بیماریبیماری های مفصلی

زانوبند آرتروزی تا چه حد برای زانودرد مفید است؟

زانوبند آرتروزی می‌تواند فشار را از قسمت آسیب دیده مفصل زانو به بخش‌های سالم‌تر آن منتقل کند تا شخص مبتلا به آرتروز زانو کمتر احساس درد کند. در عارضه آرتروز زانو، سطوح مفصلی دچار فرسایش و خوردگی می‌شوند و همین عامل در شخص مبتلا، ایجاد درد می‌کند. زانوبند آرتروزی به بیمار کمک می‌کند تا راحت‌تر حرکت کند. در ادامه بیشتر در مورد این نوع بریس‌ها صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: 12 ورزش برای درمان آرتروز زانو که بهترین متخصصان آن ها را توصیه می‌کنند

آرتروز چیست؟

آرتروز یک عارضه مفصلی مزمن است که با از بین رفتن مفصل‌های زانو به صورت تدریجی اتفاق می‌افتد. علائم این اختلال شامل تورم، سفتی و درد در زانو است که حرکت را برای بیمار دشوار می‌کند. این بیماری ممکن است به دلیل آسیب‌های فیزیکی به زانو، اضافه وزن و سایر معضلات زانو ایجاد شود. به زبان ساده، در آرتروز زانو، غضروفی که باید استخوان‌ها را محکم نگه دارد، دچار فرسایش شده و باعث درد می‌شود.

بیشتر بخوانید: اگر این علائم آرتروز زانو را دارید، به دنبال بهبودی باشید

داروهای ضدالتهابی می‌توانند تا حدی تسکین دهنده باشند اما نمی‌توانند بیماری را درمان کرده یا غضروف از دست رفته را بازگردانند. تعویض مفصل باعث حرکت مجدد افراد می شود اما در نهایت ایمپلنت‌های آن‌ها باید تعویض شوند. در این میان، زانوبند آرتروزی می‌تواند از پیشروی این بیماری تاحدودی جلوگیری کند.

این بیماری بیش از 300 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد و بار سنگین و رو به رشدی را بر سیستم‌های بهداشتی وارد می‌کند. سالیانه تنها در آمریکا فقط یک میلیون مفصل زانو عوض می‌شود که شاید بتوان با استفاده از زانوبند آرتروزی در مراحل اولیه درد، از رسیدن بیماری به مرحله جراحی و تعویض مفصل جلوگیری کرد.

درمان زانودرد با تزریق داخل مفصلی منجر به بازسازی غضروف آسیب دیده در بیماران مبتلا به ضایعات غضروف مفصلی ران می‌شود. در حال حاضر، مطالعه در مورد بیماران مبتلا به آرتروز زانو در حال انجام است.

بیشتر بخوانید: خالی کردن زانو، بررسی درمان و علت خالی شدن پا هنگام راه رفتن

در هیچ سنی از زانو درد در امان نیستیم

زانو درد می‌تواند افراد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. صرف نظر از سن، شما ممکن است زانو درد را تجربه کنید؛ دردی که بسیار ناخوشایند است. درد جزئی زانو، پدیده‌ای است که برخی از افراد آن را نادیده می‌گیرند. نادیده گرفتن زانو درد می‌تواند منجر به عوارض طولانی مدت شود. اگر نمی‌خواهید از بیماری مزمن ناشی از زانو درد رنج ببرید، باید فوراً به دنبال راه حلی برای کاهش درد باشید.

با این حال، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، زیرا درد در مراحل ابتدایی قابل پیشگیری و رفع شدن است. استفاده از زانوبند آرتروزی و فیزیوتراپی ممکن است به کاهش زانو درد برای کسانی که به آرتروز مبتلا هستند، کمک کند.

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل زانو؛ جراحی سخت با نتیجه ایده‌آل با اطمینان گام بردار!

تسکین زانو درد و استفاده از زانوبند

طبق پژوهشی که در دانشگاه روماتولوژی سن دیه گو و دانشگاه بوستون انجام شد، اشخاصی که به گونه‌ای از آرتروز زانو دچار هستند که بر کاسه زانو تاثیر می‌گذارد، اگر از زانوبند استفاده کنند، درد آن‌ها تا حدود زیادی تسکین می‌یابد. اشخاصی که از این بریس استفاده می‌کنند، حدود چهل درصد از دردشان در طول 6 هفته کاسته شده است.

بر اساس این مطالعه، پیشنهاد می‌شود که بیماران از یک زانوبند جنس نئوپرن که دارای سوراخی در بخش کاسه زانوست، استفاده کنند. یک پزشک بهتر می‌تواند آرتروز را تشخیص داده و تجویزهای لازم را انجام دهد.

بیشتر بخوانید: چرا پی آر پی زانو یکی از بهترین روش‌های درمان زانودرد است؟

انواع زانوبند طبی

 • پیشگیری کننده
 • توانبخشی
 • حمایتی یا عملکردی
 • تخلیه کننده
 • لولایی
 • لولایی قفل دار
 • نئوپرن
 • طبی آرتروز اختصاصی

بیشتر بخوانید :  زانوبند طبی مناسب زانودرد شما کدام است؟

فواید زانوبند آرتروزی

 • بهبود آسیب‌دیدگی رباط‌ها
 • تسکین درد کشکک زانو
 • تقویت حس احتیاط و مراقبت

درمان آرتروز

آرتروز زانو یکی از رایج‌ترین دلایل زانو درد در بین اشخاصی است که به دلیل زانو درد به پزشک مراجعه می‌کنند. عکس‌هایی که از طریق اشعه ایکس از اشخاص شصت و پنج ساله گرفته شده، گویای این امر است که بیشتر از نیمی از آن‌ها به آرتروز دچار هستند. هنوز هیچ راه حلی برای درمان قطعی آتروز زانو وجود ندارد و درمان‌های فعلی تنها به تسکین و جلوگیری از پیشروی آرتروز کمک می‌کنند.

جراحی، فیزیوتراپی، تزریق ژل و استفاده از زانوبند آرتروزی، راه‌حل‌های موجود فعلی هستند. درمان‌های غیر جراحی آرتروز زانو که در حال حاضر وجود دارند، سبب بهبود بیماران به ویژه سالمندان شده اند. همانطور که گفتیم زانوبند آرتروزی، فشار وارد شده به زانو را می‌کاهد. انتقال این فشار از بخش‌های آسیب دیده زانو به قسمت‌های سالم‌تر آن، سبب می‌شود تا درد بیمار در زمان حرکت از بین برود یا کاسته شود.

در آرتروز زانو معمولا یک طرف از غضروف بیشتر فرسایش می‌یابد. زانوبند آرتروزی با انتقال فشار از بخش‌های آسیب‌دیده به قسمت‌های سالم‌تر؛ علاوه بر کاهش احساس ناراحتی در ناحیه زانو، درد شخص در حرکت و راه رفتن را به حداقل می‌رساند یا از بین می‌برد.

بیشتر بخوانید: 10 ورزش زانودرد که نتیجه آن‌ها شما را شگفت‌زده می‌کند

زانوبند آرتروزی؛ حامی زانو

هدف استفاده از زانوبند آرتروزی، پشتیبانی از زانو و بهبود عملکرد آن است. زانوبند آرتروزی سبب پشتیبانی از بافت‌های نرم اطراف زانو می‌شود. همان طور که پیش از این هم بیان کردیم، زانوبند آرتروزی وزن را از قسمت آسیب دیده مفصل شما دور می‌کند تا احساس درد کمتری داشته باشید. زانوبند آرتروزی می‌تواند تورم زانو را نیز بکاهد.

به طور کلی اگر ناحیه زیر زانو یا استخوان مچ پا و مفاصل شما ضعیف شده باشد، زانوبند آرتروزی می‌تواند فشار را روی این نواحی بکاهد و با حمایت از بخش‌های آسیب دیده زانو و اطراف آن، سبب تسکین درد شود. بستن زانوبند آرتروزی به بیمار اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد و باعث می‌شود او حس بهتری در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه خود داشته باشد.

در واقع زانوبندها جهت یاری رساندن به ثابت نگه داشتن پا و کاستن فشار وارده بر مفصل استفاده می‌شوند. در حالتی که زانو ضعیف و لق باشد، زانو بند طبی مفید خواهد بود. زانوبندها هم به صورت مجزا و هم در ترکیب با سایر شیوه‌های درمان آرتروز زانو، برای بدست آوردن بهترین نتایج کاربرد دارند. برخی زانوبندها هم ممکن است با ارسال فرکانس‌های رادیویی کار کنند. مشورت با پزشک در نوع استفاده از زانوبند، تعیین کننده است.

بیشتر بخوانیددرمان خانگی زانودرد با این 15 راه مفید

راه‌های پیشگیری از آرتروز زانو

 • کاهش وزن
 • ورزش و تقویت عضلات
 • رژیم غذایی مناسب
 • امتناع از کم تحرکی
 • جلوگیری از آسیب‌های ورزشی

بیشتر بخوانید: درمان پارگی مینیسک زانو با روش‌های خانگی، ورزشی و جراحی

تفاوت بین زانوبند و آستین زانو

زانوبند با آستین زانو یک تفاوت اساسی دارد. لایه محافظ زانوبند جهت نگهداری از کشکک و قسمت جلوی زانو است اما آستین زانو برخلاف زانوبند، از رباط‌های زانو پشتیبانی نمی‌کند. چنانچه زانوی شما ناپایدار است، آستین زانو جهت ثابت نگه داشتن زانو و پایدار کردن آن کافی نخواهد بود. در این صورت بهتر است برای بررسی شرایط خود به پزشک مراجعه کنید.

عوارض احتمالی استفاده از زانوبندها

استفاده از زانوبندها معمولا عوارض خاصی ندارد اما در برخی مواقع ممکن است عارضه‌های زیر را اغلب به صورت جزیی و مقطعی ایجاد کند:

 • تورم و سوزش
 • سفتی و خشکی مفصل

بیشتر بخوانید: زانوبند کشی، پرطرفدارترین و آشناترین راه مقابله با زانودرد

چه زمانی به زانوبند آرتروزی نیاز داریم؟

بهترین راه برای تعیین اینکه آیا زانو بند به مشکل شما کمک می کند یا خیر مشورت با پزشک است و باید خودتان هم ببینید آیا می‌توانید به طور مرتب از آن استفاده کنید؟

همان طور که گفتیم زانوبندها متنوع هستند و در مورد اینکه چه نوع زانوبندی برای شما مفید است، یک متخصص ارتوپدی به خوبی می‌تواند نظر بدهد.

برخی زانوبندهای آرتروزی این امکان را دارند تا فشار وارده به زانو را تنظیم کرده یا تغییر دهند.

بیشتر بخوانید: علت درد زانو از نوجوانی، میانسالی تا سالمندی

نکات مهم هنگام خرید زانوبند

 • تعیین نوع مناسب
 • انتخاب سایز
 • جنس محصول
 • استفاده راحت
 • قیمت زانوبند

همین الان با خبر شو : اسپیلاوایزر زانوبند فراصوت بهترین راه برای درمان زانو درد

آیا استفاده از بریس‌های زانو، درد را زیاد می‌کند؟

بریس‌های زانو؛ درد را تشدید نمی‌کنند. ممکن است اشخاص زانوبند اشتباهی را انتخاب کنند یا به طور اشتباه از آن استفاده کنند و این استفاده غلط سبب بروز درد شود. دقت کنید که بریس‌های سفت به معنای بهتر بودن نیست. هرگز نباید زانوهای خود را خیلی محکم ببندید و هر زمان که احتیاج به پوشیدن زانوبند دارید از آن‌ها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چقدر با زانوبند طبی مفصل دار و فواید آن آشنایی دارید؟

خلاصه

مفصل زانو جزء پيچيده‌ترين مفاصل ما است. اتصالات استخواني، کارکرد عضلات و ساختار ليگامان‌ها، مفصل زانو را پیچیده کرده است. مفصل زانو مدام در معرض فشار، كشيدگي و تحمل وزن است. ناحیه نامبرده از انتهای تحتاني استخوان ران و انتهای فوقاني استخوان درشت ني تا ناحیه خلفي استخوان كشكك با واسطه 2 منيسك تشكيل شده است.

بیشتر بخوانید: درمان ساییدگی زانو، بهترین درمان برای ساییدگی مفصل زانو

مفصل زانو با بالا رفتن سن دچار تغييرات استخواني می‌شود و زمينه به وجود آمدن آرتروز را ایجاد می‌کند. زمانی که آرتروز زانو بروز می‌کند، درد از کپسول‌های مخاطی منشاء می‌گیرد؛ زیرا غضروف‌های آسیب دیده سیستم عصبی ندارند. تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی و استفاده مستمر از زانوبند می‌تواند غضروف‌های آسیب دیده را تا حدودی بازسازی کند یا از پیشرفت آرتروز جلوگیری نماید.

منبع
statnews

19 دیدگاه

 1. ایکاش بهترین زانوبند طبی موجود تو بازار هم معرفی میکردین تا بتونیم تهیه کنیم.چون دکترا همون زانوبندی رو پیشنهاد میدن که باهاشون قرارداد دارن و از خرید ما پورسانت میگیرن.

 2. زانوبند طبی مناسب برای زانودرمون رو می تونیم با راهنمایی فروشنده داروخانه بخریم یا حتما باید دکتر برامون تجویز کنه؟

  1. داروخانه ها بدون نسخه زانوبند پزشکی را می فروشند اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید

 3. سلام من زانوبند سفت که میبندم کشاله‌م میگیره. زانوبند رو عوض کنم؟ یا مشکل چیز دیگه‌ایه؟

 4. من نمی دونستم برای هر مشکلی یه زانوبند طبی مخصوص وجود داره
  اونم زانوبند آرتروز که اصلا نمی‌دونستم
  ممنون به خاطر مقاله، خیلی جالب بود

  1. معمولا وقتی از زانوبند استفاده می کنید زانو را تحت فشار قرار می دهد ولی اگر خیلی اذیت میشید ابعاد پا و سایز زانوبند را با هم چک کنید که اشتباه نخریده باشید

  1. متوجه منظورتان نشدیم
   اما اگر منظورتون زانوبند بود باید در ابتدا علت ان توسط پزشک بررسی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا