بیماریبیماری های مفصلی

درمان خانگی زانودرد با این 15 راه مفید

زانو درد یک بیماری شایع است که می‌تواند ناشی از مشکلات کوتاه مدت و بلند مدت باشد. درمان بسیاری از مشکلات کوتاه مدت که موجب زانودرد می‌شوند، نیازی به کمک پزشک ندارد و افراد اغلب می‌توانند به بهبود خود کمک کنند. روش‌های درمان خانگی زانو درد راه‌کارهایی هستند که با آن‌ها می‌توانید بسیاری از درهای زانو را برطرف کنید.

15 درمان خانگی زانو درد

درمان زانو درد تا حدودی به علت پدید آمدن مشکل بستگی دارد. با این حال، داروها و روش‌های ساده زیر می‌تواند به بسیاری از انواع زانو درد کمک کند.

فعالیت بدنی

ورزش این قابلیت را دارد که توسعه آرتروز (OA) یکی از شایع‌ترین علل زانو درد را به تاخیر بیندازد. کالج روماتولوژی آمریکا (ACR) و منبع مورد اعتماد بنیاد آرتروز (AF) با توجه به درمان خانگی زانو درد از مردم می‌خواهند برای مدیریت آرتروز زانو ورزش کنند. پیاده‌روی در منزل، دوچرخه‌سواری با دوچرخه ثابت، شنا، تای چی و یوگا ممکن است مفید باشند.

فعال بودن از نظر جسمانی، سلامت بافت غضروفی را افزایش می‌دهد، چه فرد مبتلا به آرتروز باشد یا نباشد. ورزش همچنین سطح حمایت بدن از مفاصل را تقویت می‌کند. تقویت عضلات ساق پا به ویژه برای زانودرد مفید است.

افراد مبتلا به درد مفاصل می‌توانند از فعالیت‌هایی مانند ایروبیک در آب بهره‌مند شوند، زیرا این کار فشار کمی به زانوها وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید: 12 ورزش برای درمان آرتروز زانو که بهترین متخصصان آن ها را توصیه می‌کنند

تمرین‌های تقویتی

افراد ممکن است با فیزیوتراپیست همکاری داشته باشند تا بهترین تمرین‌ها و برنامه‌ها را برای نیازهای خود مشخص کنند. تقویت عضلات بالای ساق پا (ماهیچه‌های چهارسر) از طریق ورزش می‌تواند به محافظت از مفصل زانو کمک کند. این ماهیچه‌ها در دو طرف و جلوی ران قرار دارند. این گروه از تمرین‌ها یکی از بهترین روش‌های درمان خانگی زانو درد به شمار می‌روند. در اینجا چند راه برای تقویت این ماهیچه‌ها آمده است:

 • در حالت خوابیده یا نشسته یک پا را صاف کرده و بالا بیاورید.
 • یک پا را روی یک پله قرار دهید، سپس پای دیگر را دوباره پایین بیاورید و گام‌های بلند را تکرار کنید.
 • روی یک صندلی بنشینید و سپس به مدت یک دقیقه به طور مکرر بایستید و بنشینید. این کار را به صورت آهسته و کنترل شده انجام دهید و از دست‌ها برای حمایت خود استفاده نکنید.
 • صندلی را نگه دارید و چمباتمه بزنید تا جایی که زانو انگشتان پا را بپوشاند. این کار را 10 بار انجام دهید.

بیشتر بخوانید: جراحی آرتروز زانو، یک تصمیم بسیار مهم

وضعیت و حمایت

اقداماتی که می‌تواند به کاهش فشار زانو کمک کند شامل موارد زیر است.

 • اجتناب از به کاربردن صندلی‌ها و نیمکت‌هایی که در آن‌‌ها فرو می‌روید
 • در صورت لزوم روی بالش بنشینید تا سطح نشیمن خود را بالا ببرید
 • بررسی کنید که آیا حالت نشسته شما بدون خم شدگی باشد
 • پوشیدن کفش‌های حمایتی و اجتناب از کفش‌های غیر استاندارد، زیرا ممکن است باعث ایجاد نیروی غیر‌طبیعی و سایش روی زانو شود
 • اجتناب از نشستن طولانی مدت و دوره‌های طولانی بدون حرکت، زیرا مفاصل بدون حرکت سفت و دردناک می‌شوند

برای دریافت اطلاعات درباره علت زانو درد اینجا کلیک کنید

کاهش وزن و رژیم غذایی برای درمان خانگی زانو درد

افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، بیشتر در معرض زانودرد قرار دارند. تحمل وزن اضافی باعث می‌شود مفاصل کار بیشتری انجام دهند. از دست دادن وزن اضافه به کاهش درد طولانی مدت زانو، از جمله درد ناشی از آرتروز کمک می‌کند. فشار اضافه وزن بر بدن شما التهاب را در سراسر بدن افزایش می‌دهد و زانوها تحت تاثیر قرار می‌گیرند. خوب غذا خوردن به کاهش وزن کمک می‌کند و در نتیجه درمانی مناسب برای زانودرد به شمار می‌رود.

رژیم غذایی سالم به معنای رژیم متعادل است. چنین رژیمی:

 • سرشار از میوه، سبزیجات و فیبر است
 • گوشت، چربی‌حیوانی و سایر چربی‌ها را کم دارد

بنیاد آرتروز رژیم غذایی به سبک مدیترانه ای را توصیه می کند که سرشار از محصولات تازه است.

متخصصین از افراد مبتلا به آرتروز زانو می‌خواهند که در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی، وزن خود را کاهش دهند. یک پزشک یا متخصص تغذیه می‌تواند به تصمیم‌گیری میزان نیاز فرد برای کاهش وزن کمک کند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای برنامه‌ریزی رژیم غذایی مناسب به بیمار خود یاری برسانند.

بیشتر بخوانید: زانوبند کشی، پرطرفدارترین و آشناترین راه مقابله با زانودرد

داروها

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و داروهای دیگر می‌توانند به بهبود درد زانو ناشی از آرتریت کمک کنند و یک درمان خانگی زانو درد مطمئن باشند. برخی از این موارد باید توسط پزشک تجویز شود، اما برخی دیگر از آن‌ها را می‌توان در خانه، بدون نسخه تهیه و استفاده کرد.

داروهایی که ممکن است به کنترل درد کمک کنند عبارتند از:

 • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی خوراکی یا موضعی (NSAIDs)
 • کپسایسین موضعی

همچنین استامینوفن و دولوکستین که یک داروی ضدافسردگی هستند، ممکن است کمک کنند.

ماساژ یک درمان خانگی زانو درد

ماساژ از جمله ماساژ بدن خود، ممکن است درد زانو را تسکین دهد. انجمن ماساژ درمانی آمریکا (AMTA) برای این موضوع، موارد زیر را توصیه می‌کند.

 • برای درمان زانودرد این کارها باید در حالت نشسته با زانوهای رو به جلو و پاهای صاف روی زمین انجام شود. دستان خود را به صورت مشت ببندید، با هر دو دست 10 بار به قسمت فوقانی، تحتانی و میانی ران ضربه بزنید. این عمل را سه بار تکرار کنید.
 • بنشینید و پاها را صاف روی زمین بگذارید، سینه دست را در قسمت بالای ران قرار دهید و آن را تا زانو بکشید، سپس رها کنید. پنج بار این کار را تکرار کنید. همین کار را برای قسمت‌های بیرونی و داخلی ران انجام دهید.
 • چهار انگشت خود را به بافت زانو فشار دهید و پنج بار بالا و پایین حرکت دهید. این عمل را در سراسر زانو تکرار کنید.
 • کف دست را در قسمت بالای ران قرار دهید، آن را به سمت پایین ران تا روی زانو بکشید.

ماساژ ماهیچه‌های ران تاثیر مفیدی بر زانو خواهد داشت.

منابع و مراکز معتبر ماساژ را هنوز به عنوان درمانی برای آرتروز زانو توصیه نمی‌کنند، زیرا شواهد کافی برای اثبات اینکه به کاهش علائم کمک می‌کند، وجود ندارد. با این حال ماساژ ممکن است مزایای دیگری مانند مدیریت استرس را نیز ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز زانو ، موثر ترین روش های معالجه آرتروز زانو

آماده‌سازی‌های آروماتراپی

روغن‌های ترکیبی ممکن است به کاهش درد کمک کنند.

مطالعه‌ای که در سال 2008 منتشر شد نشان داد که ماساژ با روغن حاوی زنجبیل و پرتقال باعث بهبود درد و عملکرد زانو با درد متوسط ​​تا شدید ناشی از آرتروز می‌شود.

در تحقیقی، محققان دریافتند که استفاده از پماد حاوی دارچین، زنجبیل، ماستیک و روغن کنجد تاثیر مشابهی مانند استفاده از پماد سالیسیلات بر درد، سفتی و حرکت دارد. استفاده از این مواد و روغن‌های ترکیبی یک از بهترین روش‌های درمان خانگی زانو درد به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: مینیسک زانو | بهترین راه حل‌ها برای درمان مینیسک

حفاظت، استراحت، یخ، فشرده‌سازی و ارتفاع (PRICE)

یخ روی یک حوله برای درمان خانگی زانو درد سیوطب

استراحت، یخ، فشرده‌سازی و ارتفاع ممکن است به درمان درد خفیف زانو که ناشی از آسیب بافت نرم، مانند پیچ ​​خوردگی است، کمک کند.

حفاظت به محافظت از زانو در برابر صدمات بیشتر اشاره می‌کند. به عنوان مثال استراحت دادن به زانو و عدم انجام فعالیتی که باعث ایجاد درد شده است.

استراحت می‌تواند خطر آسیب بیشتر را کاهش دهد و به بافت‌ها زمان می‌دهد تا بهبود یابند. با این حال، متوقف کردن تمام حرکات توصیه نمی‌شود، زیرا این اتفاق می‌تواند منجر به سفتی و به مرور زمان ضعف عضلانی شود.

یخ یکی دیگر از روش‌های درمان خانگی زانو درد است که به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کند را باید در یک پارچه یا حوله پیچیده بپیچید و در اولین روز آسیب چندین بار به مدت 20 دقیقه روی قسمت آسیب‌دیده قرار دهید. هرگز یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید، زیرا این امر می‌تواند منجر به آسیب بیشتر شود.

فشرده‌سازی با باندکشی یا زانوبند طبی می‌تواند میزان راحتی را افزایش دهد. زانوبند طبی یا باندکشی باید سفت بسته شوند اما خیلی محکم نباشند.

بالا بردن یا بالا نگه داشتن پا، گردش خون را افزایش داده و تورم را کاهش می‌دهد. در حالت ایده‌آل، زانو باید بالاتر از سطح قلب باشد.

بیشتر بخوانید: زانوبند آرتروزی تا چه حد برای زانودرد مفید است؟

گرما و سرما

سرما و گرما می‌توانند در درمان خانگی زانو درد و بهبود درد در ناحیه کمر موثر باشند و بیان شده است که درد مفاصل ناشی از آرتروز را کاهش می‌دهند. گرما ماهیچه‌ها را شل کرده و شرایط را بهبود می‌بخشد و منجر به کاهش سفتی خواهد شد. از یک بطری آب گرم یا یک پد گرم استفاده کنید.

یخ در پارچه پیچیده شده هم می‌تواند درد، التهاب و تورم را کاهش دهد. برخی افراد ممکن است از حرارت برای بهبود تحرک صبح و کاهش تورم در روز استفاده کنند.

به یاد داشته باشید که هر مورد گرم و داغ را قبل از استفاده آزمایش کنید، مخصوصا اگر برای افراد مسن یا افرادی باشد که نمی‌توانند به راحتی ارتباط برقرار کنند.

آب و هوا

تصور می‌شود که آب و هوای سردتر درد را بدتر می‌کند.

یافته‌های مطالعات این را تایید نمی‌کند، اگرچه زندگی در آب و هوای مطبوع ممکن است تحمل درد را از نظر روانی آسان‌تر کند. همچنین امکان دارد فرصت‌های ساده‌تری برای دستیابی به یک شیوه زندگی سالم‌تر فراهم کند.

در سال 2014، محققان دریافتند حساسیت به آب و هوا (نه خود آب و هوا) در افراد مسن مبتلا به آرتروز ممکن است بر نحوه احساس درد مفاصل تاثیر بگذارد.

افرادی از جنوب اروپا، زنان و آن‌هایی که سطح اضطراب بالاتری داشتند، بیشتر احتمال داشت که حساسیت به آب و هوا را گزارش کنند. همچنین کسانی که سطح حساسیت بالاتری دارند بیشتر احتمال دارد که احساس افزایش درد داشته باشند، به ویژه در هوای مرطوب یا بارانی و سرد.

نتایج این مطالعه از این باور عمومی که درد در آب و هوای سردتر بدتر می‌شود، پشتیبانی نمی‌کند. مطالعه‌ای دیگر در سال 2017 در ایالات متحده انجام شد و این نظر را تایید کرد. یافته‌های متخصصان هیچ ارتباطی بین بارندگی و افزایش ویزیت‌های پزشکی برای درد مفاصل نشان نداد.

بیشتر بخوانید: رباط زانو نقشی اساسی در کارکرد مفصل دارد، پس مراقب آن باشید

طب سوزنی

در سال 2017، مطالعه‌ای روی 570 نفر انجام شد. شواهدی پیدا کردند که نشان می‌دهد طب سوزنی ممکن است به افراد مبتلا به آرتروز زانو کمک کند.

شرکت کنندگان در طول 26 هفته 23 جلسه واقعی یا 23 جلسه طب سوزنی ساختگی یا 6 جلسه طب سوزنی طی 12 هفته دریافت کردند. کسانی که طب سوزنی واقعی داشتند در مقایسه با بقیه نمرات درد و عملکرد بهتری کسب کردند.

محققان نتیجه گرفتند، به نظر می‌رسد که طب سوزنی، به عنوان یک درمان کمکی برای آرتروز زانو بهبود عملکرد و تسکین درد را ارائه می‌دهد.

تای چی

تای چی نوعی ورزش مدیتیشن است و می‌تواند به عنوان درمان خانگی زانو درد شناخته شود. یک مطالعه یک ساله روی 204 شرکت کننده مبتلا به آرتروز زانو به این نتیجه رسید که تای چی در مقایسه با فیزیوتراپی استاندارد ممکن است فواید مشابهی داشته باشد. اما این فواید بیشتر از آن نیست.

علاوه بر این، افرادی که تای چی انجام می‌دادند، در مقایسه با افرادی که تحت فیزیوتراپی استاندارد قرار گرفته بودند، علائم قابل توجهی در بهبود افسردگی و جنبه‌های فیزیکی کیفیت زندگی مشاهده کردند.

فلفل قرمز

فلفل قرمز حاوی یک جزء فعال به نام کپسایسین است که به عنوان مسکن طبیعی عمل می‌کند. یک قاشق چای‌خوری فلفل قرمز را با دو قاشق چای‌خوری روغن زیتون مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. این خمیر را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و به آرامی ماساژ دهید.

نمک اپسوم

نمک اپسوم یا نمک حمام حاوی منیزیم و سولفات است که هر دو عامل مسکن قوی هستند. تورم را کاهش داده و درد را کم می‌کنند. می‌توانید یک قاشق نمک اپسوم را در آب وان حمام خود بریزید و 30 دقیقه خود را در آن خیس کنید.

بیشتر بخوانید: کشکک زانو چیست و چرا دانستن در مورد آن اهمیت زیادی دارد؟

خوراکی‌های مفید برای درمان خانگی زانو درد

 سرکه سیب

یک بطری سرکه سیب سیوطب

طبق برخی منابع، سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند به تسکین آرتریت و سایر انواع زانودرد کمک کند. با این حال، شواهد علمی برای اثبات این امر وجود ندارد. بنیاد آرتروز از سرکه سیب به عنوان افسانه غذایی یاد می‌کند.

عصاره زنجبیل

عصاره زنجبیل یا زنجبیل خام همه برای زانو مفید هستند. این گیاه دارای ترکیبی به نام جینجرول است که طبیعت ضدالتهاب دارد. برای تسکین درد زانو می‌توانید چای زنجبیل تهیه کرده و دو بار در روز بنوشید.

زردچوبه

زردچوبه یک ادویه جادویی است که سابقه دارویی بسیار طولانی دارد و می‌توانید آن را به عنوان درمان خانگی زانو درد بشناسید. این ادویه زرد حاوی یک ترکیب ضدالتهابی قوی به نام کورکومین است. این ترکیب به تسکین علائم درد و التهاب مفاصل کمک می‌کند. زنجبیل و زردچوبه را در یک لیوان آب اضافه کرده و به مدت 12 تا 15 دقیقه بجوشانید. این ترکیب را برای تسکین روزانه بنوشید.

سایر توصیه‌های رایج برای آرتریت عبارتند از:

 • مصرف کلاژن، ژلاتین یا پکتین و غذاهای خام
 • از خوردن لبنیات، غذاهای اسیدی و سبزیجات مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی و بادمجان خودداری کنید

بیشتر بخوانید: 10 ورزش زانودرد که نتیجه آن‌ها شما را شگفت‌زده می‌کند

بدون‌شک زانودرد یک مشکل شایع و رایج است که در تمامی سنین به خصوص سالمندی می‌تواند گریبان‌گیر افراد شود. به غیر از روش‌های پیشگیری و درمان‌های تخصصی، درمان خانگی زانو درد هم کمک بسیاری برای بهبود خواهد بود. در این مقاله تلاش کردیم تا بهترین و آسان‌ترین راه‌کارها را برای درمان خانگی زانو درد در اختیارتان قرار دهیم.

منبع
.healthline

8 دیدگاه

 1. من خودم برای درمان ضرب دیدگی از ترکیب زردچوبه و زرده تخم مرغ استفاده کردم خیلی تو تسکین درد تاثیر داره

  1. ممنوم که تجربیات خودتون را با در میان میذارید ولی اثبات علمی ندارد و تجربی هستند

  1. بستگی به نوع آسیب زانو درد دارد گاهی ممکن است با عدم تحرک ماهیچه های زانو دچار اتروپی عضلانی شوید ولی حتما حتما حتما نظر پزشک در کیس های مختلف مهم است

 2. ببخشید مادربزرگ من برای زانودرد از تخم مرغ هم استفاده می‌کرد
  این روش جواب میده؟ آخه جز درمان خانگی زانودرد نبود تو مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا