بیماریبیماری های مفصلی

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو؛ روز اول تا هفته 6 و نکاتی کلیدی که مهم‌تر از جراحی هستند

فهرست محتوا نمایش

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو نقش بسیار مهمی در تسریع روند بهبودی زانو دارد. مدت زمان بهبودی به چیزهای زیادی از جمله مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو بستگی دارد. بهبودی کامل اکثر افراد دو تا شش هفته طول می‌کشد. در حین بهبودی بعد از عمل زانو رویارویی با خستگی بیش از حد دور از ذهن نیست. پس از دوستان و خانواده خود بخواهید که در انجام کارهای عملی مانند خرید غذا یا بلند کردن وسایل سنگین به شما کمک کنند.

در این مقاله از مجله سلامت سیوطب به مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو در هفته اول و دوم تا 6 ماه می‌پردازیم. این مراقبت‌ها عوارض عمل آرتروسکوپی زانو را به حداقل می‌رساند.

 

دوره نقاهت آرتروسکوپی زانو در هفته اول تا سوم بعد از عمل

شاید بتوان تقریبا بلافاصله بعد از جراحی راه بروید. اما این بستگی به دلیل انجام عمل جراحی و نوع جراحی دارد. برخی از جراحان یک یا دو هفته استراحت و به دنبال آن ورزش ملایم و سپس ورزش را توصیه می‌کنند.

بعد از دو تا سه هفته، انجام فعالیت‌های سنگین‌تر نیز به عنوان مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو فراهم می‌گردد. تا زمانی که راحت هستید به پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری ملایم و ورزش سبک پایبند باشید. حداقل به مدت شش هفته باید از ورزش‌های ضربه‌ای اجتناب کنید.

 

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو که باید حتما رعایت کنیم

پس از آرتروسکوپی زانو، مهم است که برخی رفتارها مانند مصرف دارو و ورزش را بطور منظم انجام داد تا حرکت و قدرت زانو بازگردد. اما باید به تدریج پیشرفت کرد و در ابتدا همه چیز را نباید سخت گرفت. مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو عبراتند از:

1.استفاده از داروهای ضد درد خط اول مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

غیر معمول نیست که بیماران در روز اول یا دوم پس از جراحی با درد بیشتری مواجه شوند. این زمانی است که تورم به اوج خود می‌رسد و راه رفتن بعد از عمل مینیسک زانو مشکل می‌گردد.

مصرف داروهای مسکن قبل از خواب کمک‌ زیادی به نحوه خوابیدن بعد از عمل مینیسک زانو می‌کند. هنگام مصرف داروهای مسکن بر پایه مخدر، باید از مشروبات الکلی و رانندگی بشدت پرهیز کرد. گاهی برای مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو داروهای مخدری مانند ویکودین، هیدروکودون، دارووست تجویز می‌شود. این داروها را با دوز 200 یا 400 میلی‌گرم و با ایبوپروفن هر چهار تا 6 ساعت تکمیل کنید.

محدودیت خاصی برای تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو وجود ندارد. مصرف زیاد مسکن‌ها می‌تواند منجر به یبوست شود که با رژیم غذایی با فیبر بالا، مایعات زیاد و فعالیت ماهیچه‌ای می‌توان از آن جلوگیری کرد.

 

2. در برنامه مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو پانسمان چند روز باید روزی زخم بماند

پس از جراحی آرتروسکوپی، زخم با گاز یا روکش پوشـیده و معمولا باید 24 ساعت در جای خود باقی بماند. با توجه به مقدار زیاد مایع استفاده شـده در طول جراحی، مشاهده مقداری تخلیه خونی روی پانسمان‌ها طبیعی است. اگر خون قرمز روشن با وجود استفاده از یخ همچنان ادامه دارد، لطفا با پزشک تماس بگیرید. در روز اول یا دوم پس از جراحی باید پانسمان برداشـته و زخم‌ها با باند چسب پوشـانده شوند.

پانسمان باید حداقل تا سه روز بعد از جراحی بماند و خشک باشد. اگر تصمیم به حمام دارید، روی پانسمان را با پلاستیک بپوشانید تا خیس نشود.

 

3. کمپرس یخ؛ کنترل کننده مهم برای تورم بعد از جراحی

در برنامه مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو از کیسه‌های یخ برای کنترل درد و تورم استفاده می‌کنند. یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید. هر بار 20 دقیقه و سه بار در روز از یخ استفاده کنید.

 

4. تمرینات بعد از عمل آرتروسکوپی زانو در خانه نقطه عطف مراقبت‌های بعد از جراحی

کشش همستریگ ورزشی برای مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو|سیوطب

امکان دارد تمرینات از روز دوم یا سوم بعد از جراحی شروع شود که اگر با درد همراه بود نباید ورزش را انجام داد.

  • ست‌های چهارگانه: عضله ران را سفت و پشت زانوی خود را روی تخت فشار دهید. پنج ثانیه نگه دارید و 10 تکرار را انجام دهید. این تمرین را پنج بار در روز باید انجام گیرد.
  • کشش همسترینگ: با پای صاف بنشینید. حوله را دور پای خود قرار داده و پا را به سمت خود بکشید. تنه خود را به جلو خم کنید تا کشش را در پشت ران احساس شود. برای 30 ثانیه سه تا چهار تکرار در روز انجام دهید.
  • کشش ساق پا: رو به دیوار بایستید. پای جراحی شـده را پشت پای سالم قرار دهید. پای جلویی را خم و به سمت دیوار و جلو حرکت کنید. پاشنه را روی زمین و زانوی پشتی را صاف نـگه دارید تا احساس کشش در ساق احساس شود. دست‌های خود را برای حمایت روی دیوار تکیه دهید. برای 30 ثانیه سه تا چهار تکرار در روز انجام شود.
  • خم شـدن زانو نشسته: روی یک صندلی مطمئن بنشینید. با کمک دست‌ها، پاشنه پا را به عقب لغزانده و زانوی را خم کنید. 10 ثانیه نگه داشـته و سپس پا را به سمت جلو بلغزانید در حالی که آن را روی زمین نگه داشته‌اید. 10 تکرار و سه بار در روز انجام این حرکت بسیار مفید است.

 

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو در 7 تا 10 روز پس از جراحی با زاپیامکس

فردی در حال استفاده از زانوبند زاپیامکس به عنوان مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو|سیوطب

در صورتی که بخیه‌های غیر قابل جذب برای بسـتن زخم بکار رود در این بازه زمانی کـشیده می‌شوند. انجام تمرینات خانگی بعد از جراحی نیز در هفته اول توصیه می‌گردد. بهره‌مندی از فیزیوتراپی نیز در این دوره باید شروع شود. با توجه به سختی رفت‌وآمد برای انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی، بهترین گزینه استفاده از زانوبند زاپیامکس خواهد بود. زاپیامکس خدماتی مشابه فیزیوتراپی در اختیار بیمار قرار می‌دهد با این تفاوت که این زانوبند هزینه‌ای بسیار کمتر از فیزیوتراپی دارد.

زاپیامکس زانوبندی برقی و مجهز به تکنولوژی UIC است که انواع دردهای زانو را پوشش می‌دهد. UIC نام اختصاری سه فناوری برتر در حوزه درمان یعنی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است. اولتراسوند و اینفرارد با ایجاد گرما در عمق بافت‌های آسیب‌دیده، جریان خون افزایش یافـته را غنی از اکسیژن می‌سازند و روند ترمیم را سرعت می‌بخشند.

کلاک پالس نیز با ایجاد بلاک عصبی دردهای شدید ناشی از جراحی را تسکین و التهاب را به حداقل می‌رساند. شروع استفاده از زاپیامکس در هفته اول مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو یک شاخص مهم و کلیدی برای بهبودی سریع‌تر به شمار می‌آید.

 

4 تا 6 هفته بعد از جراحی و مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

وجود درجاتی از درد و تورم حداقلی در دوران نقاهت عمل مینیسک زانو طبیعی است. اگر همه مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو طبق برنامه پیش رفـته باشد از سرگیری فعالیت‌های روزمره امکانپذیر است. اگر هنوز درد مانع انجام فعالیت‌های روزمره برای بیمار شود، پیشنهاد تزریق کورتیزون یا مکمل ویسکوزون از جانب پزشک دور از ذهن نیست.

 

موارد احتیاطی مهمی که در مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو باید

داروهای بیهوشی در 24 ساعت اول باعث تهوع می‌شوند. در صورت بروز حالت تهوع، فقط مایعات شفاف بنوشید. تنها غذای جامد قابل مصرف، کراکر خشک یا نان تست است. اگر حالت تهوع و استفراغ شدید شد یا بیمار علائم کم آبی بدن را نشان داد، با پزشک یا مرکز جراحی تماس بگیرید. تب با درجه پایین 38.6 سانتیگراد در 24 ساعت اول غیرمعمول نیست اما فراتر از آن غیر عادی است.

در صورت استفاده از بی‌حس کننده نخاعی، بیماران ممکن است دچار سردرد نخاعی شوند که با ایبوپروفن رفع می‌شود. بیمار ممکن است یک آسپرین کودک یا آسپرین معمولی مصرف کند تا زمانی که به سطح طبیعی فعالیت خود بازگردید. مصرف این قرص خطر ایجاد لخته خون پس از جراحی را کاهش دهد.

 

آنچه که در یک نگاه باید دربراه مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو باید بدانید

پس از جراحی مفصل زانو، احساس درد و تورم طبیعی خواهد بود. پا را بالا نگه دارید و از کمپرس سرد استفاده کنید. تا کاهش تورم و کبودی تجربه شود. یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید چون آسیب می‌رساند. بعد از گذشت 48 ساعت از جراحی، امکان برداشتن پانسمان وجود دارد .

برای تسکین درد استفاده از مسکن‌های بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید. یک بیهوشی عمومی ‌می‌تواند از طرق مختلف بر بیمار تاثیر بگذارد. این باید ظرف 24 ساعت بگذرد. همچنین در این مدت کوتاه رانندگی نکنید و مصرف الکل حتما خودداری کنید. برای آگاهی از انواع مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو متن مقاله را بخوانید.

 

سوالات متداول

1.چه زمانی بعد از جراحی زانو می‌توانم دوش بگیرم؟

در سه روز اول پانسمان را تمیز و خشک نگه دارید. پس از آن، امکان دوش با رعایت احتیاط وجود دارد. بهتر است تا اولین جلسه ملاقات با پزشک، زخم را خیس نکنید باید پانسمان را بپوشانید. هنگام دوش گرفـتن می‌توان از یک کیسه پلاستیکی یا نوار لاستیکی استفاده کرد.

2. چند روز بعد از جراحی پانسمان را حفظ کنیم؟

پانسمان عمل را برای 3 روز اول در جای خود نگه دارید. پس از آن، می‌توان دستورالعمل‌های بالا را دنبال کرد.

3. چه مقدار از کمپرس یخ برای کنترل درد و تورم استفاده کنیم؟

در چند روز اول پس از جراحی سه تا پنج بار در روز حدود 30 دقیقه استفاده کنید. شب اول و روز اول بعد از عمل باید تا حد امکان از آن بهره ببرید.

4. چه زمانی می‌توانم دوباره ورزش را شروع کنم؟

پس از یک یا دو هفته، امکان پیاده‌روی طولانی‌تری، شنا یا حرکات آرام وجود دارد. حداقل به مدت شش هفته باید از انجام هرگونه تمرین با ضربه بالا، مانند دویدن حتما خودداری کنید. پس از شش هفته باید بتوانید به فعالیت‌های معمول خود بازگردید.

منبع
yoummd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا