بیماریقلب

آنژیو قلب چیست؟ کاملترین مرجع درباره راه‌های  تشخیص بیماری‌های قلبی

آنژیو قلب چیست  و چرا تجویز می‌شود؟ این پرسشی است که بناست در این مقاله از مجله علمی پزشکی سیوطب به آن پاسخ دهیم. ناراحتی  قلبی انواع گوناگونی دارد که گاهی مربوط به بیماری‌های دریچه قلب است و گاهی عضله قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. احساس درد و ضربه‌های کوبنده در قسمت قفسه سینه بین تمام دردهای قلبی مشترک است.

آنژیوگرافی قلب چیست و چگونه انجام می‌شود؟

آنژیو قلب را یک تست تهاجمی می‌دانند که حالت تشخیصی دارد و از این طریق می‌توان رگ‌های قلب را دید و تنگی مربوط به عروق را تشخیص داد. دستگاه آنژیو گرافی با اشعه ایکس کار می‌کند. اشعه ایکس در بسیاری از تصاویر رادیولوژی و سی تی اسکن استفاده می‌شود. اگر این اشعه به بافت نرم بدن تابانده شود به راحتی از آن می‌گذرد و  اطلاعات کاملی را دراختیار پزشک قرار می‌دهد. قلب و عروق هم از بافت‌های نرم بدن به شمار می‌آید. با این اشعه می توان اندازه قلب و مسیر جریان خون را به راحتی مشاهده کرد. به این ترتیب اگر در مسیر قلب خللی ایجاد شده باشد می‌توان با استفاده از امکان آنژو قلب استفاده کرد.

چگونگی انجام آنژیو قلب

پزشک یکی از رگ‌های محیطی  مانند رگ قسمت کشاله ران را انتخاب خواهد کرد. لوله‌ای بلند و توخالی از طریق این رگ به سوی قلب هدایت خواهد شد. به این لوله‌ها کاتتر می‌گویند. معمولا در حالت عادی از کاتترهایی به طول یک متر و قطر 2 میلی متر استفاده می‌کنند. البته کاترهایی با قطر 8 میلی متر نیز وجود دارد. آنژیو از این طریق می‌تواند فشار داخل حفرات قلب، فشار شریان ریوی و سوراخ‌های مادرزادی را تشخیص دهد.

 چه کسانی به آنژیو گرافی نیاز دارند؟

آنژیو قلب چیست؟ تشخیص| سیوطب

وقتی با علائم بیماری قلبی به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک با رصد این علائم تشخیص خواهد داد که آیا شما به آنژیو نیاز دارید یا خیر.

  • نقص قلبی مادرزادی
  • اشکال در دریچه قلب
  • خطرناک نشان دادن تست استرس قلبی که غیر تهاجمی است
  • بیماری رگ های کرنری قلب و احساس درد در قفسه سینه

این ها و مشکلاتی اینچنین در قسمت قلب ممکن است پزشک را به این نتیجه برساند که از آنژو قلب استفاده کند.

آنژیو قلب چقدر  طول می کشد

در طول عمل آنژو قلب تمام پروسه  از روی مونیتور بررسی خواهد شد. اما در حالت طبیعی این عمل معمولا نیم ساعت طول می‌کشد. درمواردی که نیاز به وارد کردن استنت باشد احتمالا زمان آنژیو  گرافی به طول می انجامد. به هر حال در طول عمل اگر احساس ناراحتی داشتید حتما باید  پرسنل را در جران قرار دهید تا مشکلی برایتان پدید نیاید.

مراحل انجام آنژیو گرافی قلب؛ در طول آنژیو گرافی چه رخ می‌دهد؟

بیمار را روی یک میز می‌خوابانند  و از قسمت تحتانی به پشت بیمار اشعه می‌تابانندد. دوربین‌های اشعه ایکس  از زوایای گوناگون از قسمت قلب و قفسه سینه عکس می‌گیرند. مرحله بعد تزریق آرامبخش به بیمار است. اما بیمار می‌تواند به پیام‌های دکترش عمل کند. الکترودهایی که روی سینه بیمار قرار گرفته‌اند وضعیت او را کاملا زیر نظر دارند. نوبت به تراشیدن بخش کوچکی از موهای ران در مردان می‌رسد. پزشک محل را برش کوچکی می‌دهد و لوله پلاستیکی کوتاهی را در شریان قرار می‌دهد.کاتتر را با یک لوله پلاستیکی به سوی قلب می‌فرستند . ماده حاجب یا رنگ از طریق سوند تزریق خواهد شد. اگر کشفیات پزشک او را به نتیجه خاصی برساند ممکن است لازم باشد از بالن نیز استفاده کند که زمان عمل را افزایش خواهد داد.

عوارض آنژیو گرافی؛ مشکلات عمل تهاجمی

اصولا آنژیو گرافی عمل خطرناکی نیست ولی ممکن است گاهی  در محل رگ گیری خونریزی رخ دهد. بیماران گاهی با مواد حاجب حساسیت دارند و ممکن است واکنش‌های پوستی پدید آید. در موارد بسیار نادری به سبب لخته شدن خون، خطر سکته قلبی بیمار را تهدید می‌کند. البته با استفاده از کاتترهای نرم این خطر به حداقل رسیده است. اگر تکه های کلسیم و چربی از دیواره عروق گردن جدا شود ممکن است سکته مغزی اتفاق بیافتاد. شاید پس از آنژیو ضربان قلبتان منظم نباشد. گاهی نیز مسیر ورود و عبور کاتتر ممکن است عفونت کند.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلب چیست؟

آنژیو قلب چیست؟ مراقبت | سیوطب

بعد از عمل آنژیو لازم است چند روز از خود مراقبت کنید. یادتان باشد تا 24 ساعت حمام نروید. تا چند روز نه تنها اجسام سنگین بلند نکنید بلکه اجسام سبک را نیز با لحتیاط جابه جا کنید. افزایش میزان مصرف مایعات در روند بهبودی‌تان بسیار موثر است. اما به طور معمول شما می توانید بعد از چند روز روال عادی زندگی را از سر بگیرید.

آیا آنژیوگرافی قلب خطرناک است

آنژیو به خودی خود خطر جدی ندارد اما در شرایطی ممکن است بیمار را با مشکلاتی مواجه نماید. این موضوع در مورد افراد مسن حساسیتی دوچندان خواهد داشت. همچنین بیمارانی که با مشکل کلیوی روبه رو هستند باید با وسواس بیشتری به سراغ عمل آنژیو بروند. داشتن سابقه بیماری قلب به صورت جدی هم از عواملی است که انجام این عمل را با دشواری همراه خواهد کرد. گاهی حساسیت عمل به این سبب است که پزشک در جریان عمل متوجه می‌شود یکی از رگ ها مسدود است و همزمان با آنژیو گرافی، عمل آنژو پلاستی را نیز انجام می‌دهد و با قرار داردن بالون مسیر رگ را می گشاید.

آنژیو گرافی  چه اطلاعاتی  را دراختیارمان می‌گذارد؟

 نتایج حاصل از آنژیو گرافی برای پزشک بسیار مهم است و روند درمان بر این اساس مشخص خواهد شد. نتایج این اطلاعات را در اختیارمان قرار خواهد داد:

  • پلاک‌های چربی کدام رگ ها را پوشانده‌اند.
  • روند جریان خون را در رگ ها نشان می‌دهد.
  •  با آنژیو می‌توانید نتایج عمل های پیشین قلب را بررسی کنید.

در این مقاله درباره اینکه آنژیو قلب چیست و چه ویژگی هایی دارد اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم. امید که همواره قلبتان به سلامتی بتپد.

پرسش‌هایی که در باره آنژیو قلب ذهنتان را مشغول می‌کند

آنژیو قلب بیهوشی دارد؟

خیر. در این عمل از بی حسی موضعی استفاده خواهد شد.

رانندگی کردن بعد از آنژیوگرافی مشکلی ایجاد می کند؟

بعد از عمل تا 3 روز رانندگی نکنید.

 آنژیوگرافی از راه کشاله ران با آنژیوگرافی از راه دست‌هاچه تفاوتی دارد؟

از هر دوطریق می توان عمل را انجام داد. در این میان وضعیت بیمار و راحتی بیشتر او لحاظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا