اخبار پزشکیپوستزیبایی

درمان ترک پا؛ 10 کرمی که در رفع ترک پا معجزه می‌کنند

فهرست محتوا نمایش

درمان ترک پا با داروهای خانگی و لایه برداری امکان‌پذیر است. اما اگر پاشنه پا به شدت ترک خورده یا دیابت داشته باشید، البته پزشکان روش‌های دیگری برای درمان ترک پا توصیه می‌کنند زمانی که وضعیت پاشنه پا وخیم باشد.

ترک پاشنه پا یکی از مشکلات رایجی است که برخی از افراد را به واسطه نوع زندگی درگیر می‌سازد. یک نظرسنجی نشان داد که 20درصد از بزرگسالان دچار ترک خوردگی پوست در پاهای خود می‌شوند. ولی این عارضه می‌تواند هم در بزرگسالان و هم در کودکان رخ دهد و به نظر می‌رسد زنان را بیشتر از مردان مبتلا می‌سازد.

برای اکثر مردم، ترک پاشنه پا امری جدی به حساب نمی‌آید و اغلب هنگام پابرهنه رفتن باعث ناراحتی خواهد شد. در برخی موارد، ترک‌های پاشنه می‌توانند بسیار عمیق و باعث درد شوند. هدف این مقاله از مجله پزشکی سیوطب آشنایی با بهترین روش‌های خانگی برای پیشگیری و درمان ترک پا است.

درمان ترک پا؛ روش‌هایی که در خانه بهترین اثرگذاری را دارند

درمان‌های مرطوب کننده به شکل کرم، لوسیون و پماد به حفظ رطوبت در پوست کمک می‌کند. این موارد از خشک شدن و ‌ترک خوردن پوست جلوگیری می‌کنند. درمان‌های مرطوب کننده همچنین به‌ترمیم پوستی که قبلا ‌ترک خورده نیز کمک خواهد کرد.

در موارد خفیف‌ ترک پا، دو یا سه بار در روز از مرطوب کننده استفاده کردن امکان دارد  به درمان ترک پا منتهی شود. مالیدن هر پینه به آرامی‌ با سنگ پا و استفاده از مرطوب کننده نیز کمک‌کننده به نظر می‌رسد. با این حال، مراقب باشید که در استفاده از سنگ پا زیاده روی نکنید، زیرا می‌تواند باعث بدتر شدن ‌ترک خوردگی پاشنه شود.

اقداماتی که به درمان ترک پا می‌انجامد عبارتند از:

1. استفاده از نرم کننده یا مرطوب کننده اولین اقدام برای درمان ترک پا

نرم کننده‌ها به پوست نفوذ می‌کنند و مانع از دست دادن آب خواهند شد. آن‌ها شکاف و ترک پا را پر می‌کنند که باعث می‌شود پوست صاف، نرم و انعطاف پذیر گردد. آن‌ها به کاهش از دست دادن آب در پوست کمک می‌کنند.

مرطوب کننده‌ها به لایه بیرونی پوست نفوذ می‌کنند، آب را از هوا جذب می‌کنند و رطوبت را حفظ می‌کنند. آن‌ها همچنین به افزایش ظرفیت آب پوست کمک می‌کنند.

2. درمان ترک پا با وازلین و استفاده از یک مرطوب کننده انسدادی

درمان ترک پا با وازلین|سیوطب

 

هنگامی‌که نرم کننده یا مرطوب کننده جذب شد، افراد می‌توانند یک لایه ضخیم از یک مرطوب کننده انسدادی را درست قبل از خواب روی آن بمالند تا رطوبت را در خود ببندد. مرطوب کننده‌های انسدادی پوست را در یک لایه نازک می‌پوشانند که از تبخیر رطوبت از بیرونی‌ترین لایه پوست جلوگیری می‌کنند. نمونه‌هایی از مرطوب کننده‌های انسدادی عبارتند از:

 • لانولین
 • روغن معدنی
 • سیلیکون‌ها مانند دایمتیکون
 • وازلین یا ژل پترولیوم به عنوان موثرترین مرطوب کننده انسدادی در نظر گرفته می‌شود که از دست دادن آب از پوست بیرونی را تا بیش از 98 درصد کاهش می‌دهد.

اگرچه انسدادها برای حفظ رطوبت به خوبی عمل می‌کنند و در درمان ترک پا نقش موثری دارند، اما می‌توانند چرب، چسبنده و کثیف باشند.

3. برای ترک پا چی خوبه؛ پوشیدن جوراب 100 درصد نخی را امتحان کنید

پوشیدن جوراب‌های نخی در رختخواب پس از استفاده از ژل نفتی روی پاشنه پا به موارد زیر کمک می‌کند:

 • حفظ رطوبت در پوست پاشنه پا
 • پوست پاشنه نفس می‌کشد
 • از لکه شدن ملحفه‌ها جلوگیری می‌کند

پس از چند روز تکرار این روتین، پوست پاشنه پا نرم می‌شود

4. استفاده از کراتولیتیک روی پوست ضخیم شده برای درمان سریع ترک پا

هنگامی‌که پوست پاشنه ضخیم است، استفاده از کراتولیتیک به نازک شدن آن و همچنین سایر درمان‌ها کمک خواهد کرد.

کراتولیتیک‌ها عواملی هستند که علاوه بر نازک ساختن پوست ضخیم شده پاشنه موجب شل شدن لایه بیرونی آن نیز می‌شوند و به حذف سلول‌های مرده پوست کمک می‌کنند. این فرآیند به پوست اجازه می‌دهد تا رطوبت بیشتری را حفظ کند که در نهایت به درمان ترک پا ختم می‌گردد. نمونه‌هایی از کراتولیتیک‌ها عبارتند از:

 • آلفا هیدروکسی اسیدها مانند اسید لاکتیک و اسید گلیکولیک
 • اسید سالیسیلیک
 • رفع ترک پا با خمیر دندان
 • اوره

محصولاتی که حاوی کراتولیتیک و مرطوب کننده هستند اغلب به عنوان بهترین راه‌های درمان ترک پا به حساب می‌آیند. به عنوان مثال، اوره هم کراتولیتیک و هم مرطوب کننده است که پوست خشک، ‌ترک خورده و ضخیم شده را مرطوب کرده و از بین می‌برد.

5. سنگ پا راهی برای درمان ترک پا و از بین بردن ضخیمی پوست پاشنه

مالیدن آرام سنگ پا به پاشنه، زمانی که پوست مرطوب شد، ممکن است به کاهش ضخامت پوست سخت و پینه کمک کند. برای ‌تراشیدن پشت و بریدن پوست باید از تیغ و قیچی استفاده کرد. استفاده از سنگ پا برای افراد مبتلا به دیابت یا نوروپاتی ممنوع و در عوض باید به متخصص پوست مراجعه کنند.

6. بانداژ مایع؛ درمان عمیق و کاربردی برای ترک پا

برای پوشاندن پوست ‌ترک خورده می‌توان از بانداژ مایع، ژل یا اسپری استفاده کرد. این‌ها یک لایه محافظ روی ‌ترک‌ها ایجاد و به کاهش درد، جلوگیری از ورود آلودگی و میکروب‌ها به زخم‌ها کمک می‌کنند. بانداژ مایع به بهبود سریع‌تر کمک زیادی می‌کنند. اگر پاشنه پا به شدت‌ ترک خورده باشد، یا اگر خود درمانی بعد از یک هفته باعث بهبود ‌ترک پاشنه پا نشد، افراد باید به متخصص پا یا متخصص پوست مراجعه کنند.

برای ترک پا چه کرمی خوبه؛ بهترین محصولات برای درمان ترک پا

چندین نمونه از محصولات مرطوب کننده و لایه بردار توصیه شده توسط متخصصین پوست که برای درمان ترک پا کاربردهای فراوانی دارد. این محصولات که به درمان پاشنه‌های خشک و ‌ترک خورده کمک می‌کنند عبارتند از:

1.پماد شفابخش آکوافور (Aquaphor Healing Ointment) بهترین کرم برای درمان ترک پا

درمان سریع ترک پا با پماد آکوافور|سیوطب

دکتر آنی چیو، متخصص زیبایی و پوست عمومی ‌و موسس موسسه درم در کالیفرنیا، می‌گوید: این پماد حاوی پترولاتوم و گلیسیرین است که با هم برای آبرسانی و محافظت از پوست خشک و ‌ترک‌خورده کار می‌کنند. ابن پماد فرموله شده برای پوست‌های حساس است و افراد می‌توانند از آن بدون مواد نگهدارنده و عطر به عنوان کرم پا، مرطوب کننده لب، کرم دست، درمان زخم‌های جزئی و غیره استفاده کرد.

2. پماد شفابخش سراو Cerave Healing Ointment؛ سپری مقابل ترک پا

متخصصان پوست، این فرمول غیر کومدون‌زا را دوست دارند زیرا غیر تحریک‌کننده است. این ماده با سرامیدها برای بازگرداندن سد پوست غنی شده و حاوی اسید هیالورونیک است. ماده‌ای که به حفظ رطوبت پوست کمک‌های شایانی می‌کند.

3. کرم پا O’Keeffe’s for Healthy Feet Foot درمانی برای ترک‌های پا

اگر پمادها روی پوست بیش از حد غلیظ هستند، کرم پای O’Keeffe گزینه‌ای مناسب به شمار می‌آید. فرمول حاوی آلانتوئین، یک ماده آبرسان است که به پوست ضخیم و خشن نفوذ کرده و لایه محافظی از رطوبت را روی پوست به وجود می‌آورد.

4. کرم‌ ترمیم کننده پا آملاکتین Amlactin

برای ترک پا چه کرمی خوبه؛ کرم‌ ترمیم کننده ترک پا آملاکتین Amlactin|سیوطب

کرم آملاکتین با 15درصد اسید لاکتیک فرموله شده که به آرامی‌لایه برداری و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد. این کرم علاوه بر صاف کردن، پینه‌ها را نرم و شکاف و ‌ترک پاشنه پا را بهبود می‌بخشد. دارای فرمول غیر چرب و بدون عطر است که می‌توان آن را دو بار در روز استفاده کرد.

5. کرم پا شفابخش نهایی گلد باند Gold Bond

این کرم حاوی ‌ترکیبی از ویتامین‌های A، C و E و همچنین آلوئه ورا برای آبرسانی و تسکین پوست خشک و ‌ترک‌ خورده است. این کرم پا از گلد باند تا 24 ساعت رطوبت را حفظ می‌کند و به گفته تولید کنندگان آن دارای فرمولی بدون عطر، ضد حساسیت و بدون چربی است.

6. درمان ترمان ترک پا با کرم Eucerin

دکتر بری گلدمن، متخصص پوست و موسس گلدمن درماتولوژی در شهر نیویورک، می‌گوید که‌این درمان لکه‌ای دارای غلظت بالایی از اوره (30درصد) است که همراه با سرامیدهایی که رطوبت خوبی را فراهم می‌کنند، پوست را لایه‌برداری می‌کند. طبق گفته تولید کنندگان Eucerin، این کرم فاقد عطر و حاوی اسید لاکتیک است که در ارتباط با اوره برای حذف سلول‌های مرده عمل می‌کند.

7. کرم بازسازی کننده پا Cerave قدمی بزرگ برای درمان ترک پا

این کرم یک از درمان‌های عالی برای ترک پاشنه پا محسوب می‌شود، زیرا دارای اسید سالیسیلیک برای شل کردن پوست مرده پاشنه و اسید هیالورونیک برای جذب رطوبت است. این فرمول فاقد عطر و دارای مهر تایید انجمن ملی اگزما است که برای پوست‌های حساس بسیار مناسب عمل می‌کند.

8. پماد ‌ترمیم کننده ترک پا Kerasal

حاوی اسید سالیسیلیک و اوره است که برای لایه برداری و نرم کردن پوست خشن و خشک پاشنه پا عمل در زمره بهترین‌ها قرار می‌گیرد. با از بین بردن سلول‌های مرده، مواد مرطوب کننده مانند وازلین بهتر به پوست نفوذ کرده و مانع از ایجاد پوست‌های مرده و در نهایت ترک پا می‌شوند.

9. ماسک ‌ترمیم کننده پا Aveeno Cica

دکتر کیم اوگونابو متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره در شهر نیویورک، ماسک Aveeno را که به شکل یک کفش است توصیه می‌کند تا بتوان به راحتی آن را روی و یا خارج کرد. حتی شامل یک بند برای نگه داشتن آن برای 10 است. فرمول بدون عطر حاوی کره شی و جو پری بیوتیک است که هر دو از مواد توصیه شده توسط متخصصان هستند که پوست را مرطوب و تغذیه می‌کنند.

10. باند مایع پوست (New-Skin Liquid Bandage) راهکاری بسیار مناسب برای درمان ترک پاشنه پا

اگر ‌ترک‌های دردناکی در پاهای خود دارید، یک باند مایع می‌تواند برای بهبود درد بسیار مفید باشد و به‌این ناحیه کمک کند. باندهای مایع New-Skin مانعی محکم بر روی ‌ترک‌ها و بریدگی‌ها ایجاد می‌کند تا از عفونت جلوگیری و روند بهبود را تسریع بخشد. بانداژها ضد آب و انعطاف پذیر هستند و بر اساس نام تجاری، خشک می‌شوند تا بتوانند با رنگ پوست مطابقت داشته باشند.

چند نکته تکمیلی درباره درمان‌ترک پا

در بسیاری از موارد، پاشنه‌های ‌ترک خورده نگرانی به وجود نمی‌آورند. ممکن است بتوان این عارضه را با داروهای بدون نسخه یا خانگی تسکین داد. اگر مورد شدید ‌ترک پاشنه پا یا بیماری زمینه‌ای مانند دیابت دارید، بهتراست به پزشک برای درمان مراجعه کنید.

اگرچه ممکن است پوست پس از درمان اولیه علائمی ‌از بهبود را نشان دهد، اما اغلب چند روز یا چند هفته طول می‌کشد تا‌ ترک‌ها بهبود یابند. در طول این مدت و پس از آن، بای کفش‌هایی مناسب پوشید و مراقبت مناسب از پا را برای جلوگیری از ‌ترک‌های جدید پاشنه پا انجام داد.

پوشیدن جوراب‌های پد دار، کفش‌هایی با کفی غیر لغزنده، و درج یا ارتز توصیه شده توسط یک متخصص بهداشت پا از بافت نرم پا محافظت خوهاد کرد. پوشیدن جوراب نخی با کفش به کاهش اصطکاک نیز کمک می‌کند. آن‌ها همچنین می‌توانند عرق و رطوبت را جذب کنند، به پوست اجازه تنفس داده و به جلوگیری از خشک شدن پوست کمک کنند. این روند خود نوعی درمان ترک پا بدون استفاده از دارو به حساب می‌آید.

پس از حمام کردن، دوش گرفتن یا خیساندن پا، افراد باید فوراً یک مرطوب کننده را روی پاها بمالند تا رطوبت را به دام بیندازند. پمادها و کرم‌ها موثرتر از لوسیون‌ها هستند و کمتر پوست را تحریک می‌کنند. آکادمی‌پوست آمریکا پمادها و کرم‌های حاوی موارد زیر را برای درمان ترک پا توصیه می‌کند: اسید لاکتیک، اوره، اسید هیالورونیک، گلیسرین، دایمتیکون، لانولین و روغن معدنی. الته چند نمونه پماد، کرم و باند را در متن مقله ذکر کردیم که اثربخشی بسیار مناسبی در درمان ترک پا دارند.

سوالات متداول

1.چه مواردی علت ‌ترک پاشنه پا می‌شود؟

پوشیدن کفش‌های پاشنه باز مانند صندل
گرفتن حمام یا دوش آب گرم
استفاده از صابون‌های خشن
داشتن پوست سرد و خشک
هوای خشک و سرد
ایستادن برای مدت طولانی

2. کدام شرایط پزشکی می‌تواند منجر به ‌ترک پاشنه پا شود؟

کم کاری تیروئید، که در آن تیروئید به‌اندازه کافی برخی از هورمون‌ها را تولید نمی‌کند.
درماتوز کف پا نوجوانان، یک بیماری پوستی در کودکان خردسال
سندرم شوگرن، یک بیماری مزمن که بدن را از ایجاد رطوبت کافی باز می‌دارد
سندروم پای ورزشکار و عفونت قارچی
خار پاشنه، برآمدگی استخوان در پایین پاشنه

3. آیا عسل برای درمان ‌ترک پا مفید است؟

عسل در طب سنتی به عنوان یک راهکار طبیعی برای درمان ‌ترک پا به شمار می‌آید. بر اساس مطالعه‌ای در سال 2012، عسل دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی است. تحقیقات نشان می‌دهد که عسل می‌تواند به التیام و پاکسازی زخم‌ها و مرطوب کردن پوست کمک کند. بعد از خیساندن پا از عسل به عنوان اسکراب پا استفاده کنید یا آن را به عنوان ماسک پا در طول شب بکار ببرید.

4. آیا روغن نارگیل در درمان‌ ترک پا موثر است؟

روغن نارگیل اغلب برای پوست‌های خشک، اگزما و پسوریازیس توصیه می‌شود. به پوست در حفظ رطوبت کمک می‌کند. استفاده از روغن نارگیل بعد از خیساندن پا گزینه خوبی برای درمان ترک پا به حساب می‌آید. خواص ضد التهابی و ضد میکروبی روغن نارگیل ممکن است پاشنه‌های ‌ترک خورده را در صورت مستعد خونریزی یا عفونت بودن، مدیریت کند.

منبع
medicalnewstoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا