بیماریبیماری های مفصلی

کایروپراکتیک دیسک کمر؛ روشی نوین برای درمان دردهای کمر

کایروپراکتیک دیسک کمر از جمله درمان‌های کاربردی برای فتق دیسک به حساب می‌آید که بسیاری از پزشکان در مورد آن اتفاق نظر دارند. فتق دیسک در واقع خروج دیسک‌های غضروفی بین مهره‌ها (استخوان‌های ستون فقرات) است که تحت فشار می‌ترکند. بسیار از بیماران معتقدند تنها راه درمان فتق دیسک شدید جراحی است که شامل برداشتن یا‌ ترمیم دیسک خواهد شد. در حالی که درمان کایروپراکتیک نوعی روش درمانی غیر جراحی است که به تسکین و بهبودی علائم کمر کمک قابل توجهی می‌کند.

اگرچه هر دو درمان ( جراحی و کایروپراکتیک دیسک کمر) اهداف یکسانی دارند، اما تفاوت‌های کلیدی بین آن‌ها وجود دارد. این مقاله از مجله سلامت سیوطب تفاوت‌های بین درمان کایروپراکتیک دیسک کمر و جراحی فتق دیسک را مورد بررسی قرار می‌دهد. هدف از ارائه این نوشتار دستیابی بیماران به بهترین روش برای بهبود دیسک کمر است.

کایروپراکتیک دیسک کمر چیست؟

کایروپراکتیک یک سیستم درمانی مبتنی بر تنظیم ‌تراز ستون فقرات است که روی کمک به کمردرد و مشکلات وضعیت مفاصل بدن تمرکز دارد. این رویکرد غیرجراحی که توسط متخصصان کایروپراکتیک (متخصصان آموزش‌دیده و دارای مجوز) انجام می‌شود، یک درمان طولانی مدت برای دردهای مزمن و مشکلات حرکتی است.

بیشتر بدانید: درمان دیسک کمر با ۵ درمان گیاهی، ۸ درمان غیرجراحی، ۳روش تکمیلی

کایروپراکتیک دیسک کمر چگونه کار می‌کند؟

کایروپراکتیک دیسک کمر یعنی تراز کردن مهره‌های کمر|سیوطب

هدف اصلی درمان کایروپراکتیک تشویق و حمایت از فرآیندهای درمانی طبیعی بدن است. این روش درمانی برای مواردی از درد مفاصل در پشت، گردن، بازوها، پاها و دست‌ها در نظر گرفـته می‌شود. کایروپراکتیک دیسک کمر معمولا شامل جلساتی است که در آن پزشک کایروپراکتیک به طور فیزیکی مهره‌ها را تنظیم می‌کند. معمولا به عنوان دستکاری ستون فقرات یا تنظیم کایروپراکتیک شناخته می‌شود. کایروپراکتیک دیسک کمر همراه با ورزش، مشاوره تغذیه و تنظیم سبک زندگی یک استراتژی اثربخش برای درمان مشکلات کمری به حساب می‌آید.

متخصص کایروپراکتیک ابتدا یک ارزیابی پزشکی کامل و آزمایشات برای ایجاد یک تشخیص موثر انجام می‌دهد. پزشکان کایروپراکتیک نه تنها درمان نواحی آسیب‌دیده را با تکنیک‌های دستکاری ستون فقرات شروع می‌کنند، بلکه پیشرفت بهبودی بیمار را زیر نظر خواهند داشت.

نقطه طلایی درمان مشکلات کمر با دستکاری ستون فقرات، شامل کایروپراکتیک می‌شود که مهره‌ها را با دست تنظیم می‌کند. همراه با کشش و اعمال فشار مداوم، این تکنیک‌ها می‌توانند تحرک مفصل را افزایش دهند و علائم فتق دیسک را به حداقل برسانند. می‌توان با مشاهده فیلم کایروپراکتیک دیسک کمر به تاثیرات درمان آن پی ببرید. آنچه که در انجام این روش درمانی بسیار مهم جلوه می‌کند، مراجعه به بهترین دکتر کایروپراکتیک دیسک کمر است.

بیشتر بخوانید:  ورزش دیسک کمر جایگزین جراحی است؟

روش‌های تکمیلی درمان کایروپراکتیک دیسک کمر

 • استفاده از کمپرس گرم و سرد در نقاط ملتهب یا دردناک
 • استفاده از وسایلی برای تحریک الکتریکی عضلات و اعصاب
 • توسعه تکنیک‌های آرامش و تنفس عمیق
 • ترکیب تمرینات برای ارتقای توانبخشی
 • ایجاد یک برنامه منظم تناسب اندام
 • ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی
 • مصرف برخی مکمل‌های غذایی

تنظیم کایروپراکتیک در منزل نتایج فوری به همراه ندارد، بلکه اثرات آن با بهبود سلامت دیسک آسیب‌دیده مشاهده می‌شود.

بیشتر بخوانید: کمر درد؛ ۹ علتی که انواع دردهای کمر ریشه در آن دارند

اثرات جانبی و عوارض کایروپراکتیک دیسک کمر

درمان‌های کایروپراکتیک معمولا به خوبی تحمل می‌شوند و عوارض جانبی آن‌ها نادر هستند. اگرچه معمولا ظرف چند روز برطرف می‌شوند، اما دستکاری ستون فقرات می‌تواند عوارض جانبی متعددی ایجاد کند، مانند:

 • سفتی در پشت یا گردن
 • تابش درد
 • خستگی
 • سردرد

عوارض جانبی شدید مراقبت‌های کایروپراکتیک به ندرت رخ می‌دهند. این عوارض جانبی بسیار نادر عبارتند از:

 • بدتر شدن فتق دیسک
 • سکته شریانی و انسداد خون به مغز
 • آسیب به نخاع
 • سندرم دم اسبی، فشرده‌سازی ریشه‌های عصبی در ستون فقرات

کدام درمان برای دیسک کمر بهترین است؟

هنگام انتخاب درمان بین دستگاه های کایروپراکتیک و جراحی برای فتق دیسک، تعدادی از عوامل بر تصمیم تاثیر می‌گذارد، که عبارتند از:

 • درمان کایروپراکتیک شامل هیچ جراحی نمی‌شود، بنابراین گزینه کمتر تهاجمی ‌است
 • جراحی درد و علائم را سریعتر از مراقبت‌های کایروپراکتیک یا درمان محافظه کارانه تسکین می‌دهد.
 • برخی از موارد شدید فتق دیسک را نمی‌توان با تنظیمات کایروپراکتیک بهبود بخشید
 • تنظیمات کایروپراکتیک از بدتر شدن فتق دیسک جلوگیری می‌کند و علائم را کاهش می‌دهد، اما علائم زمینه‌ای را درمان نمی‌کند.
 • اگر عفونت، آرتروز یا پوکی استخوان دارید، جراحی گزینه مناسبی برای درمان محسوب نمی‌شود

هنگامی‌که با پزشک چگونگی درمان مشکلات کمر مطرح می‌شود، گزینه‌هایی در اختیار بیمار قرار می‌دهد که برای بهبودی فتق دیسک بیشترین تاثیر را داشته باشند. بسیاری از بیماران فرق بین فیزیوتراپی با کایروپراکتیک را نمی‌د‌انند و بر این باورند که کایروپراکتیک دیسک کمر همان فیزیوتراپی است.

بیشتر بخوانید: درمان کمر درد با جدیدترین راهکارهای نوین پزشکی

راه‌های مقابله با عوارض جانبی کایروپراکتیک دیسک کمر

کیسه آب گرم روشی مکمل برای کایروپراکتیک دیسک کمر|سیوطب

برای مقابله با عوارض جانبی بهبودی پس از درمان فتق دیسک باید مراقبت‌های ویژه‌ای انجام شود که عبارتند از:

 • داروهای ضد درد: طیف وسیعی از داروهای بدون نسخه در دسترس هستند که به کاهش درد و حساسیت بدن بعد از جراحی کمک می‌کنند. این‌ها شامل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، استامینوفن و مواد افیونی دیگر که برای تهیه نیازی به نسخه ندارند.
 • کمپرس گرم و سرد: قرار دادن یخ به مدت 10 دقیقه در یک زمان می‌تواند به درد حاد در پشت یا گردن کمک کند. گرم کردن نواحی آسیب‌دیده تاثیرات میدیبه دنبال دارد، بخصوص در مورد دردهای مزمن نقش بیشتری ایفا خواهد کرد.
 • تحرک: بعد از عمل جراحی، به ویژه در اوایل بهبودی، پیاده‌روی و کمی ‌فعالیت بسیار مهم خواهد بود. تجرک پس از درمان کایروپراکتیک دیسک کمر نیز مهم است و می‌تواند به اطمینان از نتایج بهتر کمک کند.
 • فعالیت محدود: پس از جراحی، باید از بلندکردن اجسام سنگین و همچنین ورزش‌های شدید یا تماسی دوری کرد. پس از درمان کایروپراکتیک دیسک کمر باید از نشستن طولانی مدت خودداری شود.
 • ورزش‌ها: برخی از کشش‌ها و ورزش‌ها پس از جراحی برای کمک به بازیابی قدرت و ثبات در ستون فقرات توصیه می‌شوند.این تمرینات ورزشی علائم درد کمر را کاهش می‌دهند. البته تمرینات ورزشی اغلب بخشی از برنامه درمانی گسترده‌تر پس از درمان کایروپراکتیک دیسک کمر محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر؛ نشستن و خوابیدن غلط هشداری که نادیده گرفته می‌شوند

چکیده‌ای درباره کایروپراکتیک دیسک کمر

چه بیرون زدگی دیسک داشته باشید یا به پارگی دیسک کمر مبتلا باشید، اولین مراجعه باید به متخصص کایروپراکتیک باشد.

متخصصان کایروپراکتیک در درمان غیر تهاجمی و بدون دارو تخصص دارند. آن‌ها به جای پنهان‌کردن علائم، بر ریشه درد و ناراحتی بیمار تمرکز دارند. از طریق ترکیبی از تنظیمات ستون فقرات، خم‌شدن، انحراف حواس و ماساژ درمانی به مدیریت درد می‌پردازند. آن‌ها درد را نه تنها در محل فتق دیسک تسکین می‌دهند، بلکه در کل بدن بیمار کاهش درد را به وجود می‌آورند.

امروزه تکنیک‌های غیرتهاجمی ‌بهتر از همیشه در درمان منشا مشکلات ستون فقرات و مدیریت علائم آن عمل می‌کنند. جراحی و کایروپراکتیک دیسک کمر دو گزینه درمان کلیدی هستند که در آن دیسک از موقعیت خارج و پاره‌شده ترمیم خواهد شد. کایروپراکتیک دیسک کمر شامل دستکاری فیزیکی موقعیت مهره‌ها است و به مدیریت علائم و جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک می‌کند.

جراحی‌های فتق دیسک نیز برای برداشتن دیسک آسیب‌دیده، تثبیت ناحیه و درمان علت مشکل انجام می‌شود. اگرچه هر دو روش در درمان مشکلات کمر مؤثر هستند، اما هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

سوالات متداول

1.آیا روش کایروپراکتیک دیسک کمر موثر است؟

تحقیقات بیانگر این نکته است که دستکاری ستون فقرات و تنظیمات کایروپراکتیک دیسک کمر علائم را کاهش و تحرک را به کمردرد مزمن باز می‌گرداند. یک بررسی نشان داد کسانی که درد مزمن کمر داشتند، پس از شش هفته استفاده از روش کایروپراکتیک دیسک کمر بهبودی قابل توجهی بدست آوردند.

2. کایروپراکتیک دیسک کمر چگونه به کاهش درد کمک می‌کند؟

در کایروپراکتیک دیسک کمر پزشک طی جلساتی به طور فیزیکی مهره‌ها را تنظیم و در جای خود قرار می‌دهد.

3. آیا می‌توان از کایروپراکتیک دیسک کمرو جراحی فتق دیسک با هم استفاده کرد؟

درمان کایروپراکتیک دیسک کمر یکی از گزینه‌های درمانی محافظه‌کارانه برای فتق دیسک است. به طور کلی، جراحی تنها زمانی در نظر گرفـته می‌شود که روش‌های غیر تهاجمی ‌قادر به متوقف کردن درد نباشند. به ‌این ‌ترتیب، کایروپراکتیک دیسک کمر معمولا گینه درمانی است که قبلاز جراحی توصیه خواهد شد.
علاوه بر این، پس از بهبودی با جراحی ستون فقرات، تنظیمات کایروپراکتیک دیسک کمر ممکن است به رفع علائم ماندگار کمک کند.

منبع
verywellhealth.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا