بیماری های مفصلی

درمان آب آوردن زانو با ورزش؛ 6 تمرین برای کاهش درد و کنترل تورم زانو

درمان آب آوردن زانو با ورزش یک راه‌حل مناسب است. انجام ورزش به تقویت و سلامت مفاصل کمک می‌کند. آب آوردن زانو موجب ایجاد درد و عدم توانایی در انجام دادن فعالیت‌های روزمـره می‌شود. تمرینات ورزشی علاوه بر کمک به بهبود شرایط سلامتی برای درمان برخی مشکلات ناشی از آرتروز هم موثر هستند. قفل شدن زانو یک مشکل رایج است.

 آب آوردن زانو زمانی اتفاق می‌افتد که مایع اضافی در داخل یا اطراف مفصل زانو جمع شود. قفل شدن زانو ممکن است نتبجه تروما، صدمات ناشی از طولانی ایستادن، بیماری زمینه‌ای، صدمات ناشی از فعایت‌های بدنی و سبک زندگی باشد. پزشک برای درمان قطعی آب آوردن زانو به آزمایش و نمونه‌برداری از مایع موجود در مفصل نیاز دارد. این مایع می‌تواند در اثر عفونت، بیماری یا خون ناشی از آسیب تشکیل شود. برداشتن مقداری از مایع ممکن است به کاهش درد و سفتی مرتبط با تورم کمک کند.

هنگامی که علت اصلی مشخص شود، درمان پا درد از زانو به پایین امکان پذیر است. درمان آرتروز زانو معمولاً شامل داروهای مسکن، فیزیوتراپی، ورزش و بیرون کشیدن مایع از مفصل زانو است. سیوطب در این مقاله به بررسی تمرینات کاربردی برای درمان آب آوردن زانو با ورزش می‌پردازد.

بیشتر بخوانید: خرید زاپیامکس معجزه‌ای غیر قابل انکار برای دردهای زانو
 

شش تمرین ورزشی برای درمان آب آوردن زانو

ورزش می‌تواند به حفظ عملکرد زانو کمک کند و در نهایت درد و تورم را کاهش دهد. ورزش‌هایی مانند ایروبیک در آب، تمرینات قدرتی و یوگا از ورزش‌های موثر برای درمان خانگی آب آوردن زانو هستند. تمرینات ورزشی به کاهش وزن کمک می‌کنند و فشار وارد شـده روی زانوها را کاهش می‌دهند. ورزش باعث حفظ دامنه کامل حرکت در مفاصل زانو می‌شود. عضلات حمایت کننده مفاصل را تقویت و شوک وارد شـده به مفاصل را جذب می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان آسیب دیدگی مینیسک زانو چگونه انجام می‌شود؟
 

پیاده‌روی ساده‌ترین شکل ورزش برای درمان قفل شدن زانو با ورزش است

پیاده‌روی نسبت به ورزش‌های دیگر تاثیر کمتری در درمان قفل شدن زانو دارد. ورزش پیاده‌روی از طریق تحمل وزن بدن هنگام حرکت، به تقویت ماهیچه‌ها و تشکیل استخوان‌ها کمک می‌کند. بهتر است پیاده‌روی را ابتدا آهسته شروع کنید و به تدریج سرعت و مسافت خود را برای دست‌یابی به نتایج بهتر افزایش دهید.

تمرینات آبی و پیاده‌روی در قسمت کم عمق استخر برای افزایش قدرت عضلانی و انعطاف‌پذیری زانو بسیار موثرهستند. هنگامی‌که در آب قرار می‌گیرید، بدن در آب شناور است، در نتیجه برای حرکت کردن انرژی بیشتری مصرف می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی قفل شدن زانو؛ چگونگی ایجاد آسیب و راه‌های درمان
 

تمرین کشش چهار سر ران برای درمان آب آوردن زانو در خانه

برای انجام این تمرین باید در حالت ایستاده باشید. مچ پا را توسط یک دست بگیرید و زانوی خود را به عقب خم کنید. این وضعیت را به مدت 30-60 ثانیه ادامه دهید سپس به آرامی به حالت ایستاده برگردید. در طول کشش به تنفس خود توجه کنید. انجام این تمرین موجب تقویت عضلات چهار سر ران و درمان قفل شدن زانو می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان درد زانو هنگام نشست و برخاست | زانوبند زاپیامکس| ۵ درمان خانگی زانو درد
 

تمرین بلند کردن مستقیم پاها برای درمان آب آوردن زانو

به پشت دراز بکشید و کف دست‌ها رو به آسمان باشد. زانوهای خود را خم کنید و پاها را به صورت عمود روی زمین قرار دهید. پای راست را صاف کنید و انگشتان پا را به سمت بینی خود قرار دهید و پا را بالا بکشید. (ارتفاع پا نباید از ران پای مخالف بالاتر باشد). سپس به آرامی پا را پایین بیاورید. این تمرین را برای هر دو پا انجام دهید.

بیشتر بخوانید: ایا ساییدگی زانو درمان قطعی دارد؟ معرفی ۶ درمان علائم آرتروز
 

درمان آب آوردن زانو با ورزش اسکات و تحمل وزن بدن روی عضلات

اسکات موجب تقویت عضلات پا می‌شود|سیوطب

برای انجام این ورزش باید بایستید و پاها را به فاصله عرض شانه باز کنید. قفسه سینه را بالا نگه دارید و وزن را به پاشنه‌ها انتقال دهید. باسن را در عقب نگه دارید و با حفظ حالت نشستن تا جایی که راحت هستید بدن را پایین بیاورید. چند ثانیه صبر کنید و سپس به حالت ایستاده برگردید.

بیشتر بخوانید: حرکات اصلاحی پای پرانتزی | ۴ حرکت مطمئن و راحت برای رفع زانوی پرانتزی
 

تمرین چرخش همسترینگ و درمان قفل شدن پشت زانو

چرخش همسترینگ باعث قوی‌تر شدن عضلات همسترینگ می‌شود. این تمرین عضلات پشت ران را توسط بلند کردن ساق پا تقویت می‌کند. برای انجام این تمرین به پشت دراز بکشید، پاشنه پا و ساق پا را روی یک ثابت کنید. باسن را به سمت بالا حرکت دهید تا بدن صاف شود. سپس به آرامی زانوهای خود را خم کنید، باسن را پایین بیاورید و به زمین برگردید.

بیشتر بخوانید: قرص آرتروز زانو | معرفی انواع قرص‌ها و ۶ روش درمانی دیگر
 

تاثیر ورزش یوگا و مدیتیشن در درمان آب آوردن زانو

در ورزش یوگا تنها تکنیک‌های تنفس و مدیتیشن را تمرین نمی‌کنند، بلکه این ورزش شامل مجموعه تمرین‌هایی است که درد مفاصل را کاهش می‌دهد. تمرین یوگا یک ورزش کاربردی برای درمان آرتروز در خانه است. یوگا باعث افزایش انعطاف پذیری وکاهش تنش مفاصل می‌شود و با کاهش استرس کمک می‌کند خواب بهتری را تجربه کنید. تمرین هفتگی یوگا به طور قابل توجهی درد و سفتی مرتبط با قفل شدن زانو را کاهش می‌دهد. این ورزش همچنین به بهبود دامنه حرکتی در مفاصل کمک می‌کند. برای درمان پارگی منیسیک و قفل شدن زانو می‌توان از این ورزش استفاده کرد. هنگامی‌ که درد شدیدتر است، انجام بعضی فعالیت‌های بدنی مانند یوگا به حفظ انعطاف پذیری مفاصل کمک می‌کند.

درمان آب آوردن زانو با ورزش؛ راهکاری ایمن و کم هزینه

تمرینات ورزشی تا حد زیادی از آب آوردن زانو جلوگیری می‌کنند. ایجاد آسیب یا ضربه از علل قفل شدن زانو است. بنابراین تا جایی که ممکن باید در مراقبت از زانوها کوشا باشیم. علاوه بر این باید ماهیچه‌های اطراف زانوها را تقویت کنیم تا مقاومت بیشتری در برابر ضربه داشته باشند. درمان آب آوردن زانو با ورزش راهکاری ایمن و کم هزینه است. با انجام حرکات ورزشی و مراقبت می‌توان استفـاده از دارو را به تاخیر انداخت.

سوالات متداول درباره درمان آب آوردن زانو بات ورزش

آیا درمان آب آوردن زانو با ورزش امکان‌پذیر است؟

بله، با انجام حرکات ورزشی می‌توان عضلات پا را تقویت کرد.

آیا استفاده از درمان سنتی آب آوردن زانو مورد تایید است؟

بله، روش‌های خانگی یا سنتی جز روش‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است.

بهترین درمان برای قفل شدن زانو چیست؟

راه‌های درمانی زیادی برای درمان آب آوردن زانو وجود دارد که بهترین راه انجام تمرینات ورزشی و پیشگیری است.

منبع
performancehealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا