بیماریبیماری های مفصلی

نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر؛ نشستن و خوابیدن غلط هشداری که نادیده گرفته می‌شوند

فهرست محتوا نمایش

نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر یعنی فشار را از روی ستون فقرات حین خوابیدن، نشستن یا رانندگی حذف کردن است. با شروع درد ناشی از فتق دیسک، توقف آن اولویت شماره یک بیمار خواهد بود. اما اگر کارهایی را انجام دهید که آسیب را تشدید یا از بهبود درست آن جلوگیری می‌کند باید از ‌انجام آن‌ها بشدت پرهیز کرد. شاید به چشم نیاید، ولی وقتی نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر را به درستی رعایت کنید از اثرات آن شگفت‌زده خواهید شد.

این مقاله بر اساس یافته‌های تجربی چند متخصص کایروپراتیک گردآوری شـده و به عنوان قاعده‌ای کلی جهت استراحت هنگام ابتلا به دیسک کمر ارائه می‌گردد. اگر افراد وضعیت مطلوب نشستن و نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر را اشتباه انجام دهند، امکان دارد در دیسک آن‌ها وضعیت بدتری پدید آید. مجله سلامت سیوطب نیز با هدف بهبودی و اثرات بلند مدت نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر این نوشتار را منتشر کرده است.

 

کسانی که دیسک کمر دارند چگونه بنشینند و چه نکاتی را رعایت کنند؟

فردی که روی صندلی به حالت صاف نشسته و به درستی نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر را رعایت کرده است|سیوطب

  • تنظیم ارتفاع صندلی: صندلی را تا جایی که ممکن است بلند کنید.
  • قرار دادن پا: از قرارگیری هر دوپا روی زمین اطمینان حاصل کنید و پاها حداقل به ‌اندازه عرض شانه باز باشند.
  • استفاده از ساپورت کمری: از یک کوسن کوچک برای حمایت کمر بهره ببرید
  • شیب به جلو: برای شل‌شدگی عضلات کمر باید باسن بالاتر از زانو قرار گیرد. اگر صندلی شما این ویژگی را ندارد، روی یک بالش بنشینید تا باسن بالاتر از زانو قرار گیرد.
  • عرض صندلی: صندلی را تا جایی بلغزانید که فاصله بین پشت زانو و لبه صندلی دو تا سه سانتی‌متر باشد. اگر صندلی این ویژگی را نداشته باشد باید تعویض گردد، زیرا امکان دارد بیشترین تاثیر را در کاهش درد سیاتیک هنگام نشستن داشته باشد.
  • موقعیت مانیتور: مانیتور باید هم سطح چشم قرار گیرد. مانیتورهایی که خیلی پایین هستند به دلیل زاویه نامناسب از طریق خم‌شدن به جلو فشار زیادی به دیسک وارد می‌آورند.

 

نحوه قرارگیری در ماشین کمک‌کننده به درمان سریع درد دیسک کمر

  • صندلی ماشین را در بالاترین موقعیت ممکن قرار دهید.
  • صندلی ماشین را تا آنجا که (ایمن) ممکن است به عقب برگردانید.
  • هنگام رانندگی یک کوسن یا بالش بین پشت خود و ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید تا دیسک تثبیت گردد.
  • حین رانندگی روی یک بالشتک بنشینید تا فشار روی دیسک به حداقل برسد.

 

بهترین نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر هنگام خواب

اگر به دنبال کاهش درد در طول شب هستید، نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر می‌تواند قابل توجهی کمک کند. چند مورد از حالت‌هایی خوابیدن که هنگام ابتلا به دیسک وجود دارد را در ادامه بخوانید.

 

1.به پهلو بخوابید و یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید

فردی به پهلو خوابیده که یک بالش بین زانوهای خود قرار داده روش صحیح نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر|سیوطب

اجازه دهید شانه چپ یا راست و بقیه آن سمت بدنتان تشک را لمس کند. سپس یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید تا لگن و ستون فقرات خود را در‌ تراز بهتری قرار دهید.

اگر بین تخت و کمرتان فضای خالی وجود دارد، یک بالش کوچک برای حمایت بیشتر در آنجا قرار دهید. با این حال، از خوابیدن منظم به یک طرف خودداری کنید. ممکن است منجر به مشکلاتی مانند عدم تعادل عضلانی و اسکولیوز شود.

 

2. خواب به پهلو در وضعیت جنین مهم‌ترین نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5

برای جلوگیری از اختلال در خواب ناشی از فتق دیسک، خوابیدن به پهلو در وضعیت جنینی را حتما در نظر بگیرید.

به پشت دراز بکشید و سپس به پهلو بغلتید تا به موقعیت جنین برسید. پس از آن، زانوهای خود را به سمت قفسه سینه جمع و به آرامی ‌بالاتنه خود را به سمت زانو بچرخانید. این وضعیت بیشتر در صورتی مفید است که فتق دیسک در قسمت بالایی پشت داشته باشید.

چرخش نیم‌تنه در وضعیت جنینی، مهره‌های پشت را باز و تسکین می‌دهد. همچنین امکان خواب راحت‌تر را در اختیارتان قرار می‌دهد. برای جلوگیری از هرگونه عدم تعادل، اغلب طرفین را عوض کنید.

 

3. نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر در منزل با یک بالش زیر شکم

خوابیدن روی شکم فشار زیادی به ستون فقرات وارد می‌آورد زیرا انحنای طبیعی ستون فقرات را صاف می‌کند. این حالت با افزایش استرس گردن برای فرد همراه خواهد بود. اما اگر به دراز کـشیدن روی شکم عادت دارید، مجبور نیستید خود را در موقعیت خواب دیگری قرار دهید.

از یک بالش در زیر شکم و لگن استفاده کنید تا فشار روی ستون فقرات خود را به حداقل برسانید. خوابـیدن در این حالت به کاهش استرس وارده به فضای بین دیسک می‌انجامد.

 

4. نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر از طریق خوابیدن به پشت

فردی که به پشت خوابیده و یک بالش زیر کمر خود قرار داده روش صحیح نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر|سیوطب

خوابیدن به پشت بهترین روش درمان دیسک کمر و یکی از موقعیت‌های کلیدی خواب است. این نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر اجازه می‌دهد تا وزن مساوی توزیع و در سراسر بدن پخش شود. در نتیجه فشار کمتری به دیسک وارد می‌آید. همچنین خوابیدن به پشت با بالش نازک‌تر بهترین حالت خوابیدن برای فتق دیسک گردن خواهد بود.

برای فتق دیسک در قسمت پایین کمر، بالشی نازک زیر کمر خود بغلتانید. اگر از فتق دیسک قفسه سینه رنج می‌برید، با قراردادن یک بالش زیر زانوها، فشار روی ستون فقرات خود را خنثی کنید.

 

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد؛ از این 5 رفتار بشدت بپرهیزید

با توجه به اینکه نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر همراه با سایر روش‌های درمانی توصیه می‌شود. اما برخی حرکات و رفتارهای فیزیکی در مقابل روشهای جدید درمان دیسک کمر قرار می‌گیرد که باید از آن‌ها دروی کرد. این موارد عبارتند از:

1. استراحت بیش از حد در رختخواب عاملی بازدارند در درمان دیسک کمر

پزشکان چندین روز استراحت در بستر را برای فتق دیسک توصیه می‌کردند، اما بهتر است بدانید، از استراحت بیش از حد باید اجتناب شود. استراحت بیش از حد در رختخواب نه تنها به بهبودی دیسک کمر کمک نمی‌کند بلکه امکان دارد فتق دیسک را بدتر سازد.

به همین دلیل مهم است نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر با آگاهی و محدود انجام گیرد. قاعده کلی یعنی بیشتر از دو روز نباید استراحت کرد. بهترین کاری که می‌توان برای فتق دیسک انجام داد اینکه که نسبتا فعال باشید. با توجه به اینکه راه رفتن برای دیسک کمر خوب است اما فعالیت‌های بیش از حد اشتباه نیز مانع بهبود دیسک می‌گردد.

2. نشستن طولانی مدت تضادی آشکار با نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

همانند استراحت بیش از حد در رختخواب، نشستن طولانی نیز هیچ کمکی به بهبود دیسک کمر نمی‌کند. چون  نشستن دیسک‌های ستون فقرات را تحت فشار قرار می‌دهد. حتی بهترین صندلی‌های ارگونومیک فشار غیرضروری به ستون فقرات وارد می‌کنند اما، گاهی اوقات نمی‌توان از نشستن خودداری کرد.

3. خم شدگی کمر رفتاری ناخوشایند و دردناک برای دیسک کمر

بیشتر مردم تا زمانی که دچار فتق دیسک یا آسیب دیگری به کمر نشوند، متوجه نیستند که در طول یک روز چقدر خم می‌شوند. بهتر است از آن اجتناب کنید تا زمانی که کمر احساس بهتری پیدا کند. برخی از فعالیت‌های متداول که به خم شـدن کمر منتهی می‌گردد عبارتند از: شستشوی لباس، غذادادن به حیوانات و چـیدن اقلام.

4. استفاده از جارو برقی کنشی در تقابل با نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

اگرچه معمولا هنگام جاروبرقی مجبور نیستید زیاد خم شوید، اما در از ذهن نیست با این فعالیت باعث ایجاد درد در کمر خود شوید. روشی که افراد به طور معمول جارو برقی می‌کشند، از بازو و پشت برای فشار و کـشیدن جارو استفاده می‌کنند. این می‌تواند باعث درد ناشی از فتق دیسک شود.

5. تمریناتی که هنگام ابتلا به دیسک کمر باید از آن‌ها خودداری کرد

این مهم است که هنگام رعایت نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر تا حدودی هم فعال بمانید، اما همه فعالیت‌ها مفید نیستند. در واقع هرگونه تمرینی که باعث درد ‌شود باید از آن دوری کرد. تمرینات و حرکت‌هایی که نباید انجام داد شامل دراز و نشست، کشش همسترینگ و هر تمرینی که نیاز به چرخش داشته باشد.

 

برداشتی کلی از نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

بسیاری از افراد اغلب در مورد وضعیت مطلوب برای نشستن با فتق دیسک سوال دارند. مهم است که نحوه نشستن هنگام ابتلا به دیسک کمر را بدانید چون اشتباه در آن می‌تواند منجر به وضعیت بدتری شود.

به عنوان یک قاعده کلی، هنگام نشستن با فتق دیسک، باید همیشه باسن پنج تا 10 سانتی‌متر بالاتر از زانو قرار گیرد. از تکیه‌گاه مناسب کمر برای کاهش فشار روی دیسک استفاده کنید. از نشستـن طولانی مدت بیش از یک ساعت خودداری کنید.

این مقاله به شما می‌گوید که چگونه بر اساس تجربه بیماران و متخصصین ارگونومی ‌درست بنشینید. پس برای دستیابی به اطلاعات جامع در نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر به متن مقاله مراجعه کنید و دانستنی‌های ضروری را به ذهن بسپارید. نحوه قرارگیری روی صندلی ماشین، نحوه نشستن، خوابیدن و کارهایی که باید از آن‌ها پرهیز کرد نکاتی هستند که در مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم.

 

سوالات متداول

1.آیا نشستن برای فتق دیسک مضر است؟

دردی که فرد مبتلا به فتق دیسک تجربه می‌کند ممکن است با وضعیت بد بدن تشدید شود و نشستن می‌تواند آن را بدتر کند. بسیاری از چیزها می‌توانند درد ناشی از فتق دیسک را تشدید کنند، از جمله عطسه، سرفه، خم شدن و رانندگی.

2. درد سیاتیک ناشی از فتق دیسک چقدر طول می‌کشد؟

اکثر بیماران مبتلا به سیاتیک حاد در عرض دو تا سه هفته شروع به بهبودی خواهند کرد. با اما برخی از بیماران ممکن است برای چندین سال به صورت پراکـنده دچار درد سیاتیک مزمن شوند، بخصوص اگر عامل ایجاد‌کننده فتق دیسک باشد.

3. آیا استراحت برای فتق دیسک خوب است؟

به طور معمول، پزشک دو تا هفت روز استراحت پس از فتق دیسک را توصیه می‌کند. اگر کمردرد یا سیاتیک دارید، احتمالا باید از استراحت بیش از حد خودداری و تا حد امکان فعال بمانید. نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر، تقویت ستون فقرات با فعالیت‌ها و ورزش‌های ملایم نیز به کاهش فشار بر ستون فقرات کمک می‌کند.

منبع
betterhealthalaska.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا