سرگرمی کودکانکودکان

20 بازی تعادلی کودکان؛ از راه رفتن با مانع تا حرکت کردن شبیه خرچنگ

بازی تعادلی کودکان به افزایش دقت، تمرکز و رشد حرکتی آن‌ها کمک می‌کند. مهارت حرکتی؛ عضله‌های بازو، ران، نیم‌تنه و پا را درگیر می‌کند. به یاد داشته باشید که کودکان برای اینکه تعادل بهتری در فعالیت‌های خود داشته باشند، باید حرکاتی را انجام دهند که در آن‌ها عدم‌تعادل را تجربه کنند و از این طریق به حفظ تعادل برسند.

بازی تعادلی کودکان به بهبود اختلال هماهنگی رشدی کودکان نیز یاری می‌رساند. مهارت‌های تعادلی ایستا و پویای خردسالان باید به مرور زمان ارتقا یابد و چه آموزشی بهتر از بازی که به کودکان در این راه کمک کند.

انواع بازی‌ تعادلی کودکان که در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب می‌خوانید برای همه سرگرم‌کننده و مفید است!

 

بازی تعادلی کودکان

تعادل در دوران کودکی به دلایل مختلفی یک مهارت مهم است. این 20 بازی تعادلی کودکان برای بچه‌های پیش‌دبستانی در خانه یا مدرسه عالی هستند. بچه‌ها وقتی در ورزش‌ها و بازی‌های مختلف شرکت می‌کنند به تعادل متکی هستند.

آن‌ها همچنین برای انجام طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های روزانه مستقل مانند پوشیدن لباس، غذا خوردن و رفتن به توالت به تعادل نیاز دارند. مهارت تعادل زمانی استفاده می‌شود که موقعیت‌های بدن خود را هنگام نشستن یا ایستادن (ایستا) یا در حال حرکت (دینامیک) کنترل و حفظ کنیم.

بیشتر بخوانید : درمان تب کودکان و تاثیر شگفت انگیز مایعات و خوابیدن و گلاب

بسیاری از جنبه‌های رشدی در تعادل نقش دارند، مانند آگاهی بدن، توجه، قدرت بدنی، حرکت درشت و پردازش حسی. مثال‌های مهارت‌ها در بازی تعادلی کودکان عبارتند از:

 • کنترل سر
 • راه رفتن به جلو در یک خط مستقیم
 • تنظیم حرکت در برابر جاذبه

کودکانی که مهارت‌های تعادل ضعیفی دارند، در معرض خطر ابتلا به عزت نفس پایین یا مشکل در بازی و تعامل با سایر نوجوانان در خانه و کلاس هستند.

شرکت در فعالیت‌های تقویت تعادل برای همه بچه‌ها و به ویژه کسانی که در رسیدن به نقاط عطف فیزیکی مشکل دارند، به سرعت خسته می‌شوند یا از فعالیت بدنی اجتناب می‌کنند، نکات مثبتی را ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ۱۳ بازی در خانه برای کودکان ۶ ساله و معرفی بازی‌های فکری و موبایل

1. راه رفتن مثل هیولا

اشیا نرم مانند کیسه‌های حبوبات رنگی و بالش‌ها را روی زمین قرار دهید. بچه‌ها وانمود می‌کنند که هیولاهای دوستانه‌ای هستند، روی سطح ناهموار قدم می‌زنند و به هم تنه می‌زنند. در این بازی بچه‌ها سعی می‌کنند بایستند و به زمین نخورند.

 

2. حرکت روی مسیر مستقیم

حرکت کودک روی مسیر مستقیم نمونه‌ای از بازی تعادلی کودکان است|سیوطب

یک خط روی زمین ایجاد کنید یا نخ یا رشته نواری را به زمین بچسبانید. کودکان را به راه رفتن روی خط تشویق کنید، خط می‌تواند با نوری شبیه لیزر روی زمین انداخته شود.

به طرق مختلف، کودک را به چالش بکشید:

 • حرکت از جلو
 • حرکت از پاشنه تا پنجه
 • حرکت با بازوهای کشیده
 • حرکت با دست‌ها روی باسن
 • راه رفتن به پهلو یا عقب

بعدا می توانید خط را به صورت زیگزاگ یا حتی عدد 8 انگلیسی بسازید.

بیشتر بخوانید : آموزش ساعت به کودکان با ۹ بازی سرگرم‌کننده و راحت

3. راه رفتن با مانع

در داخل یا خارج از خانه، مسیری با موانع راه‌اندازی کنید تا کودکان در حین راه رفتن از آن‌ها عبور کنند. با اشیاء کوچک شروع کنید و سپس با افزایش اعتماد به نفس کودکان به مسیرهای دشوارتر بروید.

 

4. راه رفتن شبیه خرچنگ

از بچه‌ها بخواهید روی زمین بنشینند، پاهایشان را جلوتر و بازوها را پشت سر بگذارند. آن‌ها باید برای راه رفتن، باسن خود را بالا بیاورند، با حرکت دادن پاها و بازوها به جلو حرکت کنند و هماهنگی و قدرت دو طرفه را بهبود ‌بخشند.

 

5. بازی تعادلی با توپ

به کودکان نشان دهید که چگونه تمرینات تعادلی را در حالی که روی یک توپ بزرگ کودکان نشسته‌اند، انجام دهند. آن‌ها می‌توانند در حالی که روی توپ نشسته‌اند، تلویزیون تماشا کنند، یک میان وعده بخورند، یا حتی نقاشی بکشند و رنگ‌آمیزی کنند.

در این فعالیت سرگرمی کودکان، بچه‌ها از توپ به عنوان صندلی استفاده می‌کنند و در هنگام نشستن و انجام فعالیت‌های مختلف، سعی می‌کنند تعادل خود را حفظ کنند. نشستن روی توپ به جای صندلی برای بچه‌ها سرگرم‌کننده‌تر است و مانند یک تفریح خواهد بود.

بیشتر بخوانید : ۱۵ ایده بازی برای کودکان؛ چگونه کودکانمان را در خانه سرگرم کنیم؟

6. پریدن مثل خرگوش یک پا

از بچه‌ها بخواهید یک یا چند بار پشت سر هم با یک پا به جلو بپرند. سپس آن‌ها را به چالش بکشید تا به عقب، عقب و جلو یا حتی به پهلو بپرند.

 

7. پرش در بازی تعادلی کودکان (بازی لی لی)

با استفاده از نوار یا گچ، یک شبکه با ده مربع شماره‌دار بکشید. در این بازی تعادلی کودکان، بچه‌ها در امتداد مربع‌ها به طور متناوب با یک پا می‌پرند. یک شی ممکن است بر روی یکی از مربع‌ها گذاشته شود که نشان می‌دهد آنها باید از آن مربع بگذرند.

برای یک چالش بیشتر، از بچه‌ها بخواهید آن را با پریدن به عقب امتحان کنند.

بیشتر بخوانید : علت بوی بد دهان کودک؛ از التهاب لوزه‌ها تا بیماری لثه

8. ورزش تعادلی برای  کودکان

کودکان از پهلو، پشت صندلی می‌ایستند و برای حفظ تعادل از آن صندلی استفاده می‌کنند. از آن‌ها بخواهید یک پا را با زاویه 90 درجه بلند کنند و آن را برای زمان معینی مثل 5-10 ثانیه نگه دارند.

سپس آن‌ها را به چالش بکشید تا صندلی را رها کنند و برای چندین ثانیه روی یک پا بایستند.

بیشتر بخوانید : ۹ آموزش اعداد با بازی | از چه سنی آموزش اعداد به کودک را شروع کنیم؟

9. دوچرخه‌ سواری

دوچرخه سواری ورزشی عالی و نوعی بازی تعادلی کودکان|سیوطب

یادگیری راندن سه چرخه و دوچرخه‌های کوچک (با یا بدون چرخ آموزشی) از فعالیت‌های سنتی تعادل هستند. تنه، بازوها و پاها همگی با هم کار می‌کنند تا بچه‌ها هدایت شوند، رکاب بزنند، بچرخند و متوقف شوند.

 

10. پیاده ‌روی یا رقص

یکی از بازی‌های متعادل‌کننده‌ که بچه‌ها عاشق آن هستند، رقصیدن و توقف حرکات، همزمان با توقف موسیقی است. ببینید آیا آن‌ها می‌توانند هر موقعیت را مانند مجسمه برای چندین ثانیه نگه دارند و هر بار زمان مکث را افزایش دهند یا خیر.

بیشتر بخوانید : سنگ، کاغذ، قیچی، بازی ساده اما پر از تکنیک

11. بولینگ برای بازی تعادلی کودکان

کودکان در این بازی، تعادل و هماهنگی را در حین راه رفتن، تکیه دادن و چرخاندن توپ به منظور انداختن اهداف، تمرین می‌کنند. این فعالیت را می‌توان در سالن بولینگ یا در خانه با یک توپ محکم و اجسامی مانند بطری‌های پلاستیکی بازیافتی بازی کرد.

 

12. بازی Twister

با استفاده از اسپینر بازی Twister، به بچه‌ها آموزش داده می‌شود که دست و پای خود را روی کدام رنگ قرار دهند. در حین تفریح، هماهنگی چشم و دست را تمرین می‌کنند، قدرت را بهبود می‌بخشند و تعادل خود را به آزمون می‌گذارند.

بیشتر بخوانید : ۵ مراقبت‌های بعد ختنه؛ ساده ولی بسیار مهم برای تسریع روند درمان

13. تعادل در ترامپولین

کودکان را به چالش بکشید تا روی ترامپولین بایستند و سعی کنند تعادل خود را با یک پا حفظ کنند. ببینید آن‌ها چند ثانیه می‌توانند موقعیت خود را حفظ کنند. از آن‌ها بخواهید دوباره با چشمان بسته تلاش کنند!

 

14. حرکت کردن مانند حیوانات

از بچه‌ها بخواهید که مانند اسب‌ها حرکت یا مانند کانگورو‌ها پرش کنند. سپس اجازه دهید حیوانات دیگر را نام ببرند و نوع حرکت آن‌ها را انجام دهند.

بیشتر بخوانید : یک قل دو قل؛ سخت و سنگی اما دوست‌داشتنی

15. راه رفتن شبیه فرم فرغون

در بازی تعادلی کودکان، بچه‌ها روی دست راه می‌روند و بزرگسالان پای آن‌ها را با دست نگه می‌دارند. کودکان بزرگتر یا قوی‌تر نیز ممکن است در نقش بزرگسالان بتوانند کمک کنند.

در واقع این حرکت به گونه‌ای است که کودک روی دستانش راه می‌رود و فرم فرغون به خود می‌گیرد و شما پاهای او را شبیه دسته فرغون در دست می‌گیرید و با کودک حرکت می‌کنید.

 

16. پرش و طناب زدن

بچه‌ها به صورت جداگانه می‌توانند از یک طناب کوتاه برای چرخیدن و پریدن استفاده کنند. به عنوان یک گروه، می‌توان از طناب برای پرش های طولانی‌تر استفاده کرد، به طوری که یک کودک در هر انتها و بچه‌های دیگر به نوبت از روی طنابی که چرخانده شده یا بلندتر و بالاتر برده می‌شود، می‌پرند.

بیشتر بخوانید : فرصت بازی کلاغ پر با کودکان را از دست ندهید

17. پرواز مانند ابرقهرمانان

در این بازی تعادلی کودکان، با استفاده از یک توپ ورزشی بزرگ و بادکرده، کودکان روی شکم دراز می‌کشند. آن‌ها سعی می‌کنند دست‌ها و پاهای خود را بلند کنند و در حین حرکتی شبیه پرواز، تعادل برقرار کنند.

 

18. چالش پوشیدن کفش!

چالش پوشیدن کفش نوعی بازی بازی تعادلی کودکان است|سیوطب

بچه‌ها را به چالش بکشید تا کفش‌هایشان را یکی یکی در حالی که ایستاده‌اند، بپوشند. پس از تسلط بر این حرکت، از آن‌ها بخواهید در حالت ایستاده سعی کنند بند کفش‌های خود را ببندند!

بیشتر بخوانید : اتل متل توتوله، گاو حسن و چند موضوع دیگر!

19. بازی تعادلی با بادکنک یا کاغذ

در این بازی، در حالی که بچه‌ها مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند، یکی می‌ایستد و دیگری می‌نشیند. کودک ایستاده یک بادکنک یا ورق کاغذ می‌اندازد. سپس کودک نشسته باید آن را بگیرد و نگذارد روی زمین بیفتد.

بچه‌ها باید این کار را به نوبت ادامه دهند. این حرکات می‌توانند به یک بازی شاد و مفرح و پر از خنده برای بچه‌ها تبدیل شوند.

بیشتر بخوانید : نگاهی عمیق‌تر به بازی قایم موشک

20. گرفتن انگشت پا

در این بازی تعادلی کودکان، با پاهای برهنه، از انگشتان پا برای برداشتن اشیای کوچک مانند تیله یا اسباب بازی‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند. بچه‌ها پس از برداشتن هر کدام، باید بدون استفاده از دست، آنها را در یک سطل بگذارند.

ببینید چه کسی می‌تواند بیشترین اشیاء را در زمان تعیین شده انتخاب کند. همانطور که می‌بینید، ایجاد تعادل در فعالیت‌ برای بچه‌ها می‌تواند سرگرم‌کننده باشد و نیازی به کار یا تمرین نداشته باشد.

انواع دیگر بازی تعادلی کودکان که به هیچ وسیله‌ای نیاز ندارند، شامل موارد زیر است:

 • دویدن
 • پرش
 • پیاده‌روی مسابقه‌ای
 • غلتیدن از تپه‌ای پوشیده از چمن در پارک

بیشتر بخوانید : بازی خاطره انگیز لی لی حوضک

یادداشت پایانی

تعادل یکی از مهم‌ترین مهارت‌های اساسی است که کودکان می‌توانند رشد دهند اما مانند بسیاری از چیزهای زندگی، بهتر شدن نیاز به زمان و تمرین دارد.

داشتن تعادل، مهارت‌های حرکتی را برای کودک شما آسان‌تر می‌کند و همچنین احتمال آسیب را کاهش می‌دهد و باعث میشود که نه تنها با همسالان خود در بازی‌ها و فعالیت‌های ورزشی درگیر شود بلکه در طول زندگی خود به صورت منظم در فعالیت‌های بدنی شرکت کند.

حفظ تعادل به معنای توزیع یکنواخت وزن در هر طرف یک محور عمودی است اما برای کودکان خردسال، در تعادل بودن به معنای زمین نخوردن است! بازی تعادلی کودکان به آموزش و حفظ مهارت‌های خردسالان در زندگی کمک می‌کند.

 

سوالات متداول

بازی های پرتحرک برای کودکان چیست؟

بازی‌هایی که پرش دارند مثل لی لی و بازی‌هایی که در آن بچه‌ها سعی می‌کنند تعادل خود را روی یک پا حفظ کنند مثل ایستادن با فرم فلامینگو.

انواع بازی با توپ برای کودکان چیست؟

بچه‌ها می‌توانند به جای صندلی روی توپ بنشینند و سعی کنند تعادل خود را روی توپ حفظ کنند. بعد از اینکه بچه‌ها تسلط پیدا کردند که روی توپ بنشینند، برای اینکه حرکات چالشی‌تر شود، می‌توانند فعالیت‌های مختلف را روی توپ انجام دهند مثلا روی توپ بنشینند و نقاشی بکشند.

بازی‌های دبستانی مناسب برای کودکان چیست؟

دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و رقص

منبع
empoweredparents.co

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا