بیماریبیماری های مفصلی

7 تست پارگی مینیسک زانو؛ معاینه‌های فیزیکی ساده یا MRI

تست پارگی مینیسک زانو اولین قدم برای تشخیص آسیب و انتخاب روش درمان است. باید بگوییم که زمانی تست پارگی مینیسک انجام می‌شود که فرد درد و علائمی از آسیب را در این بافت نشان می‌دهد. به عنوان مثال آسیب در زانوی ورزشکاران حین تمرین یا صدمه در بازی باعث آسیب در مینیسک می‌شود. به همین دلیل برای تشخیص و شدت آسیب انواع تست‌های پارگی در مینیسک را انجام می‌دهند.

برای بررسی وضعیت مینیسک تست‌های مختلفی وجود دارد که پزشک بنابر تجربه و صلاح‌دید خود یکی یا چند نوع از آن‌ها را انجام می‌دهد. در این مطلب از مجله سلامت سیوطب به معرفی چندین نمونه از انواع تست پارگی مینیسک زانو خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا با چندین تست در این زمینه آشنا شویم.

معرفی انواع تست برای بررسی پارگی خفیف مینیسک زانو؛ آیا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود؟

برای جواب به این سوال باید گفت که احتمال ترمیم مینیسک به میزان آسیب ایجادشده بستگی دارد. اگر آسیب خفیف باشد، احتمال ترمیم آسیب با کمک روش‌های ساده، استراحت و رعایت نکات ساده برای روند بهبودی وجود دارد. اما اگر آسیب متوسط یا شدید باشد، بهتر است با کمک پزشک روند درمان را پیش ببرید. در ادامه با چند نمونه از انواع تست پارگی مینیسک زانو آشنا خواهیم شد.

1.بررسی وضعیت ایستادن، نشستن و خم کردن زانو؛ نوعی تست فیزیکی

بعد از گرفتن شرح حال و نحوه آسیب به زانو، پزشک از بیمار می‌خواهد که در صورت توانایی در تکان دادن زانو اقدامات زیر را انجام دهد:

  • بلند شدن و نشستن
  • ایجاد فشار روی زانو آسیب‌دیده
  • حرکت دادن زانو و خم و راست کردن آن

در صورتی که بیمار در انجام این نوع فعالیت‌ها دچار درد، ناراحتی یا مشکل شود، یعنی آسیبی در زانو رخ داده است.

2.بررسی وضعیت ظاهری زانو و میزان درد بیماربا انجام تست تندرنس خط مفصلی

تست تندرنس خط مفصلی، بهترین تست پارگی مینیسک زانو|سیوطب

یکی از مهمترین تست‌هایی که برای بررسی وضعیت مینیسک انجام می‌شود، تست تندرنس خط مفصلی (joint line tenderness) است. در این تست پزشک زانوی بیمار را از سمت مدیال یا لترال در خط مفصلی بین فمور و کندیل‌های تیبیا لمس می‌کند. وجود درد، ناراحتی یا تورم در این ناحیه نشان‌دهنده آسیب به مینیسک است.

3.تست مک موری؛ معاینه فیزیکی حرکتی زانو توسط پزشک در مطلب

تست مک موری مجموعه‌ای از حرکات زانو و پا است که ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از آن برای تشخیص پارگی مینیسک استفاده می‌کنند. این تست مانند تندرنس خط مفصلی در مطلب پزشک انجام می‌شود و جز روش‌های معاینه فیزیکی است.

برای انجام تست مک موری پزشک پای بیمار را حرکت می‌دهد تا هر گونه درد یا علائم دیگری را در طول آن معاینه شناسایی کند. سپس از بیمار خواسته می‌شود که روی تخت معاینه دراز بکشد. پزشک ابتدا زانوی آسیب‌دیده را خم می‌کند و با یک دست آن را می‌گیرد و با دست دیگر خود کف پای بیمار را به سمت خارج می‌چرخاند. سپس به آرامی زانوی بیمار را صاف می‌کند، اگر در حین صاف کردن زانو، صدا یا دردی ناگهانی ایجاد شد به معنی آسیب در مینیسک است. باید اشاره کنیم که مثبت و منفی بودن تست مک موری همیشه قابل اطمینان نیست. بهتر است روش‌های تشخیصی دیگر نیز انجام شوند.

4.آزمون ساییدگی زانو یا تست فشار دادن اپلی؛ درد نشان‌دهنده وجود آسیب است

برای انجام تست اپلی (Apley test) بیمار روی شکم می‌خوابد و زانوی خود را به صورت 90 درجه خم می‌کند. پزشک با قرار دادن محکم زانو یا دست خود روی بالای خلف ران بیمار، این قسمت را ثابت و سپس پای بیمار را گرفته و حین چرخاندن تیبیا به داخل و خارج، یک فشار به سمت پایین وارد می‌کند. در صورتی که بیمار حین فشار دردی را حس کند، به معنی آسیب در مینیسک است.

5.تست تسالی برای برسی آسیب در مینیسک؛ آزمونی با درصد تشخیص بالا

دقت آزمون تسالی (Thessaly test) نسبت به تست مک موری و تندرنس خط مفصلی بیشتر است. به همین دلیل جزو بهترین روش‌های تشخیص پارگی مینیسک معرفی می‌شود. برای انجام تست تسالی پزشک از بیمار می‌خواهد که بایستد و دست‌های خود را دراز کند تا پزشک آن‌ها را بگیرید. سپس از بیمار می‌خواهد که پای سالم خود را بلند کند و روی پای آسیب‌دیده بایستد. در قدم بعدی از بیمار خواسته می‌شود که زانوی آسیب‌دیده را با زاویه حدود 20 درجه خم و 3 مرتبه چرخش به داخل و خارج را انجام دهد. وجود هر گونه درد، صدا، ناراحتی یا ناتوانی در انجام تست، نشان‌دهنده وجود آسیب در مینیسک است.

6. آزمون EGE برای بررسی آسیب و تست پارگی مینیسک زانو

یکی دیگر از تست‌های پرکاربرد برای بررسی وضعیت مینیسک، EGE است. برای انجام این آزمون پزشک روند زیر را انجام می‌دهد:

  • بیمار باید صاف بایستد به گونه‌ای که بین دو پا حدود 30 تا 40 سانتیمتر فاصله باشد.
  • سپس برای تشخیص پارگی مینیسک داخلی، بیمار باید در حالتی که زانوها به سمت بیرون چرخانده می‌شوند، چمباتمه بزند و سپس به آرامی بایستد.
  • حال برای بررسی پارگی مینیسک جانبی بیمار باید با در وضعیت اسکات و حداکثر چرخش داخلی زانوها، چمباتمه بزند و سپس به آرامی بلند شود.

توجه داشته باشید که انجام تمرین اسکات کامل برای افراد سالم هم سخت و گاهی دردناک است. در حین این تمرین پزشک با دقت به حرکات بیمار نگاه می‌کند تا هر گونه صدای تق تق زانو یا ناتوانی در انجام تست را مشاهده کند. هر گونه صدا یا ناراحتی در زانو نشان‌دهنده آسیب در یکی از بافت‌های این اندام است. البته در مواردی انجام این تست برای افرادی که زانوی سالم دارند، مشکل است.

7.عکس mri پارگی مینیسک زانو؛ روشی مطمئن برای تشخیص پارگی خفیف مینیسک زانو

در مواردی که انجام تست‌های فیزیکی به صورت قطعی آسیب در مینیسک را مشخص نکنند. و همچنین برای بررسی دقیق میزان و محل دقیق آسیب، پزشک تصویربرداری با MRI را تجویز می‌کند. در این حالت هر گونه آسیب در مینیسک، مفصل، بافت‌ها و حتی جمع شدن آب در زانو نشان داده می‌شود. توجه داشته باشید که MRI تصاویری دقیق از قسمت‌های مختلف زانو ارائه می‌دهد.

سخن انتهایی در مورد تست پارگی مینیسک زانو

به طور کلی پزشکان بررسی تشخیص دقیق میزان آسیب در زانو و مینیسک، تصویربرداری با MRI را پیشنهاد می‌دهند. زیرا کوچک‌ترین آسیب در زانو، امکان آسیب‌دیدگی‌های آینده را افزایش می‌دهد. این مشکل در بین ورزشکاران بیشتر شایع است و به همین دلیل پزشکان در صورت آسیب در زانو، MRI را پیشنهاد می‌دهند. البته باید اشاره کنیم که طبق تحقیقات انجام شده دو تست زیر به این صورتدسته‌بندی می‌شوند:

  • تست مک موری: تست مک موری برای پارگی مینیسک اختصاصی است اما حساسیت بسیار کمی دارد.
  • تست تندرنس خط مفصلی: حساسیت نسبتا خوب اما زیاد قابل اطمینان نیست.

اهمیت انجام این تست‌های فیزیکی این است که پزشک می‌توان بدون تجویز تصویربرداری با MRI که زمانبر است، آسیب زانوی بیمار را تا حدودی تشخیص دهد. همچنین تا زمان انجام MRI و دریافت جواب آن، برای بیمار روند درمانی تعیین کند. سپاس که تا انتهای مقاله آشنایی با تست پارگی مینیسک زانو با سیوطب همراه بودید.

سوالات متداول در مورد تست پارگی مینیسک زانو

1. آیا با کمک فیلم تست پارگی مینیسک زانو می‌توان آسیب در این اندام را تشخیص داد؟

با کمک فیلم تست‌های فیزیکی پارگی مینیسک می‌توان آسیب در این اندام را تشخیص داد. اما برای بررسی دقیق آسیب و نحوه درمان درست آن باید به پزشک مراجعه کنید.

2. ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد؟

درصورتی که آسیب متوسط تا شدید باشد، باید درمان صورت گیرد تا به بافت‌های دیگر آسیبی وارد نشود.

3. ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود؟

در مواردی که آسیب خفیف تا متوسط باشد، امکان ترمیم مینیسک وجود دارد. در مواردی که پارگی شدید و کامل باشد، با جراحی امکان ترمیم و درمان آن وجود خواهد داشت.

منبع
sciencedirect

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا