بیماریبیماری های مفصلی

علت پا درد از زانو به پایین و بهترین روش‌های درمان خانگی و پزشکی

علت پا درد از زانو به پایین بسته به عامل آن از متوسط تا شدید خواهد بود. علائم درد گاهی مداوم و بدون وقفه و در بعضی اوقات متناوب و به صورت رفت و آمدی بروز می‌یابد.

هر پا از تعداد زیادی استخوان، مفصل و بیش از 100 عضله، رباط و تاندون تشکیل شده است. آن‌ها وزن بدن را تحمل کرده و در حین راه رفتن به عنوان ضربه‌گیر و تکیه‌گاه عمل می‌کنند. به همین دلیل هر کدام از آن‌ها می‌توانند علت پا درد از زانو به پایین باشند.

علت پا درد از زانو به پایین در هر نقطه از ساق پا می‌تواند از درد مبهم تا احساس خنجر زدن شدید متغیر باشد. بیشتر علت پا درد از زانو به پایین به دلیل استفاده بیش از حد یا آسیب‌های جزئی رخ می‌دهد. این ناراحتی اغلب در مدت کوتاهی از بین رفته و با درمان‌های خانگی کاهش پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: درد پاشنه پا؛ معرفی 12 درمان برای این عارضه

با این حال، گاهی یک وضعیت پزشکی جدی علت پا درد از زانو به پایین خواهد بود. در صورت داشتن درد شدید و مداوم پا حتما به پزشک مراجعه کنید. تشخیص و درمان سریع برای هر بیماری زمینه‌ای از بدتر شدن درد جلوگیری کرده و دیدگاه بلند مدت بیمار را بهبود می‌بخشد.

پا درد معمولا یکی از بیماری‌های مفصلی حاد و در موارد شدید از چند ساعت تا چند هفته ادامه می‌یابد. هنگامی ‌که درد به مدت 3 ماه یا بیشتر باقی بماند، این وضعیت به عنوان درد مزمن پا طبقه بندی می‌شود.

برخی از عواملی که علت پا درد از زانو به پایین هستند عبارتند از: سبک‌های راه رفتن غیرعادی، ایستادن طولانی مدت، چاقی، کفش‌های نامناسب، افزایش سن، ورزش نکردن، دیابت، آرتروز و دویدن یا پریدن بر روی یک سطح سخت.

بیشتر بخوانید: درمان زانودرد، معالجه درد زانو با روش‌های موثر خانگی و دارویی

چه علائمی ‌با درد پا مرتبط است؟

واریس وریدی یک علت پا درد از زانو به پایین|سیوطب

درد پا می‌تواند فقط ناحیه کوچکی از ساق پا را تحت تاثیر قرار دهد، یا می‌تواند یک ناحیه وسیع یا حتی کل پا را پوشش دهد. درد مبهم یا تیز است یا امکان دارد سوزش، گزگز یا بی حسی باشد. همچنین درد در باسن، کمر، ستون فقرات یا پا نیز نمود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: صافی کف پا، روش تشخصی و عوارضی که برای بدن ایجاد می‌کند

سایر علائم و نشانه‌هایی که می‌توانند سر نخی از علت پا درد از زانو به پایین را به پزشک ‌دهد عبارتند از:

 • ورم
 • رگهای واریسی
 • زخم‌ها یک علت پا درد از زانو به پایین
 • قرمزی، تورم یا گرما
 • در صورت داشتن عفونت یا شکستگی، فرد احساس ناخوشی دارد
 • در صورت مشکل اعصاب رنگ ساق یا پاها تغییر می‌کند
 • زخمی ‌که دیر التیام یابد

بیشتر بخوانید: 12 ورزش برای درمان آرتروز زانو که بهترین متخصصان آن ها را توصیه می‌کنند

علت پا درد از زانو به پایین

واریس وریدی یک علت پا درد از زانو به پایین|سیوطب

برخی از شایع‌ترین علت پا درد از زانو به پایین شرایط جزئی یا موقتی خواهند بود که به طور موثر قابل درمان هستند.

بیشتر بخوانید: زانو درد را بهتر بشناسیم؛ ۱۱ علت و ۷ راه خلاص شدن از  زانودرد

گرفتگی عضلات

یکی از اصلی‌ترین علت پا درد از زانو به پایین، گرفتگی یا اسپاسم عضلانی است. گرفتگی معمولا با انقباض عضلات پا باعث درد ناگهانی و شدید می‌شود. عضلات سفت کننده اغلب یک توده قابل مشاهده و سخت در زیر پوست تشکیل می‌دهند. وجود کمی ‌قرمزی و تورم در ناحیه اطراف گرفتگی دور از ذهن نیست.

خستگی عضلانی و کم آبی منجر به گرفتگی عضلات پا، به ویژه در ساق پا خواهد شد. مصرف برخی داروها، از جمله دیورتیک‌ها و استاتین‌ها  در برخی افراد می‌تواند یک علت پا درد از زانو به پایین باشد که با گرفتگی عضلات بروز می‌یابد.

بیشتر بخوانید :خالی کردن زانو، بررسی درمان و علت خالی شدن پا هنگام راه رفتن

صدمات و آسیب‌ها

 • شایع‌ترین علت پا درد از زانو به پایین کشیدگی عضلانی است و زمانی اتفاق می‌افتد که فیبرهای عضلانی در نتیجه کشش بیش از حد پاره شوند. اغلب در عضلات بزرگتر مانند همسترینگ، ساق پا یا چهارسر ران رخ می‌دهد
 • تاندونیت التهاب تاندون است. تاندون‌ها تارهای ضخیمی‌ هستند که عضلات را به استخوان متصل می‌کنند. هنگامی‌که آن‌ها ملتهب می‌شوند، حرکت دادن مفصل آسیب دیده دشوار خواهد بود. تاندونیت اغلب تاندون‌های همسترینگ یا نزدیک استخوان پاشنه را درگیر می‌کند و یک علت پا درد از زانو به پایین خواهد بود

بیشتر بخوانید: درمان خانگی پا درد و روش های ساده تسکین درد پا

 • بورسیت زانو زمانی اتفاق می‌افتد که کیسه‌های پر از مایع یا بورسا اطراف مفصل زانو ملتهب می‌شوند
 • شین اسپلینت( شکستگی‌های ریز) باعث ایجاد درد در امتداد لبه داخلی استخوان ساق پا یا درشت نی می‌شود. این آسیب زمانی رخ می‌دهد که عضلات اطراف استخوان ساق پا در اثر استفاده بیش از حد پاره شوند که از آن به عنوان مهمترین علت پا درد از زانو به پایین یاد می‌کنند
 • شکستگی‌های استرسی شکستگی‌های کوچکی در استخوان‌ها به‌ویژه در استخوان ساق پا هستند.

بیشتر بخوانید: 10 ورزش برای کجی انگشت شست پا؛ تمریناتی برای کمک به درمان هالوکس والگوس 

شرایط پزشکی

برخی از شرایط پزشکی که علت پا درد از زانو به پایین محسوب می‌شوند، عبارتند از:

 • آترواسکلروز به باریک شدن و سفت شدن رگ‌ها به دلیل تجمع چربی و کلسترول گفته می‌شود. شریان‌ها رگ‌های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را در سراسر بدن حمل و توزیع می‌کنند. در صورت وجود انسداد رگ‌ها جریان خون را به قسمت‌های مختلف بدن کاهش می‌دهد. یک علت پا درد از زانو به پایین کمبود اکسیژن در بافت‌های آن است که منجر به درد، به‌ویژه در ساق پا خواهد شد.
 • ترومبوز ورید عمقی (DVT) زمانی رخ می‌دهد که یک لخته خون در رگ واقع در عمق بدن ایجاد شود. لخته خون، توده ای از خون است که در حالت جامد قرار دارد. DVT‌ها معمولا پس از استراحت طولانی مدت در ساق پا ایجاد می‌شوند و باعث تورم، درد و گرفتگی می‌شوند.
 • آرتریت التهاب مفاصل است. این بیماری باعث تورم، درد و قرمزی در ناحیه آسیب دیده می‌شود. اغلب مفاصل زانو و باسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • نقرس نوعی آرتریت و زمانی رخ می‌دهد که اسید اوریک بیش از حد در بدن جمع شود. از نقرس می‌توان به عنوان یک علت درد پا از زانو به پایین اشاره کرد که علاوه بر درد، تورم و قرمزی در پاها و قسمت تحتانی ساق پا نیز به دنبال دارد.
 • وریدهای واریسی رگ‌های گره‌دار و بزرگ ‌شده‌ای هستند که وقتی رگ‌ها به دلیل دریچه‌های ناکارآمد، بیش از حد پر از خون می‌شوند، به وجود می‌آید. آن‌ها معمولا متورم یا برجسته و گاهی دردناک خواهند بود. وقتی علت پا درد از زانو به پایین وریدهای واریسی باشند علائم آن‌ها بیشتر در ساق و مچ پا بروز پیدا می‌کنند.
 • عفونت در استخوان یا بافت‌های پا هم می‌تواند علت پا درد از زانو به پایین باشد که موجب تورم، قرمزی یا درد در ناحیه آسیب دیده خواهد شد.
 • آسیب عصبی در ساق پا باعث بی حسی، درد یا گزگز خواهد شد. اغلب در پاها و قسمت پایین ساق در نتیجه دیابت رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: درمان در رفتگی مچ پا به روش‌های مختلف به همراه شیوه تشخیص

سایر علت پا درد از زانو به پایین

شرایط و آسیب‌های زیر نیز می‌توانند علت پا درد از زانو به پایین باشند ، اما دلایل کمتری دارند:

 • فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که یکی از دیسک‌های لاستیکی بین مهره‌ها از جای خود خارج شود. دیسک می‌تواند اعصاب ستون فقرات را فشرده کند. این احتمال دارد علت پا درد از زانو به پایین شود که از ستون فقرات به بازوها و پاها می‌رسد.
 • بیماری ازگود-شلاتر زمانی رخ می‌دهد، تاندونی که کاسه زانو را به استخوان ساق پا متصل می‌کند دچار کشیدگی شود. غضروف درشت نی را در جایی که به استخوان می‌چسبد می‌کشد. این کشیدگی یک علت پا درد از زانو به پایین و همچنین موجب ایجاد یک توده دردناک در زیر زانو می‌شود که در نتیجه حساسیت و تورم اطراف زانو خواهد بود. اغلب در نوجوانانی که در دوران بلوغ جهش رشد را تجربه می‌کنند رخ می‌دهد.
 • بیماری Legg-Calve-Perthes به دلیل قطع خون رسانی به توپ مفصل ران رخ می‌دهد. کمبود خون به استخوان آسیب جدی می‌زند و می‌تواند برای همیشه آن را تغییر شکل دهد. این ناهنجاری‌ها اغلب منجر به درد، به ویژه در اطراف لگن، ران، یا زانو می‌شوند. بیشتر در دوران نوجوانی رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: پا درد کودکان، چگونگی تشخیص و روش های درمانی درد پا

 • اپی‌فیز سر استخوان ران، جدا شدن توپ مفصل ران از استخوان ران است که باعث درد لگن می‌شود. این عارضه فقط در کودکان، به ویژه آن‌هایی که اضافه وزن دارند، رخ می‌دهد.
 • تومورهای غیرسرطانی یا خوش خیم نیز می‌توانند در استخوان ران یا ساق پا ایجاد شوند.
 • تومورهای استخوانی بدخیم یا سرطانی در استخوان‌های بزرگتر ساق پا مانند استخوان ران یا ساق پا ایجاد می‌شوند.

بیشتر بخوانید: تشخیص صافی کف پا؛ معرفی 6 روش اصلی برای بررسی قوس کف پا

راهکارهایی برای درمان درد پا

راه‌های مختلفی برای کاهش علت پا درد از زانو به پایین وجود دارد. بسته‌های یخ، داروهای مسکن بدون نسخه و استراحت همگی می‌توانند کمک کننده باشند. این مقاله از مجله سلامت سیوطب 7 کاری را که یک فرد می‌تواند برای تسکین ناراحتی ناشی از درد پا انجام دهد، در زیر فهرست می‌کند:

 

1. استفاده از کیسه یخ

فردی که با شناسایی علت پا درد از زانو به پایین برای درمان روی پای خود کیسه یخ گذاشته است|سیوطب

یک بسته خنک یا کیسه یخ خانگی می‌تواند به تسکین درد پا کمک کند. به ویژه برای افرادی که علت پا درد از زانو به پایین در آن‌ها به دلیل ضربه، عفونت، التهاب، آرتریت، بورسیت یا نقرس باشد.

با این حال، مهم است که یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید. ساخت کیسه یخ شامل پیچیدن یک کیسه یخ یا سبزیجات یخ زده در یک حوله یا پارچه کوچک است. سپس فرد می‌تواند بسته را هر بار حدود 15 تا 20 دقیقه روی پای دردناک نگه دارد.

روش دیگر این است که یک بطری آب سرد یا یخ زده را روی زمین قرار دهید، سپس قسمت دردناک پا را روی بطری بغلتانید. این به ویژه برای افراد مبتلا به فاسیای کف پا مفید است.

بیشتر بخوانید: درمان صافی کف پا؛ ارائه بهترین روش‌ها برای بازگرداندن قوس طبیعی پا

2. استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

آسپرین و ایبوپروفن هر دو داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) هستند. از آنجا که آن‌ها درد را تسکین می‌دهند و التهاب را کاهش می‌دهند، برای درد پا مربوط به بیماری‌هایی مانند آرتریت، بورسیت و نقرس مفید هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند به پاهای متورم یا خسته کمک کنند.

NSAID‌ها بدون نسخه در بسیاری از داروخانه‌ها در دسترس هستند. مردم باید آن‌ها را با غذا یا یک لیوان شیر مصرف کنند. همچنین در حین مصرف این داروها از نوشیدن الکل خودداری شود.

بیشتر بخوانید: درمان پا درد؛ از داروهای ضدالتهابی،کیسه‌های یخ و کفش طبی

3. کشش ساق پا

 4- فردی در حال ورزش کشش ساق پا برای درمان علت پا درد از زانو به پایین است|سیوطب

عضلات سفت در ساق می‌تواند علت پا درد از زانو به پایین باشد. کشش آن‌ها به تسکین درد و ناراحتی کمک می‌کند.

در حالی که ایستاده‌اید، کف دست‌ها را صاف روی دیوار قرار دهید. دست‌ها باید در ارتفاع شانه و به اندازه عرض شانه باز باشند.

با یک پا به جلو، با خم شدن زانو، پا را صاف روی زمین قرار دهید.

زانوی جلویی را خم کنید تا زمانی که در ماهیچه ساق پای دیگر احساس کشش ایجاد شود.

این موقعیت را برای 10 تا 30 ثانیه منبع مطمئن نگه دارید.

با پای دیگر تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: 8 ورزش برای کف پای صاف و حرکات اصلاحی قوس افتاده پا

4. استفاده از روش RICE استفاده کنید

RICE مخفف استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع است. انجمن پزشکی پا آمریکا به افرادی که علت پا درد از زانو به پایین آن‌ها ناشی از رگ به رگ شدن یا شکستگی است، توصیه می‌کند این روش را دنبال کنند. رگ به رگ شدن یک آسیب بافت نرم است و زمانی رخ می‌دهد که رباط‌هایی که استخوان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند کشیده یا پاره شوند. زمین خوردن و حوادث ورزشی شایع‌ترین علل پیچ خوردگی هستند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی تعویض مفصل لگن و 4 مرحله اثر گذار توانبخشی لگن و ران

چهار مرحله RICE عبارتند از:

 • استراحت: فرد باید از پای آسیب دیده دور بماند. پیاده روی، دویدن یا ورزش کردن می‌تواند آسیب را بدتر کند
 • یخ: فرد باید در اسرع وقت از کیسه یخ روی پای آسیب دیده استفاده کند. برای 48 ساعت اول، آن‌ها باید این مرحله را در طول روز، هر بار 15 تا 20 دقیقه تکرار کنند
 • فشرده سازی: فرد باید دور پا یا مچ پا آسیب دیده بانداژ بپیچد. بانداژ باید محکم باشد، ولی گردش خون آن قطع نشود
 • ارتفاع: فرد باید دراز بکشد و پای آسیب دیده را بالا بیاورد تا بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد. این باعث کاهش تورم خواهد شد. در دوران بارداری، مایعات اضافی در پاها جمع شده و باعث تورم آن‌ها می‌شود. بالا بردن پاها تا حد امکان می‌تواند کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید: درمان درد ساق پا با کمک روش‌های خانگی، سنتی و جراحی

5. پاها را دراز کنید

کشش منظم پاها به افراد در پیشگیری از قوس‌های دردناک و دردهای ناشی از فاشیای کف پا کمک می‌کند.

برداشتن حوله با انگشتان پا

 • یک حوله را روی زمین قرار دهید.
 • روی یک صندلی بنشینید و پا را صاف روی حوله قرار دهید.
 • با استفاده از حوله، انگشتان پا را بگیرید و به سمت بدن بکشید.

چند تیله و یک فنجان

پاشنه پا را روی زمین نگه دارید، تیله‌ها را با انگشتان پا بردارید و در فنجان بگذارید.

بیشتر بخوانید: 3 درمان در رفتگی لگن؛ نجات مفصلی که وزن بدن ما را تحمل می‌کند

6. استفاده از کفش‌های مناسب

علت پا درد از زانو به پایین را بیشتر از هر چیزی در کفش‌های نامناسب یا ناخوشایند جستجو کرد. تغییر کفش‌های نامناسب و پاشنه بلند به کاهش درد قوس پا و ورم پا، به‌ویژه در دوران بارداری کمک خواهد کرد.

افراد مبتلا به فاسیای کف پا(کشیدگی عضلات کف پا)  که دچار درد در قسمت پایین پاشنه پا می‌شوند، باید کفش‌های پهن با کفی ضخیم و بالشتکی بپوشند. استفاده از کفی بالشتکی نیز کمک کننده است.

بیشتر بخوانید: لگن درد مردان بیانگر مشکل در اندام‌های تناسلی + 15 علت

7. حمام دادن پاها

افراد می‌توانند پاهای دردناک یا خسته را در یک کاسه آب گرم حمام دهند. برخی از افراد متوجه می‌شوند که افزودن نمک اپسوم به آب می‌تواند به کاهش بیشتر درد کمک کند.

بیشتر بخوانید: خار پاشنه پا و 9 راه درمانی بدون جراحی و درمان آن با 7 حرکت ورزشی

درمان پزشکی علت پا درد از زانو به پایین

اگر علت پا درد از زانو به پایین مشخص نشود و درد کماکن ادامه داشته باشد، پزشک درمان‌هایی را برای مقابله با علت پا درد از زانو به پایین پیشنهاد می‌کند. این شامل تلاش برای قوی‌تر کردن ماهیچه‌های زانو، ساق و پا خواهد بود که هر کدام می‌توانند بر درد پا تاثیر بگذارند.

بیشتر بخوانید: درد استخوان دنبالچه؛ نگاهی به 11 نشانه کوکسیدینیا +7 علت 

پزشک بر اساس علت پا درد از زانو به پایین درمان‌هایی را پیشنهاد می‌کند که عبارتند از:

مسکن‌های قوی

اگر درد شدید باشد مسکن های قوی‌تری مانند کدئین تجویز خواهد شد. از آنجایی که این دارو عوارض جانبی بیشتری نسبت به مسکن‌های استاندارد دارد، فقط برای مدت کوتاهی تجویز می‌شود و پزشک احتمالا درمان‌های دیگری را برای مقابله با علت پا درد از زانو به پایین پیشنهاد خواهد کرد.

این‌ها شامل فیزیوتراپی و جراحی یا تزریق خواهد شد.

بیشتر بخوانید: لگن درد؛ معرفی 10 نشانه مربوط به درد لگن و 10 راه تشخیص

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به درد زانو کمک می‌کند، بسته به اینکه چه چیزی علت پا درد از زانو به پایین بوده و چه بخشی از پا درد می‌کند. یک فیزیوتراپیست می تواند توصیه‌هایی متناسب با شرایط فردی ارائه دهد.

درمان هایی که فیزیوتراپیست پیشنهاد می‌دهد عبارتند از:

برنامه‌ای از تمرینات متناسب با نیازهای فرد، بسته به اینکه چه چیزی باعث پا درد شده، ممکن است مدتی طول بکشد.

چسباندن کاسه زانو: این شامل چسباندن نوار چسب روی کاسه زانو برای تغییر نحوه نشستن یا حرکت کاسه زانو است.

زانوبندها که برای همه یا برای همه مشکلات زانو مناسب نیستند. برای استفاده از آن با پزشک یا فیزیوتراپ خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: پا درد، شناخت 16 دلیل و بررسی 10 روش درمان خانگی درد پا

جراحی یا تزریق

جراحی یا تزریق در نقاط مختلف پا به عنوان درمانی برای اکثر انواع پا دردها توصیه نمی‌شود. به این دلیل که افراد اغلب با درمان‌های غیرتهاجمی نیز بهبود یافته و بهتر می‌شوند.

بعید است که تزریق به خودی خود یک درمان باشد. همچنین، همه مشکلات پا نمی‌توانند از تزریق سود ببرند، و تزریق احتمال دارد گاهی اوقات عوارض جانبی به همراه داشته باشد. در صورت داشتن آرتروز و وجود درد و مشکلات زیاد در انجام فعالیت‌های روزمره پزشک امکان دارد فرد را به یک جراح ارجاع دهد تا در مورد جراحی تعویض مفصل زانو صحبت کند.

بیشتر بخوانید: 8 علت درد کف پا از خار پاشنه تا متاتارسالژی،نوروپاتی محیطی و نوروما

چه زمانی به علت پا درد از زانو به پایین به پزشک مراجعه کرد

گاهی اوقات تشخیص اینکه چه زمانی درد پا مستلزم مراجعه به پزشک یا اورژانس است دشوار به نظر می‌رسد. در صورت بروز موارد زیر و یافتن علت پا درد از زانو به پایین به پزشک مراجعه کنید:

 • تورم در هر دو پا
 • درد هنگام راه رفتن
 • رگ‌های واریسی که علت پا درد از زانو به پایین هستند
 • پا دردی که بدتر می‌شود یا بیش از چند روز ادامه می‌یابد

بیشتر بخوانید: علت درد ساق پا در شب، خستگی تا بیماری + بهترین درمان های خانگی

در صورت بروز هر یک از موارد زیر فورا به بیمارستان مراجعه کنید:

 • بروز تب
 • بریدگی عمیق روی پا
 • عدم ‌توانایی راه رفتن
 • پا قرمز و در لمس گرم باشد
 • رنگ پریدگی پا واحساس خنکی پا در لمس کردن آن
 • مشکل در تنفس داشتن و ورم در هر دو پا

تعدادی از شرایط و صدمات جدی احتمال دارد علت پا درد از زانو به پایین باشد. هرگز درد پا را که به نظر می‌رسد از بین نمی‌رود یا با علائم دیگری همراه است نادیده نگیرید. بی توجهی به علت پا درد از زانو به پایین می‌تواند خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید: ورم ساق پا یا ادم؛ تجمع مایعات و التهاب در بدن

خلاصه نهایی در خصوص علت پا درد از زانو به پایین

درد پا یک شکایت بسیار رایج است. مشکلات مفاصل پا، بارداری، رگ به رگ شدن، ورم کف پا و استفاده بیش از حد همگی می‌توانند به عنوان یک علت پا درد از زانو به پایین باشند. کارشناسان تعدادی از درمان‌های خانگی را توصیه می‌کنند. کشش یا بالا بردن پاها، پوشیدن کفش‌های راحت و حمام کردن پاها در آب گرم تنها چند نمونه از این درمان‌ها هستند. باید توجه داشت که هر درمانی برای هر فردی موثر نخواهد بود.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا