اخبار پزشکی

پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی؛ 10 درمان گیاهی و بدون نیاز به دارو

فهرست محتوا نمایش

پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی کلید مدیریت پیش دیابت یا هنگام ابتلا به دیابت است. اقداماتی مانند ورزش، دارچین، زنجبیل و گیاهان هندی که در مقاله به آن‌ها می‌پردازیم در پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی نقشی کلیدی دارند.

قند خون بالا که به عنوان ‌هایپرگلیسمی ‌نیز شناخته می‌شود، با دیابت و پیش دیابت ارتباط دارد. پیش دیابت زمانی است که قند خون بالا باشد، اما نه آنقدر که به عنوان دیابت طبقه‌بندی شود. بدن معمولا با تولید انسولین، هورمونی که به سلول‌ها اجازه می‌دهد از قند در گردش خون استفاده کنند، سطح قند خون را مدیریت می‌کند. به ‌این ‌ترتیب، انسولین را باید مهمترین تنظیم کننده سطح قند خون دانست.

عوامل متعددی مدیریت قند خون را مختل می‌کند و منجر به هایپرگلیسمی‌ می‌شود. اینجاست که نیاز به پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی در فرد شکل می‌گیرد. دلایل داخلی قند خون بالا زمانی است که کبد گلوکز بیش از حد تولید ‌کند و بدن انسولین کافی برای مدیریت آن ‌تولید نکند. همچنین امکان دارد بدن نتواند به طور موثر از انسولین برای پایین آوردن قند خون استفاده کند. مورد دوم به عنوان مقاومت به انسولین شناخته می‌شود.

در این مقاله از مجله سلامت سیوطب ابعاد و نحوه پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا کمکی برای افراد مبتلا به بیماری دیابت باشد.

10 روش ساده و مستند برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) گزارش می‌دهد که 13درصد از بزرگسالان آمریکا با دیابت زندگی می‌کنند و 34.5درصد دیگر به پیش‌دیابت مبتلا هستند. این بدان معناست که نزدیک به 50درصد از کل بزرگسالان ایالات متحده دیابت یا پیش دیابت دارند.

مدیریت قند خون بویژه برای افراد مبتلا به دیابت مهم است، زیرا سطوح بالای قند خون مزمن عوارضی تهدید‌کننده‌ برای اندام و زندگی است. به همین دلیل پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی مورد بحث قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: بهترین داروی درمان قند خون؛ ۶ داروی کلیدی دیابت نوع یک و ۱۰ داروی طلایی دیابت نوع دو

1. شنبلیله؛ قویترین پایین اورنده قند خون

دانه‌های شنبلیله برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی|سیوطب

دانه‌های شنبلیله بر اساس تحقیقات به کاهش سطح قند خون کمک خواهد کرد. این دانه‌ها حاوی فیبرها و مواد شیمیایی است که به کند کردن هضم کربوهیدرات‌ها و قند کمک می‌کند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این دانه به تاخیر یا جلوگیری از شروع دیابت نوع 2 کمک می‌کند. یافته‌های تحقیقی سه ساله در 2015 اشاره کرد که افراد مبتلا به پیش دیابت هنگام مصرف پودر دانه شنبلیله کمتر دیابت نوع2 را تجربه کنند.

در این مطالعه 66 فرد مبتلا به دیابت پنج‌گرم از دانه را با 200 میلی‌لیتر آب دو بار در روز قبل از غذا مصرف کردند. 74 شرکت کننده سالم نیز در این آزمایش شرکت کردند که پودر شنبلیله به آن‌ها داده نشد. محققان به ‌این نتیجه رسیدند که مصرف این دانه منجر به کاهش قند خون ناشی از افزایش سطح انسولین می‌شود. آن‌ها همچنین دریافتند که‌ این آماده‌سازی منجر به کاهش سطح کلسترول نیز می‌شود. به همین دلیل بساری از پزشکان سنتی پودر دانه شنبلیله را برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی توصیه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: علائم قند خون بالا و خطرهای در کمین؛ وقتی دیابت با سرعت زیاد اوج می‌گیرد

2. دارچین دارویی گیاهی برای کاهش سریع قند خون در خانه

این ادویه معطر از پوست درخت به دست می‌آید. دارچین ماده محبوب در شیرینی‌ها و محصولات پخـته شـده و همچنین برخی از غذاهای خوش طعم است.

این ادویه ممکن است به یک ظرف، شیرینی اضافه کند و نیاز به شکر را محدود سازد. تنها به همین دلیل در بین افراد مبتلا به دیابت نوع 2 محبوب است، اما ممکن است فواید دیگری نیز داشته باشد.

منبع معتبری در سال 2016، شواهدی از مطالعات انسانی پیدا کرد که نشان می‌دهد دارچین سطح گلوکز پلاسما ناشتا (FPG) یا هموگلوبین را بهبود می‌بخشد.

شنبلیله؛ انقلابی در پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی

3. خربزه تلخ داروی ویژه برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی

خربزه تلخ برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی|سیوطب

میوه‌ای دارویی است که مردم آن را می‌پزند و در بسیاری از غذاها از آن لذت می‌برند. پزشکان سنتی چینی و هندی برای قرن‌ها از خربزه تلخ برای پایین آوردن سریع قند خون استفاده می‌کردند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خربزه تلخ به مدیریت دیابت کمک می‌کند. در مطالعه‌ای در سال 2020، 90 شرکت‌کننده عصاره خربزه تلخ یا دارونما مصرف کردند. آن‌هایی که ‌این عصاره را مصرف کردند، پس از 12 هفته سطح گلوکز خون ناشتا کمتری داشتند.

علاوه بر این، مردم از قسمت‌های زیادی از گیاه برای کمک به درمان دیابت استفاده کرده‌اند که اغلب نتایج مثبتی به همراه داشته است. مصرف خربزه تلخ به اشکال زیر منجر به پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی در برخی افراد می‌شود:

 • دانه
 • پالپ سبزیجات مخلوط شـده
 • آب میوه
 • مکمل

توجه داشته باشید که شواهد کافی برای حمایت از استفاده از خربزه تلخ به جای انسولین یا سایر داروهای دیابت وجود ندارد. با این حال، ممکن است به افراد کمک کند که کمتر از آن داروها استفاده کنند. فرد باید قبل از شروع مصرف هر گیاهی با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کند زیرا امکان دارد با داروهای فعلی تداخل داشته باشد.

بیشتر بخوانید: قند خون نرمال؛ در سنین مختلف چه قندی خونی باید داشته باشیم؟

4. ژیمنما؛ گیاهی که به عنوان نابود کننده قند شناخته می‌شود

گیاهی است با خواص بی‌شمار دارویی و از هند می‌آید. نام آن به معنای نابودکننده قند است. مردم به طور گسترده‌ای از آن برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی و همچنین در طب آیورودا استفاده می‌کنند.

یک بررسی سلولی در سال 2019 روی جوندگان گزارش داد که ژیمنما می‌تواند:

 • کاهش سطح گلوکز خون
 • افزایش آنتی اکسیدآن‌ها
 • کاهش استرس
 • سطح کلسترول و ‌تری گلیسیرید را کاهش می‌دهد
 • کاهش وزن بدن و جلوگیری از تجمع چربی
 • افزایش تولید انسولین
 • کاهش التهاب

5. ورزش منظم اولین قدم برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی

ورزش منظم می‌تواند به فرد کمک کند تا وزن متوسطی داشته باشد، آن را حفظ کند و حساسیت به انسولین را افزایش دهید. افزایش حساسیت به انسولین به ‌این معنی است که سلول‌ها می‌توانند به طور موثرتری از قند موجود در جریان خون بهره ببرند.

نکته مهم دیگری که ورزش به همراه دارد اینکه ورزش به عضلات  کمک می‌کند تا از قند خون برای انرژی و انقباض عضلانی استفاده کنند.

محققان توصیه می‌کنند برای کاهش قند خون و جلوگیری از آسیب‌هایی که نشستن مداوم در طول روز ایجاد می‌کند، میان ‌وعده‌های ورزشی انجام دهند.

یعنی هر 30 دقیقه یک بار برای چند دقیقه در طول روز زمان نشستن خود را از بین ببرید. برخی از تمرینات توصیه شـده شامل پیاده روی سبک، تمرینات مقاومتی ساده مانند اسکات یا بالا بردن پا خواهد شد. سایر اشکال مفید ورزش عبارتند از وزنه‌برداری، پیاده‌روی سریع، دویدن، دوچرخه سواری، رقص و شنا.

بیشتر بخوانید: تفسیر آزمایش عفونت خون؛ علائم اختصاری آزمایش خون را یاد بگیرید

6. خار مریم گیاهی موثر در پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی

قطره سیلیمارین و گیاه خار مریم برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی|سیوطب

مردم از دیرباز از گیاه خارمریم برای درمان بیماری‌های مختلف، به‌ویژه به‌عنوان مقوی برای کبد استفاده می‌کردند. قطره سیلیمارین، عصاره گیاه خار مریم که دانشمندان بیشتر به آن توجه کرده‌اند،‌ ترکیبی با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.

بر اساس یک بررسی در سال 2018، بسیاری از نتایج تحقیقات در مورد اثرات سیلیمارین امیدوارکننده بوده است. هنوز به‌اندازه کافی امیدوارکننده نیست که متخصصان خارمریم یا عصاره آن را به‌تنهایی برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی و دیابت توصیه کنند.

نویسندگان تحقیق شواهد اندکی یافتند که نشان می‌دهد که عرقیات پایین آورنده قند خون به کاهش سطح گلوکز در افراد مبتلا به دیابت کمک می‌کند. آن‌ها همچنین هشدار دادند که عصاره خارمریم می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • نفخ

مانند هر مکمل دیگری، بهتر است قبل از امتحان با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید.

7. زنجبیل معجزه ای برای کاهش قند خون

از گیاهانی که هزاران سال است مردم از آن در طب سنتی استفاده می‌کنند. مردم اغلب از زنجبیل برای کمک به درمان مشکلات گوارشی و التهابی و همچنین استفاده می‌کنند.

در سال 2015، یک بررسی نشان داد که دمنوش زنجبیل نوعی نوشیدنی برای پایین آوردن قند خون و همچنین به عنوان دارویی برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی به کار می‌رود. محققان به ‌این نتیجه رسیدند که زنجبیل سطح قند خون را کاهش می‌دهد اما سطح انسولین خون را پایین نمی‌آورد. در نتیجه، آن‌ها پیشنهاد کردند که زنجبیل ممکن است مقاومت به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد.

با این حال، روشی که زنجبیل این کار را انجام داد نامشخص بود و تیم تحقیقات بیشتری را برای تایید یافته‌ها خواستار شد. یک مطالعه کوچک در سال 2017 نیز نشان داد که زنجبیل می‌تواند سطح گلوکز خون ناشتا و HbA1c را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: پایین آوردن فشار خون با آبلیمو؛ ۱۱ خوردنی کاهنده فشار خون و باورهای غلط

8. پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی با غذاهای گیاهی

شاخص گلیسمی‌ (GI) سرعت تجزیه کربوهیدرات‌ها در طول هضم و سرعت جذب آن‌ها توسط بدن را اندازه‌گیری می‌کند. این بر سرعت افزایش سطح قند خون  تأثیر می‌گذارد.

شاخص گلیسمی‌ غذاها را به GI پایین، متوسط و بالا تقسیم می‌کنند و مقیاس آن‌ها از 0-100 رتبه‌بندی خواهد شد. غذاهای با GI پایین دارای رتبه 55 یا کمتر هستند به‌همین دلیل می‌توان از آن‌ها برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی نام برد.

هم مقدار و هم نوع کربوهیدرات مصرفی تعیین می‌کند که چگونه یک غذا بر سطح قند خون تأثیر می‌گذارد. به طور خاص، نشان داده شـده که خوردن غذاهای با GI پایین باعث کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت می‌شود.

چند نمونه از غذاهای با GI پایین تا متوسط عبارتند از:

 • بلغور
 • جو
 • ماست یونانی شیرین نشـده
 • جو دوسر
 • لوبیا
 • عدس
 • حبوبات
 • پاستا گندم کامل
 • سبزیجات غیر نشاسته‌ای

بیشتر بخوانید: پذیرش بیمارستان میلاد تهران و ساده‌ترین راه‌های دسترسی به این مرکز درمانی

9. کنترل استرس استراتژی برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی

بدون شک استرس بر سطح قند خون  تأثیر می‌گذارد. وقتی استرس دارید، بدن هورمون‌هایی به نام گلوکاگون و کورتیزول ‌ترشح می‌کند که باعث افزایش سطح قند خون می‌شود.

مطالعه‌ای روی دانش آموزان نشان داد که ورزش و مدیتیشن به طور قابل توجهی استرس را کاهش و سطح قند خون را به حداقل می‌رساند. ورزش‌ها و روش‌های تمدد اعصاب مانند یوگا و کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی به اصلاح مشکلات ‌ترشح انسولین افراد دیابتی مزمن کمک می‌کند.

10. پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی با ماست پروبیوتیک

پروبیوتیک‌ها باکتری‌های دوستانه‌ای هستند که فواید سلامتی متعددی از جمله بهبود تنظیم قند خون را ارائه می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف پروبیوتیک قند خون ناشتا، هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c) و مقاومت به انسولین افراد مبتلا به دیابت نوع دو کاهش می‌دهد. غذاهای غنی از پروبیوتیک شامل غذاهای تخمیر شـده مانند:

 • ماست
 • کفیر
 • تمپه
 • کلم ‌ترش
 • کیمچی

بیشتر بخوانید: ایست قلبی چیست و چه کسانی در معرض ایست قلبی قرار دارند؟

پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی در یک نگاه کلی

راه‌های مختلفی برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی وجود دارد. بسیاری از آن‌ها شامل ایجاد تغییرات در سبک زندگی، مانند مدیریت وزن، سطح استرس و کیفیت خواب، ورزش و هیدراته ماندن است. بساری از محققین بر این باورند که برخی از بزرگترین پیشرفت‌ها در پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی مربوط به انتخاب‌های غذایی است.

یک فرد باید همیشه قبل از مصرف هرگونه گیاه یا مکمل جدید با یک متخصص مشورت کند تا از تداخل دارویی جلوگیری به عمل آورد. آن‌ها امکان دارد شروع با دوز کمتررا پیشنهاد و به تدریج آن را افزایش دهند تا اثرات رضایت بخش قابل توجهی بدست آید.

برخی از گیاهان می‌توانند با داروهایی که کار مشابهی را انجام می‌دهند، مانند رقیق کننده‌های خون و داروهای فشار خون بالا تداخل داشته باشند. قبل از امتحان یک مکمل جدید، آگاهی از هرگونه تداخل ضروری است. همچنین تهیه گیاهان و مکمل‌ها از منابع باکیفیت بسیار مهم است و این یک راز برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی محسوب می‌شود.

سوالات متداول

1.دارچین چگونه به کاهش قند خون کمک می‌کند؟

دارچین دیابت را کنترل می‌کند و با تحریک فعالیت انسولین، سطح قند خون را در بدن بشدت پایین می‌آورد. مطالعات نشان‌داده‌ که دارچین به کاهش استرس اکسیداتیو کمک می‌کند که این موضوع نقش مهمی ‌در کاهش سطح قند خون در دیابت نوع دو دارد. به همین دلیل برای پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی، دارچین گزینه مناسبی محسوب می‌گردد.

2. آیا چریش در پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی نقش دارد؟

برگ تلخ چریش یک داروی موثر برای درمان دیابت است. چریش سرشار از فلاونوئیدها،‌ تری ‌ترپنوئیدها، ‌ترکیبات ضد ویروسی و گلیکوزیدها است که در مدیریت سطح قند خون نقش موثری ایفا می‌کنند.

3. دمنوش‌ برای پایین آوردن قند خون تداخل دارویی دارد؟

بله. در بسیار از موارد تداخل دارویی با عصاره‌های گیاهس مطرح شـده است. بهتر است قبل از مصرف از پزشک مشورت بگیرید تا تداخلات دارویی ایجاد نشود.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا