اعتیاد و مواد مخدراعصاب و روان

عوارض آدامس ترک سیگار را با رعایت این نکات محدود کنید

عوارض آدامس ترک سیگار به طور کلی محدود گزارش شده و در بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی و خطرناکی مشاهده نشده است. این البته در کنار این حقیقت قرار می‌گیرد که نیکوتین اعتیادآورترین ماده‌ای است که تاکنون شناخته شده و عوارض متعددی برای سلامتی به همراه دارد. با این حال اگر پزشک شما را به استفاده از آدامس ترک سیگار راهنمایی کرده است، به یاد داشته باشید که او تشخیص داده که فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. همچنین توجه داشته باشید که اگر حین استفاده از این محصول به سیگار کشیدن ادامه دهید، احتمال بروز عوارض جانبی جدی برای شما بیشتر است.

برای آشنایی با عوارض آدامس ترک سیگار و ملاحظات مرتبط با مصرف این محصول، با این مطلب از مجموعه مقالات اعتیاد و مواد مخدر مجله سیوطب همراه شوید.

عوارض آدامس ترک سیگار چه هستند؟

شخصی در خیابان دچار سرگیجه که از عوارض آدامس ترک سیگار است شده و کنترل تعادلش را ندارد|سیوطب

علائم رایج ترک نیکوتین می‌توانند زمانی که سیگار را ترک می‌کنید، یعنی همان وقتی که مصرف آدامس نیکوتین را شروع می‌کنید، رخ دهند. این علائم رایج شامل سرگیجه، مشکلات مرتبط با اعصاب و روان مانند اضطراب، افسردگی، مشکلات خواب و غیره است که گاهی با عوارض آدامس ترک سیگار تداخل می‌یابند.

با این حال مشکلات مرتبط با دهان، دندان، فک و همچنین دیگر شرایط پزشکی مانند سردرد، سوزش سر دل، تعریق یا اسهال را از عوارض آدامس ترک سیگار می‌دانند. همچنین عوارضی برای مصرف بلند مدت نیکوتین شناسایی شده‌اند، از جمله بالا رفتن خطر ابتلا به سرطان و مشکلات قلبی-عروقی که می‌توانند تهدیدکننده زندگی باشند.

جویدن خیلی سریع آدامس ترک سیگار نیز ممکن است باعث سبکی سر، سرگیجه، سکسکه، حالت تهوع، استفراغ یا مشکلات خواب شود. در صورت بروز این عوارض، دقت کنید که آدامس را آهسته‌تر بجوید.

چنانچه هر یک از عوارض جانبی ادامه یافت یا بدتر شد، مصرف این دارو را متوقف کنید و فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

بیشتر بخوانید: ترک سیگار را همین الان شروع کنید | اتفاقاتی که پس از ترک برایتان رخ می‌دهند

آدامس ترک سیگار چیست؟

آدامس‌های خوراکی نیکوتین برای کمک به ترک سیگار استفاده می‌شوند. نیکوتین موجود در آدامس ترک سیگار از طریق دهان جذب شده و وارد جریان خون می‌شود. این جایگزین نیکوتینی است که از سیگار دریافت می‌شود و اثرات سیگار نکشیدن را کمتر می‌کند. مقدار نیکوتین دریافتی به مرور زمان کاهش می‌یابد تا زمانی که مصرف آن قطع شود.

آیا عوارض آدامس ترک سیگار از کشیدن سیگار کمتر است؟

در ظاهر، جویدن چند تکه آدامس نیکوتینی در طول روز بسیار بهتر از سیگار کشیدن است. دود سیگار بیش از 7000 ترکیب شیمیایی را در خود دارد. 250 مورد از آن‌ها سمی و بیش از 70 مورد سرطان‌زا هستند. همچنین مشخص شده که استنشاق دود دست دوم خطرناک است و برای یک فرد سیگاری، این یک ضربه مضاعف است زیرا هم در دود اصلی و هم در دود ثانویه تنفس می‌کند. استنشاق دود ثانویه افراد سیگاری را در معرض خطر بیماری قلبی، بیماری‌های مزمن ریوی و سرطان قرار می‌دهد.

تحقیقات در مورد عوارض سیگار همچنان در حال انجام است و هنوز به طور کامل تمام خطراتی را که دود سیگار ایجاد می‌کند درک نکرده‌ایم. با این حال عوارض آدامس ترک سیگار بیشتر به نیکوتین موجود در آن مرتبط است.

اثرات نیکوتین

در حالی که دود سیگار بدتر از نیکوتین به تنهایی است، اما نیکوتین نیز یک ماده بی‌ضرر نیست. حتی هنگام استفاده از درمان جایگزین نیکوتین برای ترک سیگار، باید از خطرات بالقوه نیکوتین آگاه باشید.

نیکوتین مضر است

نگرانی فزاینده‌ای وجود دارد که استفاده طولانی مدت از نیکوتین ممکن است به سرطان کمک کند. نیکوتین همچنین بر عملکرد بدن تاثیر می‌گذارد. در واقع مصرف نیکوتین به قلب استرس وارد می‌کند و فشار خون را افزایش می‌دهد. نیکوتین همچنین به پوشش شریان‌ها آسیب می‌زند که این منجر به ایجاد پلاک، افزایش خطر حمله قلبی و سکته می‌شود.

نیکوتین اعتیادآور است

اگرچه که ممکن است مقدار نیکوتینی که روزانه از طریق جویدن آدامس دریافت می‌کنید در مقایسه با سیگار کشیدن ناچیز باشد، اما فراموش نکنید که نیکوتین اعتیادآور است.

صرف نظر از اینکه چه میزان یا چقدر کم از محصولات نیکوتین‌دار استفاده می‌کنید، لازم به یادآوری است که هنوز هم در حال رساندن تغذیه به یک اعتیاد فعال هستید. در واقع پیامی که به خود می‌فرستید این است که «شما نمی‌توانید بدون نیکوتین زندگی کنید» یا «آن‌قدر قوی نیستید که نیکوتین را کاملا ترک کنید». این می‌تواند رسیدن به هدف نهایی را برای شما دشوار کند.

بیشتر بخوانید: ترک اعتیاد، بهترین روش برای عبور از ناممکن‌ها

انواع عوارض آدامس ترک سیگار چه هستند؟

یک دارو در کنار اثرات مورد نظر، ممکن است عوارض ناخواسته‌ای نیز ایجاد کند. اگرچه همه این عوارض جانبی امکان دارد رخ ندهند، اما در صورت بروز احتمال دارد به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشته باشند.

عوارض معمول

برخی از عوارض جانبی ممکن است همراه با مصرف آدامس ترک سیگار رخ دهد که معمولا نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. این عوارض آدامس ترک سیگار شاید در طول درمان از بین بروند، زیرا بدن شما با دارو سازگار می‌شود. همچنین این احتمال وجود دارد پزشک بتواند راه‌های پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی را به شما بگوید.

اگر هر یک از عوارض جانبی رایج یا کم‌تر رایج، اما معمول زیر ادامه دارد، آزاردهنده است یا اگر در مورد آن‌ها سؤالی دارید، با یک متخصص مشورت کنید:

بیشتر رایج هستند:

 • زخم، تاول یا تحریک‌پذیری در دهان
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • گلو درد

کمتر رایج هستند:

 • معده اسیدی یا ترش
 • آروغ زدن
 • اسهال
 • سرگیجه
 • سوزش سردل
 • سکسکه
 • درد دهان، دندان، فک یا گردن
 • مشکلات دندان
 • خستگی یا ضعف غیرمعمول

عوارض نامعمول

برخی از عوارض آدامس ترک سیگار خطرناک‌تر هستند. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر فورا با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض آدامس ترک سیگار که کمتر رایج هستند:

 • تاری دید
 • سرگیجه
 • سردرد
 • عصبی بودن
 • احساس تپش در گوش

بیشتر بخوانید: درمان سردرد با روش‌های معالجه فوری دارویی و خانگی

عوارض آدامس ترک سیگار که رخ دادن آن‌ها نادر است:

 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • کهیر، خارش، بثورات، قرمزی یا تورم پوست

توجه: در صورت بروز هر یک از علائم مصرف بیش از حد نیکوتین که در زیر می‌بینید، فورا کمک اضطراری دریافت کنید.

علائم مصرف بیش از حد آدامس نیکوتین:

 • سرگیجه
 • ضربان قلب سریع
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • ضعف

سایر عوارض جانبی که ذکر نشده است نیز ممکن است در برخی از بیماران رخ دهد. اگر متوجه عوارض دیگری شدید، با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید.

این موارد را برای جلوگیری از عوارض ترک سیگار به خاطر داشته باشید

شخصی در حال خواندن طریقه مصرف آدامس ترک سیگار|سیوطب

آدامس ترک سیگار بدون نسخه در دسترس است، اما برای استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید. در تصمیم‌گیری برای استفاده از یک دارو، خطرات مصرف آن باید در مقابل فواید آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما و پزشک‌تان خواهید گرفت. برای مصرف آدامس نیکوتین، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

آلرژی

اگر تا به حال هرگونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی مانند غذاها، رنگ‌ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات دارید به متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود اطلاع دهید. برای استفاده از محصولات بدون نسخه، برچسب یا ترکیبات بسته را به دقت بخوانید.

بیشتر بخوانید:روش های کاهش آلرژی با غذاهای هیستامین دار

اطفال

هنوز مطالعات جامعی در مورد ارتباط سن با اثرات نیکوتین خوراکی و امنیت و اثربخشی آن در جمعیت کودکان انجام نشده است. با این حال بنظر می‌رسد مقادیر کم نیکوتین می‌تواند عوارض ناخواسته جدی در کودکان ایجاد کند. قرص‌ها یا آدامس‌های ترک سیگار، حاوی نیکوتین کافی برای ایجاد اینگونه مشکلات در کودکان هستند.

سالمندان

متاسفانه همچنان هیچ اطلاعاتی در مورد ارتباط سن با اثرات نیکوتین خوراکی در بیماران سالمند در دسترس نیست.

بیشتر بخوانید: معاینات دوره‌ای سالمندان؛ معجزه در پیشگیری و درمان سرطان تا سکته قلبی

شیر دادن

هیچ مطالعه کافی برای تعیین میزان خطر مصرف نیکوتین بر نوزادان، هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. برخی محققان مصرف آن را در زمان بارداری و شیردهی منع می‌کنند. با این حال اگر سیگاری هستید، قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی، فواید بالقوه را در برابر خطرات احتمالی بسنجید.

تداخلات دارویی

اگرچه برخی داروها به هیچ‌وجه نباید با هم استفاده شوند، در موارد دیگر ممکن است دو داروی مختلف با هم استفاده شوند، حتی اگر احتمال تداخل وجود داشته باشد. در این موارد امکان دارد پزشک بخواهد دوز را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. اگر داروی دیگری با یا بدون نسخه مصرف می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سایر تداخلات

برخی از داروها نباید در زمان خوردن غذا یا همزمان با انواع خاصی از غذا استفاده شوند؛ زیرا ممکن است تداخلاتی رخ دهد که برای سلامتی مضر است. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی داروها نیز می‌تواند باعث بروز تداخلات شود. به طور کلی توصیه می‌شود که یک ربع قبل و یک ربع بعد از صرف غذا از این محصول استفاده نشود. با این حال در مورد استفاده از دارو با غذا، الکل یا تنباکو با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید.

سایر مشکلات پزشکی

وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است بر استفاده از این دارو تاثیر بگذارد. در صورت داشتن هرگونه مشکل پزشکی با متخصص مشورت کنید. برخی از انواع شرایط پزشکی می‌توانند احتمال عوارض را بالا ببرند، این موارد عبارت‌اند از:

 • دیابت
 • بیماری قلبی یا عروق خونی
 • فشار خون بالا یا کنترل نشده
 • تحریک‌پذیری دهان یا گلو
 • شل شدن پرکردگی دندان (چسبندگی آدامس می‌تواند باعث کنده شدن آن شود)
 • زخم معده (باید با احتیاط مصرف شود زیرا ممکن است این شرایط را بدتر کند)

استفاده صحیح

پیشنهاد می‌شود استفاده از آدامس ترک سیگار را در همان روز «ترک» خود شروع کنید، حتی اگر نتوانید بلافاصله سیگار را ترک کنید.

این دارو همراه با دفترچه راهنمای بیمار ارائه می‌شود. این دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید و دنبال کنید. البته دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود و اگر دوز توصیه شده برای شما توسط پزشک متفاوت است، بر اساس تجویز پزشک عمل کنید.

همچنین مقدار دارویی که مصرف می‌کنید به قدرت آن نیز بستگی دارد. تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید، زمان مجاز بین دوزها و مدت زمانی که باید آن را مصرف کنید، با توجه به قدرت دارو و شرایط شما تنظیم می‌شود. اگر دوز تجویز شده برای شما با راهنمای دارو متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که این کار را انجام دهید.

گفته می‌شود که مناسب‌ترین دوز برای رسیدن به بهترین نتیجه، همان دوزی است که میل به سیگار کشیدن را بدون عوارض جانبی ناشی از نیکوتین کاهش می‌دهد. با استفاده صحیح از این محصولات، میل شما به سیگار در طول زمان کمتر می‌شود و احتمالا می‌توانید به تدریج آدامس مصرفی خود را کاهش دهید.

همچنین استفاده از برنامه ترک سیگار که ممکن است شامل آموزش، مشاوره و حمایت روانی باشد، بسیار مهم است. این مورد امکان دارد ترک سیگار را برای شما آسان‌تر کند.

با این حال اگر نگرانی یا سوالی دارید باید حتما از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

بیشتر بخوانید: ترک تریاک، سخت ولی ممکن!

موارد احتیاط برای عوارض آدامس ترک سیگار

مهم است که برنامه را به طور کامل تمام کنید و اگر نیاز به استفاده از نیکوتین خوراکی برای مدت طولانی‌تری دارید، با پزشک خود صحبت کنید. همچنین دیگر مواردی که به عنوان موارد احتیاط مصرف آدامس نیکوتین بیان می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • زنان باردار باید فقط طبق دستور پزشک از این دارو استفاده کنند. دود سیگار می‌تواند به طور جدی به کودک آسیب برساند. بهتر است سعی شود بدون استفاده از دارو، سیگار را ترک کنید. اگرچه بسیاری اعتقاد دارند که این دارو بی‌خطرتر از سیگار کشیدن است، اما باید یادآوری شود که خطرات این دارو برای کودکان هنوز ناشناخته هستند

 • محصولات نیکوتین‌دار باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شوند. مقادیر کم نیکوتین می‌تواند عوارض ناخواسته جدی در کودکان ایجاد کند و آدامس ترک سیگار نیز ممکن است حاوی نیکوتین کافی برای ایجاد این مشکلات باشد. اگر آدامس یا قرص‌های ترک سیگار توسط کودک بلعیده شد، فورا به پزشک یا مرکز کنترل مسمومیت مراجعه کنید

 • ممکن است آدامس به کنار دندان شما چسبیده یا باعث شل شدن پرکردگی‌ها شود، در این صورت با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید

 • از مصرف داروهای دیگر خودداری کنید مگر اینکه با پزشک‌تان مشورت کرده باشید. این شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه و همچنین مکمل‌های گیاهی یا ویتامینی می‌شود

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است؟

در موارد زیر مصرف آدامس ترک سیگار را متوقف کرده و فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

 • در صورت داشتن هرگونه عوارض جانبی جدی، از جمله سرگیجه شدید، تغییرات روحی-روانی (مانند تحریک‌پذیری، مشکل خواب، رویاهای واضح)، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن دست‌ها یا پاها و تورم دست‌ها، مچ پا و پاها
 • در صورت داشتن هرگونه عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله درد قفسه سینه، گیجی، سردرد شدید، ضربان قلب سریع/نامنظم/پرتپش، لکنت زبان، ضعف در یک طرف بدن
 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی از جمله بثورات پوستی، خارش یا تورم به ویژه در صورت/زبان/گلو و مشکلات تنفسی

بیشتر بخوانید: تریاک، ماده‌ای شدیدا مخدر و آسیب‌زا

خلاصه

آدامس ترک سیگار برای افرادی که سیگاری هستند و قصد ترک کردن آن را دارند تجویز می‌شود. مصرف این محصول به طور کلی در مقایسه با ادامه دادن به کشیدن سیگار کم‌خطرتر محسوب می‌شود ولی عوارض آدامس ترک سیگار نیز غیرقابل انکار هستند.

این یکی از دلایلی است که در حالت ایده‌آل، آدامس نیکوتین نباید بیش از 4 تا 6 ماه استفاده شود. البته براساس آمار به نظر می‌رسد حدود 10درصد از مصرف‌کنندگان این محصول، استفاده از آن را برای دوره‌های بسیار طولانی‌تری نیز ادامه داده‌اند اما عوارض احتمالی در مورد هر شخص متفاوت است.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات استفاده از این محصول برای دوره‌های طولانی مدت این است که هر چه مدت بیشتری ادامه پیدا کتد، وابستگی به نیکوتین هم بیشتر می‌شود و احتمال بازگشت به سیگار افزایش می‌یابد. اگر بیش از شش ماه از این محصول استفاده کرده‌اید، بهتر است به آدامس‌های بدون قند یا حتی یک درمان جایگزین روی بیاورید.

در هر حال نمی‌توان لیستی از عوارض آدامس ترک سیگار که شامل تمامی خطرات احتمالی برای تمامی افراد باشد تهیه کرد. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در این مقاله ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

منبع
webmd.com

1 دیدگاه

 1. سلام بنده خانمی هستم سی و هشت ساله بیست
  سال سیگار میکشیدم. شش ماهه از آدامس ترک سیگار استفاده میکنم و میدونم باید قطع کنم ولی وابسته شدم.و جدیدا دچار توهم در خواب شدم و با اینکه خواب کافی دارم و از لحاظ روحی دچار هیچگونه استرس و تنشی نیستم ولی مدتیه کابوس میبینم و خودم احساس میکنم از عوارض آدامس هستش.وقتی آدامس نمیخورم خیلی زود عصبی میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا