بیماریبیماری های مفصلی

ورزش های مضر برای دیسک گردن؛ 11 حرکت و حالت پرخطر برای گردن

فهرست محتوا نمایش

ورزش های مضر برای دیسک گردن را افرادی که به این عارضه مبتلا هستند باید بشناسند. زیرا در صورت انجام این ورزش‌های مضر فشار زیادی به گردن خود وارد می‌کنند و ممکن است درد و آسیب آن‌ها تشدید شود. از جمله ورزش‌های مضر یا پرخطر برای دیسک گردن می‌توان به بارفیکس، دویدن، حرکات پرشی تا چرخش زیاد یا ناگهانی گردن اشاره کرد.

برای آشنایی با انواع ورزش های مضر برای دیسک گردن مجله پزشکی سیوطب این مقاله را تهیه کرده‌است. در این مقاله رایج‌ترین و پرتکرارترین ورزش‌ها را که برای دیسک گردن مضر یا پرخطر هستند را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

معرفی حرکات و ورزش های مضر برای دیسک گردن که باید بشناسید

ورزش های مضر برای دیسک گردن شامل ورزش‌های پرشی یا پرفشار است|سیوطب

درحالی‌که ورزش کردن برای دیسک گردن و کمر مفید است. اما برخی از مشکلات سبب می‌شوند که نتوان از ورزش‌های خاصی استفاده کرد. به همین دلیل افرادی که دیسک گردن دارند باید راجع‌به ورزش‌هایی که برای شرایط آن‌ها مناسب نیست، اطلاعات کسب کنند. برخی از این تمرینات یا ورزش‌ها عبارتند از:

1. حرکات یا ورزش‌های پرشی

افرادی که دیسک گردن دارند باید از هر گونه تمرینی که شامل پریدن می‌شود اجتناب کنند. از این تمرینات می‌توان به طناب زدن، بسکتبال یا حتی پرش از استپ اشاره کرد. پریدن غیر ضروری باعث ضربه زدن دیسک‌ها روی هم و فشار بر مهره‌های ستون گردنی خواهد شد. در این حالت بعد از تمرین درد بیمار افزایش خواهد یافت.

2. دویدن با سرعت بالا یا بیش از حد از جمله ورزش های مضر برای دیسک گردن است

درست مانند پریدن، دویدن نوعی ورزش سنگین است که باعث ایجاد فشار ناخواسته در قسمت گردنی می‌شود. در این حالت ضربه و فشار بیش از حد منجر به ایجاد دردهای رادیکولوپاتی گردنی خواهد شد. باید اشاره کنیم که رادیکولوپاتی گردنی به معنی دردهای تیز است که در اثر تحت فشار بودن رشته‌های عصبی گردنی ایجاد می‌شود.

توجه داشته باشید که رادیکولوپاتی گردنی معمولا در اثر یک دیسک برآمده ایجاد خواهد شد. پس افرادی که دیسک برآمده دارند باید حین انجام تمرینات ورزشی بیشتر مراقب باشند. پس در جواب به سوال اینکه ایا دویدن برای دیسک گردن مضر است می‌توان گفت بله این کار باعث افزایش آسیب به دیسک‌ها می‌شود.

3. درصورت داشتن دیسک گردن از وزنه برداری اجتناب کنید

وزنه برداری از جمله رشته‌ها و تمرینات سخت ورزشی است که فشار زیادی بر قسمت بالاتنه ایجاد می‌کند. به همین دلیل افرادی که از ناحیه گردن دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند یا دیسک گردنی دارند باید از انجام این نوع تمرینات خودداری کنند. از تمرینات دارای وزنه که فشار زیادی به گردن وارد می‌کنند می‌توان به ددلیف با وزنه یا اسکات با وزنه بالای سر اشاره کرد.

برای تقویت عضلات بالاتنه و گردن پیشنهاد می‌شود از تمرینات ملایم‌تری استفاده کنید.

4. کرانچ دوچرخه برای دیسک گردن مضر است

کرانچ دوچرخه را درست انجام دهید تا به گردن خود فشار وارد نکنید|سیوطب

حرکت کرانچ دوچرخه یکی از تمرینات بسیار عالی برای عضلات شکم است. اما برخی افراد به دلیل اشتباه انجام دادن آن یا فشار زیاد باعث آسیب به گردن خود می‌شوند. زیرا وقتی دست‌های خود را پشت سرشان قرار می‌دهند، برای انجام حرکت به گردن خود فشار می‌آورند یا گردن خود را به جلو فشار می‌دهند. البته باید گفت که افرادی که دیسک گردنی دارند این حرکت را باید به‌گونه‌ای دیگر انجام دهند.

5. در زمان تمرینات کششی یا پرفشار گردن خود را نچرخانید

حرکات اضافی در حین انجام برخی از تمرینات باعث ساییدگی بیشتر مهره‌ها و التهاب در بافت‌ها خواهد شد. در این شرایط فشار شدیدتری به اعصاب وارد می‌شود و امکان تشدید رادیکولوپاتی گردنی نیز بیشتر خواهد شد. برای جلوگیری از این عوارض در حین انجام حرکات کششی گردن از چرخاندن سرو گردن خود به پهلو، بالا یا طرفین اجتناب کنید.

6. بارفیکس برای دیسک گردن ضرر دارد؟

بارفیکس از جمله حرکات پرقدرت است که به تمام عضلات بدن از جمله دست، شانه و به‌طورکلی بالاتنه فشار زیادی وارد می‌کند. درصورتی‌که فرد به اندازه کافی قوی نباشد، برای انجام این حرکت به گردن و شانه خود فشار زیادی وارد خواهد کرد. در این حالت دچار درد، گرفتگی یا کشیدگی در عضلات این ناحیه خواهد شد. پس می‌توان گقت که بارفیکس از جمله ورزش های مضر برای دیسک گردن است.

7. حین انجام ورزش‌های خاص، کمر و گردن را در یک راستا قرار دهید

همه مربیان ورزشی توصیه می‌کنند که حین انجام تمرینات ورزشی کمر و گردن خود را در یک راستا قرار دهید. چرخاندن گردن یا پایین انداختن آن حین تمرین، باعث فشار یا ضربه به گردن خواهد شد. به عنوان مثال برای انجام دراز نشست به روبه‌رو نگاه کنید و از خم کردن یا فشار زیاد به گردن جلوگیری کنید.

8. زمان انجام حرکت تاب دادن کتل بل مراقب باشید

در این تمرین ورزشکار باید وزنه (کتل بل) را از بین پاهای خود (درحالتی که زانوها کمی خمیده و کمر صاف است) تا جلوی سینه خود بالا ببرد. گاهی برخی افراد برای بالا بردن این وزنه به گردن خود فشار زیادی وارد می‌‎کنند. در نتیجه گردن و شانه آن‌ها در معرض خطر قرار می‌گیرد. برای انجام درست این تمرین از قدرت عضلات همستریگ و باسن خود استفاده کنید.

9. حرکت لت بدنسازی از عقب از ورزش های مضر برای دیسک گردن

لت از عقب را درست انجام دهید تا جزو ورزش های مضر برای دیسک گردن نشود|سیوطب

انجام برخی از حرکات بدنسازی و استفاده از برخی از وسیله‌های ورزشی بسیار حساس است. زیرا برخی افراد ممکن است این حرکات را درست انجام ندهند یا فشار زیادی به عضلات و مفاصل خود وارد کنند.

یکی از این دستگاه‌ها لت (Lat) است که برای تقویت عضلات سرشانه و زیر بغل از آن استفاده می‌شود. برخی افراد برای انجام لت از عقب، گردن خود را زیادی خم می‌کنند یا با حرکت غیر کنترل‌شده به گردن خود ضربه می‌زنند. در موارد اشتباه انجام دادن این حرکت باعث پارگی روتاتور کاف خواهد شد.

10. رانندگی نوعی ورزش نیست اما انجام آن برای برخی مضر است

از نظر تکنیکی رانندگی ورزش نیست. اما اگر دامنه حرکتی گردن بیمار به دلیل رادیکولوپاتی گردنی کاهش یافته است، باید از رانندگی اجتناب کند. به‌ویژه اگر به دلیل درد یا آسیب نتواند گردن و شانه‌های خود را به پشتی صندلی تکیه دهد. پس در جواب به سوال اینکه ایا رانندگی برای دیسک گردن ضرر دارد می‌توان گفت که بله این کار باعث افزایش درد بیمار خواهد شد.

11. از خوابیدن روی شکم خودداری کنید

با اینکه خوابیدن ورزش نیست اما در این مقاله سعی داریم ورزش‌ها و حرکاتی که برای دیسک گردن ضرر دارند را به شما معرفی کنیم. به همین دلیل به نحوه خوابیدن افراد نیز توجه می‌کنیم. به‌طورکلی خوابیدن روی شکم برای ستون فقرات کمری و گردنی مضر است. زیرا در این وضعیت ستون فقرات در تراز قرار ندارد و فشار زیادی به آن وارد می‌شود. به همین دلیل به افرادی که دیسک کمر و گردن دارند و حتی افراد سالم توصیه می‌شود که روی کمر یا پهلو بخوابند.

جمع بندی انتهایی

با توجه به موارد ذکرشده در این مقاله از مجله سلامت سیوطب به این نتیجه می‌رسیم که انجام برخی از تمرینات ورزشی برای افرادی که دیسک گردن دارند مضر است. زیرا این تمرینات خاص فشار زیادی به گردن وارد می‌کنند.

باید اشاره کنیم که در اغلب موارد تمامی ورزش‌ها زمانی مضر هستند که فرد آن‌ها را به درستی انجام ندهد. ما در این مقاله تعدادی از ورزش های مضر برای دیسک گردن و برخی حالات خطرآفرین را معرفی کردیم. درصورتی که شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با سیوطب در ارتباط باشید.

پرتکرارترین سوالات در مورد ورزش های مضر برای دیسک گردن

ایا پیاده روی برای دیسک گردن ضرر دارد؟

خیر. پیاده روی برای دیسک گردن و کمر مفید است و به رفع سفتی و درد در این ناحیه کمک خواهد کرد.

ورزش برای کسانی که دیسک گردن دارند خوب است؟

بله. انجام ورزش‌های خاص و کمر فشار برای تقویت عضلات گردن و کاهش درد در این ناحیه مناسب است.

آیا پیاده روی برای آرتروز گردن ضرر دارد؟

خیر. پیاده روی برای اکثر آرتروزها از گردن تا زانو مناسب است.

منبع
betterhealthalaska

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا