مسائل جنسیناهنجاری جنسی

اختلال جنسی پیر دوستی و 5 عامل اصلی ایجاد این انحراف جنسی

اختلال جنسی پیر دوستی یا ژرونتوفیلیا، اشاره به گرایش جنسی دختران یا پسران جوان به افراد مسن دارد. معمولا، بیشتر مردم از نظر جنسی به افرادی که نزدیک یا شبیه به سن خود هستند علاقه‌مند می‌شوند. البته نباید فراموش کرد که اختلاف سنی یک دهه بالاتر یا پایین‌تر در بیشتر جوامع رایج و به عنوان اختلال جنسی پیر دوستی شناخته نمی‌شود.

با این حال افرادی یافت می‌شوند که خیال‌پردازی‌های جنسی شدیدی دارند که به طور انحصاری و منحصرا جذب محرک‌هایی خواهند شد که اکثر جامعه آن را غیرعادی می‌داند. محرک‌های جنسی غیر عادی که اشاره به پارافیلیا دارد عموما عبارتند از:

 • افراد غیر موافق
 • حیوانات
 • اشیاء بی‌جان
 • روابط دردناک
 • تسلیم افراد بودن (بردگی)

در افراد مبتلا به اختلال جنسی پیر دوستی انواع نادری از رفتارهای جنسی بین دو نفر نیز وجود دارد که در زمره اختلال جنسی پیر دوستی قرار نمی‌گیرد و در مبحث سادیسم و مازوخیسم جنسی قابل تعریف است.

بیشتر بخوانید: تن مالی یا پارافیلیا و ۸ نوع خطرناک این انحراف جنسی

تعریف ژرونتوفیلی یا اختلال جنسی پیر دوستی

دختر جوانی در حال نگاه کردن به یک پیرمرد که گویای ابتلا به اختلال جنسی پیر دوستی است|سیوطب

کشش جنسی افراد جوان نسبت به اشخاص مسن ژرونتوفیلی نامیده می‌شود و موضوع اختلاف سنی بین دو نفر به طور قابل توجهی آشکار است. حداقل 35 سال تفاوت سنی معمولا برای اختلال جنسی پیر دوستی در نظر گرفته می‌شود.

فرد مورد نظر دارای تخیلات جنسی مکرر در مورد افراد مسن است، این ویژگی منحصرا یا تقریبا تا حد زیادی باعث ایجاد هیجان جنسی در شخص می‌شود. بسیاری از افراد معترض و ناراحت از گنجاندن ژرونتوفیلیا در دسته پارافیلیا هستند. ژرونتوفیلی یا جذابیت برای افراد مسن رویکردی است که مبتلایان به اختلال پیر دوستی نسبت به رفتار خود دارند. در این مقاله از مجله سلامت سیوطب به 0 تا صد چیستی، علت، درمان و مواجه با این اختلال جنسی پرداخته خواهد شد.

مهم است که توجه داشته باشید و تاکید کنید که وقتی در مورد کراش سن بالا صحبت به میان می‌آید، در مورد دلسوزی نسبت به فرد مسن صحبت نمی‌کنیم. فرد مبتلا به ژرونتوفیلیا جذابیتی را احساس می‌کند که چندان ناشی از شناخت یک فرد نیست، بلکه از این واقعیت نشات می‌گیرد که او پیر است؛ به عبارت دیگر، آنچه که انگیزه جنسی فرد را بیدار می‌کند مسن و پیر بودن شخص است صرف نظر از اینکه فرد کیست و چه توانایی‌هایی دارد.

بیشتر بخوانید: بدن نمایی چیست؟ نگاهی به اختلالی جدی به نام عورت نمایی

در شخص مبتلا به اختلال جنسی پیر دوستی علاقه به وجود آمده اصولا جنسی است. اگرچه در برخی موارد جهت میل فرد مبتلا به اختلال جنسی پیر دوستی ممکن است به سمت رابطه‌ای عاشقانه‌ای حرکت کند.

طبقه‌بندی ژرونتوفیلی به عنوان انحراف جنسی یا پارافیلیا می‌تواند بحث‌برانگیز باشد، زیرا پارافیلیا اغلب با داشتن رابطه با فرد بسیار مسن‌تر اشتباه گرفته می‌شود؛ اما حقیقت این است که معنی این دو یکسان نیست: فرد می‌تواند با یک شخص مسن‌تر رابطه داشته باشد و در رده ژرونتوفیلیاک قرار نگیرد.

در واقع، ژرونتوفیلیا تنها در صورتی یک اختلال جنسی پیر دوستی به حساب می‌آید که از نظر بالینی ناراحتی قابل توجهی ایجاد کند. علاوه بر این، ژرونتوفیلیا دلالت بر محدودیت عملکرد جنسی در زندگی روزمره فرد دارد و تنها محرکی که میل جنسی او را بیدار می‌کند، کهولت سن شخص مقابل است.

بیشتر بخوانید: سادیسم چیست و سادیست کیست؟

انواع اختلال جنسی پیر دوستی

دو نوع اصلی اختلال جنسی پیر دوستی وجود دارد، یا بهتر است بگوییم که فرد عمدتا دو نوع جذابیت در افراد مسن پیدا می‌کند.

1. الفامگامی

اولین مورد، الفامگامی ‌است که در آن یک جوان (چه مرد یا زن) نسبت به مردان مسن‌تر علاقه‌مندی پیدا کرده و در بین افراد مسن کشش جنسی‌اش بیدار خواهد شد.

2. شنای ماتروس

نوع دیگر مربوط به کشش جنسی به زنان مسن توسط مردان یا زنان بسیار جوان‌تر است که به این حالت ماترونولاگنیا می‌گویند.

بیشتر بخوانید: مازوخیسم به چه معناست و به چه کسانی مازوخیست می‌گویند؟

علل اختلال جنسی پیر دوستی

اگرچه روابط بین افراد در سنین مختلف لزوما به معنای وجود اختلال جنسی پیر دوستی نیست، اما در مواردی که انحراف جنسی مورد بحث قرار می‌گیرد، امکان دارد این سوال مطرح شود که چه چیزی باعث این گرایش جنسی به سالمندان خواهد شد. در این معنا، توضیحات متعددی می‌توان یافت. لازم به ذکر است که بحث در مورد علت یابی این انحراف جنسی است، نه در مورد عاشق شدن افراد، چرا که اتفاقا در آن سن نیز امکان دلبستگی وجود دارد.

1. امنیت

پیرمردی در حال قایق سواری که دختر جوان مبتلا به اختلال جنسی پیر دوستی را در کنار خود دارد|سیوطب

یکی از علل اصلی در ایجاد اختلال جنسی پیر دوستی دریافت امنیت از فرد سالمند است. بعضی از گزینه‌های مورد مطالعه در مورد حضور شخصیتی ناایمن، وابسته یا نیازمند به ما می‌گوید که این ویژگی‌ها در پیری نیست و فرد مسن را محرکی می‌بیند که به طور سنتی باتجربه، خردمند، محافظ بوده و علاوه بر این موارد، گرمای جنسی را نیز به همراه دارد

این دیدگاه نسبت به افراد سالمند باعث می‌شود برخی افراد تمایل جنسی خاص خود را در راستای این ویژگی‌ها تقویت و ایجاد کنند؛ زیرا مجموعه این برداشت‌ها از فرد مسن احساس امنیت در شخص جوان را تقویت می‌کند.

بیشتر بخوانید: بلوغ زودرس؛ از ریسک ابتلا به برخی بیماری‌ها تا کوتاهی قد

2. عدم توانایی برقراری ارتباط موفقیت‌آمیز با افراد همسن

ناتوانی در برقراری ارتباط افراد همسن به عنوان یک علت ایجاد اختلال جنسی پیر دوستی قابل بررسی است. این علت در برخی موارد به صورت پدوفیلی رخ خواهد داد.

3. شرطی‌سازی

علت دیگر اختلال جنسی پیر دوستی از شرطی‌سازی ناشی می‌شود. احتمال دارد فرد در موقعیت هیجان جنسی، تصویر یا نوعی محرک مربوط به سالمندی را به طور تصادفی دیده یا تجربه کرده باشد که متعاقبا به طور مثبت تقویت شده است (مثلا از طریق خودارضایی)

در همین رابطه مواردی نیز مشاهده شده است که وجود این نوع جذابیت ناشی از تجربیات آسیب‌زا بوده است، مانند آزار جنسی در دوران کودکی که در آن کنش جنسی با افراد بسیار بزرگتر از خود شخص به نوعی عادی شده است. هیجانات جنسی در افراد مبتلا به اختلال جنسی پیر دوستی با تفاوت سنی یا کهولت سن همراه است. به طور کلی فرد یک تمایل اجباری خاصی نسبت به افراد مسن پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید : تخیلات جنسی و آشنایی با مزایا و عوارض این تصورات جنسی

4. شکنندگی سالمندان

 پسر جوان مبتلا به اختلال جنسی پیر دوستی که در کنار پیرزن در بستر نشسته است|سیوطب

یکی دیگر از دلایل احتمالی ایجاد اختلال جنسی پیر دوستی را در شکنندگی سالمندان یا این واقعیت که آن‌ها نیاز به شخصی برای مراقبت از خود دارند، باید جستجو کرد. سالمندان عموما افرادی با میزان سلامتی ضعیف و نیازمند به کمک هستند که تا حدودی امکان وابستگی دارند. برخی افراد متاثر از این وضعیت افراد سالمند، دچار اختلال جنسی پیر دوستی خواهند شد و احتمال دارد آن را به عنوان محرک جنسی، ضروری دانسته و به سالمندان کمک کنند.

5. سلطه و تسلیم

پسر جوان مبتلا به اختلال جنسی پیر دوستی که در حال فریاد زدن بر سر یک پیرزن است|سیوطب

می‌توان عامل رابطه سلطه و تسلیم را نیز به عنوان یکی از منشاهای احتمالی ایجاد اختلال جنسی پیر دوستی مورد بررسی قرار داد. یک پیرمرد امکان دارد شکننده‌تر از شریک زندگی خود باشد، چیزی که فرد مبتلا به اختلال جنسی پیر دوستی را در موقعیت برتری خاصی در سطح قدرت فیزیکی قرار می‌دهد. در این مورد باید احتیاط ویژه‌ای نسبت به احتمال سوءاستفاده از سالمند مورد نظر داشت، زیرا امکان دارد فرد مبتلا به اختلال جنسی پیر دوستی یک مزاحم باشد و شخص سالمند را تحت سلطه قرار دهد.

علاوه بر نکات مطرح شده علل و ریشه‌های دیگر بیماری اختلال جنسی پیر دوستی عبارتند از:

 • رابطه ناتمام با مادر یا پدر
 • عدم توجه به فرد در دوران کودکی و نوجوانی
 • تجربه ناموفق یا دردناک روابط نزدیک با همسالان
 • عزت نفس پایین و عدم اعتماد به نفس

بیشتر بخوانید: بهداشت جنسی آقایان با ۹ نکته کلیدی و راهکارهایی برای تقویت عملکرد جنسی با روش های طبیعی و بدون دارو

بررسی منشا ایجاد اختلال جنسی پیر دوستی در دختران و پسران

اختلال جنسی پیر دوستی در دختران

البته اختلال جنسی پیر دوستی یا ژرونتوفیلی یک بیماری است، اما باید دانست که در این اختلال، نوعی سرخوردگی روانی یکی از طرفین مشخص است. برای یک دختر جوان، یک عاشق بالغ، کلید حل بسیاری از مشکلات است. فرد بالغ مراقب او است، مسیر زندگی را می‌شناسد و او را با مراقبت و محبت احاطه می‌کند که شاید در دوران کودکی یا در میان هم سن و سال‌هایش این تجربه بسیار کم بوده است.

علاوه بر این، یک مرد مسن از نظر روابط صمیمانه خودخواه نیست و بیشتر به شریک زندگی خود توجه می‌کند. او توجه یک دختر جوان را دوست دارد و باعث افزایش عزت نفسش می‌شود. قرار گرفتن یک خانم جوان به عنوان همسر در کنار یک فرد مسن به او اطمینان می‌دهد که به اندازه اعداد شناسنامه‌اش پیر نیست.

یکی دیگر از دلایل اختلال جنسی پیر دوستی در دختران جوان، شکست روابط با جوانان هم سن و سال بدون دلایل مشخص است. دخترانی که مدت طولانی متاهل بودند، جزئی بودن و حتی نامشخص بودن شکست ازدواجشان را دلیلی برای رفتن به سمت اختلال جنسی پیر دوستی مطرح کرده‌اند. یک شریک بالغ حتی در هوس‌ها و نزاع‌های معشوق جوانش نیز می‌تواند جذابیت او را ببیند.

بیشتر بخوانید : تشخیص تبخال تناسلی؛ آزمایش خون راهی کلیدی برای کشف ویروس

اختلال جنسی پیر دوستی در پسران

چرا اختلال جنسی پیر دوستی در پسران جوان بسیار بیشتر رخ می‌دهد؟ در کشورهای اروپایی این وضعیت بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. خانم‌ها در سنین مختلف نیاز به توجه دارند، زیرا حتی خانم‌های مسن نیز، همچنان با شنیدن واژه دوست داشتن با گوش‌های خود احساس لذت و آرامش می‌کنند و پسران جوان نیز با تبحر به تعریف‌های زیبا از آن‌ها می‌پردازند. زن‌ها به سادگی پیر خواهند شد، اگر در ازای محبت، گل و هدایا اعصاب خود را آرام نکنند و این به عنوان یک قاعده برای زنان بالغ ارائه می‌شود.

 آن‌ها به تایید اینکه هنوز زیبا و مطلوب هستند، نیاز دارند. برای این اطمینان آن‌ها آماده خرید هدایا و ماشین هستند. آن‌ها دیگر نیازی به خانواده و فرزند ندارند، دغدغه ازدواج، آن‌ها را آزار نمی‌دهد. یک مرد جوان اغلب می‌ترسد که نتواند به تنهایی با این کار کنار بیاید. علاوه بر این، جوانانی که به زنان مسن توجه می‌کنند ممکن است مشکلات صمیمی داشته باشند. رضایت یک زن بالغ او را متقاعد می‌کند که همه چیز مرتب است.

بیشتر بخوانید : خشونت جنسی و آمارهای ضد و نقیض آن+آثار روانی پس از آن

بررسی و درمان اختلال جنسی پیر دوستی

مردی مبتلا به اختلال جنسی پیر دوستی که به روان پزشک برای درمان مراجعه کرده است|سیوطب

درمان هرگونه اختلال جنسی پیر دوستی یک موضوع پیچیده است که نیازمند در نظر گرفتن تعداد زیادی از عوامل و متغیرها است. در مورد ژرونتوفیلیا، اولین چیزی که باید در نظر گرفت قطعیت وجود اختلال جنسی پیر دوستی است که امکان دارد پیچیده‌تر از آن چیزی باشد که در نگاه اول به نظر می‌رسد.

درمان‌های زیادی برای اختلال جنسی پیر دوستی مانند سایر انحرافات جنسی وجود دارد. دو حوزه اصلی مراقبت و درمان اختلال جنسی پیر دوستی عبارتند از:

1. روان درمانی که شامل درمان شناختی-رفتاری، مراقبت‌های جنسی خواهد شد

در وهله اول و همان‌طور که قبلا در طول مقاله تکرار کرده‌ایم، داشتن یک شریک با سن بسیار متفاوت از خود، فرد را به یک ژرونتوفیلی تبدیل نمی‌کند. تنها زمانی این اختلاف سن به یک ناهنجاری جنسی دلالت دارد که بر یک ناراحتی قابل توجه بالینی تاکید داشته باشد و زندگی فرد را محدود ‌کند مانند ایجاد خسارت برای شریک زندگی ناشی از علاقه به افراد مسن.

بنابراین، زوج‌های متمایز با سنین مختلف و همچنین روابط مبتنی بر علاقه در زمره اختلال جنسی پیر دوستی یا ژرونتوفیلیا قرار نمی‌گیرند.

به یاد داشته باشید که در صورت وجود ناراحتی بین زن و شوهرها باید دلیل آن را ارزیابی کرد. امکان دارد تجربه ناراحتی تنها برخواسته از عدم تایید اجتماعی باشد و با اختلال جنسی پیر دوستی در فرد مرتبط نباشد.

 • سطح انحراف جنسی یا پارافیلیا، باید بررسی شود که چه عاملی، پیری را به موضوع انحصاری (به این معنی که فقط به افراد مسن علاقه دارد) تمایلات جنسی شخص تبدیل می‌کند، چه جنبه‌هایی در ارتباط با آن بوده و عواقبی که این اختلال جنسی پیر دوستی برای فرد دارد، کدام است.
 • مطالعه بر روی جنبه‌هایی مانند امنیت و عزت‌نفس و همچنین مهارت‌های اجتماعی و حل مسئله در مواردی که جذابیت، صرفا به دلیل ناتوانی شخص در برخورد با افراد هم سن و سال یا در حین کار باشد. به یاد داشته باشید یک عامل جذب‌کننده احساس نیاز، ضروری است.
 • نوع دیگری از مداخله ناشی از تجربیات آسیب زا است و بسیار ضروری خواهد بود که برای درمان، آن را ریشه‌یابی کرد.
 • همچنین در صورتی که اختلال جنسی پیر دوستی ناشی از جنبه‌های مربوط به قدرت و تسلیم باشد، به ویژه هوشیار بودن از وجود برخی سوءاستفاده‌های احتمالی نسبت به سالمندانی که با آن‌ها رابطه دارند، قدم اول، کنترل و درمان خواهد بود.
 • اما همه این‌ها تنها زمانی می‌توانند ضروری باشند که طرفین درگیر، آن را انتخاب نکرده باشند و با ناراحتی زندگی کنند. در سایر موارد باید در نظر گرفت که عشق عامل نگه‌دارنده دو نفر با تفاوت سنی زیاد در کنار هم خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ۷ درمان خانگی زگیل دهانی، با ساده‌ترین مواد از سیر تا زردچوبه

2. مدیریت دارو

درمان‌های کمکی کنترل انگیزه که با داروهای ضد افسردگی با دوز بالا و درمان‌های هورمونی ضد آندروژن، انجام می‌گیرد. مدیریت روان درمانی و مدیریت دارویی را برای اثربخشی بهتر می‌توان با هم ترکیب کرد.

بیشتر بخوانید: علائم زگیل تناسلی در زنان و راه‌های تشخیص HPV در دختران

یادداشت پایانی

زوج‌هایی در سنین بسیار متفاوت قابل مشاهده هستند اگرچه در نظر عموم چندان رایج به نظر نمی‌رسد. اگر ارتباط جنسی بین افراد جوان و بزرگسال همراه با رضایت‌ باشد، ناتوانی جنسی افراد را به چالش نکشد و علاوه بر این‌ها سوءاستفاده نیز صورت نگیرد، در واقع هیچ عامل آسیب‌شناسی برای منع این نوع رابطه وجود ندارد.

وقوع اختلال جنسی پیر دوستی در سطح جمعیت در مقایسه با سایر مسائل جنسی سنی وابسته به عشق، بسیار ناچیز به نظر می‌رسد. راه‌های متعددی برای تفسیر نادر بودن ظاهری این پدیده وجود دارد.

اول، این امکان وجود دارد که اختلال جنسی پیر دوستی بیش از تصور ما شایع باشد. برخلاف پدوفیل‌ها، افرادی که خود را عمدتا توسط افراد مسن برانگیخته می‌بینند ممکن است غیرعادی و مطمئنا گیج‌کننده تلقی شوند، اما به عنوان مجرم دیده نمی‌شوند؛ بنابراین، موارد ژرونتوفیلی به سادگی امکان دارد به اندازه سایر جهت‌گیری‌های سنی وابسته به عشق شهوانی آشکار نشود.

درک اینکه چرا یک فرد معمولی با یک صدای آرام بیشتر از یک آژیر بلند برانگیخته می‌شود، خیلی سخت نیست. مشکل آشکاری که بین تولید‌ مثل و یائسگی وجود دارد این است که در تولید مثل میل به تکامل و انتقال ژن‌هایمان به آیندگان وجود دارد ولی در یائسگی این امر وجود ندارد و با تولید مثل در تضاد است. ارتباط ناممکن یائسگی و تولید مثل در واقع اشاره‌ای به ناممکن بودن اختلال جنسی پیر دوستی است. سپاس از اینکه تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید. سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
virtualpsychcentre.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا