بیماریبیماری های مفصلی

زانوبند طبی مناسب زانودرد شما کدام است؟

زانوبند طبی از جمله لوازمی است که باید براساس نیاز و نوع کاربرد آن مورد مصرف قرار بگیرد. زانو درد و آسیب زانو برای بسیاری از افراد وقتی قابل شناسایی است که بیمار را در حال لنگیدن یا حرکت با زانوبند طبی ببینند. اما این شرایط برای فرد آسیب دیده روایتی متفاوت دارد. درمان زانو درد اتفاقی است که شرایط مختلفی را طلب می‌کند و یکی از آن‌ها استفاده از زانوبند طبی خواهد بود.

آسیب زانو می‌تواند یکی از ناتوان کننده‌ترین آسیب‌هایی باشد که فرد باید با آن کنار بیاید. چه این آسیب اخیرا وارد شده باشد و چه زانو، درد مستمری داشته باشد، دقیقا می‌دانید که جابه‌جایی و تغییر مکان چقدر دردآور است. اگرچه آسیب‌های زانو به اشکال مختلف ایجاد می‌شود، اما برخی از کارهای کلیدی هستند که می‌توانند برای بهبودی و راحت ایستادن دوباره روی پا انجام شوند.

 فیزیوتراپی و توانبخشی قطعا مراحلی از درمان هستند که برای بهبود در زانو توصیه می‌شوند. با این حال اگر درد بسیار شدید باشد، ممکن است با نظر پزشک مجبور به تمرین‌ها، استفاده از زانوبند طبی و رعایت پروتکل‌هایی شوید. به همین دلیل است که بسیاری از مراکز توانبخشی استفاده از زانو بند طبی را برای بیماران خود توصیه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل زانو؛ جراحی سخت با نتیجه ایده‌آل با اطمینان گام بردار!

دانستن اینکه آیا فرد دچار آسیب جدی مانند پارگی ACL یا آسیب کمتر مانند کشیدگی مفصل زانو شده، می‌تواند او را در مسیر بهبودی قرار دهد. در ادامه ما موارد مختلفی را بررسی می‌کنیم که هنگام پیدا کردن زانوبند طبی مناسب برای افراد باید در نظر گرفته شود.

توجه داشته باشید که استفاده از این محصولات مراقبتی و پشتیبانی شامل جنسیت یا سن خاصی نمی‌شود. فرد می‌تواند به دنبال علت زانو درد ناگهانی خود باشد یا درمان زانو درد را در افراد مسن را جستجو کند. مساله مهم این است که در هر دو حالت، فرد به زانوبند نیازمند خواهد شد. چه بسا که یکی راه‌های درمان زانو درد در جوانی استفاده از چنین محصولاتی باشد. به این موضوع دقت کنید که بسیاری از پزشکان برای درمان زانو درد از زانوبندهای مختلف سود می‌برند.

بیشتر بخوانید: عوارض جراحی تعویض مفصل؛ گاهی عفونت از سرطان خطرناک‌تر است!

زانوبند طبی چیست؟

زانوبندها تکیه‌گاه‌هایی هستند که هنگام زانو درد استفاده می‌شوند. برخی افراد از آن‌ها برای جلوگیری از آسیب به زانو در حین ورزش استفاده سود می‌برند. بریس‌ها از ترکیب فلز، فوم، پلاستیک یا مواد و بندهای الاستیک ساخته می‌شوند. آن‌ها در اندازه‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف وجود دارند.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی زانودرد با این ۱۵ راه مفید

زانوبند طبی برای چیست؟

اگرچه این موضوع می‌تواند یک سوال بسیار پیچیده باشد، اما پاسخی ساده دارد. زانوبند به حمایت و محافظت از زانو کمک می‌کند. هر کدام از زانوبندها مخصوص مواردی خاص هستند و به همین دلیل در برخورد با هر مشکل به انواع مختلفی از زانوبند نیاز است.

 برخی از آسیب‌ها به انواع خاصی از مراقبت نیاز دارند و برخی از فعالیت‌ها پشتیبانی مخصوص خود را طلب می‌کنند. با این حال به طور خلاصه زانوبندها به محدود کردن حرکاتی خاص که می‌توانند باعث تشدید درد شوند، کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانید: چرا پی آر پی زانو یکی از بهترین روش‌های درمان زانودرد است؟

بریس زانو چه کار می‌کند؟

زانوبندها به اشکال مختلف تولید شده و در بازار وجود دارند. این که کدام یک از مواردی مانند پارگی رباط (ACL، MCL، PCL یا LCL)، پارگی مینیسک، مشکلات کشکک یا حتی آرتریت به وجود آمده باشند، انتخاب زانو بند را سخت و متفاوت می‌کند. برای هر مشکل یک زانوبند وجود دارد که می‌تواند به فرد در بهبود کمک شایانی کند.

برخی از عوامل دیگر که هنگام خرید باید در نظر بگیرید به شرح زیر است:

 • مواد تشکیل دهنده

برخی از مواد رطوبت را آزاد می‌کنند و از سایر مواد محکم‌تر هستند . همچنین گروهی از آن‌ها احساس بهتری فراهم خواهند کرد که همه این موارد می‌توانند بر راحتی تاثیر بگذارند.

بیشتر بخوانید: درد جلوی زانو، علامتی که به شما در مورد کشکک زانو هشدار می‌دهد

 • تشخیص تناسب زانو بند طبی با آسیب

انواع مختلف زانوبند ممکن است برای آسیب‌ها یا شرایط خاصی مفیدتر باشد. پس هر کدام باید در جایگاه خود مورد استفاده قرار بگیرند.

 • مشخص کردن ناحیه پشتیبانی

زانوبندها ممکن است قسمت خارجی یا وسط زانو را پشتیبانی کنند. برخی از آن‌ها ممکن است مشخص کنند که کدام ناحیه را پشتیبانی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: علت درد زانو از نوجوانی، میانسالی تا سالمندی

 • اندازه بریس زانو

براکت‌های زانو در اندازه‌های مختلف برای پاهای مختلف وجود دارند.

 • زانوی چپ یا راست

برخی از بریس‌ها فقط برای زانوی راست یا چپ طراحی می‌شوند.

بیشتر بخوانید: ۱۲علت ورم پا |۱۰درمان خانگی ورم پا|خواص بالا نگه داشتن پاها

 • گارانتی و ارسال رایگان

بعضی از مراکز فروش یا تولید ممکن است حمل و نقل رایگان یا ضمانت‌نامه ارائه دهند. در ادامه ما قصد داریم انواع مختلفی از بریس زانو را معرفی کرده و نحوه عملکرد آن‌ها را بیان کنیم. یکی دیگر از مواردی که به آن می‌پردازیم، این است که معمولا هر کدام از این زانوبندها در چه آسیب‌هایی، چه مزایا و معایبی دارند.

بیشتر بخوانید: درمان ساییدگی زانو، بهترین درمان برای ساییدگی مفصل زانو

انواع زانوبند از نظر کارایی

به طور کلی می‌توان زانوبندهای طبی را به چهار دسته تقسیم کرد که هر کدام قابلیت خاصی را برای درمان و پشتیبانی ارائه می‌دهند.

 • پیشگیرانه

این زانوبندها به کاربر کمک می‌کنند تا در حین ورزش‌های تماسی مانند فوتبال از آسیب‌دیدگی جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ ورزش زانودرد که نتیجه آن‌ها شما را شگفت‌زده می‌کند

 • عملکردی

این زانوبندها توسط افرادی که قبلا دچار آسیب شده‌اند، استفاده می‌شوند.

 • توانبخشی

این دسته از زانوبندها برای محدود کردن حرکت در افرادی که دچار آسیب شده‌اند یا در حال بهبودی پس از جراحی هستند، استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: زانودرد عصبی چیست و چگونه به آن دچار نشویم؟

 • تخلیه کننده

این زانوبندها به تسکین درد و التهاب در مبتلایان به آرتریت زانو کمک می‌کند.

انواع زانوبند طبی

 • زانوبندهای سفارشی

زانوبندهای سفارشی گزینه‌هایی هستند که به طور خاص برای قالب زانو و به ویژه برای نوع آسیب فرد ساخته می‌شوند. برای ساخت این محصولات از درمانگر می‌خواهند که حداقل پنج اندازه‌گیری اختصاصی از زانوی بیمار انجام دهد. ناحیه دقیق آسیب‌دیده را تعیین کند و چگونگی حرکت درست زانو را برای ارائه بهترین پشتیبانی ممکن به فرد مشخص کند.

مزایای زانوبندهای سفارشی علاوه بر محافظت و ثبات بیشتر این است که برای کمک به آسیب‌دیدگی خاص زانو بیمار طراحی شده است. این مشکل پارگی مینیسک، آسیب رباط یا پیچ‌خوردگی شدید زانو باشد فرقی ندارد، چون چنین زانوبندی متناسب با نوع بدن، زانو و مشکل افراد شکل می‌گیرد.

نکته منفی برای زانوبند سفارشی هزینه آن است. یک زانوبند کاملا سفارشی می‌تواند قیمت بسیار بالایی داشته باشد. اگر پزشک یا جراح یکی از این موارد را توصیه کرده است، مطمئن شوید که می‌توانید چنین چیزی را تهیه کنید. در غیر این صورت از او درخواست زانوبندهای جایگزین کنید.

بیشتر بخوانید: خالی کردن زانو، بررسی درمان و علت خالی شدن پا هنگام راه رفتن

 • زانوبندهای طبی مفصل‌دار

زانوبندهای طبی مفصل‌دار به طور ایده‌آل برای بیمارانی که آسیب‌های جدی‌تری مانند آسیب ACL، MCL یا LCL دارند استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین برای محافظت و ثبات بعد از عمل بسیار مناسب هستند. در مراحل اولیه بهبود، از این نوع بریس‌ها برای محافظت و جلوگیری از بدتر شدن رباط‌های آسیب دیده استفاده می‌شود.

نکته مهم در مورد این نوع بریس‌ها این است که اگرچه معمولا برای بیماران بعد از جراحی یا آسیب استفاده می‌شوند، اما برای ورزشکاران هم کاربرد دارند؛ چرا که هنگام بازگشت به فعالیت خفیف، ثبات بیشتری در ناحیه زانو ایجاد می‌کنند.

اگر از ناحیه رباط زانو آسیب‌دیدگی وجود داشته باشد، این زانو بند طبی یکی از بهترین نوع بریس‌ها است. نقطه ضعف زانوبند طبی مفصل‌دار این است که به دلیل میله‌های جانبی سفت ممکن است ناراحت کننده باشد. با این حال چنین زانوبندهایی، قیمت مناسبی دارند.

 • زانوبندهای کشی

زانوبند کشی بیشتر برای آسیب‌های خفیف تا متوسط مفاصل و عضلات استفاده می‌شود. چنین زانوبندهایی برای بیمارانی که آرتروز یا زانو درد مزمن دارند به خوبی کار می‌کنند. آن‌ها حرکت را مانند موارد مفصل‌دار محدود نمی‌کنند، بنابراین فرد می‌تواند بدون کاهش دامنه حرکتی، محافظت بیشتری داشته باشد.

بسیاری از بیماران از این نوع بریس برای آسیب‌های شدیدتر استفاده می‌کنند. زیرا راحت‌تر، حجیم‌تر و بسیار سبک‌تر از یک زانوبند طبی مفصل‌دار است. این زانوبند علاوه بر محافظت به توزیع مجدد نیرو در اطراف زانو کمک می‌کنند تا احساس راحتی بیشتری داشته و سریع‌تر بهبود یابید. این مدل برای کسانی که به ورزش یا فعالیت باز می‌گردند بسیار عالی است. زیرا بدون محدودیت حرکتی پشتیبانی کافی را ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید: صدای تق تق زانو | اگر صدای زانو نگرانتان کرده این مطلب را بخوانید

 • زانوبندهای چسب‌دار

این نوع بریس‌ها برای بی‌ثباتی کشکک، دررفتگی کشکک و درد خفیف تا متوسط ​​زانو استفاده می‌شوند. آن‌ها به نگه داشتن کشکک زانو و به حفظ امنیت آن کمک می‌کند. این بریس‌ها علاوه بر کمک خاص به تثبیت کشکک، می‌توانند به کاهش استرس زانو یاری برسانند. آن‌ها به افراد اجازه می‌دهند تا راحت‌تر حرکت کنند. باز و بسته کردن این زانوبندها بسیار آسان است. سبک بودن چنین زانوبندهایی یک حسن است، هرچند که سبک بودن باعث می‌شود دوام محصول پایین بیاید.

بیشتر بخوانید: سندروم زانوی دوندگان | عارضه ای که مخصوص زانوی دوندگان نیست

 • زانوبندهای چسب‌دار مناسب کشکک

ممکن است برخی از زانوبندها را با سوراخ‌هایی در جلو زانو دیده باشید. در حالی که امکان دارد مانند مدل چسب‌دار به همان شیوه باز و بسته شوند. تفاوت این دو بریس در این است، آن‌هایی که باز هستند به درمان درد ناشی از کشک زانو کمک بسیار بیشتری می‌کنند. در حالی که سایر بریس‌ها بیشتر برای آسیب‌هایی هستند که به طور خاص روی کشکک زانو تاثیر نمی‌گذارند. زانو بند طبی باز باعث می‌شود کشکک زانو شما در حالت ایده‌آل خود بنشیند و از حرکت جلوگیری می‌کند.

زانوبند برای پارگی مینیسک

به طور کلی، زانوبند طبی با تخلیه فشار و حمایت از مفصل، فشار اضافی روی زانو را کاهش می‌دهد. این به تسکین درد و بهبود تحرک برای کمک می‌کند. در مواردی که پارگی مینیسک رخ داده باشد، پوشیدن بریس می‌تواند به کاهش استرس وارده بر مینیسک شما در حین بهبود کمک کرده و از شما در برابر آسیب مجدد محافظت کند. در نتیجه، می‌توانید در طول دوران نقاهت فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید و زودتر به انجام کاری که دوست دارید بازگردید.

پس از جراحی پارگی مینیسک، می‌توان از زانوبند استفاده کرد تا خم شدن و چرخش زانو را محدود کرده و از مینیسک محافظت کند و در عین حال تحمل وزن و حرکت را امکان‌پذیر سازد. علاوه بر این، بریس‌ها می‌توانند در حین انجام تمرین‌های فیزیوتراپی در توانبخشی از زانو حمایت کنند.

زانوبند همچنین می‌تواند به عنوان بخشی از یک رویکرد غیر جراحی برای پارگی‌های حاد کمتر و به عنوان یک درمان مداوم برای پارگی‌های منیسک دژنراتیو، به ویژه در حضور آرتروز مفید باشد. به خاطر داشته باشید که استفاده از زانوبند تنها بخشی از یک استراتژی درمانی غیر جراحی بالقوه است. با این حال، به احتمال زیاد می‌تواند به مدیریت درد شما در حین فعالیت بدنی کمک کند.

صدمات و سلامت زانو

زانو نقش مهمی در حرکت و حمایت بدن دارد. همچنین به دلیل استفاده بیش از حد و تصادفات مستعد آسیب است. شایع‌ترین انواع آسیب‌ها شامل پارگی رباط، شکستگی، پیچ‌خوردگی و دررفتگی است.

در مطالعه‌ای که سال 2019 انجام شد، محققان دریافتند زانوبندهای طبی عملکرد خوبی را در بهبود زانو و محافظت از آن نشان می‌دهند. محققان خاطرنشان کردند که ابداعات جدیدتر در زانوبندهای کاربردی باعث بهبود کارایی آن‌ها نسبت به مدل‌های قدیمی و ایستا شده است.

بیشتر بخوانید: اگر این علائم آرتروز زانو را دارید، به دنبال بهبودی باشید

حمایت از آرتروز

متخصصان حوزه آرتروز زانو می‌گویند که آرتریت روماتوئید و آرتروز می‌توانند زانوهای فرد را تحت تاثیر قرار دهند. اما برای مقابله با این مشکلات، بریس زانو به حمایت از افراد مبتلا به آرتریت در این مفصل کمک می‌کند.

بریس زانو ممکن است مزایای زیر را ارائه دهد:

 • کمک به تسکین دردهای زانو
 • پشتیبانی از تراز صحیح زانو
 • کمک به بهبود رباط‌ها
 • افزایش اعتماد به نفس در زمان استفاده از زانو برای حرکت

یک مرکز معتبر علمی در سال 2017، اثربخشی یک زانوبند نرم را بر آرتروز زانو بررسی کرد. محققان دریافتند که آن‌ها سطح درد، محدودیت فعالیت، اعتماد به نفس در به کارگیری زانو و ثبات زانو را بهبود می‌بخشند.

استفاده از آتل یا زانوبند طبی

تشخیص دقیق آسیب در تعیین اینکه آیا به بریس یا آتل نیاز دارد یا خیر، مهم است. به طور کلی آتل برای استفاده کوتاه مدت است. استفاده زیاد و مداوم از زانوبند طبی یا آتل می‌تواند منجر به درد مزمن و سفتی مفصل یا ضعف عضلانی شود. با این حال، استفاده طولانی مدت از برخی بریس‌ها، مانند زانوبند تخلیه کننده فشار روی زانو، می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت درد ناشی از آرتروز زانو کمک کند.

با توجه به شواهد محدود در مورد استفاده از بریس‌ها و آتل‌ها، استفاده از رویکرد بیمار محور با در نظر گرفتن انتظارات و نگرانی‌های هر بیمار و درک ماهیت فعالیت آن‌ها، اهمیت ویژه ای دارد.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز زانو، موثر ترین روش های معالجه آرتروز زانو

چگونه می‌توان زانوبند طبی مناسب را انتخاب کرد

بهترین راه برای انتخاب یک زانوبند این است که با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید. از او بخواهید که در مورد آنچه برای شما مناسب است توصیه‌های لازم را بگوید. به عنوان یک قاعده کلی، بریس‌های طبی مفصل‌دار برای آسیب‌های شدیدتر مانند پارگی مینیسک و آسیب‌های رباطی استفاده می‌شوند. در حالی که بریس‌های لغزشی برای درد مزمن و آسیب‌های خفیف تا متوسط ​​بهتر هستند.

زانوبندهای سفارشی بهترین گزینه شما برای آسیب‌های جدی هستند. زیرا به طور خاص برای شما طراحی شده‌اند. بریس‌های باز کشکک و دور آن را بهتر حفظ می‌کنند و می‌توان از آن‌ها برای درمان آسیب‌های کشکک استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: جراحی آرتروز زانو، یک تصمیم بسیار مهم

آیا زانوبند می تواند درد بیشتری ایجاد کند؟

به طور کلی زانوبند طبی نباید باعث افزایش درد یا تشدید علائم شود. با این حال، اگر نوع زانوبند را اشتباه انتخاب کرده باشید یا زانوبندها به طور نامناسب استفاده شوند، ممکن است درد را افزایش دهند. بار دیگر تاکید می‌کنیم به همین دلیل است که هنگام انتخاب زانوبند بسیار مهم است که با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین اهمیت دارد به خاطر داشته باشید که تنگ کردن زانوبند و فشار زیاد از طرف آن به زانو همیشه به معنی عملکرد بهتر نیست. مهم است که مطمئن شوید زانوبند خود را خیلی تنگ نمی‌پوشید. نکته مهم دیگر این است که فقط در مواقع لازم از بریس استفاده کنید.

استفاده از بریس در حالت استراحت برای درد خفیف زانو در واقع باعث ضعف عضلات اطراف می‌شود. ضعف در نهایت عوارض بیشتری ایجاد می‌کند، بنابراین در صورت عدم نیاز به حمایت و بازسازی، برداشتن بریس بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: زانودرد سالمندان، انواع، علل و راه‌های پیشگیری و درمان آن

زانوبندها راهی شگفت‌انگیز برای کمک به بهبود و محافظت از زانو درد هستند. درک این نکته بسیار مهم است که همه زانوبندها برابر نیستند و زانو بند طبی خاصی که برای شخص دیگری مناسب است، ممکن است برای شما مناسب نباشد. اگر درد زانو دائما مزاحم است، شاید ارزش آن را داشته باشد که زانوبند طبی مناسب تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۲ ورزش برای درمان آرتروز زانو که بهترین متخصصان آن ها را توصیه می‌کنند

 با استفاده از دانشی که در این مقاله به دست آورده‌اید، شما می‌توانید تصمیم آگاهانه‌تری در مورد خرید انواع زانوبند بگیرید. اینکه کدام زانوبند طبی برای مشکل شما مناسب است، نکته با اهمیتی خواهد بود. برای مثال اگر مشکلی در زانو دارید باید بدانید که از میان زانوبند آرتروزی، زانوبند کشی یا دیگر موارد زانوبند طبی کدام یک برای شما مفید است.

12 دیدگاه

 1. من کشکک زانوم تو فوتبال آسیب دیده بود و با استفاده از همین زانوبند طبی مناسب در طول درمان خاصی بهبود پیدا کرد.

  1. ممنون از توجهتون
   خوشحالیم که بهبود پیدا کردید و تجربه خودتون رو در اختیار ما قرار دادین

  1. اگر بدون نظر پزشک و سرخورد مصرف شد و به صورت مکرر ممکن است باعث اتروپی عضلانی شود

  1. مصرف خودسر زانوبند ممکن است باعث شل شدن ماهیچه های اطراف زانو شود و بهتون پیشنهاد میکنیم حتما به پزشک مراجعه کنید

 2. من بخاطر آسیب زانوم به مدت یک ماه مجبور به استفاده مداوم از زانوبند بودم ولی متاسفانه بعد از گذشت این مدت کل عضله های زانو و ران پام رو از دست دادم و بعد از یه مدت فیزیوتراپی هنوز هم به حالت قبل بر نگشتم .بعد از جویا شدن علت متوجه شدم که زانوبند اشتباهی رو استفاده کرده بودم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا