بیماری مقاربتیمسائل جنسی

7 درمان خانگی زگیل دهانی، با ساده‌ترین مواد از سیر تا زردچوبه

فهرست محتوا نمایش

درمان خانگی زگیل دهانی متعددی برای رفع این ضایعات آزاردهنده وجود دارد. این زگیل‌ها در اثر آلوده شدن بدن به ویروس HPV ایجاد می‌شود که با روش‌های پزشکی و خانگی درمان‌پذیر هستند.

از روش‌های درمان خانگی زگیل دهانی می‌توان به استفاده از عصاره سیر، سرکه سیب و آلوئه ورا اشاره کرد. البته باید گفت که زمانی این روش‌ها موثر هستند که فرد ضایعات زگیل دهانی را ببیند و حس کند. در مواردی که زگیل‌ها در قسمت‌ها نامشخص تشکیل شوند، فرد به سختی و حتی در مواردی متوجه بیماری خود نمی‌شود. در این موارد خطر ابتلای فرد به سرطان دهان وجود دارد.

در این مطلب از مجله علمی پزشکی سیوطب به بررسی روش‌های درمان خانگی زگیل دهانی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: درمان زود انزالی با وازلین! ۱۰ درمان‌ خانگی ضروری زود انزالی که به کمکتان می‌آید

نگاهی کلی به موضوع درمان خانگی زگیل دهانی

 • حدود 40 مورد از 100 گونه ویروس HPV در قسمت دهان، گلو و اندام‌های تناسلی ایجاد می‌شوند
 • زگیل‌های درمانی در مواردی بر فرآیندهای خوردن و آشامیدن فرد تاثیر می‌گذارند
 • خود زگیل دهانی باعث انتقال بیماری از فرد بیمار به فرد سالم نمی‌شود؛ بلکه این ویروس پاپیلومای انسانی است که باعث بیماری خواهد شد
 • زگیل‌های دهانی قابل درمان هستند و بعضی موارد به مرور زمان برطرف می‌شوند

بیشتر بخوانید : درمان ایدز؛ استفاده از داروهای ضدویروس برای مهار عفونت HIV

HPV دهانی چیست؟ درمان خانگی زگیل تناسلی مردان شایع‌تر است!

HPV دهانی یک زیرگروه از ویروس پاپیلومای انسانی (human papillomavirus) است که شایع‌ترین بیماری مقاربتی در ایالات متحده به شمار می‌رود. بیش از 100 گونه مختلف از HPV وجود دارد که حدود 40 مورد از آن‌ها دهان، گلو و اندام تناسلی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در اغلب موارد سیستم ایمنی بدن HPV را قبل از ایجاد علائم پاک می‌کند؛ اما تقریبا 10درصد از مردان و 3.6درصد از زنان در ایالات متحده به HPV دهانی علامت‌دار مبتلا شده‌اند.

بیشتر بخوانید: ۲۲ درمان خانگی تبخال تناسلی؛ مبارزه با بیماری مقاربتی در منزل

زگیل دهانی به چه صورتی است؟

فردی مبتلا به زگیل دهانی که باید به دنبال درمان خانگی زگیل دهانی باشد|سیوطب

زگیل دهان اساسا یک رشد پوستی خوش‌خیم (بی‌ضرر) در داخل دهان یا لب است که در اغلب موارد نسبتا گسسته باقی می‌ماند و معمولا به صورت رشد فردی یا در گروه‌های کوچک ایجاد می‌شود. در حالی که بافت آن‌ها خشن است، اما امکان دارد که به صورت سفید یا گنبدی شکل یا به صورت صاف به همان رنگ دهان ایجاد می‌شوند. همچنین در بعضی موارد زگیل‌ها بلندتر یا ضخیم‌تری شبیه به برگ ایجاد خواهند شد.

بیشتر بخوانید: ۷ درمان خانگی تریکومونیازیس و روش‌های مرسوم پزشکی

باید گفت که زگیل‌های دهانی آزاردهنده‌تر از زگیل‌های دیگر اعضای بدن هستند؛ زیرا امکان دارد که با غذا خورده شوند یا هنگام حرکت زبان حس یا به صورت تصادفی گاز گرفته شوند. در چنین مواردی احتمال تحریک زگیل وجود دارد و باعث تاثیر بر خوردن و آشامیدن فرد می‌شوند. به همین دلیل درمان خانگی زگیل دهانی یا درمان پزشکی آن مهم است.

زگیل‌های دهان به ویژه در افرادی که از نقص ایمنی مانند HIV یا ایدز رنج می‌برند رایج است. در این موارد نادر، بدن کاری را که به طور معمول در مواجهه با عفونت انجام می‌دهد را پیش نمی‌برد؛ بنابراین زگیل‌ها بدون کنترل با حداقل تداخل دفاع طبیعی بدن در برابر بیماری رشد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تشخیص تبخال تناسلی؛ آزمایش خون راهی کلیدی برای کشف ویروس

تفاوت آفت و زگیل دهانی در چیست؟ درمان زگیل روی زبان را جدی بگیرید!

آفت‌ها ضایعاتی هستند که در قسمت بافت‌های نرم دهان مانند لثه‌ها، داخل گونه‌ها، لب‌ها و زیر یا روی زبان ایجاد می‌شوند. این ضایعات در اثر عوامل مختلفی مانند آسیب به داخل دهان و کمبود ویتامین ایجاد خواهند شد. آفت‌ها معمولا بعد از چند روز خود به خود بهبود پیدا می‌کنند و در موارد شدید با دهانشویه، داروهای خوراکی مانند استروئیدها درمان می‌شوند.

در صورتی که زگیل دهانی ویروسی است که در اکثر موارد به دلیل رابطه جنسی دهانی ایجاد می‌شود و جدی‌تر از آفت است؛ زیرا در مواردی باعث بروز سرطان دهان شده و به راحتی از فردی به فردی دیگر منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید: علائم زگیل تناسلی در مردان، راه‌های درمان و چگونگی پیشگیری از آن

علت زگیل دهان چیست؟ درمان زگیل دهانی در خانه

شیوع زگیل‌های دهان در سال‌های اخیر به دلیل مقبولیت اجتماعی از انجام رابطه جنسی دهانی افزایش یافته است. زگیل‌های دهانی معمولا پس از برقراری رابطه جنسی دهانی با فردی که دارای زگیل تناسلی است و همچنین بوسیدن افراد مبتلا به زگیل دهان ایجاد می‌شود.

باید گفت که این خود زگیل نیست که منتقل می‌شود، بلکه ویروس مسئول رشد زگیل در وهله اول، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. ویروس پاپیلومای انسانی با توجه به اینکه باعث رشد دسته‌ای از زگیل‌های مزاحم می‌شود، ساختار بسیار ساده‌ای دارد و کمی بیشتر از DNA پوشیده شده در پروتئین محافظ است. این ویروس با حرکت به سمت اپیتلیوم رفته و آنجا تکثیر و رشد می‌کند و اثر آن ایجاد رشد ظاهری زگیل است.

بیشتر بخوانید: آزمایش سوزاک برای تشخیص قطعی بیماری

در واقع انواع مختلفی از HPV وجود دارد و سویه‌های HPV 13 و 32 آن‌هایی هستند که عموما مسئول زگیل‌های دهانی هستند. سایر سویه‌های ویروس مانند 2، 6 و 11 نیز دخیل هستند. باید گفت که زگیل‌های دهانی بیشتر باعث نگرانی می‌شوند؛ زیرا با ایجاد سرطان‌های دهان مرتبط هستند به همین دلیل در صورت مشاهده باید برای درمان خانگی زگیل دهانی یا پزشکی آن اقدام کرد.

بیشتر بخوانید: علائم زگیل تناسلی در زنان و راه‌های تشخیص HPV در دختران

عوامل خطر برای HPV دهان چیست؟

عوامل خطر برای HPV دهانی شامل موارد زیر است:

 • رابطه جنسی دهانی

شواهد نشان می‌دهند که افزایش فعالیت و مسائل جنسی دهانی خطرناک است و مردان بیشتر در معرض خطر هستند؛ به ویژه اگر سیگاری باشند.

 • شرکای جنسی متعدد

چندین شریک جنسی خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مانند زگیل تناسلی و دهانی را افزایش می‌دهد.

 • سیگار کشیدن

مصرف سیگار به ترویج HPV کمک می‌کند، زیرا استنشاق دود داغ سیگار دهان را در برابر پارگی و بریدگی دهان آسیب‌پذیرتر خواهد کرد. همچنین عامل خطری برای ابتلا به سرطان دهان است.

بیشتر بخوانید: ترک سیگار را همین الان شروع کنید | اتفاقاتی که پس از ترک برایتان رخ می‌دهند

 • نوشیدن الکل

تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد الکل خطر ابتلا به عفونت HPV را در مردان افزایش می‌دهد.

 • بوسیدن

یکی دیگر از عوامل خطر برای انتقال زگیل دهانی، بوسیدن است.

 • جنسیت

مردان نسبت به زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند.

 • سن

هر شخصی ممکن است به این ویروس مبتلا شود اما خطر ابتلا به سرطان اوروفارنکس در افراد مسن بیشتر است؛ زیرا سال‌ها طول می‌کشد تا ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: علائم ایدز در مردان ۲ تا ۶ هفته بعد از ورود ویروس پدیدار می‌شود

علائم HPV دهان چیست؟

HPV دهانی اغلب هیچ علامتی ندارد. این بدان معنی است که شخص متوجه نمی‌شود که عفونت دارد و اقدامات لازم برای محدود کردن گسترش بیماری را انجام نمی‌دهد. در موارد خاص ممکن است زگیل در دهان یا گلو ایجاد شود، اما این امر کمتر رایج است. در بیشتر موارد این نوع ویروس باعث ابتلای شخص به سرطان دهان و حلق می‌شود که نادر است.

از علائم سرطان اوروفارنکس (سرطان در وسط گلو، زبان، لوزه‌ها و دیواره حلق) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکل در بلع
 • گوش دردهای مداوم
 • خون سرفه کردن
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح
 • غدد لنفاوی بزرگ شده
 • گلودرد مداوم
 • توده‌های روی گونه‌ها
 • رشد یا توده روی گردن
 • گرفتگی صدا

بیشتر بخوانید: درمان سفلیس ساده است، اگر زمان طلایی را از دست ندهید

HPV دهانی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

هیچ آزمایشی برای تعیین وجود HPV دهان وجود ندارد. در مواردی که پزشک با ضایعات زگیل دهانی برخورد می‌کند امکان دارد که آن‌ها را سرطان تشخیص دهد. به همین منظور آزمایش بیوپسی را برای تعیین سرطان یا HPV تجویز می‌کند.

بیشتر بخوانید: واکسن گارداسیل؛ پیشگیری از زگیل تناسلی تا سرطان گردن رحم

چگونه از زگیل دهان پیشگیری کنیم؟

واکسن HPV بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری|سیوطب

بهترین راه جلوگیری از ابتلا به زگیل دهانی و حتی تناسلی و دیگر بیماری‌های مقاربتی به جای درمان پزشکی و درمان خانگی زگیل دهانی رعایت موارد زیر است:

 • برقراری رابطه جنسی محافظت شده
 • خودداری از رابطه جنسی دهانی، به ویژه با افراد دارای ویروس HPV
 • چکاپ سالیانه برای بررسی وضعیت بدن و احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی
 • استفاده از واکسن HPV

واکسن HPV یک واکسن ایمن و موثر است که از شما در برابر بیماری‌های مرتبط با HPV محافظت می‌کند. این واکسن قبلا فقط برای افراد تا سن 26 سالگی در دسترس بود؛ اما دستورالعمل‌های جدید بیان می‌کنند که افراد بین 27 تا 45 سال که قبلا برای HPV واکسینه نشده‌اند، اکنون واجد شرایط واکسن Gardasil 9 هستند.

بیشتر بخوانید: درمان کلامیدیا؛ مبارزه با خطر ناباروری یا بارداری خارج از رحم

آیا زگیل دهان قابل درمان است؟

درمان صد در صد زگیل تناسلی ممکن است اما بعضی موارد به مرور زمان برطرف می‌شوند. اما نکته مهم در مورد این ویروس‌ها رابطه‌ای است که با ایجاد سرطان دهان دارند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در صورت بروز علائم این بیماری، به پزشک مراجعه کرده و در مورد درمان آن اطلاعاتی کسب کنید.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی؛ آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

HPV دهان چگونه درمان می شود؟

اکثر انواع HPV دهانی قبل از ایجاد هرگونه مشکل سلامتی از بین می‌روند. درمان زگیل با درمان‌های موضعی دشوار است؛ زیرا احتمال دارد دسترسی به زگیل‌ها سخت باشد. در مواردی پزشک برای درمان این ضایعات از روش‌های زیر استفاده می‌کند:

 • عمل جراحی برای برداشتن زگیل‌ها
 • کرایوتراپی برای منجمد کردن جای زگیل
 • اینترفرون آلفا-2B (اینترون A، Roferon-A) تزریقی

بیشتر بخوانید : درمان سوزاک؛ از اندام‌های تناسلی تا گلو و چشم

برای درمان زگیل دهانی به چه دکتری مراجعه کنیم؟ ارولوژیست‌ متخصص زگیل دهانی است!

بهترین پزشک برای درمان زگیل دهانی متخصصین ارولوژی و جراح است. ارولوژیست‌ها به دلیل تخصص خود به تمام ابعاد و آناتومی ناحیه تناسلی و نحوه برخورد با بیماری‌های مختلفی در این نواحی بهترین گزینه برای درمان زگیل تناسلی و دهانی هستند.

بیشتر بخوانید : عفونت کلامیدیا یک بیماری مشترک بین زنان و مردان

درمان خانگی زگیل دهانی با روش‌های مختلف

سرکه سیب برای درمان خانگی زگیل دهانی مناسب است|سیوطب

علاوه بر درمان‌های پزشکی گفته شده، از روش‌های زیر می‌توان برای درمان خانگی زگیل دهانی استفاده کرد:

1- از بین بردن زگیل دهانی با سرکه سیب یکی از روش های درمان زگیل دهانی در خانه!

سرکه سیب خاصیت اسیدی بالایی دارد که برای کشتن ویروس‌ها مناسب است. به همین دلیل در درمان خانگی زگیل دهانی می‌توان از آن استفاده کرد. به این صورت که پنبه‌ای را به سرکه سیب آغشته کنید و روی زگیل بگذارید. این کار را تا زمانی که زگیل سیاه شود و از بین برود ادامه دهید.

بیشتر بخوانید : تریکومونیازیس، بیماری عفونی که در زنان شایع‌تر است؛ از خارش تا ترشحات بدبو

2- درمان خانگی زگیلی دهانی و تناسلی با سیر

شواهد عملی وجود درد که نشان می‌دهند عصاره سیر برای درمان زگیل تناسلی و دهانی موثر است. برای درمان زگیل زبان با سیر کافی است که عصاره سیر را خریداری کرده و مستقیم روی زگیل قرار دهید. همچنین می‌توان با یک پد پانسمان آغشته به مخلوط سیر آن را برای مدتی روی زگیل قرار دهید تا اقدام موثری در جهت از بین بردن زگیل زبان کرده باشید.

بیشتر بخوانید: ایدز، بررسی راه‌های انتقال و بهترین شیوه‌های پیشگیری HIV

3- درمان زگیل تناسلی با الکل 

باید گفت که هیچ گونه تحقیقات موفقیت‌آمیزی مبتنی بر موثر بودن الکل برای درمان خانگی زگیل دهانی و تناسلی وجود ندارد.

 

4- بهترین قرص برای زگیل دهانی کدام است؟

کمبود فولات و B12 باعث افزایش خطر ابتلا به ویروس HPV می‌شود. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که مولتی ویتامین‌های حاوی فولات، B12 و دیگر ویتامین‌ها را مصرف کنید تا به بدن خود در مقابله و مبارزه با HPV و از بین بردن آن‌ها کمک کنید.

بیشتر بخوانید: سیفلیس چیست؟ انواع این بیماری مقاربتی و تاثیر آن بر بارداری

درمان زگیل دهانی با طب سنتی؛ بهترین روش برای درمان زگیل روی زبان

درمان خانگی زگیل دهانی با زردچوبه|سیوطب

از روش‌های طب سنتی برای درمان خانگی زگیل دهانی می‌توان به استفاده از موارد زیر اشاره کرد:

5. نارون کوهی از راهکارهای موثر برای درمان خانگی زگیل زبان

استفاده از این گیاه برای از بین بردن زگیل دهانی روشی موثر و محبوب است. این ماده باعث کوچک شدن و از بین رفتن زگیل‌ها خواهد شد. نحوه تاثیر این گیاه در از بین بردن زگیل به این صورت است که باعث کوچک شدن عروق خونی زگیل‌ها شده و با کاهش خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به آن‌ها باعث کوچک و در نهایت خشک شدن زگیل‌ها می‌شود.

تنها کاری که باید کرد این است که مقداری عصاره تقطیر شده نارون کوهی را روی زگیل‌ها زده و بعد از 15 دقیقه بشویید. این کار را دو بار در هفته به مدت 3 هفته انجام دهید.

بیشتر بخوانید: تبخال تناسلی در زنان و مردان

6. درمان خانگی زگیل تناسلی با زردچوبه

درمان خانگی زگیل تناسلی با زردچوبه ممکن است. زردچوبه یک ضدعفونی‌کننده طبیعی است که برای درمان زخم‌های شدید و التیام زگیل دهانی و تناسلی ناشی از HPV مناسب است. زردچوبه توانایی جلوگیری از پیشرفت عفونت HPV را داشته و برای رفع خارش و جلوگیری از آسیب به سایر بافت‌ها مناسب است. درمان زگیل تناسلی با زردچوبه امکان‌پذیر است اما اگر در شرایط مطلوبی ندارید بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: سوزاک چیست؟ آگاهی‌تان را در مورد بیماری آمیزشی سوزاک بالا ببرید

7. آلوئه ورا از راه های درمان زگیل دهانی

آلوئه ورا خاص التیام‌بخشی فوق‌العاده‌ای دارد که در درمان خانگی زگیل دهانی و تناسلی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه سرشار از خواص ضدویروسی و ضدالتهابی است و باعث کاهش خارش می‌شود.

برای استفاده از آلوئه ورا کافی است که مقداری از ژل آن را خارج کرده و روی یک تکه پنبه بمالید. سپس آن پنبه را مستقیم روی زگیل‌ها قرار دهید. حتی می‌توانید در صورت امکان پنبه را با چسب روی پوست نگه دارید و اجازه دهید یک شب بماند.

بیشتر بخوانید : زگیل تناسلی| چرا کاندوم از ابتلا به HPV جلوگیری نمی‌کند؟

یادداشت پایانی

زگیل دهانی ناشی از HPV یکی از شایع‌ترین نمونه‌های ابتلا به این ویروس است. این بیماری درمان دارد اما بهترین راه، جلوگیری از ابتلا به آن است. برای این منظور پیشنهاد می‌شود که زنان و مردان در هنگام رابطه جنسی از وسایل محافظتی استفاده کنند، واکسن HPV را تزریق کنند و روابط جنسی متعدد نداشته باشند.

همچنین روش‌هایی تحت عنوان درمان خانگی زگیل دهانی وجود دارد که در بین آن‌ها می‌توان از زرد چوبه، نارون کوهی، آلوئه‌ورا، سرکه سیب و سیر برای از بین بردن زگیل‌ها استفاده کرد.

 

سوالات متداول درمان خانگی زگیل دهانی:

تفاوت آفت دهان با زگیل دهانی چیست؟

آفت دهان بیماری بسیار راحتی است که در اثر آسیب به دهان یا کمبود ویتامین ایجاد می‌شود. در صورتی که زگیل دهانی ناشی از ابتلا به ویروس HPV است.

راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن برای درمان زگیل تناسلی چیست؟

بهترین راه مصرف مولتی ویتامین‌ها و ویتامین B12 است که باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

آیا درمان زگیل تناسلی مردان و زنان متفاوت است؟

خیر. برای هر دو جنسیت درمان به یک صورت انجام می‌شود؛ اما باید گفت که مردان بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا