بیماریبیماری های مفصلی

مینیسک زانو؛ 4 روش درمانی برای پارگی مینیسک

مینیسک زانو بافت‌هایی از جنس غضروف رشته‌ای(فیبروکارتیلاژ) هستند. این بافت‌ها برخلاف شباهتی که به غضروف دارند، محکم‌تر و دارای خاصیت ارتجاعی هستند. مینیسک زانو در واقع یک بالشتک بین استخوان ران و درشت نی (استخوان ساق پا) ایجاد می‌کند. در هر مفصل زانو دو مینیسک وجود دارد.

منیسک‌‌های زانو در مقطع، مثلثی شکل و در حاشیه‌ها ضخیم‌تر هستند. بخش محیطی مینیسک‌ها حاوی عروق خونی است که در صورت آسیب، قدرت ترمیم دارند. فعالیت‌هایی که به مفصل زانو فشار وارد می‌کنند باعث آسیب به مینیسک زانو می‌شوند. سیوطب در این مقاله به بررسی مینیسک زانو، آسیب‌ها و روش درمان آن می‌پردازد.

بیشتر بخوانید: خرید زاپیامکس معجزه‌ای غیر قابل انکار برای دردهای زانو 

پارگی مینیسک زانو یک آسیب رایج است

سیوطب در بخش اول مقاله با تعریف مینیسک به سوال مینیسک زانو چیست، پاسخ داد. در ادامه باید بدانید پارگی مینیسک زانو چیست؟ پارگی مینیسک زانو یک آسیب رایج است که بیشتر ورزشکاران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پارگی مینیسک می‌تواند ناشی از ساییدگی و انجام فعالیت‌های روزمره باشد. پارگی مینیسک زانو زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف محافظ زانو پاره شود. پارگی مینیسک همیشه دردناک نیست اما می‌تواند باعث تورم و بی‌ثباتی شود.

بیشتر بخوانید: درمان زانودرد، معالجه درد زانو با روش‌های موثر خانگی و دارویی 

علائم مینیسک زانو چیست؟

علائم آسیب به مینیسک زانو می‌توانند 24 ساعت بعد بروز کنند. اگر آسیب وارد شده به مینیسک زانو کم باشد ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا عوارض ظاهر شوند. پارگی مینیسک موجب ایجاد صدا در اطراف مفصل زانو می‌شود. احساس لغزش و ترکیدن نشانه‌ شل شـدن تکه‌ای از غضروف است که مفصل زانو را مسدود می‌کند.

برخی از علائم پارگی مینیسک زانو شامل موارد زیر است:

 • ایجاد تورم
 • بی‌ثباتی زانو
 • احساس قفل شـدن زانو
 • احساس لغزش یا ترکیدن
 • احساس درد، به‌خصوص هنگام لمس محل آسیب
 • ناتوانی در حرکت دادن زانو در دامنه حرکتی آن

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی مناسب زانودرد شما کدام است؟ 

دوره نقاهت جراحی مینیسک

نحوه تشخیص پارگی مینیسک زانو توسط پزشک

احساس درد و وجود تورم در مفصل زانو از علائمی است که در صورت مشاهده بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در ابتدا پزشک با معاینه بدنی به بررسی دامنه حرکتی زانوهای شما می‌پردازد. در صورت لزوم پزشک پارگی مینیسک را از طریق معاینه بدنی، اشعه ایکس، ام آر آی و سونوگرافی تشخیص می‌دهد. همچنین در صورت لزوم از تست آرتروسکوپی مینیسک زانو استفاده می‌کند.

در روش آرتروسکوپی از آرتروسکوپ استفاده می‌شود. آرتروسکوپ یک دستگاه فیبر نوری نازک و انعطاف پذیر است که از طریق برش، وارد زانو می‌شود. این دستگاه نور و دوربین کوچکی دارد.  ابزارهای جراحی را از طریق این دستگاه وارد می‌کنند. پس از آرتروسکوپی افراد می‌توانند به خانه برگردند.

  درمان خشکی زانو؛ ۵ درمان برتر برای خشکی مفصل زانو 

روش‌های درمانی پارگی مینیسک زانو

برای درمان پارگی مینیسک زانو از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. این روش‌ها شامل درمان خانگی مینیسک زانو، فیزیوتراپی و جراحی است. انتخاب بهترین روش درمان پارگی مینیسک زانو به شدت آسیب، شرایط بدنی و محل آسیب بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: درمان انحراف زانو؛ بررسی عوامل موثر و راه‌های درمان 

درمان خانگی مینیسک زانو؛ غذاهای مفید برای درمان و ترمیم مینیسک زانو

احتمالا این سوال که “برای درمان پارگی زانو چی بخوریم” در ذهن شما آمـده است. تغذیه مناسب تاثیر زیادی در سرعت بخشیدن به بهبودی دارد. مصرف بعضی غذاها موجب می‌شود زندگی سالم‌تری داشته باشید. بنابراین قراردادن مواد غذایی که حاوی اسیدهای چرب امگا3، پروتئین، لیزین، ویتامین سی، آنتی‌اکسیدان، هیالورونیک اسید و ویتامین k هستند در برنامه غذایی بسیار مهم است. برخی از این غذاها به شرح زیر هستند:

 • انار
 • ماهی
 • پرتقال
 • حبوبات
 • کلم بروکسل
 • برنج قهوه‌ای
 • مصرف انواع ماهی

درمان خانگی مینیسک زانو از طریق استراحت، کمپرس سرد، بانداژ و فشرده‌سازی و قرار دادن پا در ارتفاع امکان‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: درمان خشکی زانو؛ ۵ درمان برتر برای خشکی مفصل زانو 

عمل مینیسک زانو؛ درمان از طریق جراحی

جراحی آرتروسکوپی برای درمان مینیسک زانو|سیوطب

مینیسک زانو معمولا ترمیم‌پذیر نیست. مهم‌ترین نکته در عمل جراحی مینیسک زانو این است که بافت غضروف حفظ شود. در جراحی مینیسک زانو قسمت‌های غیرفعال برداشته می‌شود. درمان موفق مینیسک زانو از روش جراحی به مهارت و تجربه جراح بستگی دارد. روش‌های جراحی مینیسک زانو به شرح زیر هستند:

 • جراحی ترمیم مینیسک زانو
 • جراحی برداشتن مینیسک

جراحی ترمیم مینیسک با آرتروسکوپی انجام می‌شود. جراحی ترمیم مینیسک برای پارگی‌هایی که در قسمت فاقد رگ‌های خونی در مینیسک اتفاق می‌افتد و یا پارگی‌های پیچیده‌ای که امکان ترمیم آن‌ها وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، بافت پاره شده از غضروف برداشته می‌شود و به بافت سالم باقی‌مانده به صورت یک قطعه متوازن، پایدار و خوش‌فرم، شکل داده می‌شود. اصول مورد نظر در ترمیم پارگی مینیسک شامل صاف کردن و شکل دادن لبه‌های پارگی و نیز اصلاح شکل لبه‌های غشای سینوویوم برای بهبود خون‌رسانی و افزایش سرعت درمان غضروف است.

در صورتی که آسیب‌دیدگی مینیسک به قدری شدید باشد که نتوان آن را ترمیم کرد، احتمالاً لازم است قطعه پاره شده از طریق جراحی برداشته یا بریده شود. اما بدون وجود مینیسک که به عنوان ضربه‌گیر در مفصل زانو عمل می‌کند، ممکن است بیمار در آینده دچار زانو درد مداوم و آرتروز زانو شود.

بیشتر بخوانید: پارگی تاندون زانو؛ علائم و روش‌های درمان آن 

نقش فیزیوتراپی در درمان مینیسک زانو

فیزیوتراپی مینیسک زانو مزایای زیادی برای پارگی مینیسک دارد. پارگی مینیسک زانو یکی از دردناک‌ترین آسیب‌ها است. افراد غالباً جهت درمان این عارضه از روش جراحی مینیسک زانو استفاده می‌کنند. درمان بیشتر بیماران بدون استفاده از روش‌های تهاجمی مانند جراحی نیز ممکن است. در این حالت، فرد از درمان‌های ملایم‌تری مانند فیزیوتراپی برای درمان پاره شدن مینیسک زانو استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین دارو برای زانو درد؛ داروهایی با کمترین عارضه 

فیزیوتراپی بعد از عمل مینیسک زانو

فیزیوتراپی مینیسک زانو بعد از عمل جراحی، فواید زیادی دارد. فیزیوتراپی موجب می‌شود فرد در زمان کوتاه‌تری دوره نقاهت را پشت سر بگذارد. در ادامه به برخی از اهداف فیزیوتراپی مینیسک زانو اشاره می‌کنیم :

 • تقویت عضلات
 • کاهش میزان تورم
 • بازگشت توانایی‌های فرد
 • افزایش تعادل و عملکرد مفصل
 • افزایش دامنه حرکتی مفصل زانو

بیشتر بخوانید: دوچرخه سواری برای زانودرد، فواید و نحوه استفاده از آن 

8 تمرین ورزشی برای درمان مینیسک زانو

تمرین‌های ورزشی به درمان و کاهش درد پارگی مینیسک زانو کمک می‌کنند. انجام تمرین‌های ورزشی به‌صورت روزانه یکی از روش‌های پیشگیری در همه بیماری‌های مفصلی است. برای درمان مینیسک زانو از 8 تمرین ورزشی استفاده می‌شود. این تمرین‌ها به شرح زیر هستند:

 • کشش پا
 • مینی اسکوات
 • تمرین پشت پا
 • بلند کردن مستقیم پا
 • ایستاده بالا آوردن پاشنه
 • حرکت حلزونی (Clam)
 • بلند کردن بدن روی پاشنه
 • تمرین ایزومتریک تنظیم عضلات چهر سر ران

بیشتر بخوانید: علت زانو درد در کودکان چیست؟ 

مینیسک زانو؛ پیشگیری و درمان به موقع برای کاهش درد و سرعت بخشیدن به بهبودی

مینیسک زانو از مشکلاتی است که ممکن است همه افراد در تمام سنین با آن مواجهه شوند. این بیماری خود به خود درمان نمی‌شود و بی توجهی به علائم ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به‌وجود آورد. بیماری مینیسک زانو از روش‌های متنوعی قابل درمان و پیشگیری است که انتخاب این روش‌ها به شدت آسیب و میزان درد بستگی دارد.

با اطلاع از علائم مینیسک زانو می‌توان عکس‌العمل بهتری در پیشگیری، درمان و مراجعه به پزشک نشان داد. سبک زندگی افراد نقش مهمی در وضعیت سلامتی آن‌ها دارد بنابراین بهتر است برای مراقبت از خود ملزومات یک برنامه زندگی سالم را فراهم کنیم.

 

سوالات متداول درباره مینیسک زانو

آیا مینیسک زانو خود به خود درمان می‌شود؟

خیر، برای درمان این بیماری بهتر است از روش‌های درمان در دسترس استفاده کرد.

آیا مینیسک زانو درمان قطعی دارد؟

خیر، آسیب به بافت غضروف قابل درمان نیست.

تغذیه چه تاثیری در پیشگیری از مینیسک زانو دارد؟

تغذیه تا حد قابل قبولی به پیشگیری کمک می‌کند اما به تنهایی موثر نیست.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا