بیماریبیماری های مفصلی

13 علت زانو درد؛ از بیماری‌های خاص مانند نقرس تا آرتروز

فهرست محتوا نمایش

علت زانو درد بسیار متنوع و از آرتروز زانو گرفته تا آسیب و ضربه به زانو و دررفتگی زانو متغیر است. البته باید گفت که بیماری‌های خاص دیگری مانند درد زانو وجود دارند که از آن‌ها می‌توان به نقرس، بورسیت، تاندونیت و سندروم ازگود – شلاتر نیز اشاره کرد.

مشخص کردن علت زانو درد اولین قدم برای درمان است؛ زیرا بعضی مشکلات درمان اختصاصی دارند. این در حالی است که برای درمان زانو درد اولین اقدام، مصرف داروهای مسکن و رفتن به دوره‌های فیزیوتراپی است. در این مقاله از مجله علمی پزشکی سیوطب به بررسی علت زانو درد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: پلاتینر درمان کمردرد با تکنولوژی UIC در خانه

نگاهی کلی به موضوع علت زانو درد

  • زانو درد بین افراد مختلف از مسن گرفته تا ورزشکاران شایع است.
  • علت درد در بارداری و زایمان به دلیل تغییرات هورمونی شدید در این دوران است.
  • عواملی مانند فشار بیش از حد به مفصل زانو به دلیل کار و اضافه وزن باعث تشدید این فرسودگی‌های زانو می‌شوند.

بیشتر بخوانید: زاپیامکس معجزه‌ای غیر قابل انکار برای دردهای زانو

زانو درد یک مشکل رایج

زانو درد یک شکایت رایج در میان افراد مسن است و اغلب با ساییدگی ناشی از فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن، خم شدن، ایستادن و تحمل بدن همراه است. این درد در بین ورزشکارانی که در طی ورزش چرخش، پرش و ضربه به زانو زیاد انجام می‌دهند، نیز بیشتر دیده می‌شود. باید اشاره کنیم که علت درد زانو بسیار متنوع است.

بیشتر بخوانید: درمان زانودرد، معالجه درد زانو با روش‌های موثر خانگی و دارویی 

علت زانو درد ناگهانی، به تدریج و در افراد مختلف چیست؟

علت زانو درد شاید رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط در زانو است|سیوطب

همان‌طور که گفته شد علت درد در زانو بسیار متنوع است و هر کدام از آن‌ها به درمان تخصصی نیاز دارند. در ادامه با رایج‌ترین علت‌های درد در زانو آشنا خواهیم شد:

 

1. پیری رایج‌ترین علت زانو درد ناشی از آرتروز یا فرسودگی بافت‌ها

با افزایش سن سرعت بازسازی و تولید بافت‌های جدید استخوانی، مفصلی و بافت‌های دیگر بدن کند می‌شود. این موضوع به مرور زمان باعث تحلیل استخوان‌ها و مفاصل شده و منجر به ایجاد دردهای مفصلی خواهد شد. این روند در آخر منجر به ایجاد آرتروز می‌شود.

عواملی مانند فشار بیش از حد به مفصل زانو به دلیل کار و اضافه وزن باعث تشدید این فرسودگی‌ها زانو می‌شوند. باید گفت که گاهی علت زانو درد در چهل سالگی و 30 سالگی همین موضوع است.

 

2. رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط‌ها یا عضلات زانو

رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط یا عضله زانو معمولا در اثر ضربه به زانو یا چرخش ناگهانی آن ایجاد می‌شود. علائم، اغلب شامل درد، تورم و مشکل در راه رفتن است که باعث کاهش فعالیت بیمار برای چندین روز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی مناسب زانودرد شما کدام است؟ 

3. پارگی در غضروف، علت زانو درد در زنان جوان و مردان

ضربه به زانو منیسک‌ها را پاره می‌کند (بالشتک‌های بافت همبند که به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌‎کنند و ثبات را نیز افزایش می‌دهند). پارگی غضروف اغلب با رگ به رگ شدن رخ می‌دهد و درمان زانو درد در این حالت شامل پوشیدن بریس در طول فعالیت‌های روزانه برای محافظت از زانو در برابر آسیب بیشتر است.

 

4. تاندونیت، شایع‌ترین علت زانو درد بعد از ورزش

امکان دارد که التهاب تاندون‌ها یا همان تاندونیت ناشی از استفاده بیش از حد از این بافت‌ها در طول فعالیت‌های خاصی مانند دویدن، پریدن یا دوچرخه‌سواری باشد. این عارضه معمولا در بین بسکتبالیست‌ها شایع است.

بیشتر بخوانید: اسپیلاوایزر زانوبند فراصوت بهترین راه برای درمان زانو درد 

5. آسیب به زانو، علت درد زانو چپ یا راست

آسیب به زانو علت درد در این ناحیه|سیوطب

به طور معمول آسیب‌دیدگی تنها باعث درد در قسمت مشخصی می‌شود، در حالی که بیماری های مفصلی مانند آرتروز گاهی در هر دو زانو ایجاد می‌شوند. رگ به رگ شدن، پارگی، ضربه مستقیم یا شکستگی از جمله آسیب‌های احتمالی به زانو در حین تصادف، افتادن و لیز خوردن هستند.

بیشتر بخوانید: پدکامفواستریپ،بهترین روش درمان درد عضلانی با تکنولوژی UIC 

6. بیماری ازگود- شلاتر، علت زانو درد در کودکان و جوانان

بیماری ازگود – شلاتر کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این بیماری توده استخوانی زیر زانو در حین و بعد از ورزش دردناک و متورم خواهد شد.

 

7. گاهی علت زانو درد، سندروم درد پاتلوفمورال است

این سندروم نوعی مشکل رایج در بین کودکان و بزرگسالان است. افراد مبتلا به این سندروم معمولا در قسمت پشت یا اطراف کاسه زانو درد حس می‌کنند. درد معمولا هنگام بالا رفتن از پله‌ها، دویدن، چمباتمه زدن، دوچرخه‌سواری یا نشستن با زانوهای خمیده احساس می‌شود.

بیشتر بخوانید: زاپیامکس معجزه‌ای غیر قابل انکار برای دردهای زانو 

8. بورسیت علت زانو درد در سی سالگی یا سنین مختلف

بورس کیسه‌ای است که مقدار کمی مایع را در زیر پوست بالای مفصل نگه می‌دارد. این کیسه‌ها به جلوگیری از اصطکاک در هنگام حرکت مفصل کمک می‌کنند. استفاده بیش از حد، زمین خوردن یا خم شدن و زانو زدن مکرر، بورس بالای کاسه زانو را تحریک خواهد کرد و منجر به درد و تورم در این ناحیه می‌شود.

 

9. دررفتگی کاسه زانو

دررفتگی به معنی خارج شدن کاسه زانو در موقعیت خود است که علت درد پا از زانو به پایین است. برای درمان این حالت، پزشک سعی می‌کند کاسه دررفته را به موقعیت اصلی خود برگرداند.

بیشتر بخوانید: علت پا درد از زانو به پایین و بهترین روش‌های درمان خانگی و پزشکی 

10. سندروم باند؛ علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

سندروم باند با نام سندروم نوار ایلیوتیبیال (iliotibial) نیز شناخته می‌شود. این نوار قطعه‌ای از بافت سخت است که از لگن به سمت پایین تا قسمت بیرونی زانو کشیده می‌شود. با فعالیت بیش از حد ممکن است به مرور زمان ملتهب شود که باعث درد در قسمت بیرونی زانو خواهد شد و نشستن و برخاستن را سخت می‌کند. این مشکل در دوندگان هنگام حرکت در سراشیبی رایج است.

 

11. نقرس یا نقرس کاذب، علت زانو درد

نقرس یا نقرس کاذب، علت زانو درد|سیوطب

یکی از شایع‌ترین انواع آرتروز زانو، نقرس کاذب است که باعث تشکیل کریستال‌های پیروفسفات کلسیم در مایعات زانو می‌شود. این در حالی است که در بیماری نقرس کریستال‌های اسید اوریک در سلول‌های زانو تشکیل خواهند شد. نقرس کاذب منجر به دوره‌های دردناک تورم و التهاب زانو می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۱۰ ورزش برای خالی شدن زانو و چگونگی تقویت عضلات موثر بر زانو 

12. انحراف زانو نیز علتی برای درد زانو است

یکی از مشکلاتی که افراد مختلف از کودکی با آن سروکار دارند انحراف زانو است که باعث ایجاد پای پرانتزی و پای ضربدری می‌شود. عدم درمان سریع زانو درد در خانه یا با کمک پزشک در این حالت باعث ایجاد درد شدید در آینده خواهد شد.

 

13. علت زانو درد در زنان جوان بعد از زایمان یا بارداری چیست؟

علت درد زانو در بارداری و زایمان به دلیل تغییرات هورمونی شدید در این دوران است. هورمون‌های ترشح شده باعث شل شدن رباط‌ها و تاندون‌های ناحیه لگن و اطراف آن می‌شوند. این موضوع باعث تحریک مفاصل و ایجاد درد در دوران بارداری و پس از زایمان خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اگر این علائم آرتروز زانو را دارید، به دنبال بهبودی باشید 

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود؟

زانو نیز مانند سایر قسمت‌های بدن به ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی برای بازسازی، ترمیم و سلامت خود نیاز دارد. از جمله مواد مورد نیاز که در صورت کمبود آن‌ها درد یا مشکلات زانو ایجاد می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ویتامین D
  • کلسیم
  • پتاسیم
  • منیزیم

این مواد از طریق مواد غذایی مصرفی یا مکمل‌های خوراکی باید تامین شوند و به همین دلیل در صورت ایجاد این سوال که برای زانو درد چه بخوریم؟ باید گفت که مصرف مکمل‌های خوراکی، ویتامین‌ها و مواد غذایی سالم و تازه.

 

یادداشت پایانی درباره علت زانو درد

عوامل مختلفی باعث ایجاد درد زانو می‌شوند که شامل آسیب، تصادف، آرتروز، بورسیت و تاندونیت متغییر هستند. هر کدام از این علل باعث ایجاد درد، تورم و کاهش دامنه حرکتی زانو خواهند شد و به درمان نیاز دارند. در این مطلب از مجله سیوطب به بررسی علت زانو درد پرداختیم. اگر شما هم تجربه خاصی در این مورد دارید با ما در میان بگذارید.

 

سوالات متداول در مقاله علت زانو درد

علت زانو درد در زنان جوان چیست؟

علت بسیار متغیر است و از آسیب‌های ورزشی گرفته تا بورسیت و تاندونیت متفاوت است.

علت زانو درد ناگهانی چیست؟

علت درد ناگهانی ایجاد آسیب در زانو است، مانند دررفتگی زانو، بورسیت، پارگی غضروف یا ضربه مستقیم به زانو.

برای زانو درد چه بخوریم؟

مصرف مکمل‌های ویتامین D، کلسیم، پتاسیم و منیزیم برای سلامت بدن و زانوها مناسب است.

منبع
www.hopkinsmedicine.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا