مسائل جنسیناهنجاری جنسی

تن مالی یا پارافیلیا و 8 نوع خطرناک این انحراف جنسی

تن مالی، مالش دوستی یا پارافیلیا (paraphilia) نوعی هنجار و انحراف جنسی شدید است که فرد در آن به شیئ یا شخصی غیر از همسر یا شریک جنسی خود میل دارد. تا حدی، تعریفات ارائه‌شده از انحراف‌های جنسی از دیدگاه‌های فرهنگی ناشی می‌شود.

وجود تنوع فرهنگی منجر به عدم وجود تعریفی واحد برای این اختلال می‌گردد. همچنین ازآنجاکه تعریف این ناهنجاری‌ جنسی در برخی شرایط ممکن است به عنوان بهانه‌ای برای مجرمان جنسی و تبرئه آن‌ها از جرایم جنسی استفاده شود، از تعریف واحد برای این عبارت به صورت مطلق خودداری می‌شود. پارافیلیا معمولا در مردان 20 برابر بیشتر از زنان اتفاق میفتد و دلیل این نابرابری نیز نامشخص است.

برخی از مواردی که این مقاله به آن می‌پردازد عبارتند از:

 • انواع تن مالی یا پارافیلیا
 • علائم پارافیلیا
 • علل ایجاد تن مالی یا پارافیلیا
 • موارد تشخیص و درمان پارافیلیا

در این مقاله از مجله سلامت سیوطب به تشریح این مسائل و بررسی مطالعاتی که حول تشخیص، علت، انواع و درمان تن مالی یا پارافیلیا انجام شده است، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

تن مالی یا پارافیلیا چیست؟

مردی مبتلا به تن مالی در شلوغی مترو خودش را به یک خانم چسبانده است|سیوطب 2. انواع تن مالی|سیوطب

پارافیلیا مجموعه‌ای از رفتارها یا ترجیحات جنسی انحرافی و غیرطبیعی است که با تخیلات و تمایلات جنسی شدید ایجاد شده و عود می‌کند. این تمایلات معمولا شامل مواردی هستند که برای دیگران، تحریک‌کننده ‌جنسی محسوب نمی‌شوند.

تن مالی احتمالا برای عملکرد جنسی فرد مبتلا ضروری است اما معمولا برای دیگران ناراحتی به همراه دارد. مالش دوستی منجر به مشکلات شخصی، اجتماعی و شغلی برای فرد مبتلا می‌شود و فرد مبتلا به دلیل رفتارهای جنسی غیرطبیعی خود تحت عنوان منحرف یا عجیب شناخته خواهد شد؛ مانند فردی که به روابط جنسی با شریک زندگی خود بی علاقه است و فقط با پوشیدن لباس زنانه به تن خود برانگیخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: بدن نمایی چیست؟ نگاهی به اختلالی جدی به نام عورت نمایی

باید به این نکته توجه داشت که منظور از تن مالی، کژکاری جنسی نیست. کژکاری جنسی به عدم باروری مردان اشاره دارد.

تشخیص تن مالی معمولا با یکی از این سه روش انجام خواهد شد:

1. گزارش خود فرد

زمانی که خود فرد چنین‌ ترجیح جنسی را گزارش کند احتمال دارد به‌ عنوان پارافیلیک تشخیص داده شود، اگرچه بیماران معمولا این اطلاعات را داوطلبانه ارائه نمی‌کنند و برای تشخیص پرسش‌های دقیق موردنیاز است.

 

2. آزمایش فالومتری

آزمایش فالومتری مثبت از یک آزمایشگاه معتبر فالومتری امکان دارد فرد را به عنوان پارافیلیک تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید: تخیلات جنسی و آشنایی با مزایا و عوارض این تصورات جنسی

3. رفتارهای غیرطبیعی

رفتاری که به طور منطقی با هیچ تشخیص روان‌پزشکی دیگری قابل توجیه نباشد، احتمال دارد به عنوان پارافیلیک تشخیص داده شود. برخی از انواع و رفتارهای پارافیلیایی شناسایی شده‌اند.

طبق تحقیقات انجام شده، افراد مبتلا به پارافیلیا، معمولا از چند نوع آن رنج می‌برند. به طور متوسط، یک بیمار تن مال (پارافیلیک) از دو یا سه نوع آن رنج می‌برد، اگرچه یکی از آن‌ها معمولا پارافیلیای سازمان‌دهنده مرکزی است.

همان‌طور که گفته شد تن مالی با کژکاری جنسی متفاوت بوده و منحصرا در مردان یافت می‌شود. وقتی ادعا می‌شود که یک زن درگیر رفتار جنسی مشکل‌زاست، باید به دنبال توضیحات غیر پارافیلیکی برای آن رفتار بود. تعریف نسبتا رایج در سراسر جهان، از مرجع DSM-IV آمده است و عبارت است از:

«تخیلات مکرر و شدید تحریک‌کننده جنسی یا رفتارهای جنسی که عموما شامل اشیاء غیرانسانی، رنج و تحقیر خود، شریک زندگی، کودکان و سایر افراد بوده و در یک بازه زمانی (حداقل 6 ماه) رخ می‌‌دهد.»

به دلیل تغییر رویکرد جوامع مختلف در مورد آنچه به عنوان انحراف جنسی تعریف می‌شود، استفاده از واژه تن مالی یا پارافیلیا به طور قابل‌توجهی در طول زمان و در فرهنگ‌ها تغییر کرده است.

بیشتر بخوانید : خصومت با زنان؛ از آزار کلامی تا خشونت فیزیکی و جنسی

انواع تن مالی یا پارافیلیا

 انواع تن مالی|سیوطب

همان‌طور که اشاره شد تن مالی دارای انواع مختلفی است که معمولا افراد مبتلا با چند نوع از آن با هم دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در ادامه به معرفی انواع تن مالی یا پارافیلیا خواهیم پرداخت.

1. نمایش‌گرایی

نمایش‌گرایی افرادی را در برمی‌گیرد که اندام تناسلی خود را در معرض دید یک غریبه ناآگاه قرار می‌دهند. فرد مبتلا به این اختلال گاهی اوقات فلاشر نامیده می‌شود و در ذهن خود به این می‌پردازد که باید قربانیان خود را غافلگیر، شوکه یا تحت تاثیر قرار دهد.

این وضعیت معمولا محدود به قرار گرفتن در معرض دیگران است و هیچ به چیز بیشتری ختم نمی‌شود. تماس جنسی واقعی با قربانی در این نوع تن مالی بسیار نادر است. بااین‌حال فرد در حین نمایاندن خود یا خیال‌پردازی در مورد آن، امکان دارد خود ارضایی نیز انجام دهد.

بیشتر بخوانید: بهداشت جنسی آقایان با ۹ نکته کلیدی و راهکارهایی برای تقویت عملکرد جنسی با روش های طبیعی و بدون دارو

2. فتیشیسم

افراد مبتلا به فتیش، تمایلات جنسی مرتبط با اشیاء غیرزنده دارند. به عبارتی فرد با پوشیدن یا لمس شیء خاصی، تحریک جنسی می‌شود. به عنوان مثال، هدف یک فتیش می‌تواند یک لباس مانند لباس‌زیر، لباس لاستیکی، کفش زنانه، لباس‌زیر زنانه یا لباس‌زیرهای غیرمعمول باشد.

این فتیش ممکن است جایگزین فعالیت جنسی با شریک فرد شده یا در فعالیت جنسی آن‌ها ادغام شود. اختلالی مرتبط نیز وجود دارد که جزئی گرایی نامیده می‌شود و شامل تحریک جنسی توسط بخشی از بدن مانند پاها، سینه‌ها یا باسن است.

بیشتر بخوانید : درمان ایدز؛ استفاده از داروهای ضدویروس برای مهار عفونت HIV

3. فروتوریسم

در این نوع از تن مالی تمرکز تمایلات جنسی فرد بر لمس یا مالیدن اندام تناسلی خود به بدن یک فرد ناآشنا است. در بیشتر موارد مردان ناحیه تناسلی خود را به یک زن در مکان‌های عمومی‌ شلوغ می‌مالند.

 

4. پدوفیلی

افراد مبتلا به پدوفیلی، تخیلات، اصرار یا رفتارهایی دارند که شامل فعالیت جنسی غیرقانونی با افراد و بخصوص کودکان است. کودکان درگیر در این نوع تن مالی معمولا در رده سنی 13 سال به پایین قرار دارند. این رفتار شامل درآوردن لباس کودک، تشویق کودک به تماشای خودارضایی فرد آزارگر، لمس یا نوازش اندام تناسلی کودک و انجام اعمال جنسی به زور بر روی کودک خواهد بود.

برخی از پدوفیل‌ها که به عنوان پدوفیل‌های انحصاری شناخته می‌شوند، فقط جذب کودکان شده و از بزرگسالان دوری می‌کنند. برخی فعالیت خود را محدود به زنای با محارم کرده و فرزندان خود یا بستگان نزدیک را درگیر می‌کنند. پدوفیل‌های درنده از زور برای تن مالی استفاده کرده یا قربانیان خود را تهدید می‌کنند که در صورت افشای آزار، چه اتفاقی خواهد افتاد.

تن مالی از نوع پدوفیلی به معنای تجاوز جنسی و جرمی‌ است که مجازات آن بسیار سنگین خواهد بود.

بیشتر بخوانید : بلوغ جسمی دختران در چه سنی رخ می‌دهد و تغییرات ظاهری آن‌ها چیست

5. مازوخیسم جنسی

افراد مبتلا به این اختلال از عمل واقعی تحقیر شدن، ضرب و شتم یا رنج کشیدن برای رسیدن به هیجان و اوج جنسی بهره می‌برند. این اعمال گاهی محدود به تحقیر کلامی‌ بوده و احتمال دارد شامل ضرب و شتم، بستن یا شکل دیگری از آزار و اذیت باشد.

مازوخیست‌ها گاها با اعمالی مانند بریدن و سوراخ کردن پوست یا حتی سوزاندن، خیال‌پردازی‌های ذهنی‌شان را روی خود نشان می‌دهند. فعالیت‌های این دسته از افراد مبتلا به تن مالی با شریک زندگیشان ممکن است شامل اسارت، کتک زدن و تجاوز جنسی شبیه‌سازی‌شده باشد.

خیال‌پردازی‌ها و فعالیت‌های سادومازوخیستی در میان بزرگسالان غیرمعمول نیست. بااین‌حال در بیشتر این موارد، تحقیر و سوءاستفاده از روی خیال انجام می‌پذیرد. شرکت‌کنندگان آگاه هستند که این رفتار یک بازی است و از درد و آسیب واقعی اجتناب خواهد شد.

یک فعالیت مازوخیستیک بالقوه می‌تواند خطرناک و گاهی کشنده باشد. گاهی فرد از طناب یا کیسه‌های پلاستیکی برای ایجاد حالت خفگی (قطع تنفس) در نقطه ارگاسم استفاده کرده و گاهی اوقات مرگ‌های تصادفی رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: مازوخیسم به چه معناست و به چه کسانی مازوخیست می‌گویند؟

6. سادیسم جنسی

افراد مبتلا به این نوع اختلال، معمولا خیال‌پردازی‌های مداوم دارند. در سادیسم هیجانات جنسی، ناشی از تحمیل رنج روانی یا جسمی ‌(ازجمله تحقیر و وحشت) به شریک جنسی وارد می‌شود. این اختلال با اعمال جزئی پرخاشگری در فعالیت جنسی عادی متفاوت است.

شدیدترین حالت سادیسم جنسی شامل فعالیت‌هایی مانند تجاوز جنسی، شکنجه و حتی قتل خواهد شد که مرگ قربانی باعث ایجاد هیجان جنسی فرد می‌شود. درحالی‌که تجاوز می‌تواند بیانی از سادیسم جنسی باشد، تحمیل رنج، انگیزه اکثر متجاوزان نیست و صرفا درد قربانی، هیجان جنسی متجاوز را افزایش نمی‌دهد. درواقع تجاوز شامل ‌ترکیبی از رابطه جنسی و اعمال قدرت بر قربانی است.

بیشتر بخوانید : سادیسم چیست و سادیست کیست؟

7. ترانوستیتیسم

ترنسوستیتیسم یا فتیشیسم‌ ترنس به عمل مردان دگرجنسگرا برای پوشیدن لباس زنانه برای ایجاد یا تقویت برانگیختگی جنسی اشاره دارد. برخی از مردان تنها یک لباس مخصوص زنانه مانند لباس‌زیر پوشیده، درحالی‌که برخی دیگر کاملا زنانه پوش هستند. این رفتار خطرناک نبوده و فرد برای تحریک و رسیدن به اوج لذت جنسی آن را تجربه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : بهداشت واژن و تمامی نکاتی که باید در خصوص آن بدانید!

8. فضول‌گرایی

مردی مبتلا به تن مالی که دزدکی لباس در آوردن فرد دیگری را نگاه می‌کند|سیوطب

این نوع از اختلال تن مالی شامل برانگیختگی جنسی از طریق مشاهده یک فرد بی‌اطلاع که در حال درآوردن لباس خود بوده، لباسی بر تن ندارد یا در حال فعالیت جنسی است، می‌باشد. این رفتار معمولا با خودارضایی توسط فرد بیننده به پایان خواهد رسید. فرد مبتلا به دنبال تماس جنسی با فردی که مشاهده می‌کند نیست. بلکه فقط از تماشای آن لذت برده و ارضا می‌شود. نام‌ دیگر این رفتار تماشاگری جنسی است.

بیشتر بخوانید : ۲۲ درمان خانگی تبخال تناسلی؛ مبارزه با بیماری مقاربتی در منزل

علائم تن مالی یا مالش دوستی

درحالی‌که محرک جنسی موردنظر برای فرد مبتلا به مالش دوستی به نوع خاصی از آن بستگی دارد، ویژگی‌های این بیماری اغلب بسیار مشابه است. به طور خاص، افراد مبتلا به مالش دوستی تمایل دارند مانند یک فرد جذاب با سن مشابه خود، برانگیختگی توسط محرک را تجربه کنند تا منابع رایج‌تر علاقه جنسی را طرد کنند.

شدت کشش جنسی می‌تواند به اندازه‌ای باشد که باعث ناراحتی شود. ماهیت غیرمعمول یا ممنوع پارافیلیا معمولا باعث ایجاد احساس گناه و ‌ترس از مجازات در این افراد می‌شود.

علائم تن مالی می‌تواند شامل دل‌مشغولی تا حد وسواس باشد. شخص در ذهن خود در تلاش‌ برای فکر کردن به چیزهای دیگر یا شرکت در فعالیت‌های جنسی متعارف‌تر با شریک مناسب سن خود خواهد بود. مبتلایان به پارافیلیا افسردگی یا اضطراب را تجربه خواهند کرد که به طور موقت با درگیر شدن در رفتار پارافیلیک تسکین می‌یابد و درنتیجه منجر به چرخه اعتیاد می‌شود.

بیشتر بخوانید : ۷ درمان خانگی تریکومونیازیس و روش‌های مرسوم پزشکی

علل و عوامل ایجاد تن مالی

مردی مبتلا به تن مالی که دزدکی لباس در آوردن فرد دیگری را نگاه می‌کند|سیوطب

عواملی که در شکل‌گیری تن مالی می‌توان به آن‌ها اشاره کرد عبارتند از:

 • سوءاستفاده جنسی در دوران کودکی
 • اشیا یا موقعیت‌های مرتبط با یک فعالیت جنسی لذت‌بخش
 • مسائل بیولوژیکی که از عوامل اصلی ایجاد تن مالی است
 • متوقف شدن رشد روانی‌جنسی
 • ارتباط با شیئ یا شخصی برای برانگیختگی و علایق جنسی
 • تجربه‌های جنسی غیرعادی
 • اختلال وسواس فکری جبری
 • رشد روان‌شناختی دوران کودکی
 • رفتار والدین

بیشتر بخوانید : تشخیص تبخال تناسلی؛ آزمایش خون راهی کلیدی برای کشف ویروس

به صورت دقیق مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد مالش دوستی می‌شود. برخی از کارشناسان بر این باورند که این عارضه، ناشی از آسیب‌های دوران کودکی مانند سوءاستفاده جنسی است. برخی دیگر معتقدند که اگر اشیا یا موقعیت‌ها به طور مکرر با یک فعالیت جنسی لذت‌بخش همراه شوند، می‌توانند یادآور مسائل جنسی و تحریک‌کننده باشند. در بیشتر موارد فرد مبتلا به تن مالی یا پارافیلیا در ایجاد روابط شخصی و جنسی با دیگران مشکل دارد.

بسیاری از انواع پارافیلیا از دوران نوجوانی شروع شده و تا بزرگسالی ادامه می‌یابند. شدت و وقوع خیال‌پردازی‌های مرتبط با تن مالی در افراد مختلف متفاوت و معمولا با افزایش سن کاهش می‌یابد.

متخصصان بهداشت روان دریافته‌اند که پدوفیل‌های مرد در تست‌های روان‌شناختی در قیاس با مردانی که پدوفیل نیستند، از امتیاز IQ پایین‌تری برخوردارند. همچنین تحقیقات نشان داده که آن‌ها بدون توجه به توانایی‌های فکری و سبک‌های یادگیری، سابقه کسب نمرات پایین‌تری نسبت به همتایان غیر پدوفیلی خود در مدرسه دارند.

بیشتر بخوانید: علائم زگیل تناسلی در مردان، راه‌های درمان و چگونگی پیشگیری از آن

چندین نظریه روان‌شناختی در مورد چگونگی ایجاد پارافیلیا وجود دارد. برخی این اختلالات را مظهر رشد روانی‌جنسی متوقف‌شده با رفتارهای پارافیلیک می‌دانند. عده‌ای دیگر از محققین بر این باورند که تن مالی نتیجه ارتباط فرد مبتلا با شیئ یا شخصی برای برانگیختگی جنسی یا تجربه‌های جنسی غیرعادی در اوایل زندگی برای تقویت ارگاسم است. برخی این اختلالات را شکل دیگری از اختلال وسواس فکری جبری می‌دانند.

از نظر روان‌شناختی افراد پدوفیلی که به توهین جنسی در رفتار خود اصرار می‌ورزند، تمایل دارند در تفکرات به‌شدت تحریف‌شده شرکت داشته باشند. به این صورت که از موقعیت قدرت خود استفاده کرده و توهین را راهی مناسب برای برآوردن نیازهای جنسی خود می‌دانند. افراد پدوفیلی به کودکان به ‌عنوان موجودات جنسی برابر با بزرگسالان نگاه می‌کنند و نیازهای جنسی خود را غیرقابل‌کنترل می‌دانند.

نظریه دیگر در مورد ایجاد مالش دوستی این است که آن‌ها با مراحل رشد روان‌شناختی دوران کودکی مانند خلق‌وخو، شکل‌گیری رابطه اولیه، تکرار ضربه و اختلال در رشد جنسی مرتبط هستند.

بیشتر بخوانید : آزمایش سوزاک برای تشخیص قطعی بیماری

عوامل موثر در ابتلای کودکان به تن‌مالی

مراحل رشد روان‌شناختی دوران کودکی که امکان ایجاد تن مالی را به همراه دارد عبارتند از:

 • خلق‌وخو: تمایل به مهار یا کنترل نشدن بیش‌ازحد احساسات و رفتارها
 • شکل‌گیری زودهنگام رابطه: فقدان خودآگاهی پایدار، مشکل در مدیریت عواطف و درخواست کمک و آرامش از دیگران
 • تکرار ‌تروما: افرادی که قربانی آزار جنسی یا سایر اشکال آزار جنسی هستند، به خصوص در دوران کودکی احتمال دارد با آزارگر همذات پنداری کنند. فرد مورد تعرض گاهی با قربانی کردن دیگران به نحوی، آنچه را که به او واردشده نشان خواهد داد. آن‌ها همچنین ممکن است با آسیب رساندن به خود، سعی در از بین بردن آسیب کنند.
 • اختلال در رشد تمایلات جنسی: الگوهای غیرانسانی (وسایل یا حیوانات) که لذت جنسی را برای فرد به ارمغان می‌آورد در نوجوانی شکل می‌گیرند. افرادی که در خانواده‌ای بزرگ می‌شوند که از نظر جنسی محدودیت بسیار بالایی دارد یا از آن جلوگیری می‌شود، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به تن مالی هستند.

بیشتر بخوانید: عوارض تامپون چیست و چطور می‌توان از بروز آن‌ها جلوگیری کرد؟

عوامل خطرساز خانواده برای ایجاد تن مالی

والدینی در حال نزاع که فرزند خود را با این کار به سمت تن مالی هول می‌دهند|سیوطب

 • تعارض زیاد بین والدین
 • نظارت کم والدین
 • عدم محبت مادر و به‌طورکلی عدم برخورد خوب والدین

افراد مبتلا به مالش دوستی در ایجاد و حفظ دوستان و سایر روابط خود با مشکل مواجه هستند.

بیشتر بخوانید: کاپ قاعدگی و طریقه استفاده از این محصول دوست‌داشتنی

متخصصان سلامت چگونه تن مالی یا پارافیلیا را تشخیص می‌دهند؟

معمولا ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشت روانی ازجمله درمانگران سلامت روان دارای مجوز، روان‌پزشکان، روانشناسان، پرستاران روان‌پزشکی، دستیاران پزشک و مددکاران اجتماعی به تشخیص تن مالی کمک می‌کنند. برای اطمینان از اینکه فرد پارافیلیک از شرایط پزشکی که ارزیابی یا درمان او را پیچیده کند، رنج نمی‌برد، متخصصان آزمایش‌های معمولی را در طول ارزیابی اولیه انجام می‌دهند.

به عنوان بخشی از این معاینه یک سری سوالات، از یک پرسشنامه استاندارد برای کمک به ارزیابی علائم پارافیلیک از بیمار پرسیده می‌شود. یک متخصص بهداشت روان کاوش کاملی در مورد هرگونه سابقه یا وجود همه علائم سلامت روان انجام می‌دهد، به‌طوری‌که پارافیلیا را می‌توان از سایر انواع اختلالات روانی متمایز کرد. افراد مبتلا به پدوفیلی از یک اختلال شخصیت یا اختلال خلقی نیز رنج برده و حدود 60 درصد از آن‌ها دارای یک نوع تن مالی اضافی مانند نمایش‌گرایی، فضول گرایی یا سادیسم هستند.

برای واجد شرایط بودن جهت تشخیص اختلال پارافیلیک، فرد باید برانگیختگی جنسی مکرر و قابل‌توجهی را توسط هدف موردعلاقه خود تجربه کند. در خیال‌پردازی‌ها یا اعمال بر روی آن جاذبه عمل کرده و علائم را حداقل به مدت 6 ماه تجربه کند. تا جایی که فرد از سطوح قابل‌توجهی از ناراحتی یا تداخل در کار، عملکرد اجتماعی یا سایر جنبه‌های مهم زندگی خود رنج ببرد.

بیشتر بخوانید: خشونت جنسی و آمارهای ضد و نقیض آن+آثار روانی پس از آن

درمان تن مالی یا مالش دوستی

مردی که برای درمان تن مالی به روانپزشک مراجعه کرده است|سیوطب

تحقیقات در مورد درمان تن مالی به دلیل درگیری مجرمان جنسی پدوفیلی با سیستم قضایی، بر پدوفیلی ها تمرکز دارد. درمان تنها زمانی مؤثر است که فرد مبتلا به پدوفیلی نسبت به کنترل رفتار خود متعهد و باانگیزه باشد و درمان، ‌ترکیبی از روان‌درمانی و دارو را پوشش دهد.

بیشتر بخوانید : علائم زگیل تناسلی در زنان و راه‌های تشخیص HPV در دختران

 • روان‌درمانی تن مالی

تمرکز روان‌درمانی بر این است که فرد مبتلا به تن مالی با توجیهات رفتاری خود آشنا شود و با آن‌ها مبارزه کند. همچنین به فرد مبتلا به تن مالی در ایجاد همدلی با قربانی و تکنیک‌هایی برای کنترل تکانه‌های جنسی او آموزش داده شود. این شیوه تمایل دارد رویکردی را برای درمان مجرمان جنسی با استفاده از یک مدل پیشگیری از عود که مشابه درمان افراد معتاد به مواد مخدر است، اتخاذ کند.

علاوه بر این سعی کرده به فرد تن مال کمک کند تا موقعیت‌هایی که خطر فعالیت جنسی را افزایش می‌دهد، پیش‌بینی کرده و راه‌هایی برای اجتناب از این محرک‌ها بیابد. افراد مبتلا به مالش دوستی از آموزش مهارت‌های اجتماعی نیز بهره‌مند شده تا به آن‌ها در ایجاد روابط مناسب با سنشان کمک کند.

بیشتر بخوانید : بهداشت جنسی بارداری؛ آیا در دوران بارداری می‌توان رابطه جنسی داشت؟

 • دارودرمانی تن مالی

داروهایی که تولید هورمون مردانه تستوسترون را سرکوب می‌کنند، فراوانی یا شدت میل جنسی را در پدوفیل‌ها کاهش می‌دهند. مصرف دارو 3 تا 10 ماه برای سرکوب تستوسترون و کاهش میل جنسی طول خواهد کشید. میزان اثربخشی مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) در درمان پدوفیلی و سایر تن‌مالی‌ها متفاوت است. به صورت کلی SSRI‌ها مکملی مفید برای درمان‌های دیگر مالش دوستی هستند زیرا تمایل به کاهش وسواس جنسی و تمایلات مرتبط با تن مالی دارند. نمونه‌هایی از داروهای SSRI عبارتند از:

 • فلوکستین (پروزاک)
 • سرترالین (زولوفت)
 • پاروکستین (پاکسیل)
 • سیتالوپرام (سلکسا)
 • اسیتالوپرام (لکساپرو)
 • ورتیوکستین (ترینتلیکس)

طبق برخی تحقیقات اولیه، داروهای محرک مانند متیل فنیدات (ریتالین) می‌تواند اثربخشی SSRI‌ها را افزایش دهد و نالترکسون می‌تواند برخی از وسواس جنسی مرتبط با تن مالی را کاهش دهد.

تحقیقات درمانی نشان داد که علیرغم برخی گزارش‌های موردی از کاهش برخی رفتارهای جنسی، داروهای روان‌گردان شواهد بسیار ضعیفی از درمان مؤثر برای رفتارهای پارافیلیک نشان داده‌اند. همین امر در مورد آنتی آندروژن‌ها نیز مشاهده شد که با عوارض جانبی بسیاری ازجمله گرگرفتگی، گرفتگی عضلات پا، ریزش مو، از دست دادن مواد معدنی استخوان و مشکلات قلبی همراه بود، بنابراین نسبت سود و خطر به نفع استفاده از این داروها نیست.

بیشتر بخوانید: اعتیاد به پورنوگرافی و 5 اثر مخرب آن که زندگی شما را مختل می‌کند

تنها درمان با هورمون آزادکننده گنادوتروپین اثربخشی بالایی را نشان داد که با روشی مشابه اخته شدن فیزیکی عمل کرد. این دارو به‌سرعت گیرنده‌های هورمون آزادکننده گنادوتروپین را از بین می‌برد و درنتیجه باعث کاهش هورمون لوتئینیزه می‌شود که مسئول تحریک ‌ترشح تستوسترون در بیضه‌ها است.

بااین‌حال، تحقیقات در مورد همه درمان‌های پارافیلیا به دلیل حجم نمونه کوچک، مدت کوتاه پیگیری، مطالعات باز و گذشته‌نگر، فقدان کنترل‌ها و سوگیری‌ها و عوارض همراه آن با سایر اختلالات مخدوش شده است؛ بنابراین اثربخشی درمان‌های ارائه‌شده برای این پارافیلیاها قطعی نیست.

بیشتر بخوانید : علائم ایدز در مردان ۲ تا ۶ هفته بعد از ورود ویروس پدیدار می‌شود

یادداشت پایانی

تشریح آنچه طبیعی است در مقابل تمایلات جنسی انحرافی یا اختلال، یکی از بزرگترین چالش‌ها در استفاده از اصطلاح پارافیلیا است. تعاریف تن مالی یا پارافیلیا در DSM بسیار موردبحث و مناقشه است. انعطاف‌پذیری لذت جنسی در طول زمان و فرهنگ، برای کسانی که مالش دوستی را تعریف و تشخیص می‌دهند مشکلاتی ایجاد کرده است.

درمان افراد مبتلا به تن مالی مبتنی بر ‌روان‌درمانی و دارو‌درمانی است. در قلب این مسائل هنوز این سوال بسیار مورد بحث نهفته است: چه چیزی طبقه‌بندی منبع لذت جنسی یا نوع فعالیت جنسی را به عنوان یک اختلال روانی توجیه می‌کند؟

سپاس از اینکه تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید. سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا