و اعصاب بر اساس سابقه بیمار، علائم، معاینه فیزیکی و نتایج مطالعات تشخیصی در صورت لزوم انجام می‌شود.

در صورت بی اثر بودن دارو و فیزیوتراپی در برخی از بیماران آن‌ها تحت مطالعات تصویربرداری قرار خواهند گرفت. آزمایشات لازم برای تشخیص انواع گردن درد شامل موارد زیر است:

 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT یا اسکن CAT)
 • دیسکوگرافی
 • الکترومیوگرافی (EMG)
 • مطالعات هدایت عصبی (NCS)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • میلوگرام
 • بلوک انتخابی ریشه عصبی
 • اشعه ایکس

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی گردن به روش‌های خانگی و دارویی

درمان‌هایی برای انواع گردن درد

مهره‌های گردن که دچار شکستگی شده‌اند|سیوطب

درمان‌های ساده خودیاری و استراحت چند روزه اغلب برای رفع انواع گردن درد کافی است. اما اگر مشکل پیچیده‌تر یا درد گردن مداوم باشد یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی درمان‌های دیگری را توصیه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن و راه‌های درمان خانگی و جراحی

 • درمان‌های فیزیکی

فیزیوتراپیست‌ها، کایروپراکتیک‌ها و استئوپات‌ها همگی برای درمان مشکلات گردن آموزش دیده‌اند. درمان توسط یکی از این درمانگران، همراه با تمرینات خانگی، اغلب تنها گزینه‌های لازم برای رفع انواع گردن درد است. آن‌ها می‌توانند تمرینات کششی و تقویتی عمومی یا اختصاصی را برای گردن پیشنهاد کنند.

بیشتر بخوانید: ورزش آرتروز گردن به همراه 6حرکت موثر در درمان قطعی

 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)

دستگاه TENS یک دستگاه کوچک با باتری است که به کاهش درد کمک می‌کند. پدهای کوچکی روی ناحیه دردناک قرار می‌گیرند و تحریک الکتریکی با ولتاژ پایین باعث ایجاد احساس سوزن سوزن شدن دلپذیر می‌شود. امکان تداخل این تحریک الکتریکی با سیگنال‌های درد از اعصاب به مغز وجود دارد.

بیشتر بخوانید: آرتروز گردن و درد دست، روش تشخیص و درمان‌های موثر

 • یقه گردنی

گردن‌بندهای طبی به منظور کمک به تغییر وضعیت قرارگیری نخاع و رهایی از درد در مشکلات جدی‌تر یا پیچیده‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین برای دوره‌های طولانی استفاده نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی دیسک گردن، مزایا و مدت زمان موثر استفاده

 • طب سوزنی

در طی یک جلسه طب سوزنی، سوزن‌های بسیار ظریف، تقریبا بدون درد در تعدادی از نقاط روی پوست وارد می‌شوند. این‌ها لزوما در ناحیه دردناک قرار نمی‌گیرند.

به نظر می‌رسد طب سوزنی با تداخل در سیگنال‌های مغز و ترشح مسکن‌های طبیعی به نام اندورفین، انواع گردن درد را در کوتاه‌ مدت تسکین می‌دهد.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد طب سنتی و خلاصی از آرتروز گردن

 • تزریق استروئید

در موارد بسیار کمی به خصوص اگر درد مداوم در پشت سر یا بازو باشد، یک بی حس کننده موضعی طولانی اثر یا تزریق استروئید به تسکین درد کمک می‌کند.

تزریق معمولا در مفاصل فاست کوچک گردن انجام می‌شود. متخصص این تزریق را در بخش اشعه ایکس انجام می‌دهد تا بتواند سوزن را دقیقا در جای خود قرار دهد.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی آرتروز گردن، دلایل و بهترین روش استفاده

 • عمل جراحی

جراحی برای درمان انواع گردن درد به ندرت مورد نیاز است. اگر عصب یا طناب نخاعی تحت فشار باشد و باعث ضعف در بازو یا درد شدید شود و از بین نرود، احتمالا جراحی از گزینه‌های درمانی باشد.

پزشک قبل از تجویز جراحی اسکن اعصاب و استخوان‌ها را بررسی کرده و مزایا و معایب درمان با جراحی را بیان می‌کند.

بیشتر بخوانید: صدا دادن گردن وحس ناخوشایند ساییدگی استخوان‌ها

درمان‌های دارویی انواع گردن درد

 • آمی تریپتیلین

اگر مسکن‌های بدون نسخه به تنهایی موثر نباشند، دارویی به نام آمی تریپتیلین برای تسکین درد به سبد دارویی بیمار اضافه خواهد شد.

این دارو برای درمان افسردگی تجویز می‌شود، اما در دوزهای کمتر برای شل کردن عضلات و بهبود خواب کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی تنگی کانال نخاع گردن و 6 عامل انتخاب آن به عنوان درمان اصلی

 • گاباپنتین و پره گابالین

گاباپنتین و پره گابالین معمولا به عنوان درمان اولیه برای انواع گردن درد معمولی تجویز نمی‌شوند. اگر یک عصب فشرده در گردن باعث ناراحتی در بازو شود، این داروها با کاهش تحریک عصبی به درمان آن کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ماساژ درمانی گردن و رفع درد، گرفتگی و خشکی گردن

 • عصب کشی با فرکانس رادیویی

عصب کشی با فرکانس رادیویی به درد طولانی مدت گردن ناشی از مفاصل فاست کمک می‌کند. در این روش از جریان‌های الکتریکی تولید شده توسط امواج رادیویی برای گرم کردن نوک یک سوزن مخصوص استفاده می‌شود. سپس از این سوزن برای جلوگیری از ارسال سیگنال درد پایانه‌های عصبی به مغز سود می‌برند.

عصب کشی با فرکانس رادیویی تنها زمانی در نظر گرفته می‌شود که سایر درمان‌ها ناموفق باشند و تزریق استروئید با موفقیت درد گردن را برای مدت کوتاهی کاهش دهد. هدف آن راه‌حلی طولانی مدت برای درمان انواع گردن درد مداوم است، زیرا دیگر تزریق منظم استروئید توصیه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی گردن، بهبود درد گردن و ستون فقرات

سخن پایانی

انواع گردن درد می‌تواند از جزئی تا شدید و تداخل در فعالیت‌های روزانه مانند توانایی لباس پوشیدن، تمرکز یا خوابیدن متغیر باشد. گاهی اوقات گردن درد می‌تواند منجر به سفت شدن گردن و کاهش دامنه حرکتی شود.

گردن درد گاهی تیز و در یک نقطه بروز می‌کند یا در مواقعی شدت کمتری داشته اما در ناحیه وسیع‌تری پخش می‌شود. بعضی مواقع درد به سر منتقل شده و با سردرد همراه است.

مواقع دیگر می‌تواند با اسپاسم عضلانی در گردن، قسمت بالایی پشت یا اطراف تیغه شانه همراه باشد. در موارد کمتر رایج، انواع گردن درد یا سوزن سوزن شدن مانند شوک در شانه، بازو و دست منعکس خواهد شد.

منبع
pcwfl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا