بیماری های مفصلی

درمان خانگی قفل شدن زانو؛ چگونگی ایجاد آسیب و راه‌های درمان

فهرست محتوا نمایش

درمان خانگی قفل شدن زانو به عوامل زیادی بستگی دارد. این درمان شامل مجموع دانش‌، مهارت‌ و شیوه‌های مبتنی بر نظریه‌ها، باور‌ها و تجربیات بومی فرهنگی مناطق مختلف است. درمان سنتی شامل روش‌هایی است که به حفظ سلامتی، پیشگیری، تشخیص، بهبود و درمان کمک می‌کند. این درمان توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، برای مراقبت‌های بهداشتی به رسمیت شناخته می‌شود. سیوطب در این مقاله به بررسی راهکارهای سنتی برای درمان آرتروز زانو در خانه می‌پردازد.

بیشتر بخوانید: خرید زاپیامکس معجزه‌ای غیر قابل انکار برای دردهای زانو
 

علت قفل شدن زانو ؛ پارگی مینیسک وجدا شدن بخشی از غضروف

قفل شدن زانو به حالتی گفته می‌شود که زانو در یک حالت گیر کند و فرد قادر به خم و راست کردن زانو نباشد. قفل کردن زانو می‌تواند واقعی یا کاذب باشد. بعضی بیماران دچار شلی و بعضی دیگر دچار قفل شدگی زانو می‌شوند. رایج‌ترین علت قفل شدن زانو، پارگی غضروف است. هنگامی که غضروف پاره شود یا آسیب ببیند، حرکت دادن زانو دشوار می‌شود.

بیشتر بخوانید: قرص آرتروز زانو | معرفی انواع قرص‌ها و ۶ روش درمانی دیگر 

پارگی مینیسک باعث قفل شدن زانو می‌شود

مینیسک یک بافت فیبری محکم ولی نسبتاً نرم دارد که فشارهای ناشی از حرکات را روی غضروف مفصلی کاهش می‌دهد. این بافت ثبات نسبی زانو را امکان پذیر می‌کند. در صورت پارگی مینیسک، قسمت پاره شده ممکن است بین مفصل زانو گیر کند و مانع از حرکت شود. در این نوع پارگی قسمتی از مینیسک، از محل خود جدا و در وسط مفصل قرار می‌گیرد. پارگی غضروف زانو می‌تواند بر اثر ضربه فیزیکی ناگهانی یا ساییدگی تدریجی مفصل ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: برای درمان آرتروز چه بخوریم؟ معرفی ۱۰ ماده غذایی مفید 

جدا شدن بخشی از غضروف یا استخوان زانو و قفل شدن زانو

ممکن است علت قفل شدن زانو در اثر جدا شدن یک قطعه از غضروف یا استخوان داخل مفصل باشد. همچنین جدا شدن یک قطعه از برجستگی‌های ناشی از آرتروز که به استئوفیت موسوم هستند نیز ممکن است منجر به قفل شدگی زانو شود. آزاد شدن بخشی از مینیسک آسیب دیده هم از دلایل دیگر این عارضه است. قفل شدن پشت زانو همچنین ممکن است به دلیل کاهش خون رسانی در مفصل زانو باشد.

بیشتر بخوانید: ۱۳ علت زانو درد؛ از بیماری‌های خاص مانند نقرس تا آرتروز 

نحوه عملکرد زانو بعد از قفل شدن ؛ عوراضی که با آن رو به رو می‌شویم

تورم زانو و عدم فعالیت موثر|سیوطب

تجمع مایع اضافی در داخل یا اطراف مفصل زانو، تورم را ایجاد می‌کند. ساختار زانو به شکلی است که به سمت بالا و پایین خم شود و کمی بچرخد. قفل شدن زانو حرکت مفصل زانو را دشوار می‌کند و باعث ایجاد درد می‌شود. هنگام قفل شدن، زانو ممکن است متورم شود، صدا ایجاد کند و ایستادن، خم شدن و نشستن را با درد همراه کند. کاهش عضلانی و کیست بیکر در اثر التهاب و تورم زانو به وجود می‌آیند‌آیندآ. جمع شدن مایعات در زانو سبب آسیب به عملکرد عضلات می‌شود و ضعف و آتروفی عضلات ران را به دنبال دارد.

علامت اولیه قفل شدن زانو دردی است که از حرکت زانو جلوگیری می‌کند. این درد ممکن است با احساس قفل شدن یا گرفتگی زانو هنگام حرکت همراه باشد. همچنین ممکن است احساس کنید که مفصل هنگام حرکت به شکل خاصی آزاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۱۳ علت زانو درد؛ از بیماری‌های خاص مانند نقرس تا آرتروز 

درمان خانگی قفل شدن زانو یک راهکار مناسب و مورد تایید است

در صورت خفیف بودن درد زانو می‌توان آن را در خانه درمان کرد. برای درمان پا درد از زانو به پایین راه‌های زیادی وجود دارد. این نوع درد در اثر التهاب، آرتریت و آسیب جزئی به وجود می‌آید. درمان قفل شدن زانو در خانه به شما در مدیریت علائم کمک می‌کند. اگر درد به مرور بیشتر و علائم تشدید شوند، ممکن است برای ارزیابی کامل نیاز به مراقبت‌های پزشکی داشته باشید. برای درمان آرتروز، کشیدگی و رگ به رگ شدن زانو می‌توان از کمپرس یخ و بانداژ استفاده کرد. همچنین می‌توانید با نگه داشتن پا در ارتفاع درد و ورم را کاهش دهید. در ادامه به روش‌های درمان آرتروز زانو در خانه می‌پردازیم و راهکارهای مناسب برای درمان خانگی قفل شدن زانو را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: گردنبند طبی آرتروز گردن، دلایل و بهترین روش استفاده 

تای‌چی یک راهکار مناسب برای درمان قفل شدن زانو

تای‌چی یک ورزش چینی باستانی است که شامل ورزش ذهن و بدن می‌شود و تعادل و انعطاف پذیری را افزایش می‌دهد. این ورزش می‌تواند به کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی کمک کند و شامل تنفس عمیق و آرامش است. تمرین تای‌چی برای افراد مبتلا به استئوآرتریت مفید است.

بیشتر بخوانید: تفاوت آرتروز گردن و دیسک گردن؛ از تشخیص تا درمان 

ورزش روزانه یک درمان مناسب برای پیشگیری از زانو درد

تحرک و ورزش روزانه می‎تواند به شما کمک کند عضلات خود را قوی نگه دارید. درمان قفل شدن زانو با ورزش یک راهکار مناسب برای درمان آرتروز و سایر علل زانو درد است. با قرار دادن فعالیت‌های ساده مانند دوچرخه‌سواری سبک، پیاده‌روی، شنا، ورزش در آب و یوگا در برنامه روزانه یا هفتگی می‌توانید به قوی شدن عضلات خود کمک کنید.

بیشتر بخوانید: آرتروز گردن و درد دست، روش تشخیص و درمان‌های موثر 

مدیریت وزن برای درمان قفل شدن زانو بسیار تاثیرگذار است

اضافه وزن و چاقی می‌تواند فشار زیادی را به مفاصل زانو وارد کند. افزایش فشار موجب آسیب به مفاصل می‌شود. کاهش وزن یک روش مناسب برای جلوگیری از زانو درد است. تناسب اندام باعث می‌شود عوارض کمتری را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد طب سنتی و خلاصی از آرتروز گردن 

تاثیر پماد و داروهای گیاهی در درمان خانگی قفل شدن زانو

پمادهای گیاهی برای تسکین زانو درد|سیوطب

در یک مطالعه در سال 2011، محققان اثرات پمادهای حاوی دارچین، زنجبیل، ماستیک و روغن کنجد را بررسی کردند. پزشکان دریافتند این مسکن‌ها به اندازه کرم‌ها و پمادهای آرتریت حاوی سالیسیلات، موثر است و یک درمان موضعی برای کاهش درد است.

 

پوست درخت بید یک درمان سنتی برای کاهش درد زانو

گاهی اوقات از عصاره پوست درخت بید برای درد مفاصل استفاده می‌شود. پوست درخت بید به تسکین درد و التهاب کمک می‌کند. قبل از امتحان کردن پوست درخت بید، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

  • مشکلات گوارشی، دیابت یا مشکلات کبدی
  • استفاده از داروهای رقیق کننده خون یا داروهای کاهش فشار خون
  • استفاده از داروی ضد التهاب
  • مصرف استازولامید
  • آلرژی به آسپرین

 

تاثیر عصاره زنجبیل برای درمان زانو قفل شـده

عصاره زنجبیل به شکل‌های مختلفی وجود دارد. این عصاره را می‌توان به شکل قرص‌های مکمل، چای خانگی یا صنعتی و دمنوش ریشه زنجبیل مصرف کرد.

 

تاثیر گرما و سرما درمانی برای قفل شدن زانو

یک پد گرم کننده می‌تواند به تسکین درد زانو کمک کند. بهتر است که در 24 ساعت اول بعد از آسیب از کمپرس سرد استفاده کنید. هر 3 الی 4 ساعت به مدت بیست دقیقه محل آسیب دیده را در مجاورت سرما قرار دهید. به موارد زیر قبل از استفاده از سرما و گرما درمانی توجه کنید:

  • از پد حرارتی خیلی داغ استفاده نکنید.
  • هرگز یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید.
  • در سرما و گرما درمانی تناوب مورد توجه قرار گیرد.
  • اگر مفصل شما در هنگام درد، گرم است از گرما درمانی استفاده نکنید.
  • از پارافین و پمادهای حاوی کپسایسین برای انتقال بهتر گرما و سرما استفاده شود.

 

قفل شدن زانو خود را جدی بگیرید و به دنبال درمان باشید!

درمان قفل شدن زانو در مراحل ابتدایی به راحتی انجام می‌شود. قفل شدن زانو عملکرد را کاهش می‌دهد. روش‌های موجود در درمان خانگی قفل شدن زانو فقط در صورت خفیف بودن درد کارایی دارند. برای درمان زانو درد در خانه می‌توانید از زانوبند هم استفاده کنید. زانوبند زاپیامکس با ارسال حرارت به عمق عضلات موجب کاهش درد و تورم می‌شود.

سوالات متداول درباره قفل شدن زانو

آیا روش‌های سنتی درمان زانو درد بدون عوارض هستند؟

ممکن است ترکیبات پمادهای خانگی که برای درمان زانو درد مورد استفاده قرار می‌گیرند حساسیت‌زا باشند.

آیا می‌توان به جای کمپرس گرم از زانوبندهای حرارتی استفاده کرد؟

 بله. در صورتی که درد باعث انتشار گرما نشود می‌توانید از زانوبند گرمایشی استفاده کنید.

تاثیر پوست درخت بید در درمان زانو درد چه مقدار است؟

 شواهد و مطالعات دقیقی از این موضوع در دست محققان نیست. این درمان برای برخی افراد موثر و برای برخی تاثیرگذار نیست.

منبع
timesofindia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا