بیماریبیماری های مفصلی

علت زانو درد‌؛ چرا نوجوانان، میانسالان و سالمندان به پا درد دچار می‌شوند؟

فهرست محتوا نمایش

علت زانو درد بسیار متنوع است. به گونه‌ای که از آرتروز زانو تا آسیب و ضربه به زانو و دررفتگی زانو را دربر می‌گیرد. البته باید گفت که بیماری‌های خاص دیگری مانند مشکلات زانو وجود دارند. نقرس، بورسیت، تاندونیت و سندروم ازگود – شلاتر از این دست بیماری‌هاست. شناخت علت زانو درد هر فرد، کمک بزرگی برای درمان او خواهد بود. زانو درد از خفیف تا شدید و طاقت‌فرسا متغیر است و گاهی می‌تواند تا ناحیه کمر و باسن منتشر شود.

 درد در ناحیه زانو به عنوان بزرگ‌ترین مفصل انسان، ممکن است در اثر یک ضربه و آسیب ناگهانی ایجاد شود یا به تدریج و در طول زمان، به صورت دردی مزمن بروز پیدا کند.

این درد می‌تواند پیوسته و ممتد باشد یا ممکن است به صورت متناوب و دوره‌ای اتفاق بیفتد. بعضی از علت دردزانو با فعالیت یا طی شب بدتر می‌شوند و به سایر نقاط بدن انتشار می‌یابند.

میزان درد و ناراحتی افرادی که درد را تجربه می‌کنند، به علت زانو درد، ناحیه درد و همچنین وضعیت جسمی فرد قبل از این عارضه بستگی دارد. بنابراین علت بروز درد در زانو، در روند تشخیص و بهبود درد از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید: درمان زانودرد ؛ روش‌هایی نوین برای درمان قطعی درد زانو

علت درد زانو چیست؟

درد در زانو می‌تواند به علل مختلفی اتفاق بیفتد. با توجه به دلایل ایجادکننده درد، ممکن است یک یا هر دو زانو با این عارضه درگیر شوند. با اینکه وارد شدن ضربه و فشار ناگهانی یکی از شایع‌ترین دلایل آسیب به زانو و در نتیجه آن، درد حاد است، اما دلایل متعدد دیگری برای انواع درد-زانو از نوع مزمن وجود دارد.

زانـو-درد مزمن معمولا از عوارض بیماری‌های دیگری مانند آرتروز است که به زوال مفصل زانو و احساس درد و ناراحتی در این ناحیه منجر می‌شود. بنابراین آسیب‌هایی که از تروماهای وارد شده به زانو ایجاد می‌شوند و همچنین اتفاقاتی همچون پیچ خوردن زانو در جهت اشتباهی، از دیگر موارد شناخته‌شده برای علت زانو درد هستند.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی مناسب زانو شما کدام است؟

نشانه‌های درد در زانو 

درد در ناحیه زانو  همراه با نشانه‌هایی است که در زیر به آن‌ها اشاره شده‌است:

 • قرمزی و احساس داغی در زانو
 • دشواری در راه رفتن
 • ناپایداری و سستی زانو
 • لنگ زدن به دلیل درد و احساس ناراحتی
 • ناتوانی در دراز کردن زانو
 • قفل شدن زانو
 • ناتوانی در خم کردن زانو
 • تورم و التهاب
 • خشکی زانو
 • تق‌تق کردن و صدا دادن زانو
 • حساسیت به لمس زانو

بیشتر بخوانید :صدای تق تق زانو | اگر صدای زانو نگرانتان کرده این مطلب را بخوانید

تشخیص علت زانو درد

ممکن است پزشک برای تشخیص و یافتن علت زانو‌درد، موارد زیر را در طول معاینه فیزیکی بررسی کند:

 • بررسی ورم، درد، حساسیت، دما و کبودی واضح در زانو
 • بررسی دامنه حرکتی ناحیه پایین پا و در جهات مختلف
 • ارزیابی وضعیت ساختارهای زانو با فشار دادن یا کشیدن مفصل

همچنین ممکن است در مواردی برای تشخیص دقیق‌تر، از عکس‌برداری رادیولوژی، اسکن ام‌آرآی، سی‌تی‌اسکن و امواج مافوق صوت استفاده شود. اگر پزشک احتمال وجود عفونت در ناحیه مفصل زانو را بدهد، ممکن است آزمایش خون و آرتروسنتز (آنالیز مایع مفصلی) را برای اطمینان از علت زانودرد پیشنهاد دهد.

بیشتر بخوانید: زانوبند آرتروزی تا چه حد برای درد مفید است؟

انواع علت زانو درد و راه‌های درمان

در ادامه با انواع مختلفی از علل شناخته‌شده برای معالجه زانو و راه‌های رهایی از درد ناشی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

آسیب‌دیدگی مینیسک زانو

مینیسک زانو وظیفه کنترل حرکات زانو را برعهده دارد و با جلوگیری از لغزش و حرکات غیرعادی، باعث ایجاد ثبات در زانو می‌شود. پاره شدن مینیسک زانو می‌تواند عملکرد درست زانو را مختل کند و احتمال آسیب دیدن بیشتر آن را بالا ببرد. این عارضه در افراد مسن و همچنین در بین ورزشکاران شایع است. کیست بیکر: کیست بیکر زانو یک نوع ورم ایجاد شده در پشت مفصل زانو است که معمولا نشانه‌ای از ایجاد سایر مشکلات مثل پارگی مینیسک زانو است.

بیشتر بخوانید: درمان پارگی مینیسک زانو با روش‌های خانگی، ورزشی و جراحی

روماتیسم؛ درگیری مفاصل زانو

یکی از علل شایع بروز درد در زانو، وجود بیماری روماتیسم است. با درگیر شدن مفصل زانو در بیماری روماتیسم، التهاب و تورم‌های دردناکی در ناحیه زانو ایجاد می‌شود.

برای رهایی از مشکل زانو ناشی از روماتیسم، می‌توان از مصرف دارو و انجام نرمش‌های مخصوص برای تقویت دامنه حرکتی و عضلات مرتبط به زانو بهره گرفت.

در شرایطی که بیماری حاد باشد، تعویض مفصل زانو یکی از روش‌های درمانی مورد استفاده است.

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل زانو؛ جراحی سخت با نتیجه ایده‌آل با اطمینان گام بردار!

التهاب تاندون‌ها نشانه بروز آرتروز

انواع علت زانودرد|سیوطب

درد شدید در تاندون‌های زانو و دیگر نواحی بدن، که با قرمزی و حساسیت به لمس همراه است، از التهاب تاندون یا تاندونیت ناشی می‌شود.

التهاب تاندون‌ها یکی از عوارض شایع آرتروز است. انجام فعالیت‌هایی که نیاز به حرکات تکراری دارند، می‌توانند در تشدید این عارضه موثر باشند.

پیری، رایج‌ترین علت زانو درد ناشی از آرتروز یا فرسودگی بافت‌ها

با افزایش سن سرعت بازسازی و تولید بافت‌های جدید استخوانی، مفصلی و بافت‌های دیگر بدن کند می‌شود. این موضوع به مرور زمان باعث تحلیل استخوان‌ها و مفاصل و دردهای مفصلی خواهد شد. این روند در آخر منجر به ایجاد آرتروز می‌شود.

عواملی مانند فشار بیش از حد به مفصل زانو به دلیل کار و اضافه وزن باعث تشدید این فرسودگی‌ها زانو می‌شوند. باید گفت که گاهی علت زانو درد در چهل سالگی و 30 سالگی همین موضوع است.

بیشتر بخوانید: چرا پی آر پی زانو یکی از بهترین روش‌های درمان  است؟

آرتروز مفصلی یا ساییدگی زانو

آرتروز مفاصل (OA) یکی از اشکال آرتروز است که می‌تواند یک یا چندین استخوان مفصل را درگیر کند. این عارضه در مردان، زنان و کودکان دیده شده ولی با این حال زنان بالای 55 سال، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آرتروز مفصلی هستند.

تخریب غضروف مفاصل و ساییدگی استخوان‌ها در اثر آن، باعث ایجاد درد شدید و احساس ناراحتی در ناحیه زانو می‌شود.

از دیگر عوارض مشکلات زانو ناشی از آرتروز می‌توان به تورم مفصل و محدودیت دامنه حرکتی آن اشاره کرد.

معمولا برای بهبود این عارضه درمان‌های عمومی تجویز می‌شوند ولی در صورت لزوم، از جراحی تعویض مفصل زانو برای درمان نوع حاد این بیماری استفاده می‌شود.

رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط‌ها یا عضلات زانو

رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط یا عضله زانو معمولا در اثر ضربه به زانو یا چرخش ناگهانی آن ایجاد می‌شود. علائم، اغلب شامل درد، تورم و مشکل در راه رفتن است که باعث کاهش فعالیت بیمار برای چندین روز خواهد شد.

بیشتر بخوانید :درمان ساییدگی زانو، بهترین درمان برای ساییدگی مفصل زانو

ورم کیسه‌های مفصلی (بورسیت زانو)

بورس‌ها، کیسه‌های کوچکی از مایع هستند که با نرم و لغزنده کردن تاندون‌های شانه‌ها، باسن و زانو، به حرکت آزادانه آن‌ها در امتداد مفاصل کمک می‌کنند.

بورسیت زانو در اصل در اثر وارد شدن ضربه یا وجود عفونت در اطراف مفصل زانو به وجود می‌آید. التهاب و ورم ناشی از بورسیت می‌تواند موجب احساس ناراحتی و درد شدید شود.

این عارضه بیشتر در بین افرادی که به مدت طولانی زانو می‌زنند (مثلاً کسانی که کارشان مستلزم زانو زدن است) مشاهده می‌شود.

برای رفع مشکل زانو ناشی از این بیماری، می‌توان از درمان‌های عمومی یا جراحی کمک گرفت.

بیشتر بخوانید: درد جلوی زانو، علامتی که به شما در مورد کشکک زانو هشدار می‌دهد

نقرس کاذب

نقرس کاذب با بیماری نقرس متفاوت است و می‌تواند علت زانو درد باشد. این بیماری نوع شایعی از آرتروز زانو به حساب می‌آید.

برخلاف بیماری نقرس که سبب تشکیل کریستال‌های اسید اوریک در سلول‌های زانو می‌شود، تشکیل کریستال‌های پیروفسفات کلسیم (یک نوع نمک) در مایعات زانو دلیل ایجاد نقرس کاذب است.

نقرس کاذب با التهاب و تورم در زانو و در نتیجه بروز درد همراه است.

بیشتر بخوانید : جراحی آرتروز زانو، یک تصمیم بسیار مهم

نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاسی)

نرمی کشکک زانو، به معنی ضعیف شدن و نرم شدن غضروف در قسمت زیرین کشکک زانو (پاتلا) است. در این بیماری به این علت که کشکک در جای درست قرار نگرفته، غضروف مفصل زانو در اثر حرکت زیاد آسیب خواهد دید.

این بیماری زمانی بروز می‌یابد که استخوان ران و زانو به طور مستقیم به هم ساییده شوند و باعث ایجاد درد و احساس ناراحتی در ناحیه زانو گردند.

کندرومالاسی کشکک، بیشتر در بین افراد جوان و در سنین 15 تا 35 سالگی مشاهده می‌شود. همچنین زنان و دونده‌ها نیز در معرض ابتلا به این عارضه هستند.

برای بهبود دردهای مربوط به زانو ناشی از کندرومالاسی، می‌توان از درمان‌های عمومی و تقویت عضلات سه سر ران استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: زانودرد عصبی چیست و چگونه به آن دچار نشویم؟

دررفتگی کشکک زانو

جابجایی‌های غیرطبیعی زانو در هنگام راست یا خم شدن، می‌تواند باعث ساییدگی و دررفتگی کشکک زانو شود.

دررفتن کشکک می‌تواند در زمان ایجاد دررفتگی علائم حاد ایجاد کند، اما در ادامه نیز ممکن است موجب بروز  درد حاد در فرد شود.

این عارضه در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود، اما ممکن است برای هر فرد فعال و پرتحرکی پیش بیاید و باعث بروز حملاتی در محل زانو شود.

پارگی در غضروف، علت زانو درد در زنان جوان و مردان

ضربه به زانو منیسک‌ها را پاره می‌کند (بالشتک‌های بافت همبند که به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌‎کنند و ثبات را نیز افزایش می‌دهند). پارگی غضروف اغلب با رگ به رگ شدن رخ می‌دهد. بهبود زانو درد در این حالت شامل استفاده از بریس در طول فعالیت‌های روزانه برای محافظت از زانو در برابر آسیب بیشتر است.

 

بیشتر بخوانید: کشکک زانو چیست و چرا دانستن در مورد آن اهمیت زیادی دارد؟

انحراف زانو

فردی با پای پرانتزی | علت درد زانو سیوطب

یکی از مشکلات شایع ارتوپدی در جامعه مربوط به انحرافات زانو است که به اشکال گوناگون وجود دارد. انحرافات زانو به طور معمول به دو شکل پای پرانتزی و پای ضربدری دیده می‌شود که انحراف پرانتزی به مراتب شیوع بیشتری دارد. این انحراف در دراز مدت باعث آسیب و ایجاد درد شدید در زانو می‌شود.

بیشتر بخوانید: خالی کردن زانو، بررسی درمان و علت خالی شدن پا هنگام راه رفتن

اضافه وزن

افرادی که اضافه وزن دارند، بیشتر در معرض ابتلا به انواع زانو-درد هستند.

در شرایطی که وزن بدن بیشتر از حد طبیعی باشد، فشار و استرس بیشتری به زانوها منتقل می‌شود. این فشار، تخریب بافت مفاصل بر اثر اصطکاک و سایش انتهای استخوان ساق پا بر استخوان ران را تسریع می‌بخشد.

کاهش وزن، می تواند در پیشگیری و درمان موثر باشد.

بیشتر بخوانید: زانودرد سالمندان، انواع، علل و راه‌های پیشگیری و درمان آن

بیماری ازگود- شلاتر، علت زانو درد در کودکان و جوانان

این بیماری اغلب در بین افراد نوجوان و به خاطر رشد استخوان در اطراف مفصل مشاهده می‌شود. بیماری ازگود اشلاتر یا درد پای نوجوانان، در واقع التهاب ناحیه‌ای در زیر زانو است. این ناحیه محلی است که تاندون کشکک به استخوان درشت نی متصل می‌شود.

این بیماری معمولا در سن رشد و به دلیل جهش‌های رشدی رخ می‌دهد. در این دوره‌های زمانی، استخوان‌ها، عضلات، تاندون‌ها و سایر ساختارهای بدن به سرعت در حال تغییر هستند.

بیماری ازگود اشلاتر در بزرگسالان: همچنین انجام حرکات ورزشی سنگین در ورزشکاران حرفه‌ای، با وارد آوردن فشار مضاعف و کشیدگی‌های نامتعارف در مفصل زانو، باعث متورم و دردناک شدن آن می‌شوند.

برای بهبود مشکل زانو ناشی از این بیماری می‌توان از درمان‌های عمومی و بریس (Brace) استفاده کرد. همچنین کاهش فعالیت‌های ورزشی می‌تواند در بهبود التهابات و درد این بیماری موثر باشد.

بیشتر بخوانید: سندروم زانوی دوندگان|عارضه ای که مخصوص زانوی دوندگان نیست

عفونت مفصل زانو

عفونت مفصل زانو یک عارضه اورژانسی است. از نشانه‌های این عارضه می‌توان به ایجاد درد، تورم زانو و تب اشاره کرد.

برای خلاصی از درد ناشی از عفونت مفصل، مصرف آنتی‌بیوتیک یا در صورت لزوم جراحی زانو است.

دررفتگی کاسه زانو

دررفتگی به معنی خارج شدن کاسه زانو در موقعیت خود است که علت درد پا از زانو به پایین است. برای درمان این حالت، پزشک سعی می‌کند کاسه دررفته را به موقعیت اصلی خود برگرداند.

بورسیت علت زانو درد در سی سالگی یا سنین مختلف

بورس، کیسه‌ای است که مقدار کمی مایع را در زیر پوست بالای مفصل نگه می‌دارد. این کیسه‌ها به جلوگیری از اصطکاک در هنگام حرکت مفصل کمک می‌کنند. استفاده بیش از حد، سقوط یا خم شدگی مکرر  زانو، بورس بالای کاسه زانو را تحریک خواهد کرد. پس   به درد و تورم در این ناحیه منجر می‌شود.

سندروم باند؛ علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

سندروم باند با نام سندروم نوار ایلیوتیبیال (iliotibial) نیز شناخته می‌شود. این نوار قطعه‌ای از بافت سخت است که از لگن به سمت پایین تا قسمت بیرونی زانو امتداد دارد. با فعالیت بیش از حد ممکن است زانو به مرور زمان ملتهب شود. این التهاب  باعث درد در قسمت بیرونی زانو خواهد شد و حرکت را دشوار می‌کند. این مشکل در دوندگان هنگام حرکت در سراشیبی رایج است

بیشتر بخوانید: روماتیسم مفصلی عامل درد، تورم و خشکی مفاصل

علت درد زانو بعد از ورزش چیست؟

شناسایی و تشخیص علت زانو درد بعد از ورزش به نوع ورزش و محل درد در زانو بستگی دارد. درد در زانو بعد از ورزش ممکن است به دلیل مشکلی به نام زانوی دوندگان باشد که باعث احساس درد در پشت کشکک زانو می‌شود یا ممکن است به دلیل سندرم بند درشت‌نی باشد، که باعث ایجاد درد بیرون زانو می‌شود.

تاندونیت، شایع‌ترین علت زانو درد بعد از ورزش

امکان دارد که التهاب تاندون‌ها یا همان تاندونیت ناشی از فرسودگی بافت‌ها در طول فعالیت‌هایی مانند دوچرخه‌سواری باشد. این عارضه معمولا در بین بسکتبالیست‌ها شایع است.

بیشتر بخوانید: زانوبند کشی، پرطرفدارترین و آشناترین راه مقابله با آسیب زانو

درد در محل زانو بعد از انجام ورز‌ش‌های جهشی

یکی از انواع علت زانودرد که به نام درد در زانوی جهندگان شناخته می‌شود، در افرادی که ورزش‌ها و حرکات جهشی انجام می‌دهند، پدید می‌آید. ورزش‌هایی نظیر والیبال و بسکتبال از دسته ورزش‌های جهشی هستند.

در این حالت تاندون کشکک که در زیر کشکک قرار دارد، ملتهب شده و دردناک می‌شود. هنگام ورزش، درد در ناحیه تاندون افزایش می‌یابد. برای درمان می‌توان از درمان‌های عمومی و تقویت عضلات اطراف زانو و انجام نرمش‌های خاص کمک گرفت.

 انحراف زانو، دلیلی برای درد در زانوی شما 

یکی از مشکلاتی که افراد مختلف از کودکی با آن سروکار دارند انحراف زانو است که باعث ایجاد پای پرانتزی و پای ضربدری می‌شود. عدم علاج سریع زانو درد در خانه یا با کمک پزشک در این حالت باعث ایجاد درد شدید در آینده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اگر این علائم آرتروز زانو را دارید، به دنبال بهبودی باشید

علت زانو درد در جوانی

در جوانان ناشی از استفاده بیش از حد، آسیب‌های خاص زانو (ضربه به زانو) یا شرایط پزشکی از جمله بیماری ازگود-شلاتر، آرتریت جوانان و استئوکندریت دیسکانس است.

درمان و رفع علت درد زانو در جوانی بستگی به چرایی پیدایش درد دارد، اما ممکن است شامل RICE (استراحت، یخ، فشرده‌سازی، بالا بردن) ضد التهاب و فیزیوتراپی باشد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی زانودرد|درمان گیاهی درد زانو با 15 روش موثر

علت درد جلو زانو نوجوانان

نوجوانان و جوانانی که فعال و اهل ورزش هستند، گاهی ممکن است در جلو و وسط زانوی خود و معمولا زیر کشکک زانو، درد آزاردهنده‌ای را تجربه کنند. این مشکل به نام درد جلوی زانو در نوجوانان و جوانان نیز شناخته می‌شود و معمولا بین بسیاری از جوانان ورزشکار، خصوصا دختران شیوع بیشتری دارد.

برای رفع علت درد جلو زانو نوجوانان، ورزش‌هایی که روی تقویت عضلات چهار سر تمرکز دارند از اهمیت بسیاری برخوردار هستند.

عضلات چهار سر، عامل اصلی پایداری زانو می‌شوند. ورزش‌ها و حرکات اصلاحی مخصوص زانو به بهبود دامنه حرکتی زانو، افزایش قدرت و توان زانو کمک کرده و از صدمات این عارضه جلوگیری می‌کنند.

گاهی علت زانو درد، سندروم درد پاتلوفمورال است

این سندروم نوعی مشکل رایج در بین کودکان و بزرگسالان است. افراد مبتلا به این سندروم معمولا در قسمت پشت یا اطراف کاسه زانو  حس می‌کنند. درد معمولا هنگام صعود از پله‌ها، چمباتمه‌ و دوچرخه‌سواری احساس می‌شود.

بیشتر بخوانید: 10 ورزش زانودرد که نتیجه آن‌ها شما را شگفت‌زده می‌کند

علت درد زانو در خواب چیست؟

درد در قسمت زانو در شب و هنگام خواب، مشکلی نسبتا رایج در بین افراد مسن است که می‌تواند باعث بروز اختلال در خواب شود. شب‌ها و در زمان استراحت، فشاری که در نتیجه فعالیت‌های روزانه متحمل شدیم به صورت تنش‌های ماهیچه‌ای بروز می‌یابد.

علت درد زانو در خواب می‌تواند شامل کشیدگی و رگ به رگ شدن، درد جلوی زانو، آسیب و پارگی غضروف یا مینیسک زانو، التهاب تاندون زانو در اثر آرتروز زانو، بورسیت زانو، کشیدگی و پارگی تاندون و رباط‌های زانو باشد.

اگر درد هنگام خواب ادامه یافت، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت درد زانو در خواب شما را تشخیص داده و شما را در یک برنامه درمانی مناسب با شرایطی که دارید قرار دهد.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز زانو ، موثر ترین روش های معالجه آرتروز زانو

علت درد زانو در زنان

محققان گمان می‌کنند یکی از محتمل‌ترین علت‌ها، شکل بدن زنان است. زنان تمایل دارند باسن پهن‌تری داشته باشند و کمی زانو زنان حالت کوبنده دارد (استخوان‌های ران آن‌ها از لگن تا زانو به سمت داخل خمیده می‌شوند) و این هم‌ترازی می‌تواند فشار بیشتری را روی مفاصل ایجاد کند.

علت دیگر را می‌توان در عضلات یک زن ردیابی کرد. بیشتر اوقات، زنان تمایل دارند از ماهیچه‌های ساق پای خود متفاوت از مردان استفاده کنند و همین مورد علت درد زانو در زنان را فراهم می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: رباط زانو نقشی اساسی در کارکرد مفصل دارد، پس مراقب آن باشید

علت درد زانو در بارداری و بعد از زایمان به چه علت است؟

یک زن باردار که زانوبند بسته است سیوطب

تغییرات هورمونی در دوره بارداری نقش مهمی در ایجاد درد در ناحیه زانو بازی می‌کند. در سه ماه سوم بارداری، هورمون‌هایی ترشح می‌شود که برای شل کردن رباط‌ها و تاندون‌های ناحیه لگن به کار می‌رود، اما این هورمون‌ها فقط رباط‌ها و تاندون‌های ناحیه لگن را شل نمی‌کنند، بلکه این بافت‌ها در همه اعضای بدن مانند زانو را هم ریلکس می‌نماید.

بیشتر بخوانید: درمان بی حسی پا، بی حس شدن پای چپ نشانه چیست؟

در این شرایط، از انجام حرکات اصلاحی تحریک‌کننده مانند زانو زدن اجتناب کنید، ولی ورزش‌های کششی و تقویتی سبک آن هم با اجازه پزشک معالج بلامانع است.

اگر در دوران بارداری دچار درد مزمن در ناحیه زانو شدید که با گذشت زمان برطرف نمی‌شد، حتما با پزشک مشورت کنید. با اینکه بیشتر دردهای زانو در دوران بارداری طبیعی هستند، اما ادامه درد و مشکلات زانو برای مدت طولانی و بعد از زایمان طبیعی نبوده و نیاز به بررسی دقیق و فوری دارد.

درمان علت درد زانو

روش درمانی مورد استفاده بستگی به علل ایجادکننده آن دارد. تشخیص دقیق این عارضه برای درمان موثر آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که مراقبت و روش‌های تسکینی عمومی در بهبود دردزانو موثر واقع نشوند، شروع یک برنامه درمانی پزشکی، باید حتما تحت نظارت و با مشورت متخصص انجام شود.

بیشتر بخوانید: 12علت ورم پا |10درمان خانگی ورم پا|خواص بالا نگه داشتن پاها

تشخیص مشکل زانو

ممکن است پزشک برای تشخیص و یافتن علت درد زانو، موارد زیر را در طول معاینه فیزیکی بررسی کند:

 • بررسی ورم، درد، حساسیت، دما و کبودی واضح در زانو
 • بررسی دامنه حرکتی ناحیه پایین پا و در جهات مختلف
 • ارزیابی وضعیت ساختارهای زانو با فشار دادن یا کشیدن مفصل

 

همچنین ممکن است در مواردی برای تشخیص دقیق‌تر، از عکس‌برداری رادیولوژی، اسکن ام‌آرآی، سی‌تی‌اسکن و امواج مافوق صوت استفاده شود.

اگر پزشک احتمال وجود عفونت در ناحیه مفصل زانو را بدهد، ممکن است آزمایش خون و آرتروسنتز (آنالیز مایع مفصلی) را برای اطمینان از علت درد زانو پیشنهاد دهد.

 

بیشتر بخوانید: 12 ورزش برای درمان آرتروز زانو که بهترین متخصصان آن ها را توصیه می‌کنند

چند توصیه عمومی برای پیشگیری و خلاصی دردزانو

 • وزن خود را در حالت متعادل نگه دارید
 • کفش های بدون پاشنه و راحت بپوشید
 • با انجام ورزش به طور منظم، قدرت و توان زانوها را حفظ کنید
 • از بی تحرکی دوری کنید، خشک شدن عضلات پا می تواند به درد منجر شود
 • کلسیم مورد نیاز بدن را با مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم (تخم‌مرغ، پنیر، ماست، ماهی و…) تامین کنید

دلایل گوناگونی که زانویمان را به درد می‌آورند

در این مقاله با انواع علت درد زانو آشنا شدیم و به بررسی چگونگی رخ دادن آن‌ها پرداختیم. بسیاری از این موارد را می‌توان شناخت و برای پیشگیری از آن‌ها کارهایی را در پیش گرفت. اما به طور کلی علت درد زانو هرچه که باشد، پزشک معالج با در نظر گرفتن جوانبی از جمله سن، جنسیت، نوع فعالیت و کار بیمار، بهترین روش برای بهبود زانو-درد را شناسایی می‌کند.

سوالات متداول در زمینه علت زانو‌درد

علت زانو درد در زنان جوان چیست؟

علت بسیار متغیر است و از آسیب‌های ورزشی گرفته تا بورسیت و تاندونیت متفاوت است.

علت زانو درد ناگهانی چیست؟

علت درد ناگهانی ایجاد آسیب در زانو است. مانند دررفتگی زانو، بورسیت، پارگی غضروف یا ضربه مستقیم به زانو.

برای دردزانو چه بخوریم؟

مصرف مکمل‌های ویتامین D، کلسیم، پتاسیم و منیزیم برای سلامت بدن و زانوها مناسب است.

منبع
webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا