درمان زانو دردزانو درد

تاثیر تزریق ژل به زانو بر کاهش درد زانو چیست؟

فهرست محتوا نمایش

آیا می‌دانید مهم‌ترین کاربردهای تزریق ژل به زانوها چیست؟ آیا می‌دانید مناسب‌ترین برند ژل زانو درد چیست؟ چگونه می‌توان درد بعد از تزریق ژل زانو را کاهش داد؟

احتمالا مهم‌ترین دلیل انتخاب این مقاله آن بوده که در حال حاضر با زانو درد ناشی از آرتروز، تاندونیت یا پارگی ACL دست و پنجه نرم می‌کنید. اولین خط درمان مشکلات مفصلی و استخوان استراحت کافی، دارو درمانی و فیزیوتراپی است. در اغلب موارد این درمان‌ها موثر نبوده و فرد بیمار لازم است به درمان‌های تهاجمی‌تری مانند جراحی متوسل شود. یکی از درمان‌های موثری که می‌تواند درد شما را تسکین داده و سریع‌تر شما را به جریان عادی زندگی بازگرداند، تزريق ژل در زانو است.

در حال حال حاضر ژل‌های درمانی مختلفی وجود دارد که برای مشکلاتی مانند درمان آرتروز زانو استفاده می‌شود. به همین دلیل برای انتخاب بهترین برند لازم است قبل از تزریق ژل زانو اطلاعات کافی را در مورد موارد مختلفی مانند: کیفیت و مدت زمان ماندگاری آنها داشته باشید. از آنجایی که سلامتی شما برای ما اهمیت زیادی دارد، در جدیدترین مقاله سیوطب قصد داریم در خصوص موضوع تزریق ژل به زانو صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در خصوص این روش درمانی جالب و موثر بیشتر بدانید.

تزریق ژل زانو چیست ؟ درمانی جدید برای آسیب‌های مختلف زانو

بسیاری از پزشکان قبل از انتخاب روش‌های درمانی تهاجمی مانند جراحی، درمان از طریق تزریق ژل به زانو را توصیه می‌کنند. در حال حاضر ژل‌های درمانی مختلفی در دسترس هستند که به کاهش درد و التهاب زانو کمک می‌کنند. خوشبختانه نتایج تحقیقات و تجربیات بسیاری از بیماران نشان داده که تزریق ژل به زانو یکی از موثرترین گزینه‌های درمانی است.

تزریق ژل برای زانو به عنوان بهترین مکمل درمانی عارضه ویسکوز زانو شناخته شده است. بهترین ژل برای زانو درد هیالورونیک است. به طور طبیعی در مایع سینوویال اطراف مفاصل شما هیالورونیک اسید وجود دارد. این ماده ژله‌ای بر اثر افزایش سن و بروز حوادثی مانند تصادف و ضربه به زانو کاهش می‌یابد. ژل درمانی بیش از 20 سال است که برای درمان مشکلات مختلفی مانند زانو درد استفاده می‌شود. این روش درمانی عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

بهترین برندهای ژل تزریقی برای درمان آرتروز زانو عبارتند از:

 • Synvisc
 • Supartz
 • Orthovisc
 • Euflexxa
 • Bionect
 • ProVisc
 • Healon GV
 • GenVisc 850
 • Hyalgan

یکی از مهم‌ترین کاربردهای تزریق ژل به مفصل زانو، درمان آرتریت و کاهش عوارض تحلیل مفاصل است. این درمان مدرن به کاهش التهاب کمک کرده و از سایش و پارگی ماهیچه‌ها، مفاصل و غضروف‌ها نیز جلوگیری می‌کند. برای افزایش ماندگاری و اثر درمانی با ژل لازم است تزریق را چندین مرتبه در فواصل منظم انجام دهید. تعداد تزریق‌ها به زانو یا سایر قسمت‌های بدن به برند ژل و شدت آسیب فرد بستگی دارد.

تأثیر تزریق ژل به زانو بر کاهش درد زانو چیست؟

تاثیر تزریق ژل زانو به سرعت مشخص می‌شود. به همین دلیل بسیاری از بیماران متوجه کاهش درد زانو خود در عرض یک تا دو هفته پس از تزریق ژل می‌شوند. روش درمانی تزریق ژل معمولاً برای حدود 50٪ از بیماران مؤثر است. در بیشتر موارد تزریق دوز ژل می‌تواند تا شش ماه درد زانو ناشی از آرتروز را کاهش دهد. با این حال اثربخشی ناشی از تزریق به علت و شدت آسیب بستگی دارد.

مهم‌ترین علل درد زانو ساییدگی، کاهش حجم مایع ژله‎ای اطراف زانو، تحریک ریشه‌های عصبی، آرتروز و التهاب است. به همین دلیل تزریق ژل برای ارتروز زانو به سرعت سبب تسکین درد بسیاری از بیماران می‌شود. جالب است که بدانید مهم‌ترین علت تق تق زانو کاهش مایع اطراف مفاصل است. تزریق ژل زانو به دلیل جایگزین کردن مایع از دست رفته از ساییدگی زانو جلوگیری کرده و به درد زانو کمک می‌کند. البته در نظر داشته باشید! پاسخ به این نوع درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با این حال بسیاری از بیماران گزارش کرده‌اند که این روش درمانی در تسکین درد زانو آنها موثر بوده است.

فواید تزریق ژل به زانو چیست؟

همانطور که اشاره شد، ثابت شده روش درمانی تزریق ژل در مفصل زانو می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاه به تسکین و درمان مشکلاتی مانند درد زانو کمک کند. خوشبختانه این روش درمانی عارضه جانبی بسیار کمی دارد.

مهم ‌فواید و کاربردهای این روش درمانی عبارت است از :

 • تسکین سریع درد زانو
 • جایگزین درمان‌های تهاجمی مثل جراحی
 • کمک به افزایش انعطاف و تحرک
 • تسریع روند درمان
 • جلوگیری از پیشرفت بیماری‌هایی مانند: آرتریت، خشکی و ساییدگی زانو

عوارض جانبی احتمالی تزریق ژل زانو چیست؟

عوارض تزریق ژل به زانو بسیار کم هستند|سیوطب

تا این قسمت مقاله در خصوص کاربردها و مزایای تزریق ژل زانو صحبت کردیم همانطور که می‌دانید برای انتخاب یک روش درمانی علاوه بر مزایای آن باید با عوارض جانبی آن نیز آشنا باشید. خوشبختانه تزریق ژل به زانو با عوارض جدی همراه نیست. با این حال مانند سایر روش‌های درمانی ممکن است در بعضی از افراد با عوارض جانبی محدودی همراه باشد.

 مهم‌ترین عوارض جانبی تزریق ژل زانو عبارت است از:

 • زانو درد
 • کبودی و تورم در محل تزریق
 • تحریک پوست، بثورات یا خارش در اطراف زانو
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • درد عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • کمر درد، درد مفاصل و درد عضلانی
 • آبریزش یا گرفتگی بینی، عطسه و گلودرد
 • حالت تهوع و درد معده
 • بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن

در بیشتر موارد عوارض جانبی تزریق ژل به زانو در عرض چند روز برطرف می‌شود. اگر عوارض جانبی ناشی از این درمان بیش از یک هفته طول کشید و به مرور زمان بیشتر شد، باید سریعا با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین کاندیدهای تزریق ژل زانو چه افرادی هستند؟

اگر از مصرف انواع دارو برای زانو درد مانند مسکن‌ها خسته شده‌اید، تزریق ژل مفصل زانو می‌تواند گزینه درمانی فوق العاده‌ای برای شما باشد. کاندیدهای تزریق ژل زانو در هنگام راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها یا ورزش دچار درد شدید زانو می‌شوند. در نظر داشته باشید همانند سایر روش‌های درمانی، این روش درمانی نیز باید با مشورت و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

انواع مواد تزریقی برای درمان زانو درد

ژل هیالورونیک اسید بریا تزریق به زانو|سیوطب

علاوه بر ژل‌های درمانی، مواد تزریقی دیگری نیز وجود دارند که در بهبود آسیب‌های زانو مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مواد تزریقی موثر در درمان مشکلات زانو عبارتند از:

 • هیالورونیک اسید
 • کورتیکواستروئید یا کورتون
 • آسپیراسیون مایع(آرتروسنتز)
 • گاز اوزون
 • سلول‌های بنیادی

ژل زانو چگونه تزریق می‌شود؟

اگر شما هم یکی از کاندیدهای تزریق ژل داخل مفصل زانو هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این روش درمانی با مراحل تزریق ژل آشنا شوید.

روش تزریق اسید هیالورونیک شامل مراحل زیر است:

 1. بیمار به پشت کمر دراز می‌کشد و زانوهای خود را به صورت صاف روی تخت قرار می‌دهد.
 2. موضع تزریق ژل ضد عفونی می‌شود.
 3. بعد از استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها، پزشک از بیمار می‌خواهد که پاهای خود را برای تزریق ماده بی حسی شل کند.
 4. پس از بی حس شدن موضع تزریق، ماده اسید هیالورونیک مستقیماً به مفصل زانو وارد می‌شود.
 5. پس از تزریق ژل، ناحیه تزریق تمیز و بانداژ می‌شود.
 6. سپس برای پخش شدن ماده ژله‌ای داخل زانو، پزشک از بیمار می‌خواهد که چندین مرتبه زانوی خود را به جلو و عقب خم کند.
 7. بعد از تزریق ژل باید به مدت 12 تا 24 ساعت استراحت کنید. استراحت کردن به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کند.
 8. حدود 4 هفته پس از تزریق، بیمار احتمالاً متوجه اثرات درمانی تزریق ژل برای ساییدگی زانو یا آسیب‌های دیگر خواهد شد.

آشنایی با سایر درمان‌های موثر در کاهش زانو درد

فیزویوتراپی و کاهش زانو درد|سیوطب

در حال حاضر درمان‌های موثر بسیار زیادی برای زانو درد وجود دارد که متناسب با علت و شدت آسیب انتخاب شده و تجویز می‌گردند. برای اینکه با درمان‌های متداول زانو درد بیشتر آشنا شوید، در این قسمت از مقاله به تعدادی از این درمان‌ها اشاره خواهیم کرد.

درمان‌های متداول برای زانو درد

در ادامه با ما همراه باشید تا با چند روش درمانی دیگر برای زانو درد آشنا شویم.

1. دارو درمانی راهکاری معمول برای تسکین درد و کنترل علائم

پزشک متخصص برای کمک به تسکین درد و درمان سریع زانو درد داروهای مختلفی را تجویز می‌کنند. مهم‌ترین داروهایی که برای درمان مشکلاتی مانند: آرتریت روماتوئید یا نقرس تجویز می شوند، شامل: شل کننده‌های عضلانی، داروهای مسکن و داروهای استروئیدی است.

2. ورزش کردن و فیزیوتراپی؛ دو روش مناسب برای دردهای مفصلی و عضلانی

ورزش کردن و فیزیوتراپی به تقویت زانوها و جلوگیری از زانو درد کمک می‌کند. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند حدالامکان از لحاظ بدنی فعال باشید. متناسب با نوع و شدت آسیب، تمرین‌های ورزشی مختلفی وجود دارد. برای مثال بهترین ورزش برای ساییدگی زانو اسکات کنار دیوار است.

3. درمان‌های خانگی برای آسیب‌های زانو

جالب است که بدانید ثابت شده درمان‌های خانگی برای کاهش درد زانو بسیار موثر هستند. شما می‌توانید در کنار درمان‌های اصلی خود مانند استفاده از دارو و فیزیوتراپی از این درمان‌های خانگی نیز بهره ببرید.

موثرترین درمان‌های خانگی برای زانو درد شامل موارد زیر است:

 • استفاده از کمپرس گرم
 • ماساژ با روغن‌های طبیعی
 • قرار دادن زانو در آب گرم
 • مصرف دمنوش‌های تسکین دهنده درد زانو

*متناسب با نوع آسیب درمان‌های خانگی نیز متفاوت خواهند بود. برای مثال درمان خانگی خشکی زانو قرار دادن زانو در آب سرد است.

جمع بندی مقاله تزریق ژل به زانو

در این مقاله در خصوص مزایا، معایب و نحوه تزریق ژل به زانو صحبت کردیم. تزریق ژل به زانو با هدف کاهش ساییدگی استخوان‌ها و درمان مشکلاتی که به علت کاهش ماده ژله‌ای مفصل ایجاد شده، انجام می‌شود. مهم‌ترین مزایای تزریق ژل زانو شامل: کاهش سریع درد و التهاب زانو است. علاوه بر این روش درمانی مبتنی بر تزریق ژل باعث می‌شود که بیمار به سرعت بهبود پیدا کرده و نیاز به درمان‌های تهاجمی‌تری مانند جراحی نداشته باشد.

البته این روش درمانی هم مانند سایر روش‌های درمانی با عوارضی همراه است. برای مثال تا یک هفته پس از درمان دچار درد و تورم ناشی از تزریق خواهید بود. اگر علاوه بر این درمان نوین شما هم با روش‌های درمانی برای زانو درد اشنا هستید، با در میان گذاشتن اطلاعات خود با ما در تکمیل مقالات پزشکی همراه باشید.

سوالات متداول مقاله تزریق ژل به زانو

1. آیا تزریق ژل برای زانو درد ممکن است منجر به بدتر شدن آن شود؟

چنانچه تزریق ژل زانو توسط افراد غیر متخصص انجام شود، ممکن است سبب آسیب بیشتر گردد.

1. تزریق ژل هیالورونیک اسید چگونه سبب کاهش درد زانو می‌شود؟

مولکول‌های اسید هیالورونیک لایه‌ای را در اطراف عصب تشکیل می‌دهند؛ به همین دلیل مسیر انتقال پیام درد به به مغز مسدود می‌شود.

1. آیا این روش درمانی برای تمام افرادی که دچار زانو درد هستند، موثر است؟

تزریق ژل به زانو بیشتر برای افرادی که به دلیل کاهش مایع مفصلی دچار زانو درد هستند، مناسب است.

منبع
bjisg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا