بیماریبیماری های مفصلی

درد سیاتیک چند روز طول میکشد؟ این درد حاد است یا مزمن؟

درد سیاتیک چند روز طول میکشد؟ آیا این درد ممتد است یا به صورت مقطعی ایجاد می‌شود؟ در جواب به این سوالات باید بگوییم که طول دوره سیاتیک بستگی به شدت و نوع آسیب در این عصب دارد. اگر آسیب خفیف باشد، درد کوتاه مدت خواهد بود و با استراحت چند روزه بهبود می‌یابد. اما در صورتی که آسیب شدید و ناحیه حساس باشد، درد طولانی مدت و ناتوان‌کننده خواهد بود.

موضوعی که در این مورد باید به آن توجه شود این است که سیاتیک در اثر آسیب و فشار به رشته اعصاب انتهایی کمر ایجاد می‌شود. در این حالت امکان انشعاب این درد به پاها وجود دارد. پس برای تسکین درد پاها، باید مشکل سیاتیک کمر برطرف شود. در این مطلب از مجله سلامت سیوطب به بررسی اینکه درد سیاتیک چند روز طول میکشد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

درد سیاتیک را بیشتر بشناسیم

سیاتیک دردی است که از ناحیه پایین کمر شروع می‌شود و گاهی به باسن، ران و حتی پایین زانو کشیده خواهد شد. این درد زمانی اتفاق می‌افتد که ریشه‌های عصبی که عصب سیاتیک را تشکیل می‌دهند، فشرده یا دچار آسیب می‌شوند.

به‌طورکلی سیاتیک معمولا فقط یک طرف بدن را درگیر می‌کند. اما در مواردی پیش می‌آید که این عارضه هر دو پا را درگیر کند.

بیشتر بخوانید: ورزش مضر برای سیاتیک؛ از این ۱۰ ورزش دوری کنید

درد سیاتیک چند روز طول میکشد؟ آیا این درد را می‌توان کنترل کرد؟

درد سیاتیک چند روز طول میکشد و چقدر بر کار کردن اثر دارد|سیوطب

احتمال دارد که آسیب ایجادشده در سیاتیک حاد یا مزمن باشد. ممکن است دوره‌های حاد بین 1 یا 2 هفته طول بکشند و بعد از چند وقت خودبه‌خود برطرف شوند. این نوع دردها معمولا چند مرتبه در سال ایجاد می‌شوند که به همین دلیل به آن‌ها اپیزودهای سیاتیک می‌گویند. توجه داشته باشید که برخی بیماران بعد از کاهش درد، برای مدتی بی‌حسی را تجربه می‌کنند.

در اغلب موارد سیاتیک حادی که درمان نشود، در نهایت به سیاتیک مزمن تبدیل می‌شود. این بدان معنی است که درد به‌طور منظم وجود دارد. به عبارت دیگر اگر درد بیشتر از 3 ماه طول بکشد، آن درد را مزمن می‌نامند. سیاتیک مزمن نوعی بیماری مادام العمر است که به خوبی به درمان پاسخ نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید: ۵ درمان خانگی سیاتیک؛ با پیشگیری و خود مراقبتی

سیاتیک در بارداری چقدر طول می کشد؟

در یک مطالعه در سال 2008 تخمین زده‌شده است که بین 50 تا 80 درصد از زنان، کمردرد را در بارداری تجربه می‌کنند. درد سیاتیک درصد کمی از این آمار را به خود اختصاص می‌دهد. در اغلب موارد موقعیت جنین یا افزایش وزن ناشی از بارداری به عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند. در این حالت ممکن است زن باردار تا اواخر دوران بارداری خود دچار درد سیاتیک شود یا این درد بیاید و برود.

بیشتر بخوانید: بهترین قرص برای درد سیاتیک چیست؟ ۵ دارویی که شما را از درد نجات می‌دهد

آیا فعالیت‌های بیمار روی اینکه درد سیاتیک چند روز طول میکشد اثر دارد؟

در جواب به این سوال باید گفت بله، زیرا هر چه فرد در زمان گرفتگی و درد سیاتیک بیشتر فعالیت‌های سنگین انجام دهد، دوره درد افزایش پیدا می‌کند. فعالیت‌های زیر در میزان درد و دوره آن تاثیر بسیار زیادی دارند:

 • فشار به کمر برای بلند کردن اجسام سنگین
 • انجام ورزش‌های سنگین
 • عدم توجه به وضعیت بدنی در هنگام خواب، نشستن و کار کردن
 • عدم توجه به توصیه‌های درمانی
 • افزایش فشارهای روانی و روحی مانند استرس زیاد
 • عدم توجه به علائم جدید (به عنوان مثال ایجاد بی‌حسی در پاها)

درصورتی‌که بیمار به این موارد در زمان بروز درد سیاتیک توجه نکند، طول دوره درد و شدت آن افزایش پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: پیاده روی برای درد سیاتیک؛ تسکین دهنده یا تشدیدکننده؟

نحوه مدیریت درد سیاتیک؛ چگونه درد سیاتیک را کاهش دهیم؟

درمان قطعی درد سیاتیک با ورزش|سیوطب

در اغلب موارد افرادی که با سیاتیک سروکار دارند، با خودمراقبتی در خانه می‌توانند این درد را تسکین دهند. معمولا درد سیاتیک بعد از چند روز استراحت بهبود پیدا می‌کند. به‌طورکلی از روش‌های درمان و کنترل درد سیاتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خود مراقبتی در خانه
 • مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن
 • مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن
 • آب یا ماساژ درمانی
 • خرید کمربند پلاتینر و استفاده از آن
 • فیزیوتراپی و انجام حرکات اصلاحی
 • تزریق استروئید به محل آسیب

درصورتی‌که آسیب ایجادشده در سیاتیک با روش‌های درمانی کمتر تهاجمی بهبود نیابد، پزشک برای رفع آسیب جراحی را توصیه می‌کند.

اگر سیاتیک درمان نشود چه میشود؟

وقتی رشته اعصاب سیاتیک دچار فشار یا آسیب می‌شوند، درد تیزی در انتهای کمر تا زانو ایجاد می‌شود. این آسیب‌ها ممکن است در اثر فتق دیسک، بیرون زدگی، ضربه یا فشار زیاد به ستون فقرات ایجادشده باشند. به عنوان مثال فتق دیسک منجر به خارج شدن محتویات دورن دیسک از محل خود می‌شود که به عصب سیاتیک فشار وارد می‌کنند. در این حالت اگر فشار از روی سیاتیک برداشته نشود، به مرور درد و آسیب بیشتر می‌شود و به دردی مزمن تبدیل خواهد شد.

همچنین آسیب شدید در سیاتیک منجر به ایجاد سندروم دم اسبی خواهد شد. از علائم این نوع آسیب در سیاتیک می‌توان به بی‌اختیاری در کنترل مثانه و روده اشاره کرد. پس با اطلاع از اینکه درد سیاتیک چند روز طول میکشد و علائم آن می‌توان بهترین درمان را مشخص کرد.

پرتکرارترین سوالات در مورد اینکه درد سیاتیک چند روز طول میکشد؟

آیا درد سیاتیک با استراحت خوب میشود؟

در اغلب موارد بله. استراحت باعث کاهش التهاب در عصب سیاتیک می‌شود و درد را کاهش خواهد داد. البته توجه داشته باشید که استراحت طولانی مدت باعث افزایش درد سیاتیک خواهد شد.

مسکن فوری برای درد سیاتیک کدام است؟

از مسکن‌های فوری برای درد سیاتیک می‌توان به ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن اشاره کرد.

درمان قطعی درد سیاتیک چیست؟

درمان قطعی برای درد سیاتیک وجود ندارد. بهتر است که افراد درگیر با این درد از ورزش‌های اصلاحی و مراقبت‌های خانگی استفاده کنند.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا