بیماریبیماری های مفصلی

علت زانو درد در کودکان چیست؟

علت زانو درد در کودکان می‌تواند ناشی از آسیب‌های تروماتیک زانو یا آسیب‌های مکرر از انجام فعالیت بدنی مانند ورزش‌های رقابتی باشد. شکستگی، دررفتگی و رگ به رگ شدن و پارگی بافت‌های نرم مانند رباط‌ها و تاندون‌ها برخی از شایع‌ترین آسیب‌های کودکان به شما رمی رود. در بسیاری از موارد، صدمات شامل بیش از یک ساختار در زانو می‌شود. در این مقاله از سیوطب به بررسی علت زانو درد در کودکان می‌پردازیم و راهکارهای درمانی را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: خرید زاپیامکس معجزه‌ای غیر قابل انکار برای دردهای زانو
 

زانو درد در کودکان دو ساله چگونه بروز می‌کند؟

همان‌طور که کودکان رشد می‌کنند چندین جهش رشد را نیز تجربه می‌کنند که اغلب باعث درد در مفاصل جوان آن‌ها می‌شود. به بسیاری از این بچه‌ها و والدین توصیه می‌شود که آن‌ها فقط دردهای رشدی را تجربه می‌کنند و نیاز به درمان خاصی ندارند.

یکی از آسیب‌های رایج در ورزشکاران جوان، درد زیر کاسه زانو یا در پزشکی به نام کندرومالاسی است. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که سطح زیر کاسه زانو زبر باشد. درد مرتبط با این اختلال معمولا شامل یک درد مبهم و دردناک است. این درد با بالا رفتن از پله و خم شدن تا عمق زانو بدتر می‌شود. زانو درد در کودکان دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی مناسب زانودرد شما کدام است؟
 

سفت شدن عضلات چهار سر

این وضعیت در طول دوران رشد بسیار شایع است. استخوان‌ کودکان سریع‌تر از ماهیچه‌ها رشد می‌کنند، بنابراین باعث سفت شدن عضلات چهار سر ران می‌شوند. این فشار بیش از حد بر کشکک وارد می‌کند و احتمالا منجر به کندرومالاسی می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان زانودرد، معالجه درد زانو با روش‌های موثر خانگی و دارویی
 

ردیابی ضعیف کاسه زانو

اگر کاسه زانو به طور کامل از شیار استخوان ران عبور نکند، فشار زیادی به کشکک وارد می‌شود. افرادی که مستعد ابتلا معمولا زانوهای ناهموار، باسن پهن‌تر یا چرخش درشت نی (استخوان پایین ساق پا) دارند.

بیشتر بخوانید: دوچرخه سواری برای زانودرد، فواید و نحوه استفاده از آن
 

کف پای صاف

کودکانی که صافی کف پا دارند باعث می‌شوند زانوها به سمت داخل کمانک شوند و فشار غیرضروری به کاسه زانو وارد کنند.

بیشتر بخوانید: درمان سنتی آب ‌‌آوردن زانو
 

عدم تعادل عضلانی

چهار عضله مجزا عضله چهار سر را تشکیل می‌دهند. زمانی که یکی از آن عضلات قوی‌تر از دیگری باشد عضلات نامتعادل خواهند بود. عضله چهار سر ران داخلی معمولا در افراد مبتلا به این عارضه ضعیف‌ترین است.

بیشتر بخوانید: ورزش های مناسب برای ساییدگی زانو؛ درمان سریع در خانه
 

علائم زانو درد در کودکان

علت زانو درد در کودکان|سیوطب

 • ترک دردناک هنگام راه رفتن یا خم کردن زانو
 • درد در داخل یا خارج زانو
 • تورم در اطراف زانو
 • ضعف زانو
 • حرکت محدود زانو
 • احساسی مانند قفل شدن یا گیر کردن زانو در جای خود
 • درد موضعی یا مبهم در حین فعالیت
 • برآمدگی یا گره در اطراف زانو

بیشتر بخوانید: درمان التهاب زانو؛ علائم و روش‌های درمان
 

چه زمانی کودک باید برای زانو درد به پزشک مراجعه کند؟

زانو بزرگترین مفصل بدن است و ساختارهای مهم و پیـچیده دارد. آسیب‌های وارده به زانو، به ویژه برای کودکان که هنوز در حال رشد هستند، می‌تواند منجر به آسیب‌‌های کوتاه مدت و طولانی مدت شود. اگر شما متوجه لنگیدن کودک خود شدید به طور موقت او را از فعالیت متوقف و به یک متخصص کودک مراجعه کنید.

یک پزشک اطفال می‌داند که چگونه بیماری کودکان و نوجوانان را تشخیص دهد. سپس از آن‌ها مراقبت کند تا از آسیب طولانی مدت به زانو جلوگیری کند. جراحان ارتوپد طب ورزشی اطفال و متخصصان پزشکی ورزشی در کودکان  برای تشخیص و درمان کودکان از بدو تولد آموزش دیده‌اند. زانو درد در کودکان سه ساله باید به موقع شناسایی شود تا در اسرع وقت بهبود یابد. پس ازبهبودی می‌توانند با خیال راحت به فعالیت‌های خود بازگردد.

بیشتر بخوانید: درمان آب آوردن زانو با ورزش؛ ۶ تمرین برای کاهش درد و کنترل تورم زانو
 

انواع مختلف آسیب‌های زانو برای کودکان چیست؟

برای کودکان و نوجوانان زانو درد بسیار رایج است، به خصوص برای کسانی که ورزش می‌کنند. معمولا قسمت‌های آسیب‌دیده زانو شامل استخوان ران انتهایی (فمور) است که قسمت انتهایی استخوان ران نزدیک زانو است. تیبیا پروگزیمال (استخوان ساق پا) که قسمت بالایی استخوان درشت نی نزدیک زانو است. تاندون‌هایی که ماهیچه را به استخوان متصل می‌کنند. همچنین رباط‌ها که استخوان را به استخوان می‌چسبانند.

بیشتر بخوانید: درمان آسیب دیدگی مینیسک زانو چگونه انجام می‌شود؟
 

آسیب‌های زانو در کودکان چگونه درمان می‌شوند؟

درمان درد زانو نسبت به نوع و شدت آسیب متفاوت است. درمان‌ها ممکن است از استراحت و فیزیوتراپی ورزشی تا جراحی متفاوت باشد. علت زانو درد در کودکان به عوامل مختلفی بستگی دارد که توسط پزشک باید بررسی شود.

هر نوع تورم زانو در کودک یا نوجوان طبیعی نیست. اگر کودک شما ورم زانو، درد زانو یا سفتی زانو دارد، فورا او را برای ارزیابی نزد یک متخصص طب ورزشی کودکان ببرید.

بیشتر بخوانید: درمان درد زانو هنگام نشست و برخاست | زانوبند زاپیامکس| ۵ درمان خانگی زانو درد
 

درمان خانگی زانو درد کودکان

زانو درد در اغلب موارد آزاردهنده و ناراحت‌کننده است. اما در بیشتر موارد والدین می‌توانند اقدامات ساده‌ای را در خانه برای تسکین ناراحتی کودکان و کمک به بهبودی آن‌ها انجام دهند.

 • در صورت امکان کودک خود را بی تحرک نگه دارید.
 • یخ بر روی زانو می‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کند.
 • از باندهای فشاری برای کمک به بهبود سطح راحتی استفاده کنید.
 • زانوی فرزندتان را روی یک بالشت نرم قرار دهید.

بیشتر بخوانید: حرکات اصلاحی پای پرانتزی | ۴ حرکت مطمئن و راحت برای رفع زانوی پرانتزی
 

آیا می‌توان از درد زانو پیشگیری کرد؟

از طریق تمرین و آماده‌سازی مناسب و با پیروی از دستورالعمل‌های سالم، می‌توان خطر آسیب دیدگی زانو را در کودکان و نوجوانان کاهش داد. تمرین‌های پیشگیری از آسیب زانو باعث می‌شود تا کودک یا نوجوان شما بتواند در اسرع وقت و با خیال راحت به روال فعال خود بازگردد. برخی از درمان‌های پیشگیری‌کننده از زانو درد در کودکان شامل این موارد است:

 • فیزیوتراپی
 • تمرینات قدرتی
 • آماده‌سازی پیش از ورزش
 • انجام ورزش های کششی

بیشتر بخوانید: قرص آرتروز زانو | معرفی انواع قرص‌ها و ۶ روش درمانی دیگر
 

فیزیوتراپی برای درد زانو در کودکان

فیزیوتراپی برای درد زانو در کودکان|سیوطب

علت زانو درد در کودکان با ارزیابی جامع زانو توسط یک فیزیوتراپیست انجام می‌شود. این بررسی به تعیین علت درد پشت زانو درد کودک شما کمک می‌کند. فیزیوتراپیست همچنین ممکن است موارد زیر را بررسی کند:

 • هم ترازی ساق پا، کاسه زانو و چهار سر ران
 • ثبات زانو، چرخش لگن و دامنه حرکتی زانو و باسن
 • کاسه زانو برای علائم حساسیت
 • اتصال عضلات ران به کاسه زانو
 • قدرت، انعطاف پذیری، استحکام، تون و دور عضلات ران و همسترینگ
 • سفتی تاندون آشیل و انعطاف پذیری و وضعیت پاها

پس از ارزیابی، فیزیوتراپیست درمان‌های مناسبی را برای درمان علت زانو درد کودک شما اجرا خواهد کرد. این موارد معمولا شامل تمرینات تقویتی، کششی، مشاوره در مورد شرکت در ورزش و توصیه در مورد استفاده از وسایل مناسب مانند بریس و کفی می‌شود.

بیشتر بخوانید: آیا آب آوردن زانو خطرناک است؟ معرفی ۵ درمان؛ از قرص تا زاپیامکس
 

جمع بندی درباره موضوع علت زانو درد در کودکان

زانو درد در کودکان در تمام سنین شایع است. درد التهابی معمولا با تورم و سفتی صبحگاهی یا سفتی مفاصل پس از استراحت همراه است. اغلب زانو درد خود به خود بهبود می‌یابد یا با درمان‌های خانگی کاهش می‌یابد. درد مداوم‌تر ممکن است نشان‌دهنده یک بیماری زمینه‌ای خاص باشد. در این صورت نیاز به بررسی پزشک متخصص دارد.

سوالات متداول درباره علت زانو درد در کودکان

علت زانو درد در کودکان چیست؟

 زانو درد در کودکان دلایل مختلفی دارد. این درد می‌تواند ناشی از رشد کودک باشد. یا به دلایل شکستگی، دررفتگی، و رگ به رگ شدن و پارگی بافت‌های نرم مانند رباط‌ها و تاندون‌ها باشد.

علائم زانو درد در کودکان چیست؟

 زانو درد در کودکان نشانه‌های بارزی شامل درد در داخل یا خارج زانو، تورم در اطراف زانو، ضعف زانو، برآمدگی و … دارد.

زانو درد در کودکان چگونه درمان می‌شود؟

 اگر درد زانو در کودکان کم باشد با درمان‌های خانگی قابل درمان است. اما اگر این درد تداوم پیدا کند نیاز به بررسی یک متخصص است. این موارد شامل تمرینات تقویتی، کششی، شرکت در ورزش، استفاده از وسایل مناسب مانند بریس و کفی است.

منبع
choa.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا