تناسب اندامورزش

12 فایده رقص زومبا؛ از چربی سوزی تا تقویت بدن

رقص زومبا می‌تواند برای بسیاری از موارد به شما کمک کند. برای مثال اگر در ورزش کردن و یافتن انگیزه برای مشارکت معمول در تناسب اندام مشکل دارید، ممکن است راه‌حل مناسبی برای شما وجود داشته باشد و آن رقص زومبا نام دارد.

رقص زومبا یک شکل عالی از تمرین‌های هوازی است که تمام بدن را از بالا به پایین تمرین می‌دهد، علاوه بر این بسیار سرگرم کننده خواهد بود. این تمرین‌های مختلف همراه با رقص الهام گرفته از لاتین ارائه می‌شود تا یک روال تمرین بسیار انگیزشی و چالش برانگیز را برای شما فراهم کند.

مزایای رقص زومبا بسیار وسیع است و شامل موارد مختلفی مانند سلامت قلب و عروق، افزایش قدرت عضلات، هماهنگی بهتر، اجتماعی شدن و موارد دیگر است. اگر تا به حال به انجام رقص زومبا فکر نکرده‌اید، پس از خواندن همه مزایای آن ممکن است نظر خود را تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: لاغری با رقص و مراحل کاهش وزن در خانه با 8 رقص محبوب

12 فایده رقص زومبا

رقص زومبا تمام بدن را از بالا به پایین تمرین می‌دهد|سیوطب

1. چربی دور شکم را بسوزانید

یکی از مزایای بسیار مهم رقص زومبا این است که می‌تواند در طولانی مدت به شما برای سوزاندن کالری و کاهش وزن کمک زیادی کند. زومبا برای افزایش حداکثر چربی‌سوزی به طور منظم سرعت و ریتم خود را تغییر می‌دهد، به این معنی که بدن شما باید خود را با این تغییرات وفق داده و برای انجام این کار، انرژی زیادی را صرف می‌کند.

البته، این انرژی از کالری موجود در بدن شما و همچنین ذخایر چربی بدن ناشی می‌شود. یک فرد معمولی می‌تواند بین 600 تا 1000 کالری در یک ساعت کلاس زومبا بسوزاند. به بیان دقیق‌تر، 1000 کالری تقریبا نیمی از کالری توصیه شده برای یک زن در هر روز و کمی کمتر از نیمی از کالری دریافتی روزانه یک مرد است.

بیشتر بخوانید: ایروبیک دنس؛ معرفی 5 تمرین جذاب از زومبا تا حرکات موزون شکم

البته سوزاندن 1000 کالری عالی است و به شما در حفظ وزن سالم کمک زیادی می‌کند. با این حال، اگر بدن شما کالری کافی در اختیار نداشته باشد تا بتواند انرژی مورد نیاز زومبا را ایجاد کند، این انرژی را از ذخایر چربی شما می‌گیرد، بنابراین مستقیما به کاهش وزن کمک می‌کند.

همچنین این واقعیت وجود دارد که تمرین‌های هوازی مانند رقص زومبا در افزایش میزان متابولیسم، عملکرد بسیار مطلوبی دارد. به عبارت دیگر، حتی پس از توقف تمرین‌های ورزشی، بدن شما به دلیل افزایش متابولیسم بدن، کالری بیشتری می‌سوزاند. بنابراین به طور مستقیم به کاهش وزن و ایجاد بدنی سالم و متناسب کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: پیاده روی یک کلینیک پزشکی ارزان قیمت

2. به شما رقص میآموزد

شاید یکی از مزایای بسیار مورد علاقه ما که می‌توانید از شرکت در کلاس‌های منظم رقص زومبا یا حتی انجام یک روال معمول زومبا در خانه برخوردار شوید، این است که به شما می‌آموزد چگونه برقصید. البته این کار به شدت رقص نیست، زیرا شامل تعدادی از تغییرات برای ورزش است، اما بسیاری از حرکات هنوز یکسان هستند.

این واقعیت نیز وجود دارد که رقص زومبا شامل کار با ریتم موسیقی برای رقصیدن است، بنابراین به شما آموزش می‌دهد که چگونه قدم بردارید و به ضرب یا ریتم حرکت کنید.

زومبا مطمئنا یک راه بسیار خوب برای برآوردن نیازهای روزانه ورزشی شما و در عین حال آموزش مغز شما برای پیروی از یک الگوی موسیقی خاص است.

بیشتر بخوانید: 14 حرکات ورزش هوازی؛ از پروانه و اسکات تا لانژ و پیاده‌روی

3. زومبا بدن شما را تقویت میکند

یکی دیگر از مزایای بزرگی که می‌توانید از تمرینات منظم رقص زومبا به دست آورید این است که به تمام بدن شما از بالا به پایین کمک می‌کند. در حالی که از نظر عضله‌سازی به اندازه وزنه‌برداری خوب نیست، تمام بدن و تقریبا هر گروه عضلانی را درگیر خواهد کرد تا آن‌ها را به خوبی تنظیم کند.

رقص زومبا شامل بسیاری از حرکات مختلف بازو است که ماهیچه‌های بازوها، شانه‌ها، قفسه سینه و قسمت بالای کمر را تقویت می‌کند. علاوه بر این، زومبا همچنین شامل عضلات اصلی شما برای ایجاد عضلات قوی‌تر شکم، مورب و کمر است. یک نکته مهم این است که داشتن یک هسته قوی‌تر بدنی جسمی حفظ وضعیت صحیح بدن مهم است.

البته، این یک نوع رقص است، بنابراین شما از پاهای خود بسیار استفاده خواهید کرد و این کار باعث می‌شود تا ساق پا، عضلات همسترینگ و همه ماهیچه‌های دیگر در پاهای شما تربیت شوند. در حالی که زومبا بهترین راه برای به دست آوردن عضلات آرنولد شوارتزنگر نیست، اما راه خوبی برای تقویت آن‌ها و افزایش قدرت‌شان است.

بیشتر بخوانید: مزیت های ژیمناستیک در سلامتی نوجوانان

4. افزایش انعطافپذیری

نکته بعدی در مورد رقص زومبا که برای بدن شما بسیار مفید خواهد بود این است که به حفظ انعطاف‌پذیری و حفظ دامنه حرکتی کمک می‌کند. زومبا شامل تعداد زیادی حرکت، حالت و وضعیت رقص است که همه آن‌ها شما را مجبور می‌کند، اندام و بدن خود را به طور کلی به گونه‌ای حرکت دهید. مواردی که در غیر این صورت آن‌ها را حرکت نخواهید داد.

این کار مفاصل شما را برای حفظ دامنه حرکتی مناسب حفظ می‌کند و انعطاف‌پذیری را تا آنجا که می‌شود، حفظ می‌کند. البته داشتن تناسب اندام و انعطاف‌پذیری به دلایل مختلفی از جمله کاهش آسیب‌های عضلانی و مفصلی خوب است، زندگی روزمره شما را آسان‌تر می‌کند.

بیشتر بخوانید: فیتنس؛ حرکات ورزشی برای آب کردن چربی‌ با برنامه و رژیم غذایی

5. رقص زومبا را میتوان در خانه انجام داد

یکی دیگر از مزایای بزرگی که می‌توانید از رقص زومبا به دست آورید این است که می‌توانید این کار را به راحتی در خانه خود انجام دهید. برای تمرین رقص زومبا فضای زیادی لازم نیست. در حقیقت تا زمانی که چیزی در حدود چهار مترمربع فضا در خانه دارید، خیال‌تان باید راحت باشد، زیرا بیشتر فعالیت‌های این رقص شامل حرکت در یک نقطه است.

همچنین این واقعیت وجود دارد که برای انجام رقص زومبا مجبور نیستید جایی بروید، چون تعداد بی‌شمار درس زومبا، کتاب و DVD برای خرید وجود دارد. وقتی برای اولین مرتبه باید سوار ماشین شوید و به باشگاه یا استودیو رقص بروید، ایجاد انگیزه برای ورزش بسیار دشوار است. اما به لطف قابلیت‌های زومبا در خانه، پیدا کردن زمان و انگیزه برای ورزش بسیار آسان شده است.

از طرف دیگر واقعا این حقیقت جذاب است که رقص زومبا تنوع بسیار زیادی دارد. با وجود تعداد زیادی روال و سطوح مختلف برای حالت‌های گوناگون تناسب اندام، پیدا کردن یک تمرین زومبا که برای شما مفید باشد بسیار دشوار است.

بیشتر بخوانید: بدنسازی؛ 17 تمرین برای نیمه‌مبتدی تا حرفه‌ای‌ها

6.زومبا یک نوع تمرین هوازی قلبی عروقی است

اگر قبلا نمی‌دانستید، زومبا یک ورزش نسبتا سریع است. حداقل اگر کلاس‌های متوسط ​​یا تخصصی را بگذرانید، اما حتی کلاس‌های مبتدی نیز می‌تواند شما را به شدت خیس عرق کند. طبیعت پرقدرت این نوع ورزش باعث می‌شود که تنفس شما سنگین شود و قلب به تپش شدید برسد.

البته انجام چنین تمرین‌های هوازی برای سلامت کوتاه مدت و بلند مدت شما بسیار مهم است. ورزش قلب و ریه‌ها بسیار اهمیت دارد، زیرا یک سیستم قلبی عروقی سالم به سلامت کلی شما منجر می‌شود.

بیشتر بخوانید: پیلاتس، شناخت تجهیزات، حرکات و فواید

ورزش قلبی عروقی به دلایل مختلف بسیار عالی است. از جمله این که به کاهش ضربان قلب در حالت استراحت کمک می‌کند و به کاهش فشار خون یاری می‌رسند که استرس قلب را کم کند. بنابراین قلب شما مجبور نیست به طور منظم به سختی فعالیت داشته باشد. این فرایند احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی یا شریانی را که می‌تواند کشنده باشد کاهش می‌دهد.

سایر موارد مانند متابولیسم بیشتر قند خون، کاهش احتمال سکته‌های قلبی و مغزی و افزایش ظرفیت جسمانی نیز از مواردی است که از داشتن یک قلب سالم به دست می‌آورید. چیزی که به راحتی می‌توانید با برخی از رقص‌های منظم زومبا انجام دهید.

از طرف دیگر این نوع ورزش برای ریه‌های شما نیز بسیار مفید است. زیرا آن‌ها را تربیت می‌کند تا به طور موثرتری کار کنند. درست مانند سایر ماهیچه‌های بدن، ریه‌های شما می‌توانند با تکرار ساده، کارآمدتر عمل کنند.

زومبا باعث می‌شود که شما به سختی نفس بکشید و این باعث خواهد شد ریه‌های شما بتوانند اکسیژن بیشتری را در طول زمان جذب کرده و آن اکسیژن را به اندام‌ها و ماهیچه‌های شما برسانند.

بیشتر بخوانید: ورزش پیلاتس در خانه برای لاغری و تقویت عضلات بدن+8 حرکت کاربردی

این به آن معنا است که اندام‌های می‌توانند به طور موثرتری فعالیت داشته باشند و عضلات ممکن است به دلیل افزایش مواد مغذی برای مدت طولانی‌تری کار کنند.

البته در دراز مدت، قلب و ریه‌های کارآمدتر باعث می‌شود استقامت و بازده بدنی بهتری داشته باشید. هرچه اکسیژن و خون ماهیچه‌های شما بیشتر شود، قبل از خستگی می‌توانند طولانی‌تر و سخت‌تر عمل کنند، بنابراین برای همه انواع ورزش و به طور کلی زندگی روزمره شما بسیار ارزشمند است.

بیشتر بخوانید: دوش بعد از ورزش

7. رقص زومبا برای همه مناسب است

زومبا به شما آموزش می‌دهد که چگونه با ریتم حرکت کنید|سیوطب

یکی دیگر از مزایای بزرگ رقص زومبا این است که تقریبا هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد. البته زومبا ترکیبی از رقص و ورزش است، که به معنای واقعی کلمه به معنای این است که سطح خاصی از سرگرمی وجود دارد.

به هر حال، تعداد زیادی DVD زومبا و همچنین کلاس‌هایی وجود دارد که می‌توانید دنبال کنید و بسیاری از آن‌ها برای سطوح تناسب اندام خاص یا گروه‌های سنی طراحی شده‌اند. کلاس‌های زومبا برای مبتدیان وجود دارد که هیچ ایده‌ای در مورد رقصیدن ندارند، نمی‌دانند زومبا در مورد چیست و حداقل سطح آمادگی جسمانی دارند.

بیشتر بخوانید: برنامه فیتنس برای بانوان؛ چطور به یک اندام ایده‌آل دست پیدا کنیم؟

از طرف دیگر، کلاس‌های پیشرفته و دی‌وی‌دی‌های زومبا برای افرادی که بسیاری از حرکات رقص را می‌شناسند و از سطح آمادگی جسمانی بالایی برخوردار هستند نیز وجود دارد.

این بسیار عالی است زیرا همه کاره بودن زومبا به این معنا است که مردان و زنان در هر سنی می‌توانند بدون سوال آن را تمرین کنند. این یک ورزش بسیار سرگرم کننده است که همه می‌توانند از آن بهره‌مند شوند، خلاف بسیاری از انواع دیگر ورزش‌ها که از نظر گروه سنی یا سطح آمادگی جسمانی بسیار خاص هستند.

بیشتر بخوانید: فواید طناب زدن برای لاغری و تناسب اندام چیست؟

8. بهبود هماهنگی را ایجاد می‌کند

یکی دیگر از مزایای زومبا این است که می‌تواند به افزایش هماهنگی و مهارت‌های حرکتی شما کمک کند. زومبا یک نوع تمرین شامل رقص است. بنابراین شما باید بتوانید تمام قسمت‌های مختلف بدن خود را برای انجام حرکات گوناگون رقص زومبا هماهنگ کنید. درست مانند ریه‌ها، قلب، استخوان‌ها و ماهیچه‌های بدن، هماهنگی شما می‌تواند از طریق تکرار آموزش داده شود.

هرچه بیشتر هماهنگی خود را از طریق چیزی مانند Zumba تمرین کنید، به مرور بهتر می‌شود. هماهنگی یک چیز بسیار مهم است، به ویژه هنگامی که ما بزرگ‌تر می‌شویم و در معرض خطر چیزهایی مانند لغزش و سقوط فاجعه بار هستیم. یک فرد با هماهنگی خوب فردی است که می‌تواند راحت‌تر قائم بماند و در نتیجه شانس صدمات ناشی از تصادف را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: اسپینینگ و بهترین روش استفاده از دوچرخه ثابت

9. زومبا میتواند یک فعالیت اجتماعی باشد

مزیت بعدی رقص زومبا که باید به آن اشاره کرد این است که می‌تواند یک فعالیت بسیار اجتماعی باشد. اگر از DVDهای زومبا استفاده می‌کنید و آن را در خانه خود تمرین می‌کنید، این امر چندان صحیح نیست. اما حتی در این صورت، شما همیشه می‌توانید نوعی گروه زومبا ایجاد کنید که هفته‌ای چند بار در خانه شما گرد هم می‌آیند.

اگر در سالن بدنسازی یا استودیوی رقص محل خود کلاس بگیرید، رقص زومبا می‌تواند بسیار اجتماعی باشد. این برای افرادی که زیاد کار می‌کنند، بچه دارند و زیاد بیرون نمی‌آیند یا به طور کلی وقت زیادی را در خانه می‌گذرانند عالی است. بیرون آمدن از خانه و ملاقات با افراد جدید، هم برای زندگی اجتماعی و هم سلامت روانی شما بسیار مهم است.

نکته اصلی این است که انسان‌ها برای تنهایی ساخته نشده‌اند و در اصل، ما اجتماعی هستیم. به این معنا که وقتی گروهی برای معاشرت داریمدر زمان سختی شرایط از ما حمایت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ایروبیک در خانه و 21 حرکت ورزشی ایروبیک برای لاغری و شادابی

زندگی وقتی بسیار راحت‌تر می‌شود که دوستانی در شرایط سخت به ما کمک کنند و حتی داشتن افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنیم برای سلامت روان ما مفید است. کلاس هفتگی زومبا یک راه فوق‌العاده برای بیرون آمدن، ملاقات با افراد جدید و ایجاد دوستان عالی در طول عمر است که می‌توانید عمیق‌ترین اسرار خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:  تی آر ایکس، ورزشی برای لاغری، شادابی و تقویت تمامی بدن

10. تمرین رقص زومبا ارزان است

مزیت بعدی که همراه با زومبا وجود دارد این است که برخلاف بسیاری از اشکال دیگر ورزش، این چیزی است که نسبتا ارزان به شمار می‌رود. اگر پول زیادی برای پس انداز ندارید، Zumba قطعا گزینه خوبی برای شما است. حتی اگر برای یک کلاس ثبت نام کنید، باز هم نباید به اندازه عضویت در باشگاه بدنسازی یا سایر تجهیزات ورزشی معمولی برای شما هزینه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ایروبیک، ورزشی همراه با موسیقی و تقویت بدن و فرم‌دهی

11. زومبا سرگرم کننده است

چیزی در مورد رقص زومبا که قطعا نباید از آن چشم‌پوشی کرد این خواهد بود که سرگرم کننده است. بسیاری از انواع ورزش ما را مجبور می‌کند کاری را انجام دهیم که واقعا چندان لذت‌بخش نیست. چیزی که از نظر انگیزه مشکل‌ساز می‌شود. ورزش مهم است و این فقط یک واقعیت کلی به شمار می‌رود و مشکل ورزش اغلب این بیان شده که فقط سرگرم کننده نیست.

اما لزوما در مورد رقص زومبا این‌طور نیست. پیدا کردن انگیزه برای ورزش هنگام سرگرمی بسیار ساده‌تر است و زومبا این مشکل انگیزه را بدون شک حل می‌کند.

بیشتر بخوانید: انواع ورزش ها براساس نوع شخصیت فردی

12. اعتماد به نفس و تواناییهای تقویت روحیه

آخرین نکته‌ای که می‌خواهیم در مورد مزایای زومبا در مورد آن صحبت کنیم این است که می‌تواند روحیه شما را تقویت کند. به بیان ساده، این امر به این دلیل است که مواردی مانند غم، اضطراب، استرس و افسردگی همگی می‌توانند به دلیل عدم شادی یا به دلیل عدم تعادل عصبی شیمیایی ناشی از مواد شیمیایی در مغز شما باشد.

اما ورزش منظم از هر نوعی، انتقال‌دهنده‌های عصبی را در مغز مجبور می‌کند مواد شیمیایی خاصی را آزاد کنند که با اثرات شرایط بد روحی روبه‌رو می‌شود. وقتی ورزش می‌کنید، اندورفین‌هایی مانند سروتونین ترشح می‌شود که احساس آرامش و شادی را ایجاد می‌کند، این همه چیزی است که برای تضاد با تاثیرات اضطراب، افسردگی و استرس لازم دارید.

در اصل رقص زومبا به شما کمک می‌کند تا شادتر و بدون استرس باشید. این واقعیت ساده نیز وجود دارد که شما با افراد جدید آشنا می‌شوید، دوستان جدیدی پیدا می‌کنید و بدن شما به همان شکلی که می‌خواهید ظاهر می‌شود. همه چیز در بهبود اعتماد به نفس و روحیه کلی شما بسیار موثر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: عوارض پیلاتس و آشنایی با این ورزش تقویتی

همان‌طور که می بینید، مزایای مختلف رقص زومبا وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و همه آن‌ها برای سلامت کلی شما بسیار مهم هستند. مزایای رقص زومبا شما را فردی شادتر، قوی‌تر و هماهنگ‌تر می‌کند. این چیزی نیست که بتوان از آن به راحتی گذر کرد. شما مطمئنا باید رقص زومبا را امتحان کنید زیرا ما فکر می‌کنیم که شما واقعا آن را دوست خواهید داشت.

منبع
fitandme

1 دیدگاه

  1. پیدا کردن یه کلاس زومبا این روزا شاید سخت باشه اما تا اسان اسپرت هست نگران هیچ چیزی نباید باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا