تغذیهخانواده و تغذیه سالم

تشنگی بعد از خوردن بستنی و بررسی 6 علت علمی برای واکنش بدن

تشنگی بعد از خوردن بستنی یک روند طبیعی در بدن است که به دلیل واکنش به وجود قند، نمک، سردی بیش از حد این دسر و فرآیندهای خاص دیگری ایجاد می‌شود. شاید این واکنش بدن طبیعی باشد اما نوشیدن آب بعد از خوردن مواد غذایی شیرین توصیه نمی‌شود؛ زیرا باعث افزایش جذب گلوکز در بدن خواهد شد.

علاوه بر تشنگی بعد از خوردن بستنی موقعیت‌های دیگری نیز وجود دارند که نوشیدن آب در آن‌ها نیز توصیه نمی‌شود. از این موقعیت‌ها می‌توان نوشیدن آب بعد از صرف غذا، قبل از خواب، بعد از مسواک زدن و مصرف بعضی میوه‌‌ها مثل زردآلو اشاره کرد.

در این مطلب از مجله علمی پزشکی سیوطب به بررسی علت تشنگی بعد از خوردن بستنی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نگاهی سریع به موضوع تشنگی بعد از خوردن بستنی

 • بدن پیوسته در تلاش است با استفاده از غذاها و نوشیدنی‌های دیگر سطح قند را تنظیم کند
 • مواد کم‌کیفیت یکی از مهم‌ترین دلایل احساس تشنگی بعد از خوردن بستنی هستند
 • بدن برای هضم غذاها به دمای معتدلی نیاز دارد؛ نه زیاد سرد و نه گرم

چرا تشنگی بعد از خوردن بستنی ایجاد می‌شود؟

مواد تشکیلدهنده بستنی عاملی برای تشنگی بعد از خوردن بستنی هستند|سیوطب

وقتی بستنی – یا هر غذای شیرین دیگری – وارد جریان خون می‌شود، مواد شیمیایی موجود در آن مانند سدیم، قند، چربی و اسید آمینه در بدن گردش می‌کنند و آب را از سلول‌ها تخلیه خواهند کرد. در بین مواد موجود در بستنی، قندها تاثیر بیشتری در جمع‌آوری آب دارند.

باید گفت که بعد از آزادسازی این مواد در خون، غلظت خون بالا رفته و بدن به مغز فرمان می‌دهد که مایعات اضافی نیاز دارد. بنابراین خوردن بستنی باعث می‌شود که بدن کم آب شده و به مایعات نیاز پیدا کند.

همچنین با خوردن بستنی و قرارگیری آن در معرض آنزیم‌ها و اسید معده، قند و مواد موجود در آن آزاد می‌شوند و وارد جریان خون خواهند شد. این ذرات با گردش همراه با خون، آب موجود در سلول‌ها را جذب کرده و باعث کم آبی این سلول‌ها می‌شوند. سلول‌ها برای انجام فعالیت‌های خود به آب نیاز دارند؛ از این رو به مغز سیگنالی تحت عنوان کم آبی ارسال می‌کنند که باعث ایجاد حس تشنگی می‌شود. این فرآیندها به سرعت و در کمتر از 5 تا 10 دقیقه بعد از خوردن بستنی و شیرینی‌جات ایجاد می‌شوند.

بیشتر بخوانید: رفع تشنگی ماه رمضان با ۱۰ روش ساده +معرفی ۴ شربت سنتی

می‌توان علت تشنگی بعد از خوردن بستنی را به صورت دیگری نیز عنوان کرد. در ادامه چندین دلیل مختلف برای این موضوع معرفی شده است:

1. شیرینی‌ها باعث تولید هورمون‌های خاصی در بدن می‌شوند

خوردن مواد غذایی شیرین باعث می‌شود که کبد، هورمونی به نام FGF21 را ترشح کند. هنگامی که این هورمون به جریان خون می‌رسد، به هیپوتالاموس می‌رود و به مغز سیگنال می‌دهد که تشنه هستیم و به آب نیاز داریم.

به طور خلاصه وقتی بستنی می‌خوریم، بدن در تلاش است که با استفاده از غذاها و نوشیدنی‌های دیگر، سطح قند را تنظیم کند. با این حال شکر تنها عنصری نیست که باعث تشنگی می‌شود. دلایل زیادی وجود دارد که افراد مختلف دچار تشنگی بعد از خوردن بستنی می‌شوند.

2. بستنی حاوی سدیم است

طرز تهیه بستنی جالب است. هنگامی که بستنی منجمد می‌شود، کریستال‌های آب منبسط شده و بین آن‌ها فضایی ایجاد می‌شود. سپس نمک را به این مخلوط اضافه می‌کنند تا نقطه انجماد کریستال‌های یخ کاهش یابد و مدت زمان یخ زدن بستنی کمتر شود.

پس می‌توان گفت که یکی دیگر از دلایل تشنگی بعد از خوردن بستنی وجود نمک در ترکیبات آن است. نمک باعث احساس خشکی و میل به نوشیدن آب می‌شود. این موضوع در هنگام خوردن سایر مواد غذایی شور و حاوی نمک نیز رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: عدم احساس تشنگی و کم آبی مزمن را با ساده‌ترین راه برطرف کنید

3. استفاده از مواد با کیفیت پایین در تولید بستنی و سایر مواد غذایی

مواد کم‌کیفیت یکی از مهم‌ترین دلایل احساس تشنگی بعد از خوردن بستنی هستند. این مواد عبارتند از:

 • استفاده از مقدار زیاد چربی برای افزودن حالت خامه‌ای بستنی، در حالی که بستنی در دمای پایین نگهداری می‌شود
 • مقدار زیاد شکر و نمک برای بهبود مزه و طعم به دلیل ارزان بودن

اگر نوع خاصی از بستنی را مصرف می‌کند که باعث تشنه شدن شما می‌شود، مطمئین باشید که کیفیت خوبی ندارد.

4. بدن خواستار خنثی سازی است

دمای غذاها و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنیم ارتباط زیادی با تشنگی ما دارند. بستنی نوعی ماده مصرفی است که معمولا سرد و منجمد مصرف می‌شود. این در حالی که بدن برای هضم غذاها به دمای معتدلی نیاز دارد؛ نه زیاد سرد و نه گرم.

مصرف غذاهای سرد مانند بستنی باعث می‌شود که بدن انرژی اضافی مصرف کند و مواد مصرفی را به دمای بدن رسانده و به صورت صحیح آن‌ها را هضم کند. در طی این فرآیند بدن برای متعادل کردن دمای غذا و نوشیدنی‌های سرد از آب استفاده می‌کند.

از طرف دیگر این فرآیند باعث کاهش میزان انرژی در دسترس برای سایر فعالیت‌های بدن می‌شود. این دو مورد در کنار هم باعث کم آبی بدن و ایجاد حس تشنگی می‌شود. این روند در هضم غذاهای گرم نیز رخ می‌دهد و بدن برای متعادل کردن دمای آن‌ها از آب استفاده می‌کند.

5. محتوای لبنیات بالا، دلیل تشنگی بعد از خوردن بستنی است

افزایش بیشتر مواد لبنی به انواع خاصی از بستنی‌ها یکی از راه‌های خوشمزه‌تر کردن این دسرهای سرد است؛ اما افزایش لبنیات باعث ایجاد احساس تشنگی و نفخ می‌شود. پس می‌توان گفت که تشنگی بعد از خوردن بستنی به میزان قند، نمک، چربی‌ها و لبنیات آن بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: درمان نفخ معده با روش‌های خانگی + داروهای موثر

6. بستنی بیشتر یک دسر است، نه یک غذای پرکالری

بستنی به عنوان یک دسر شناخته می‌شود؛ اما گاهی در تولید آن از مواد غذایی مختلفی استفاده می‌کنند که باعث بالا رفتن کالری آن می‌شود. خوردن این نوع مواد غذایی پرکالری در بدن باعث تولید گرمای بیشتری خواهد شد. تشنگی در این حالت یک واکنش طبیعی بدن برای کمک خواستن در هضم و سریع‌تر شدن کل فرآیند خنثی‌سازی بدن است.

بیشتر بخوانید: غذاهای پرکالری و ۱۰ نکته مهم برای افزایش وزن با مواد غذایی با کالری زیاد

عوارض خوردن آب بعد از بستنی چیست؟

خوردن آب بعد از بستنی باعث بالا رفتن قند خون می‌شود|سیوطب

محققین معتقدند که نوشیدن آب بعد از خوردن بستنی و دیگر مواد غذایی شیرین به بدن در جذب گلوکز کمک می‌کند. در این حالت حجم بیشتری از مواد قندی به بدن تزریق شده و جذب می‌شود.

در همین راستا چندین پژوهشگر آمریکای جنوبی در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که به صورت قطع نوشیدن آب عامل افزایش بیشتر قند خون، چاقی و ابتلا به بیماری دیابت است.

محققین تاکید دارند که خوردن آب بعد از بستنی، حتی قبل از مواد قندی به روند جذب بیشتر این مواد (قندها) در بدن کمک می‌کند و به همین دلیل ممنوع است.

بیشتر بخوانید: درمان دیابت نوع۱ به شیوه‌های پزشکی و طب سنتی

چه زمان‌هایی خوردن آب برای بدن ضرر دارد؟

خوردن آب قبل از خواب درست نیست|سیوطب

آب یکی از مهم‌ترین مواد غذایی برای بدن است که در صورت نبود آن فعالیت‌های سلولی قابل انجام نیستند؛ اما باید گفت که خوردن آب نیز قاعده و اصولی دارد و رعایت آن‌ها به سلامتی بدن کمک خواهد کرد. در ادامه با چند زمان و موقعیت که در آن‌ها خوردن آب برای بدن ضرر دارد آشنا خواهیم شد.

1. نوشیدن آب بعد از بعضی میوه‌ها

از این میوه‌ها می‌توان به هندوانه، خربزه، خیار، پرتغال، توت فرنگی، موز و زردآلود اشاره کرد. مصرف آب نیم ساعت قبل و یک ساعت بعد از خوردن این میوه‌ها مانعی ندارد. دلیل این موضوع این است که مصرف آب باعث فساد میوه‌های هضم شده در معده می‌شود، زیرا این میوه‌ها حاوی مقدار زیادی فروکتوز یا قند طبیعی و مخمر هستند. مصرف آب بعد از خوردن این میوه‌ها محیطی را ایجاد می‌کند که باعث رشد مخمرها و تولید دی‌ اکسیدن کربن می‌شود و نفخ، گاز معده و درد شکمی ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: ۱۱ درمان خانگی سوزش معده با موادی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود!

2. مصرف آب بعد از صبحانه ممنوع است

پیشنهاد می‌شود که بعد از صرف صبحانه تا حدود 2 ساعت هیچ چیزی نخورید، حتی آب.

3. بعد از مسواک آب نخورید

همیشه قبل از مسواک زدن آب بنوشید و این کار را بعد از شستشوی دهان انجام ندهید؛ زیرا خمیر دندان حاوی فلوراید است و امکان دارد با آب وارد سیستم گوارش شما شود.

4. درست قبل از خواب آب ننوشید

یک ساعت قبل از خواب آب بنوشید و این کار را هیچ وقت قبل از خواب انجام ندهید؛ زیرا باعث تکرر ادرار و از خواب بیدار شدن و بدخوابی در طول شب خواهد شد.

5. بلافاصله پس از غذا آب ننوشید

مصرف آب بعد از صرف غذا باعث کاهش دمای معده و سوءهاضمه می‌شود. همچنین این کار باعث رقیق شدن شیره و اسید معده شده و مشکلات زیر را ایجاد می‌کند:

 • مانع هضم راحت و درست
 • مختل شدن هضم مواد مغذی
 • بالا بردن مقدار انسولین
 • ایجاد گرسنگی زودهنگام و خوردن بیش از حد

پیشنهاد می‌شود یک ساعت بعد از صرف غذا آب مصرف کنید؛ این موضوع درست مانند تشنگی بعد از خوردن بستنی است که باید از آن جلوگیری کرد.

راهکارهای رفع مشکل تشنگی بعد از خوردن بستنی

بهترین راه برای رفع این مشکل مصرف بستنی باکیفیت و کم شیرین است. همچنین می‌توانیم استفاده از راهکارهای زیر را برای تغذیه سالم خانواده پیشنهاد دهیم:

 • تهیه بستنی خانگی با کمترین میزان شیرین‌کننده‌های قندی
 • تهیه بستنی بدون قند در خانه با میوه‌‌های تازه یا یخ زده
 • درست کردن بستنی بدون قند با موز و چند نمونه از میوه‌های دیگر
 • بعد از خوردن بستنی شیر بنوشید تا جذب کلسیم بهتر صورت گیرد. شیر به فرآیند هضم کمک کرده و مانند آب تشنگی را نیز از بین می‌برد
 • بستنی را به صورت کم کم بخورید تا پس از خوردن آن احساس بهتری داشته باشید

در صورت مصرف بستنی‌های کارخانه‌ای تا جای ممکن آب ننوشید.

بیشتر بخوانید: ۵ غذای ساده و کم کالری؛ برای کاهش وزن گرسنگی های طولانی نکشید

طرز تهیه بستنی خانگی سالم؛ راهی برای مقابله با تشنگی بعد از خوردن بستنی

برای رفع تشنگی بعد از خوردن بستنی در خانه بستنی درست کنید|سیوطب

خانواده و تغذیه سالم آن بسیار مهم است؛ به همین دلیل آن‌ها می‌توانند برای سلامتی خود و فرزندانشان با میوه‌های مختلفی بستنی خانگی تهیه کنند تا از کیفیت مواد مصرفی مطمئن شوند. در ادامه طرز تهیه چند نمونه بستنی خانگی را معرفی خواهیم کرد:

طرز تهیه بستنی خانگی با توت فرنگی

برای تهیه این بستنی به صورت زیر عمل کنید:

 • 250 گرم توت فرنگی را شسته و برای 4 ساعت در فریزر قرار دهید
 • سپس آن‌‎ها را بیرون آورده و با یک لیوان شیر و 2 تا 3 قاشق غذاخوری خامه صبحانه یا قنادی در مخلوط‌کن ترکیب کنید
 • ترکیب را در ظرف مناسب ریخته و برای 7 الی 8 ساعت در فریزر قرار دهید

قبل از مصرف حدود 5 الی 10 دقیقه بستنی را در محیط آشپزخانه قرار دهید تا کمی نرم شود. شما می‌توانید از میوه‌های دیگری در تهیه این بستنی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۵ غذای کم چرب برای سرماخوردگی و تاثیر مصرف آن‌ها در بهبودی و تقویت بدن بیمار

طرز تهیه بستنی میوه‌ای با موز

برای تهیه این نمونه از بستنی نیازی به خامه قنادی یا صبحانه نیست و از این جهت یک دسر کاملا سالم محسوب می‌شود. برای تهیه آن به صورت زیر عمل کنید:

 • 3 عدد موز را به صورت کامل خرد کنید و برای 7 ساعت در فریزر قرار دهید
 • سپس حدود 90 گرم شکلات چیپسی، یک قاشق چای‌خوری وانیل و 60 میلی‌لیتر شیر را با موزها در مخلوط کن بریزید تا زمانی که کاملا ترکیب شوند
 • مخلوط را در قالب ریخته و برای یک شب در فریزر قرار دهید

حدود 5 تا 10 دقیقه قبل از سرو، بستنی را از فریزر در بیاورید تا کمی نرم شود؛ زیرا این نوع بستنی‌ها به شدت سفت هستند.

یادداشت پایانی

در این مقاله با علت تشنگی بعد از خوردن بستنی آشنا شدیم و موقعیت‌های دیگری که مصرف آب برای بدن ضرر دارد را نیز بیان کردیم. در صورتی که شما نیز تجربه خاصی در مورد این نوع تشنگی‌ها دارید با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در مورد تشنگی بعد از خوردن بستنی

 • آیا آب بعد از بستنی درست است؟

در مورد نوشیدن آب بعد از بستنی باید گفت که یک اشتباه مضر برای سیستم گوارشی است.

 • آیا خوردن آب بعد از بستنی ضرر دارد؟

بله. باعث افزایش جذب گلوکز در بدن می‌شود.

 • علت تشنگی بعد از خوردن بستنی چیست؟

وجود قند، نمک، سردی بستنی نسبت به دمای بدن و علل دیگر که می‌توانید در این مقاله با آن‌ها آشنا شوید.

منبع
absopure.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا