تغذیهگیاه خواری

برون ریزی در خام گیاه خواری؛ پاکسازی بدن،سم زدایی و کاهش وزن

برون ریزی در خام گیاه خواری یا سم زدایی با خام گیاه خواری، با هدف پاکسازی بدن انجام می‌شود. پاکسازی بدن با خام گیاه خواری می‌تواند به کاهش وزن نیز منجر شود.

برون ریزی در خام گیاه خواری به دنبال تغذیه با چربی‌های کم اشباع و مواد مغذی است. سم زدایی با خام گیاه خواری به زمان نیاز دارد و باید در این راه پایدار باشید.

برون ریزی در واقع تشدید علائم یک بیماری برای مدت زمان کوتاهی است. پاک‌سازی و سم‌زدایی می‌تواند به درمان بسیاری از بیماری‌ها و رفع معضلات گوناگون کمک کند.

بیشتر بخوانید: درمان ام اس با گیاه خواری؛ آیا مصرف گوشت، MS را تشدید می‌کند؟

برون ریزی در خام گیاه خواری

کاهو در بشقاب برای برون ریزی در خام گیاه خواری|سیوطب

برون ریزی در خام گیاه خواری، علائمی مانند درد یا سرفه است که در ابتدای انتخاب رژیم غذایی خام گیاه خواری؛ برای مدت کوتاهی بروز می‌کند. سم زدایی با خام گیاه خواری در واقع مجموعه‌ای از واکنش‌های بدن در راه کسب و حفظ سلامتی بدن در بلندمدت است.

بیشتر بخوانید : رژیم خام گیاه خواری ۲۰ روزه و معرفی منو برای ۲۰ روز

سم زدایی با خام گیاه خواری

سوپ سبزیجات برای برون ریزی در خام گیاه خواری|سیوطب

به احتمال زیاد می دانید که رژیم گیاه خواری؛ مبتنی بر گیاهانی مانند سبزیجات، غلات، آجیل و میوه است. اما برون ریزی در خام گیاه خواری یک قدم فراتر می‌رود.

بسیاری از افراد با هدف پاکسازی بدن خود از سموم، به رژیم سم زدایی خام وگان متعهد می‌شوند. اگر به فکر امتحان پاکسازی بدن با خام گیاه خواری هستید، ما با نکاتی که به شما در شروع کار کمک می‌کند، به فواید سلامتی احتمالی آن‌ها نگاه دقیق‌تری می‌اندازیم.

بیشتر بخوانید: ۱۶ صبحانه گیاهی؛ معرفی ترکیبی متنوع از سیب زمینی تا بادام زمینی

پاکسازی بدن با خام گیاه خواری چیست؟

سالاد میوه برای برون ریزی در خام گیاه خواری|سیوطب

برون ریزی در خام گیاه خواری به معنی اختصاص رژیم غذایی روزانه شما به خوردن غذاهای فرآوری نشده و نپخته است. غذایی که خام در نظر گرفته می‌شود، هرگز بیشتر از 42 درجه سانتیگراد گرم نشده و ارگانیک و بدون مواد نگهدارنده است.

افرادی که از رژیم غذایی خام پیروی می‌کنند بر این باورند که آنزیم‌ها و مواد مغذی که به طور طبیعی در غذا یافت می‌شوند با پختن از بین می‌روند. ایده پشت سم زدایی خام گیاهخواری این است که تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را تازه و نپخته، بدون مواد افزودنی موجود در غذاهای فرآوری شده دریافت کنید.

مانند سایر سم‌زدایی‌های رژیمی، اصل اساسی این است که سم‌زدایی با مواد غذایی خام به دفع سریع‌تر سموم از بدن شما کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید : اووگان، رژیم گیاهی تخم‌مرغی با ۷ روش برای جذب مواد مغذی بدن

در روش سم زدایی با خام گیاه خواری چه می‌توانید بخورید؟

با غذاهای فرآوری شده و پخته شده خداحافظی کنید و بشقاب خود را با سبزیجات خام، میوه، آجیل، دانه‌ها و جوانه‌هایی که بالای 42 درجه سانتیگراد گرم نشده‌اند، پر کنید.

شما همچنین می‌توانید مقدار کمی از مواد غذایی با حداقل میزان فرآوری مانند سرکه و میوه‌های خشک و سبزیجات را به آن اضافه کنید. فراموش نکنید که میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک باید قبل از خوردن به دقت شسته شوند.

برون ریزی در خام گیاه خواری می‌تواند شامل مواد غذایی زیر باشد:

 • میوه ها و سبزیجات خشک
 • غذاهای تخمیر شده مانند کلم ترش
 • گیاهان تازه و ادویه‌های خام
 • چای گیاهی
 • سس سویا خام غیرپاستوریزه
 • آجیل و دانه‌ها
 • شربت افرا
 • میوه و سبزیجات خام و آب آن‌ها
 • کره‌ آجیل
 • شیر آجیل خام
 • سبزیجات ریشه‌دار
 • کدو حلوایی
 • جلبک دریایی
 • زیتون فرآوری نشده
 • کاکائو خام فرآوری نشده
 • سرکه‌ها و خوراکی‌هایی که در سرکه قرار داده شده‌اند

بیشتر بخوانید: 8 جایگزین شیر با رعایت کلسیم و ویتامین B12 در شیرهای غیر لبنی

برون ریزی در خام گیاه خواری چه فوایدی دارد؟

پوست شفاف‌تر، کاهش وزن و افزایش انرژی تنها برخی از ادعاهای سلامتی پیروان رژیم غذایی خام هستند. در حالی که شواهد حکایتی بسیاری برای تایید این موضوع وجود دارد، بسیاری از آن‌ها ثابت نشده‌اند.

با این حال، یک مطالعه روی افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید نشان داد که رژیم خام گیاهخواری علائم را با موفقیت بیشتری نسبت به یک رژیم غذایی استاندارد شامل گوشت کاهش می‌دهد.

یک مطالعه دیگر روی همان شرکت‌کنندگان منجر به کاهش وزن پس از 2 تا 3 ماه پس از پیروی از رژیم غذایی مشابه شد. هیچ مدرکی وجود ندارد که خوردن یک رژیم غذایی خام، سریع‌تر از هضم و دفع طبیعی؛ از شر سموم خلاص شود.

با این وجود همانطور که از سبزیجات و میوه‌های تازه می‌خورید و از مواد شیمیایی، افزودنی‌ها و نگهدارنده‌ها دور می‌شوید، مواد مغذی طبیعی سالمی را برای بدن خود تامین می‌کنید که می‌توانند برای بدن شما مفید باشند.

در واقع، شواهدی وجود دارد که خوردن یک رژیم غذایی بدون گوشت می‌تواند چندین فواید سلامتی داشته باشد. یک مطالعه 12 ساله که روی  6 هزار گیاهخوار و 5 هزار غیرگیاهخوار انجام شد، نشان داد کسانی که رژیم غذایی بدون گوشت مصرف می‌کردند، کمتر به دیابت، سرطان و بیماری قلبی مبتلا شدند.

نخوردن گوشت نیز می‌تواند به طول عمر بیشتر کمک کند. این مطالعه همچنین میزان مرگ و میر کمتری را در افراد غیرگوشت خوار در مقایسه با گوشت خواران گزارش کرد.

بیشتر بخوانید: رژیم خام گیاه خواری کاهش وزن فوری؛ به همراه مزایا و معایب

چگونه سم زدایی با خام گیاه خواری را شروع کنیم؟

در ادامه به معرفی راه‌هایی برای شروع روند برون ریزی در خام گیاه خواری پرداخت.

خرید خوراکی‌های مناسب

مانند هر برنامه غذایی جدید، اگر متعهد به خوردن غذاهای خام هستید، خریدی متناسب با رژیم غذایی خود داشته باشید و یخچال خود را با انواع غذایی که قرار است بخورید، پر کنید.

یخچال خود را از هر گونه غذای فرآوری شده پاک کنید تا وسوسه نشوید که از برنامه غذایی جدید خود دور شوید.

برنامه ریزی قبلی برای وعده‌های غذایی

هرگونه سم زدایی یا رژیم غذایی کوتاه‌ مدت بدون برنامه ‌ریزی صحیح محکوم به شکست است. در حالی که بسیاری با نیت خوب شروع می‌کنند، وقتی خسته هستید یا استرس دارید، رژیم غذایی و سبک زندگی جدید اغلب از کار خارج می‌شود.

برای جلوگیری از این امر، یک برنامه هفتگی از آنچه می‌خورید، تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: پیلاف روسی، غذایی با ۲ دستور پخت برای گیاه خواران و افراد عادی

وعده‌های غذایی را از قبل آماده کنید

وعده‌های غذایی و برخی از میان وعده‌های خود را از قبل آماده کنید. دانستن اینکه چیزی خوشمزه و از قبل آماده شده است که در یخچال منتظر شماست، می‌تواند آرامش‌بخش باشد.

وسوسه نشوید

اگر از یک برنامه پاکسازی بدن با خام گیاه خواری پیروی می‌کنید، قرار گرفتن بین همکاران یا اعضای خانواده که از غذای فرآوری شده استفاده می‌کنند، می‌تواند وسوسه ایجاد کند.

هر گونه برخورد اجتماعی مانند مهمانی‌ها یا زمان‌های استراحت سرکار را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که چیزی به خوشمزگی غذای دیگران، برای صرف غذا دارید.

خوراکی‌های خام و خوشمزه را بسته‌بندی کنید تا همیشه چیزی در دست داشته باشید.

بیشتر بخوانید : رژیم گیاهخواری برای دیابتی‌ها؛ آیا گیاهخواری در کنترل دیابت موثر است؟

خودتان را برای زمستان آماده کنید!

وقتی بیرون هوا سرد است، اولین غریزه بسیاری از مردم این است که غذای گرم بخورند. در رژیم خام گیاهخواری، ادویه‌هایی مانند فلفل قرمز و زنجبیل راهی برای گرما بخشیدن به غذای شما است.

این دسته خوراکی‌ها را به اسموتی‌ها و آب میوه‌ها اضافه کنید یا آن‌ها را در سالاد خرد کنید تا گرم شوند. از سوی دیگر، می‌توانید بشقاب خود را اغلب قبل از سرو غذا گرم کنید.

بنابراین، چه قصد دارید برون ریزی در خام گیاه خواری را برای چند روز امتحان کنید، یا احساس می‌کنید که می‌توانید یک رژیم خام گیاهخواری را برای همیشه دنبال کنید، نکته کلیدی این است که از یک رژیم غذایی سالم و متعادل مملو از میوه‌ها، سبزیجات و آجیل‌های مغذی و دانه‌ها حداکثر استفاده را ببرید.

بیشتر بخوانید: ۱۲ پروتئین گیاهی برای گیاهخواران؛ از میوه و سبزیجات تا عدس و لوبیا

فواید پاکسازی بدن با خام گیاه خواری

پاکسازی بدن با خام گیاه خواری یک رژیم غذایی وگان است که شامل هیچ محصول گرم شده یا پخته نمی‌شود. طرفداران رژیم غذایی خام وگان فواید متعددی را ذکر می‌کنند اما مطالعات بالینی کمی در مورد رژیم غذایی خام وگان در انسان برای تایید این ادعاها وجود دارد. مزایای شناخته شده برون ریزی در خام گیاه خواری عبارتند از:

سم زدایی با خام گیاه خواری ممکن است به کاهش وزن شما کمک کنند. پاکسازی بدن با خام گیاه خواری بر غذاهایی تاکید دارد که به آرامی هضم می‌شوند و کالری کمتری برای حجم معین دارند.

این امر می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. این رژیم‌ها، کربوهیدرات‌های تصفیه شده را حذف می‌کنند. از آنجایی که افرادی که رژیم غذایی منحصرا خام می‌خورند، غذاهای بسیار فرآوری شده نمی‌خورند و کربوهیدرات‌های تصفیه شده که شاید در مقاومت به انسولین و چاقی نقش داشته باشند، مصرف نخواهند کرد.

طرفداران برون ریزی در خام گیاه خواری، شکر اضافی را نیز پس از مدتی قطع می‌کنند. افرادی که از این نوع رژیم غذایی استفاده می‌کنند، به جای شکر اضافه شده، فقط قندهای طبیعی مصرف می‌کنند که با چاقی، سرطان و افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

رژیم‌های وگان می‌توانند فشار خون و کلسترول را کاهش دهند. با این حال، یافته‌ها مختص رژیم‌های خام وگان نیست و خوردن یک رژیم گیاه‌خواری احتمالا نتایج مشابهی داشته باشد.

بیشتر بخوانید : فواید گیاه‌خواری برای بدن انسان و تاثیر آن بر سلامت جسم

معایب سم زدایی با خام گیاه خواری

مانند هر رژیم غذایی محدودکننده دیگری، پاکسازی بدن با خام گیاه خواری دارای اشکالات و نگرانی‌هایی است. در بیشتر موارد، می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق به این موارد پرداخت اما متخصصان در مورد خوردن یک رژیم خام گیاهخواری در درازمدت تردید دارند.

حفظ رژیم غذایی می‌تواند بسیار دشوار باشد. مصرف طولانی‌مدت بدون انحراف استراتژیک از این رژیم غذایی و استفاده از مکمل‌های غذایی ناپایدار و ناسالم است.

خوردن خام وگان در درازمدت می‌تواند به کمبود B12 کمک کند. رژیم‌های غذایی وگان معمولا ویتامین B12 را که به طور طبیعی در غذاهای حیوانی یافت می‌شود، تامین نمی‌کند.

بدن شما از B12 برای عملکرد عصبی، متابولیسم سلولی، ایجاد گلبول‌های قرمز و تشکیل DNA استفاده می‌کند. کمبود B12 درمان نشده می‌تواند به کم خونی کمک کند و علائم دیگر شامل ضعف عضلانی، خستگی و آسیب عصبی است.

بیشتر بخوانید : 12 مضرات گیاه خواری؛ از کمبود ویتامین D و زینک تا کم‌خونی و اضطراب

کمبود آهن یکی دیگر از نگرانی‌ها است. دو نوع اصلی آهن رژیمی وجود دارد: آهن هِم و آهن غیرهم.

آهن هِم از محصولات حیوانی به دست می‌آید و به راحتی جذب می‌شود و آهن غیرهم از غذاهای گیاهی است که به راحتی جذب نمی‌شود. بنابراین، افرادی که از رژیم خام گیاهخواری استفاده می‌کنند باید به دقت برای دریافت آهن برنامه‌ریزی کنند و غذاهای غنی از آهن را با منابع ویتامین C ترکیب کنند تا به بدنشان کمک کند آهن بیشتری جذب کند.

آب میوه‌های صنعتی بدن شما را سم زدایی نمی‌کنند. آبمیوه‌ها می‌توانند قند زیادی داشته باشند و همچنین حاوی پالپ غنی از فیبر میوه‌ها و آب طبیعی سبزیجات نیستند.

مرکز بهداشت ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که کمبود فیبر، پروتئین و افزایش مصرف قند در طول پاک‌سازی آبمیوه امکان دارد که منجر به افت قند شود و احساس گرسنگی و خستگی در شخص ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: رژیم گیاه خواری ۴۰ روزه مهارتی بدون عوارض برای پاکسازی بدن

یادداشت پایانی در ارتباط با سم زدایی با خام گیاه خواری

طرفداران پاکسازی بدن با خام گیاه خواری می‌گویند که این رژیم‌ها با حذف سموم مضر؛ بدن شما را پاکسازی می‌کند. برون ریزی در خام گیاه خواری برای همه واجب نیست زیرا کبد و کلیه‌های شما برای از بین بردن و فیلتر کردن اکثر سموم طراحی شده‌اند.

کبد شما سطوح مواد شیمیایی مختلف را در خون تنظیم می‌کند و مواد زائد را در ماده‌ای به نام صفرا دفع می‌کند. کلیه‌های شما مواد زائد و آب اضافی خون را فیلتر می‌کنند و ادرار ایجاد می‌کنند.

دقت کنید که مکمل‌های سم‌زدایی برای برون ریزی در خام گیاه خواری ممکن است حاوی ملین‌ها باشند و می‌توانند به کم‌آبی بدن کمک کرده و عوارض جانبی جدی ایجاد کنند. سپاس از همراهی شما

منبع
hollandandbarrett

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا