علت کمر دردکمردرد

علت درد کمر و پهلو سمت راست چیست؟ بررسی 10 علت رایج

فهرست محتوا نمایش

آسیب‌ها و مشکلات مختلفی در بدن منجر به کمر درد در نواحی خاص می‌شوند. به عنوان مثال درد کمر و پهلو سمت راست دلایل مختلفی دارد که از تنگی کانال نخاعی، رادیکولوپاتی کمر تا مشکلات کلیوی متغیر است. اینکه پزشک چطور تشخیص می‌دهد که علت درد سمت راست کمر و پهلو چیست، بستگی به علائم بیمار، سابقه پزشکی و استفاده از تصاویر عکس‌برداری مانند MRI دارد.

در این مطلب از مجله سلامت سیوطب به بررسی و معرفی چند نمونه از رایج‌ترین دلایل درد کمر و پهلو سمت راست خواهیم پرداخت. تا بیشتر با این درد رایج آشنا شوید.

رایج‌ترین علت درد کمر سمت راست یا چپ؛ درد پهلو سمت راست نشانه چیست؟

منابع احتمالی درد در قسمت پایین سمت راست کمر مختلف هستند و به اندام‌های ناحیه میانی پشت، شکم و لگن ربط دارند. همچنین امکان دارد که علت درد کمر و پهلو سمت راست التهاب یا تحریک اندام داخلی باشد یا نشانه یک عفونت در این قسمت‌ها. در ادامه با چند نمونه از رایج‌ترین علت درد پهلو سمت راست و درد شدید کمر آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

1. تنگی کانال نخاعی، علت درد پایین کمر سمت راست در زنان و مردان

درد پهلو سمت راست ممکن است ناشی از تنگی کانال نخاعی کمر باشد|سیوطب

تنگی کانال نخاعی زمانی ایجاد می‌شود که فضای بین مهره‌ها به دلیل آسیب، آرتروز، تورم، التهاب یا فشار تنگ شود. در این حالت به اعصاب درون این کانال فشار وارد شده و علائمی همچون درد بروز می‌کند.

علائم تنگی کانال نخاعی به آرامی شروع می‌شوند و معمولا شامل درد در قسمت پایین کمر و همچنین احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن است که از طریق باسن و پاها گسترش می‌یابد. اگر ریشه‌های عصبی در سمت راست نخاع تحت تاثیر قرار گرفته باشد، در سمت راست کمر، باسن و پاها احساس درد خواهید کرد. در موارد شدید، ضعف در پاهای شما ممکن است رخ دهد. برای درمان درد کمر به دلیل تنگی کانال نخاعی باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با توجه به شدت درد نوع روند درمان را مشخص می‌کند.

2. رادیکولوپاتی کمری مانند سیاتیک؛ درد کمر سمت راست بالای لگن

رادیکولوپاتی زمانی ایجاد می‌شود که ریشه عصبی گیر کرده باشد. هنگامی که در قسمت پایین کمر رادیکولوپاتی رخ دهید، به آن سیاتیک می‌گویند. این آسیب معمولا در اثر تنگی کانال نخاعی، فتق دیسک یا خار استخوانی ایجاد می‌شود. علائم رادیکولوپاتی شامل درد یا بی حسی است که از ناحیه کمر به پایین یک یا هر دو ساق پا می‌رسد.

یکی از بهترین روش‌های درمانی برای تسکین ردد و علائم گرفتگی و آسیب سیاتیک ماساژ است. ماساژ کمر طب سنتی به شمار می‌رود و نتیجه آن پس از انجام سریعا مشخص خواهد شد.

3. آسیب‌های مربوط به دیسک بین مهره‌ها؛ علت درد پشت کمر سمت راست بالا

دیسک‌های بین مهره‌ها در ستون فقرات ممکن است دچار شکستگی یا انحطاط شوند. در این حالت علائم و مشکلاتی به مرور زمان ایجاد می‌شوند که همه با هم باعث بروز درد و ناراحتی در ناحیه کمر خواهند شد. به عنوان مثال وقتی یک دیسک دچار فتق و پارگی می‌شود، مواد تشکیل دهنده آن به بیرون راه پیدا کرده و به اعصاب، عضلات و بافت‌های اطراف فشار می‌آورند. همچنین وقتی فتق دیسک رخ می‌دهد احتمال آرتروز بین مهره‌ای نیز افزایش خواهد یافت.

برای درمان فتق دیسک راهکارهای مختلفی وجود دارد که با توجه به شدت فتق مشخص خواهند شد از این راهکارها می‌توانیم به کمربند طبی دیسک کمر، فیزیوتراپی، آب درمانی و جراحی اشاره کنیم.

4. مشکلات کلیوی دردناک؛ علت درد پهلو سمت راست

سنگ کلیه علت درد سمت راست کمر و پهلو است|سیوطب

کلیه‌ها در دو طرف ستون فقرات، زیر قفسه سینه قرار دارند. کلیه راست کمی پایین‌تر از سمت چپ آویزان است و در صورت وجود عفونت، تحریک یا التهاب، احتمال ایجاد کمردرد را افزایش می‌دهد. مشکلات شایع کلیوی که عامل درد کمر سمت راست کمر هستند عبارتند از:

 • سنگ کلیه: سنگ‌های کلیه جامد و سنگریزه مانند هستند و که از مواد معدنی و نمک‌های اضافی موجود در ادرار تشکیل می‌شوند. هنگامی که این سنگ‌ها در حالب (لوله ارتباطی بین کلیه و مثانه) قرار می‌گیرند، ممکن است درد شدید و گرفتگی در پشت، پایین شکم و کشاله ران ایجاد کنند. در سنگ کلیه، درد با حرکت سنگ ایجاد می‌شود.
 • عفونت کلیه: شایع‌ترین علت عفونت کلیه باکتری‌هایی مانند coli است که در روده ما زندگی می‌کنند. زمانی که این باکتری‌ها از حالب عبور می‌کنند و به مثانه و کلیه‌ها می‌رود. علائم مشابه علائم سایر عفونت‌های دستگاه ادراری مانند درد کمر و شکم، سوزش ادرار و احساس نیاز به ادرار کردن و ادرار تیره را ایجاد می‌کنند.

باید اشاره کنیم که عفونت کلیه همراه با علائمی همچون تب و لرز و ضعف شدید بدنی رخ می‌دهد. گاهی بهترین راه برای تسکین درد بیمار استفاده از بهترین آمپول برای کمر درد و کلیه درد است. این آمپول‌ها از نوع شل کننده عضلانی و بی حس کننده هستند.

5. بیماری کولیت زخمی روده عامل درد کمر سمت راست

کولیت زخمی نوعی بیماری التهابی روده است که در آن روده بزرگ که کولون نام دارد به دلیل زخم و التهابات متورم می‌شود.گرفتگی مکرر شکم ناشی از کولیت اولسراتیو باعث درد پایین کمر سمت راست می‌شود. سایر علائم شامل مشکلات گوارشی مزمن مانند اسهال، درد مقعدی، کاهش وزن و خستگی هستند.

6. مشکلات کبدی نیز ممکن است به درد کمر و پهلو سمت راست ختم شوند

درد مربوط به کبد ممکن است ناشی از التهاب (هپاتیت)، آبسه، زخم کبد (سیروز) یا بزرگ شدن یا نارسایی کبد باشد. علائم مشکلات کبدی شامل درد در سمت راست بالای شکم یا کمر، خستگی، حالت تهوع یا بی اشتهایی و زردی است. مشکلات کبدی در افرادی که قبلا در معرض خطر این عارضه نبوده‌اند نسبتا نادر است.

7. آپاندیسیت با درد زیاد کمر و پهلو؛ درد کمر سمت راست که به پا میزند

آپاندیس یک لوله کوچک است که به روده بزرگ متصل می‌شود و در سمت راست پایین بدن قرار دارد. زمانی که آپاندیس ملتهب و عفونی شود به آن آپاندیسیت می‌گویند. در این حالت درد بسیار شدیدی در قسمت کمر و پهلو فرد ایجاد خواهد شد که غیرقابل تحمل است. از علائم آپاندیسیت می‌توان به درد در زمان حرکت یا فشار روی ناحیه، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد.

8. آنوریسم آئورت شکمی ممکن است به درد پهلو سمت راست ختم شود

آئورت بزرگ‌ترین رگ خونی بدن است که بخشی از آن در ناحیه شکم قرار دارد. زمانی که آئورت به صورت غیر طبیعی برآمده شود به آن آنوریسم شکمی می‌گویند که خطر خونریزی شدید را به همراه دارد. علائم اصلی آنوریسم آئورت شکمی درد شدید شکم و کمردرد است. اگر آنوریسم بترکد، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • غش کردن

در این حالت باید بیمار را به اورژانس برسانید تا پارگی ایجاد شده برطرف شود.

9 علت درد سمت راست کمر در زنان؛ علت درد پهلو سمت راست در بارداری چیست؟

علت درد پهلو سمت راست در بارداری تغییر وزن بدن است|سیوطب

دلایل کمر درد در زنان بسایر متنوع است و بیشتر آن‌ها به اندام‌های تناسلی و تولید مثلی آن‌ها ربط دارند. در ادامه با چند نمونه را رایج‌ترین علل درد کمر و پهلو سمت راست در زنان آنشا خواهیم شد.

 • اندومتریوز آندومتریوز یک بیماری مزمن است که در آن بافتی شبیه پوشش رحم به نام بافت آندومتر در خارج از رحم رشد می‌کند. بنیاد آندومتریوز آمریکا می‌گوید که از هر 10 زن در ایالات متحده 1 نفر به این بیماری مبتلا است. اگر بافت آندومتر روی تخمدان راست یا لوله فالوپ رشد کند، ممکن است تخمدان و بافت اطراف آن را تحریک کند و باعث ایجاد دردی شبیه گرفتگی شود که از جلو و کنار بدن به پشت تابش می‌کند.
 • کمر درد در سه ماهه اول بارداری: کمردرد، در دو طرف ستون فقرات، در طول بارداری شایع است. این درد ممکن است در اوایل بارداری شروع شود زیرا بدن هورمونی به نام ریلاکسین تولید می‌کند که به شل شدن رباط‌های بدن در آماده سازی برای زایمان کمک می‌کند.
 • کمر درد در سه ماهه سوم باداری: درد کمر و پهلو سمت راست یا چپ در سه ماهه سوم و هفته‌های آخر بارداری ناشی از افزایش وزن، تغییر مرکز ثقل بدن و فشار جنین به ستون فقرات است.
 • سقط جنین: گاهی علت درد پهلو سمت راست در باردار سقط جنین است. علائم سقط با درد، گرفتگی عضلانی و لکه بینی مشخص خواهد شد.
 • عفونت‌های دستگاه ادراری: یکی از رایج‌ترین عفونت‌ها بین زنان عفونت دستگاه ادراری است که باعث بروز درد در زیر شکم، پایین و سمت راست یا چپ کمر خواهد شد. درد کمر ناشی از عفونت همراه با سوزش ادرار، ادرار کدر و ناراحتی شکمی رخ می‌دهد.
 • عفونت دستگاه تناسلی: عفونت در رحم و واژن زنان یکی از رایج‌ترین دلایل آن‌ها برای مراجعه به پزشک است. عفونت زیاد رحم و واژن با درد زیر شکم، کمر (پایین، راست یا چپ) همراه است.

این موارد از رایج‌ترین علل درد کمر و پهلو سمت راست در زنان است.

10. درد پهلو سمت راست پشت کمر در مردان؛ درد کمر سمت راست چیست؟

در مردان، پیچ خوردگی بیضه منجر به کمردرد در سمت راست می‌شود. پیچ خوردگی بیضه زمانی اتفاق می‌افتد که طناب اسپرماتیک که در کیسه بیضه قرار دارد و خون را به بیضه‌های می‌برد، دچار پیچ خوردگی شود. در نتیجه جریان خون به بیضه به شدت کاهش می‌یابد یا حتی به طور کلی قطع می‌شود.

علائم پیچ خوردگی بیضه عبارتند از:

 • درد شدید و ناگهانی کشاله ران که بسته به اینکه کدام بیضه تحت تاثیر قرار گرفته است به پشت، در سمت چپ یا راست منتشر می‌شود.
 • تورم کیسه بیضه
 • تهوع و استفراغ

پیچ خوردگی بیضه یک عارضه تقریبا نادر سات که به مراقبت‌های فوری پزشکی نیاز دارد.

آیا درد کمر سمت راست که به پا میزند یک موقعیت اورژانسی است؟

در بیشتر موارد کمردرد در سمت راست، وضعیت اورژانس پزشکی نیست. اما با این حال در صورت تجربه کمردردی که با هر یک از علائم زیر همراه است به پزشک مراجعه کنید:

 • از دست دادن کنرل یا عملکرد مثانه یا روده
 • درد شدید و ناگهانی
 • ضعف یا از دست دادن حس
 • غش کردن
 • درد همراه با تب، استفراغ و حالت تهوع

در این شرایط برای مشخص شدن علت درد و درمان به پزشک مراجعه کنید.

نکات پایانی در مورد درد کمر و پهلو سمت راست

کمر درد در هر قسمت از بدن دردناک و آزاردهنده است. جالب اینجاست که علت درد کمر در هر کدام از این قسمت‌ها متفاوت است. به همین دلیل کمر درد جزو رایج‌ترین دردها بین عموم مردم قرار دارد و عاملی برای مراجعه به پزشک است. در این مطلب از مجله سلامت سیوطب چند نمونه از رایج‌ترین علل درد کمر و پهلو سمت راست را معرفی کردیم. اگر شما هم دلایل دیگری می‌شناسید یا تجربه‌ای در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در مورد درد پهلو سمت راست

1. درد پهلو سمت راست نشانه چیست؟

این درد ممکن است نشانه مشکلات کلیوی، عفونت دستگاه ادراری یا تناسلی، فتق دیسک، سیاتیک یا آپاندیسیت باشد.

2. درد کمر سمت راست که به پا میزند نشانه چیست؟

این نوع کمر درد احتمال دارد نشانه سیاتیک، مشکلات کلیوی مانند سنگ کلیه یا رادیکولوپاتی کمری باشد.

3. علت درد پهلو سمت راست در بارداری چیست؟

در سه ماهه اول علت درد کمر ترشح هورمون‌های شل کننده رباط‌ها در بدن است. اما در سه ماهه سوم علت درد افزایش وزن مادر و کودک، تغییر مرکز ثقل بدن، فشار به اندام‌های داخلی و کاهش تحرک مادر است.

منبع
spine-health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا