بیماریبیماری های مفصلی

درمان خانگی دیسک گردن با 15 روش ساده، کاربردی و موثر

فهرست محتوا نمایش

درمان خانگی دیسک گردن را می‌توان به عنوان اولین خط مقدم و مبارزه با تشدید شدن علائم دیسک عنوان کرد. شاید به نظر نرسد اما رعایت یکسری نکات ساده در تسکین درد و کاهش شدت علائم آن چنان تاثیرگذار است که باورپذیر نیست. از این اقدامات می‌توان به ورزش کردن، فعال ماندن، استراحت به موقع، استفاده از بالشت مناسب و ماساژ اشاره کرد.

در این مطلب از مجله علمی پزشکی سیوطب به بررسی چندین نمونه از راهکارها و روش‌های درمان خانگی دیسک گردن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: زاپیامکس معجزه‌ای غیر قابل انکار برای دردهای زانو

نگاهی کلی به موضوع درمان خانگی دیسک گردن

 • استراحت کردن به دلیل دیسک گردن به معنای عدم فعالیت نیست؛ بلکه کاملا برعکس است.
 • در صورت بروز درد در هنگام تمرینات کششی برای گردن، تمرین را متوقف کرده و ادامه ندهید.
 • مهم است که افرادی که از دیسک گردن یا کمر رنج می‌برند به طور کلی فعال باشند.
 • علت بسیاری از مشکات و بیماری‌ها استرس و اضطراب شدید است.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک گردن توسط دارو، فیزیوتراپی، جراحی و طب سنتی 

دیسک گردن و دردهای ناشی از آن

در مواردی پیش می‌آید که دیسک‌های موجود در گردن دچار مشکل می‌شوند. دیسک‌ها بالشت‌های بین استخوان‌های ستون مهره‌ها در گردن هستند که از قرارگرفتن و سایش بین آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

مشکل در دیسک گردن یکی از شایع‌ترین علت‌های گردن درد در بین افراد مختلف؛ از جوانان تا افراد مسن است. از علل ایجادکننده درد و آسیب در دیسک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرتروز گردن
 • شکستگی، فشار یا آسیب در دیسک‌ها
 • فتق دیسک
 • ساییدگی یا پارگی (دژنراسیون) دیسک‌ها
 • بیرون‌زدگی دیسک

بیشتر بخوانید: اسپیلاوایزر زانوبند فراصوت، بهترین راه برای درمان زانو درد

این موارد باعث درد، التهاب و در مواردی اسپاسم عضلانی شدید در ناحیه گردن می‌شوند که برای بیمار بسیار آزاردهنده است. یکی از راه‌های درمان سریع دیسک گردن، انجام راهکارها و روش‌های درمان خانگی دیسک گردن است که بسیار متنوع هستند.

در حالی که درمان قطعی دیسک گردن به نوع و شدت عارضه ایجاد شده بستگی دارد؛ اما با استفاده از روش‌های درمان خانگی برای دیسک گردن می‌توان شدت درد و ناراحتی بیمار را کاهش داد. در ادامه با تعدادی از راهکارهای درمان دیسک گردن در منزل آشنا خواهیم شد.

بیشتر بخوانید: دیسک گردن مهره ۴ و ۵، علل پیدایش و ورزش های درمانی 

درمان خانگی دیسک گردن؛ روش‌هایی برای تسکین درد و ناراحتی بیمار

درمان خانگی دیسک گردن؛ روش‌هایی برای تسکین درد و ناراحتی بیمار

مسکن‌های درد، فیزیوتراپی، کشش و ورزش برای دیسک گردن به عنوان راه‌های درمان فتق دیسک یا مشکلات دیگر، قبل از جراحی در این ناحیه پیشنهاد می‌شوند؛ اما با این حال بیماران می‌توانند با درمان خانگی بیرون زدگی دیسک گردن خود را بهبود ببخشند و درد و علائم دیگر خود را تسکین دهند.

در ادامه با انواع مختلفی از درمان خانگی دیسک گردن آشنا خواهیم شد. انتخاب هر کدام از این روش‌های درمان خانگی برای دیسک گردن به بیمار بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی دیسک گردن، مزایا و مدت زمان موثر استفاده 

1. بهترین درمان خانگی دیسک گردن، استراحت به اندازه کافی است

اکثر افراد این روزها زندگی پرمشغله‌ای دارند که در آن مجبور هستند در وضعیت نامناسبی قرار بگیرند. به عنوان مثال کارمندی که ساعت‌ها پشت میز می‌نشیند و به صفحه نمایشگر کامپیوتر خود نگاه می‌کند یا تعمیرکاری که برای تعمیر و بررسی قطعات مجبور به خم کردن گردن خود است.

یکی از کارهایی که به درمان خانگی دیسک گردن کمک می‌کند، استراحت دادن به بدن، قرارگیری در وضعیت مناسب و حتی درست خوابیدن است. افرادی که به دیسک گردن مبتلا هستند یا علائم دیسک گردن خفیف را نشان می‌دهند باید در طول روز و خواب، موارد زیر را رعایت کنند:

 • استراحت دادن به گردن بعد از 2 ساعت کار کردن
 • عدم فعالیت بدنی شدید یا حتی متوسط در هنگام بروز درد
 • اصلاح وضعیت بدن در هنگام نشستن پشت میزکار و خواب
 • استفاده از بالشت یا حوله زیر گردن برای قرارگیری در وضعیت خنثی

با رعایت این موارد کم‌کم متوجه خواهید شد که در چه وضعیتی درد گردن شما کمتر از قبل خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فتق دیسک گردن و راه‌های درمان خانگی و جراحی 

2. استفاده از بالشت طبی برای وضعیت صحیح گردن

تهیه بالشت خواب طبی برای افرادی که دچار دیسک گردن هستند، راهی مناسب برای درمان دیسک گردن با روش خانگی است؛ زیرا بالشت‌های خیلی نرم یا خیلی سفت فشار زیادی به ستون مهره‌ها وارد می‌کنند و باعث درد بیشتر بیمار خواهند شد.

همچنین برای افرادی که با اتومبیل یا اتوبوس سفرهای طولانی طی می‌کنند یا مدت زیادی پشت میز می‌نشینند، تهیه بالشتک‌های مخصوص ماشین نیز توصیه می‌شود. استفاده از این بالشتک‌های طبی برای استراحت دادن به گردن و خواب بسیار مناسب است.

بیشتر بخوانید: تفاوت آرتروز گردن و دیسک گردن؛ از تشخیص تا درمان 

3. در درمان خانگی دیسک خفیف گردن، فعال ماندن را فراموش نکنید

توجه داشته باشید که استراحت کردن به دلیل دیسک گردن به معنای عدم فعالیت نیست؛ بلکه کاملا برعکس است. استراحت کردن در هنگام بیماری های مفصلی به معنی عدم فعالیت‌های شدید، فشار آوردن به مفصل و حرکت دادن آن ناحیه هنگام درد است. رعایت این شرایط هیچ تداخلی با فعال ماندن ندارد.

منظور از فعال ماندن به معنی حرکت دادن گردن در محدوده‌ای است که درد ایجاد نمی‌کند. همچنین پیشنهاد می‌شود که بیمار برای جلوگیری از خشک یا سفت شدن گردن در نتیجه استراحت طولانی، ورزش‌هایی مانند یوگا، تای چی یا شنا انجام دهد.

بیشتر بخوانید: پارگی دیسک گردن؛ معرفی همه راه‌های تشخیص و درمان فتق دیسک گردن 

4. استفاده از کمپرس سرد و گرم، یکی از راههای درمان خانگی دیسک گردن

اغلب مردم در استفاده از کمپرس سرد یا گرم دچار مشکل هستند و نمی‌دانند که برای چه دردهایی از کدام نوع کمپرس استفاده کنند. برای کمک به این معضل به طور کلی باید بگوییم که توصیه می‌شود از کمپرس یخ یا سرد برای 24 تا 48 ساعت اول پس از آسیب استفاده شود. سپس از کمپرس گرم برای شل شدن عضلات و بهبود سفتی ایجاد شده استفاده شود.

اما در بیماری دیسک گردن، نه کمپرس سرد و نه گرم به اندازه کافی به اعماق بافت‌ها نفوذ نمی‌کنند تا التهابات ایجاد شده را تسکین دهند. به همین دلیل بیماران می‌توانند از هر کدام از آن‌ها که احساس بهتری در ناحیه درد ایجاد می‌کند، استفاده کنند.

صرف نظر از استفاده از کمپرس سرد یا گرم، هر کدام را حدود 15 تا 20 دقیقه روی موضع درد نگه دارید، سپس 40 دقیقه استراحت داده و در صورت تمایل استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: جراحی دیسک گردن؛ تعویض دیسک راهکاری نوین برای آزادانه حرکت دادن سر 

5. انجام حرکات کششی؛ از راه‌های درمان دیسک گردن به روش خانگی

انجام حرکات کششی|سیوطب

در مواردی که بیمار علائم دیسک گردن حاد داشته باشد باید با مشورت پزشک روش‌های درمان خانگی دیسک گردن را انتخاب کند. پس از بهبودی نسبی و کاهش علائم شدید، بیمار می‌تواند تمرینات کششی را برای تسکین گردن درد و بهبود انعطاف‌پذیری خود انجام دهد.

بیشتر بخوانید: پلاتینر درمان کمردرد با تکنولوژی UIC در خانه

توصیه می‌شود که بیماران تمرینات کششی را بعد از گرم کردن عضلات گردن با دوش آب گرم یا حمام انجام دهند. در ادامه چند نمونه از تمرینات کششی که برای درمان خانگی دیسک گردن مناسب هستند معرفی خواهند شد:

تمرین اول:

 • به آرامی سر خود را به سمت چپ بچرخانید
 • سپس با دست چپ، کشش بسیار ملایمی به چانه خود وارد کنید تا سرتان کمی بیشتر بچرخد
 • 20 ثانیه نگه دارید و سر خود را به آرامی به مرکز برگردانید

این تمرین را برای سمت راست گردن نیز تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: مسکن فوری درد کمر و ۷ نمونه از رایج‌ترین داروهای تسکین کمردرد 

تمرین دوم:

 • سر خود را به سمت چپ خم کنید و سعی کنید گوش چپ‌تان را به شانه خود لمس کنید
 • با دست چپ، فشار ملایمی به شقیقه وارد کنید و 20 ثانیه نگه دارید

این تمرین را برای سمت راست نیز انجام دهید.

تمرین سوم:

 • سر خود را به جلو خم کنید و سعی کنید با چانه‌تان سینه شما را لمس کند
 • در حین انجام این کار، شانه‌ها را شل کنید
 • 20 ثانیه نگه دارید و این حرکت را تکرار کنید

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی دیسک گردن همتراز با جراحی دیسک گردن 

تمرین چهارم:

 • به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید و یک بالش زیر سر و گردن خود برای حمایت قرار دهید
 • سرتان را به آرامی به جلو تکان دهید، انگار که دارید با سر جواب بله می‌دهید
 • این وضعیت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید و سپس استراحت کنید و این تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید

در صورت ایجاد درد در انجام هر کدام از این تمرین‌ها، ورزش را متوقف کرده و ادامه ندهید.

 

6. ورزش کردن راهی برای ایجاد تندرستی و درمان خانگی درد دیسک گردن

تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش یک راه موثر برای درمان گردن درد است. براساس مطالعه‌ای در مجله انجمن پزشکی آمریکا، زنان مبتلا به گردن درد مزمن که تمرینات قدرتی و استقامتی را با استفاده از نوارهای مقاومتی و وزنه‌های سبک انجام می‌دادند، به طور قابل توجهی درد و ناتوانی گردن خود را کاهش داده‌اند.

همچنین مهم است که افرادی که از دیسک گردن یا کمر رنج می‌برند به طور کلی فعال باشند. 30 دقیقه ورزش هوازی (پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا) به صورت روزانه عضلات کمر را قوی نگه می‌دارد. همچنین بهبود جریان خون ناشی از ورزش، ستون فقرات را تغذیه و به حفظ سلامت آن کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: تغذیه دیسک گردن؛ از گلوکزامین و پروتئین تا ویتامین C و B 

7. در صورت بروز درد از مسکن‌های بدون نسخه غافل نشوید

مدیریت درد بخش مهمی از روند درمان است؛ زیرا در صورت بروز درد بیمار به صورت ناخودآگاه تمایلی به حرکت و فعالیت ندارد و بر حال و احوال روحی او نیز اثر می‌گذارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که بیماران در صورت بروز درد به فکر تسکین آن باشند.

یکی از راه‌های درمان خانگی فتق دیسک گردن و دردهای ناشی از آن مصرف داروهای مسکن بدون نسخه است. از این داروها می‌توان به استامینوفن و داروهای ضدالتهابی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن اشاره کرد. همچنین داروهای موضعی نیز برای تسکین درد گردن مناسب هستند.

بیشتر بخوانید: ورزش دیسک گردن | حرکات اصلاحی+کششی برای تقویت عضلات 

8. ماساژ بهترین داروی خانگی برای دیسک گردن است

ماساژ یک راه عالی برای شل کردن عضلات منقبض شده در گردن و افزایش جریان خون در این ناحیه است؛ زیرا با افزایش گردش خون، خون‌رسانی، اکسیژن‌رسانی و دریافت مواد مغذی به بافت‌های آسیب‌دیده این ناحیه روند بهبودی سرعت می‌گیرد. عوامل ذکر شده همگی در روند بهبودی بافت‌های آسیب‌دیده موثر هستند.

 

9. استفاده از اسطوخودوس برای درمان گیاهی دیسک گردن و کمر

محققان دریافته‌اند که استفاده از روغن اسطوخودوس همراه با ماساژ در تسکین درد ناشی از دیسک گردن موثر است. برای استفاده از این روغن باید آن را با کمک روغن‌های حامل مثل زیتون و نارگیل رقیق کرده و در حین ماساژ از آن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: بالش گردن درد و نکاتی کلیدی برای انتخاب بالش مناسب درد گردن 

10. زنجبیل نوعی داروی گیاهی برای دیسک گردن و کمر به حساب می‌آید

زنجبیل ماده غذایی با خواص ضدالتهابی، ضددرد و آنتی‌اکسیدانی است که برای تسکین درد بیماری‌های مفصلی بسیار مناسب است. عصاره زنجبیل خشک یا تکه‌های تازه زنجبیل برای کاهش درد و التهاب دیسک گردن موثر خواهد بود.

از همین رو توصیه می‌شود که بیماران برای درمان خانگی دیسک گردن خود دمنوش زنجبیل تازه یا خشک شده را مصرف کنند. همچنین استفاده از روغن زنجبیل برای ماساژ ناحیه درد بسیار عالی است.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی آرتروز گردن، دلایل و بهترین روش استفاده 

11. پنجه شیطان، گیاهی با خواص دارویی فوق‌العاده

پنجه شیطان، گیاهی با خواص دارویی فوق‌العاده

پنجه شیطان گیاه بومی آفریقای جنوبی است که به دلیل خواص دارویی آن در سراسر دنیا شناخته شده است. غده یا ریشه این گیاه، قسمتی از آن است که برای مصارف دارویی از آن استفاده می‌شود؛ به ویژه برای مدیریت درد.

به طور سنتی از پنجه شیطان به شکل جوشانده برای تسکین درد استفاده می‌کنند. همچنین مصرف آن به صورت قرص، کپسول، عصاره مایع یا در چای رایج است. پنجه شیطان اثرات مفیدی بر مشکلات مفصلی و عضلانی (علل شایع گردن درد) می‌گذارد؛ اما شواهد بیشتری در قالب تحقیقات و مطالعات برای میزان اثرگذاری این گیاه نیاز است.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر 

12. زردچوبه برای انواع مختلفی از بیماری‌ها مناسب است؛ حتی دیسک گردن

زردچوبه خاصیت ضدالتهابی و ضددرد دارد و از همین رو برای کاهش التهابات ایجاد شده در دیسک‌ها به دلایل مختلف مناسب است. استفاده از زردچوبه به صورت مرهم، مخلوط در مواد غذایی یا دمنوش برای بیماری‌های مفصلی و التهابی مفید خواهد بود

برای تهیه مرهم کافی است که کمی زردچوبه را با مقداری آب مخلوط کرده تا خمیری تهیه شود. سپس با آن خمیر محل درد را ماساژ دهید و اجازه دهید مدتی روی پوست بماند. سپس با آب گرم بشویید.

 

13. کافور با قدرت بالای تسکین درد

در گذشته از کافور برای مدیریت درد، به ویژه دردهای آرتریت و عضلانی استفاده می‌کردند. این ماده به دلیل مسدودکردن گیرنده‌های درد به راحتی باعث تسکین ناراحتی و درد بیمار می‌شود. به همین منظور می‌توان از روغن تهیه شده از کافور برای درمان خانگی دیسک گردن شدید استفاده کرد.

 

14. حفظ آرامش و دوری از استرس؛ راهی برای کاهش درد و درمان خانگی دیسک گردن

محققین ثابت کرده‌اند که علت بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها استرس و اضطراب شدید است. بیماری‌ها و مشکلات روانی بر عملکرد سیستم عصبی تاثیر گذاشته و باعث درد و اختلال در عملکرد این سیستم می‌شوند. پس با دوری از استرس و افزایش آرامش در زندگی می‌توان از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کرد.

همچنین افزایش آرامش و تقویت ذهن به درمان و کاهش دردها نیز کمک می‌کند. به همین منظور پیشنهاد می‌شود که افرادی که دچار دیسک گردن یا کمر هستند با کمک راهکارهای ورزشی یا مدیتیشن استرس را از خود دور کنند.

 

15. درمان خانگی دیسک گردن با روش‌های گیاهی و طب سنتی

درمان خانگی دیسک گردن با روش‌های گیاهی و طب سنتی

علاوه بر زردچوبه، زنجبیل و پنجه شیطان، گیاهان دارویی دیگری برای تسکین درد و درمان خانگی پارگی دیسک گردن مفید هستند. از این داروها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عصاره دم اسبی، مناسب برای هر دردی

این گیاه در تغذیه و بهبود بافت‌ها و رباط‌های آسیب‌دیده و استخوان‌های شکسته بسیار موثر است. برای استفاده حدو 30 گرم برگ گیاه دم اسبی را به 700 میلی‌لیتر آب اضافه کرده و بجوشانید. سپس وقتی مقدار آب به نیم لیتر رسید، آن را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید خنک شود و بعد آن را بنوشید.

در هر بار مصرف حدود 5 تا 10 میلی‌لیتر و حداقل 4 مرتبه در روز بنوشید.

 

 • پوست درخت بید سفید و معجزه تسکین درد

از این گیاه برای کاهش درد ناشی از دیسک گردن یا کمر استفاده می‌شود؛ زیرا ساختار شیمیایی آن بسیار شبیه به آسپرین است. این گیاه همچنین خواص ضددرد، ضدگرفتگی و ضدالتهابی دارد که به کاهش درد کمک خواهد کرد. توجه داشته باشید که قبل از مصرف این گیاه حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

 • بابا آدم و خواص فوق‌العاده آن

این گیاه خواص آنتی‌اکسیدانی زیادی دارد که باعث عدم فعالیت رادیکال‌های مضر می‌شود. همچنین باباآدم برای درمان آرتریت روماتوئید و بثورات پوستی نیز موثر است.

 

یادداشت پایانی درباره موضوع درمان خانگی دیسک گردن

استفاده از راهکارهای ساده خانگی و گیاهی در تسکین درد و حتی جلوگیری از پیشرفت بیماری بسیار تاثیرگذار و مهم است. شاید این راهکارها نتوانند علت بیماری را درمان کنند اما در تسکین درد و بهبود شرایط بیمار بسیار موثر هستند.

در این مطلب تعدادی از روش‌های درمان دیسک گردن در خانه را معرفی کردیم. اگر شما و نزدیکانتان تجربه خاصی در زمینه درمان خانگی دیسک گردن دارید، با ما و دیگر مخاطبین سیوطب به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول در مورد درمان خانگی دیسک گردن 

آیا ورزش برای دیسک گردن مناسب است؟

بله. ورزش‌هایی مانند شنا، یوگا، تای چی و حرکات و تمرینات اصلاحی برای درمان خانگی دیسک گردن مناسب هستند.

آیا با درمان خانگی علائم دیسک گردن حاد کاهش می‌یابند؟

بله. در صورت رعایت و انجام راهکارهای خانگی امکان کاهش شدت علائم دیسک شدید گردن وجود دارد.

درمان خانگی دیسک گردن و کمر با طب سنتی امکان‌پذیر است؟

بله. با استفاده از روش‌های طب سنتی و درمان خانگی دیسک کمر می‌توان علائم را بهبود بخشید و درد را تسکین داد. برای آشنایی بیشتر با راهکارها و روش‌های خانگی درمان دیسک گردن این مقاله را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا