بیماریبیماری های مفصلی

وقتی کمر درد و عفونت رحم هم‌زمان می‌شوند، دانستن این نکات ضروری است

کمر درد و عفونت رحم می‌توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند و گاهی بانوان کمر درد و عفونت رحم را با یکدیگر تجربه می‌کنند. مشکلات کمر امکان دارد به شکل درد، تیر کشیدن یا سوزن سوزن شدن خود را نشان دهد. این موارد شاید یک اتفاق کوتاه مدت یا بلند مدت باشند. البته مشاهده این موارد در زنان به خودی خود شایع است. اما هنگامی که آن‌‎ها با هم اتفاق می‌افتند‌، می‌توانند به یک بیماری زمینه‌ای اشاره کنند. در این میان پرسش‌هایی ار این دست پیش می آید که آیا ایا عفونت لگن باعث کمردرد میشود؟ این مورد نیز ممکن است به درد کمر بیانجامد.

همه زنان ترشحات واژن را تجربه می‌کنند، اما میزان و نوع ترشحات متفاوت است. ترشحات معمولی اصولا سفید شفاف یا کدر هستند. همچنین ممکن است هنگام خشک شدن روی لباس زرد به نظر برسند. حتی این امکان وجود دارد که زنان به دلیل قاعدگی یا پیشگیری از بارداری هورمونی تغییراتی در ترشحات خود تجربه کنند. ایا افتادگی رحم باعث کمردرد می‌شود؟ این هم یکی از پرسش های مطرح در زمینه مبتلایان به مشکلات رحمی و کمردرد است.

در این مقاله با چند علت احتمالی کمر درد و عفونت رحم آشنا می‌شویم. ما همچنین عوامل خطر و گزینه‌های درمانی برای هر موضوع را بررسی خواهیم کرد و به راه‌های درمان کمردرد ناشی از عفونت رحم نیز اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: معرفی فیزیوتراپی کمر، روشی فوق‌العاده برای درمان کمردرد

علل ترشحات واژن و کمر درد در زنان

 گاهی زنان با پرسش هایی روبه رو هستند که یافتن پاسخ آنت به روند درمان کمک بزرگی خواهد کرد. درد رحم نشانه چیست یا کمردرد و لکه بینی قهوه ای نشانه چیست؟ در اینجا به بررسی تعدادی از دلایل این اتفاق خواهیم پرداخت تا آگاهی مناسبی درباره این موضوع به دست بیاورید.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی کمردرد زنان و رمز و رازهای آن را یاد بگیرید

 عفونت مجاری ادراری (UTI)

عفونت ادراری (UTI) می‌تواند در هر قسمت از مجاری ادراری رخ دهد. باکتری‌ها باعث اکثریت قریب به اتفاق عفونت‌های ادراری می‌شوند. قارچ‌ها یا ویروس‌ها نیز می‌توانند باعث عفونت ادراری شوند.

اگر عفونت ادراری در مثانه باشد به این بیماری سیستیت می‌گویند. وقتی عفونت ادراری بر مجرای ادراری تاثیر می‌گذارد، به این حالت اورتریت گفته می‌شود. هنگامی که این عفونت در کلیه‌ها قرار دارد، به سادگی عفونت کلیه نامیده خواهد شد.

اصولا باکتری‌ها مسئول بیشتر عفونت‌های ادراری هستند، اما قارچ‌ها و ویروس‌ها نیز می‌توانند باعث ایجاد آن‌ها شوند. عفونت ادراری می‌تواند در همه افراد و در هر سنی، از جمله برای کودکان رخ دهد.

بیشتر بخوانید: کمربند طبی، پیشنهادی برای کاهش کمردرد

علائم عفونت ادراری شامل موارد زیر است:

 • افزایش ترشحات واژن
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • تمایل مکرر به ادرار کردن
 • درد لگن
 • درد پایین کمر
 • ضعف و خستگی

بیشتر بخوانید: علت کمردرد در زنان یائسه چیست؟

اورتریت، التهاب مجرای ادراری و مثانه

اورتریت وضعیتی است که در آن مجرای ادراری یا لوله‌ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می‌کند ملتهب و تحریک می‌شود. مایع منی نیز از مجرای ادراری مردان عبور می‌کند.

آرتریت واکنشی (سندرم رایتر)؛ نتیجه بروز عفونت در بدن

آرتریت واکنشی نوعی آرتریت است که عفونت در بدن می‌تواند باعث ایجاد آن شود. به طور معمول عفونت مقاربتی یا عفونت باکتریایی در روده‌ها باعث ایجاد آرتریت واکنشی می‌شوند.

این وضعیت باعث التهاب در مفاصل خواهد شد. عفونت از جمله موارد منتقله از راه جنسی‌، می‌تواند باعث تحریک و بروز علائم بیشتر شود. آرتریت واکنشی ممکن است شرایط ترشح غیرطبیعی و درد در ناحیه کمر را ایجاد کند. اما این وضعیت با خطرات جدی برای سلامتی ارتباط ندارد.

بیشتر بخوانید: دلایل کمردرد در مردان بعد از ارضا شدن

بارداری و آغاز تحولات در ناحیه کمر و رحم

بارداری زمانی اتفاق میفتد که اسپرم تخمک را پس از تخلیه از تخمدان در زمان تخمک‌گذاری بارور می‌کند. سپس تخمک بارور شده به سمت پایین رحم حرکت خواهد کرد، جایی که لانه‌گزینی اتفاق می‌افتد. در این حالت کاشت موفقیت‌آمیز منجر به بارداری می‌شود.

کمر درد در زنان و ترشحات غیرطبیعی واژن می‌تواند نشان‌دهنده بارداری باشد. در این مدت ترشحات واژن ممکن است افزایش یافته یا به حالتی غیرمعمول تغییر کند.

افزایش ترشحات به محافظت از رحم در برابر عفونت کمک می‌کند. حتی ترشحات بیشتر ممکن است در چند هفته آخر بارداری ظاهر شوند.

کمر درد در بارداری شایع است، به ویژه هنگامی که جنین سنگین‌تر می‌شود یا حرکت می‌کند. این اقدامات می‌تواند اعصابی را که بر کمر تاثیر می‌گذارند تحریک یا ملتهب کند.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک کمر و حذف تمام علائم آن

بیماری التهابی لگن (PID) و ارتباط آن با کمردرد

بیماری التهابی لگن (PID) در واقع عفونت اندام‌های تناسلی در زنان است. لگن در قسمت تحتانی شکم قرار دارد و شامل لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، دهانه رحم و رحم است. در نتیجه این بیماری ناشی از عفونت در دستگاه تناسلی فوقانی خواهد بود. این موضوع می‌تواند در رحم، لوله‌های فالوپ یا تخمدان ظاهر شود. بیماری التهابی لگن (PID) بیشتر در زنان زیر 25 سال دیده می‌شود، اما می‌تواند در هر سنی رخ دهد.

بیماری التهابی لگن PID می‌تواند باعث موارد زیر شود:

 • ترشحات زرد یا سبز واژنی
 • درد در اطراف لگن
 • درد در هنگام ادرار کردن
 • حالت تهوع
 • تب

بیشتر بخوانید: عمل جراحی تنگی کانال نخاعی، روش‌ها، شیوه درمان، عوارض

حاملگی خارج رحمی، منشا دردهای ناحیه پشت

در صورت حاملگی خارج رحمی، تخمک بارور شده به رحم متصل نمی‌شود. در عوض ممکن است به لوله فالوپ، حفره شکمی یا دهانه رحم اتصال پیدا کند.

حاملگی خارج رحمی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارور شده در خارج از رحم، معمولا به لوله فالوپ متصل می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، پزشک باید تخمک بارور را قبل از بزرگ شدن بیش از حد و ایجاد آسیب داخلی خارج کند.

حاملگی خارج رحمی می‌تواند باعث موارد زیر شود:

 • گرفتگی شدید شکم
 • درد در راست روده
 • درد شدید در یک طرف که به پشت سرایت می‌کند
 • حالت تهوع

بیشتر بخوانید: انواع کمربند طبی دیسک کمر و ویژگی‌های خاص هر کمربند

سوزاک عامل دردهای ناحیه لگن

باکتری عامل سوزاک و ایجاد کمر درد و عفونت رحم سیوطب

سوزاک یک عفونت مقاربتی (STI) است. علائم بلافاصله پس از انتقال ظاهر نمی‌شوند و ممکن است چندین هفته طول بکشد تا نشان داده شوند. به دلیل تاخیر در ظاهر شدن علائم، سوزاک اغلب درمان نمی‌شود. این می‌تواند عوارضی جدی از جمله ناباروری ایجاد کند.

اکثر زنان مبتلا به سوزاک هیچ علامتی ندارند. در صورت وجود سوزاک، علائم می‌تواند شامل ترشحات و درد لگن باشد که ممکن است به قسمت تحتانی کمر سرایت کند.

بیشتر بخوانید:  علائم دیسک کمر | نشانه‌هایی که با دیدن آن‌ها باید دنبال راه حل باشید

سرطان دهانه رحم، بدون علامت اما خطرناک

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که در دهانه رحم رخ می‌دهد. دهانه رحم قسمت زیرین رحم را به واژن متصل می‌کند. در موارد نادر، سرطان دهانه رحم می‌تواند باعث کمردرد و ترشحات غیر معمول شود.

ترشحات ممکن است صورتی بوده یا بوی نامطبوعی داشته باشند. درد لگن یکی دیگر از علائم این نوع سرطان است. سرطان دهانه رحم اغلب در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد. به همین دلیل انجام آزمایش‌های منظم اسمیر دهانه رحم که پاپ اسمیر نیز نامیده می‌شود، بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: چرا پارگی دیسک کمر عارضه‌ای وحشتناک نیست؟

عفونت ادراری و کمر درد، شایع درمیان زنان باردار

دستگاه ادراری به سیستمی گفته می‌شود که شامل مثانه، لوله‌های حالب و همچنین کلیه می‌شود. این سیستم باعث تشکیل و حمل ادرار از بدن خواهد شد، اما گاهی، میکروب‌ها در داخل ادرار قرار می‌گیرند و باعث عفونت مثانه می‌شوند. یکی از نشانه‌های اصلی عفونت دستگاه ادراری درد شدید در قسمت پایین کمر، به ویژه در پهلوی راست یا در بعضی موارد، درست زیر دنده‌ها است. این رخ داد در زمان حاملگی نمود بیشتری در زنان خواهد داشت.

برخی زنان باردار در سه ماهه دوم یا سوم به عفونت مجرای ادراری  دچار می‌شوند. اکثر چنین مواردی جدی نیستند و پس از چند روز به تدریج از میان خواهند رفت. به این ترتیب در برخی موارد  مصرف دوره‌ای آنتی بیوتیک‌ها ضروری به نظر خواهد رسید. این موضوع ممکن است به درمان درد پایین کمر ناشی از عفونت مثانه کمک کند، البته در صورتی که دارو همانطور که پزشک تجویز کرده است مصرف شود. حتی اگر بعد از مصرف دارو برای چند روز، کمر درد کاهش پیدا کند، نباید آن را متوقف کرد.

واژینیت؛ التهاب‌هایی همراه با خارش ودرد   

واژینیت یک واژه پزشکی است. این اصطلاح برای توصیف اختلالات مختلف که باعث عفونت یا التهاب واژن می‌شوند، کاربرد دارد. ولووواژینیت به التهاب واژن و فرج (دستگاه تناسلی خارجی زن) اشاره دارد. این شرایط می‌تواند ناشی از عفونت در اثر وجود ارگانیسم‌هایی مانند باکتری، مخمر یا ویروس‌ها باشد.

واژینیت التهاب واژن است که می‌تواند منجر به ترشح، خارش و درد شود. علت آن معمولا تغییر در تعادل طبیعی باکتری‌های واژن یا عفونت خواهد بود. کاهش سطح استروژن پس از یائسگی و برخی از اختلالات پوستی نیز می‌تواند باعث واژینیت شود.

واژینیت اغلب نتیجه عفونت با مخمر، باکتری یا تریکوموناس است، اما ممکن است به دلیل تحریک فیزیکی یا شیمیایی ناحیه نیز ایجاد شود. همه عفونت‌هایی که باعث واژینیت می‌شوند، بیماری‌های مقاربتی (STDs) محسوب نخواهند شد، اما برخی از STDها ظهور واژینیت را رقم می‌زنند.

بیشتر بخوانید: درمان تنگی کانال نخاعی با روش‌های جراحی یا ورزشی و کم خطر

چه زمانی به پزشک خود مراجعه کنید

کمر درد و عفونت رحم به ندرت یک نگرانی اورژانسی است، اما برای درمان عفونت کمردرد نیاز به تعیین وقت و دیدار با پزشک دارد. در صورت بارداری و ترشحات واژن زرد مایل به سبز، بسیار غلیظ یا آبکی به پزشک مراجعه کنید. اگر می خواهید بدانید کمر درد و ترشح سفید نشانه چیست نیز بایستی حتما با پزشکتان مشورت کنید. زیرا این علائم می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد.

در موارد زیر نیز باید به پزشک مراجعه کنید:

 • ترشح واژن به رنگ سبز، زرد یا سفید
 • خارش واژن
 • سوزش واژن
 • تحریک واژن
 • ترشحات غلیظ یا شبیه پنیرک واژن
 • خونریزی واژینال یا لکه بینی که ناشی از قاعدگی شما نیست
 • ترشحات واژنی که بوی قوی یا بدی دارند

اگر علائم شما بعد از یک هفته بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید.

این اطلاعات به صورت خلاصه است. اگر نگران هستید که ممکن است با یک مورد اورژانسی پزشکی مواجه شوید، بهتر است هر چه زودتر به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

بیشتر بخوانید: ماساژ کمر و 5 تکنیک اجرایی برای تسکین درد عضلات پشت

مراحل تشخیص برای درمان کمر درد و عفونت رحم

پزشک با پرسیدن علائم و سابقه پزشکی و جنسی فرد شروع می‌کند. او اغلب نمونه ادرار را برای تشخیص عفونت‌هایی مانند UTI درخواست خواهد کرد. آن‌ها همچنین ممکن است از سواب برای گرفتن نمونه از داخل واژن استفاده کنند. آزمایشگاه نمونه را برای علائم STIs، از جمله سوزاک آزمایش می‌کند.

سواب (آزمایشی برای نمونه برداری از ترشحات بدن) و آزمایش ادرار نیز می‌تواند به تشخیص شرایط مشابه مانند PID کمک کند. بارداری و حاملگی خارج از رحم را می‌توان با آزمایش خون یا ادرار تایید کرد. اگر پزشک به حاملگی خارج رحمی مشکوک باشد، معاینه فیزیکی و سونوگرافی انجام می‌دهد و احیانا قرص کمر برای عفونت رحم  و قرص عفونت کمر درد نیز جزو برنامه تجویزی او خواهد بود.

بیشتر بخوانید: 6ورزش قوز کمر یا هایپرکیفوز؛ آیا انحنای کمر درمان شدنی است؟

 روش‌های گوناگون درمان کمر درد و عفونت رحم 

اگر فردی در دوران بارداری دچار کمر درد و ترشحات غیر معمول شود، ممکن است به هیچ درمانی نیاز نداشته باشد. اگر کمر درد در زنان و ترشحات واژن ناشی از عفونت قارچی باشد، امکان دارد پزشک داروهای ضد قارچ را به عنوان قرص یا کرم برای درمان واژینیت ناشی از عفونت‌های قارچی تجویز کند. این درمان‌ها می‌تواند شامل قرص، کرم واژن و شیاف واژینال باشد.

در صورت داشتن عفونت باکتریایی معروف به واژینوز باکتریایی، پزشک ممکن است دارویی به نام Flagyl تجویز کند. این دارو به شکل قرص یا کرم موضعی ارائه می‌شود. هنگام مصرف این دارو دستورالعمل‌ها را باید با دقت بخوانید. برای جلوگیری از عوارض جانبی نباید 48 ساعت بعد از درمان الکل بنوشید.

بیشتر بخوانید: ورزش برای تنگی کانال نخاعی، به راحتی آب خوردن

روش‌های درمان بستگی به علت زمینه‌ای دارد. ممکن است پزشک آنتی بیوتیک‌هایی را برای درمان عفونت‌های مجاری ادراری و برخی از بیماری‌های مقاربتی تجویز کند. با این حال اگر ترشحات بوی نامطبوعی داشته یا تحریک کننده یا دردناک باشند، این موضوع می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد.

حاملگی خارج رحمی باید تحت درمان فوری قرار گیرد. پزشکان معمولا از دارویی به نام متوترکسات استفاده می‌کنند و ممکن است برای برداشتن تخمک بارور شده جراحی انجام دهند. همیشه دوره کامل دارویی خود را برای اطمینان از بهبود کامل و برطرف شدن عفونت رعایت کنید.

همین الان با خبر شو : تیلاکس پرو | تاثیر کمربند فراصوت تیلاکس بر روی انواع کمر درد

درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد در آغازین روزهای بیماری

یک کیسه یخ سیوطب

در صورت احساس ناراحتی ، سوزش یا تورم واژن یک پارچه سرد یا کیسه یخ با پارچه را به مدت 10 دقیقه روی آن قسمت قرار دهید. شما همچنین باید از انجام رابطه جنسی در این مدت خودداری کنید تا از تحریک بیشتر جلوگیری شود.

برای درمان کمردرد می‌توانید یک مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن خریداری کنید. کرم‌های ضد قارچی موضعی که می‌توانند علائم عفونت قارچی را کاهش دهند نیز بدون نسخه در دسترس هستند.

اما در هر صورت پیشنهاد می‌کنیم که به پزشک مراجعه کنید و درمان خانگی کمر درد و عفونت رحم را انجام ندهید. استفاده از چنین مواردی امکان دارد موجب آسیب یا درد بیشتر برای فرد شود.

بیشتر بخوانید: ورزش دیسک کمر جایگزین جراحی است؟

پیشگیری بهتر از درمان؛ جلوگیری از کمردرد و عفونت رحم

همیشه نمی‌توان از این علائم جلوگیری کرد. با این حال شما می‌توانید این مراحل را برای جلوگیری از کمر درد و ترشحات واژن به دلیل عفونت انجام دهید:

 • همیشه بعد از استفاده از سرویس بهداشتی نظافت کامل داشته باشد
 • از محصولات معطر بدن مانند دوش یا تامپون خوشبو کننده استفاده کنید
 • مایعات فراوان بنوشید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید
 • لباس زیر تمیز و نخی بپوشید
 • هنگام برقراری رابطه جنسی همیشه از وسایل محافظت‌کننده استفاده کنید

بیشتر بخوانید: عوارض فیزیوتراپی کمر | مواردی که بهتر است قبل از فیزیوتراپی کمر آن‌ها را بپذیرید

عوامل خطر و علائم عفونت کمر درد را جدی بگیرید

فعالیت جنسی محافظت نشده مهمترین عامل خطر برای شرایطی است که می‌تواند باعث کمر درد و ترشحات غیرطبیعی واژن شود که بایستی با مشاهده علائمی مانند سفت شدن ماهیچه‌های کمر و تب بالا لازم است پی گیری عوامل خطر را در دستور کار خود قرار دهید.

سایر عوامل خطر عبارتند از:

 • بهداشت ضعیف
 • عدم نوشیدن آب کافی
 • ضعف در نظافت پس از استفاده از توالت
 • مصرف قرص‌های ضدبارداری
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف

با این حال همیشه نمی‌توان از شرایط ذکر شده در بالا جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید: شناخت رایج‌ترین انواع کمردرد در مردان

برای اکثر افراد کمر درد و عفونت رحم خطرات جدی برای سلامتی ندارد. بسیاری از علل شایع را می‌توان به راحتی با داروهای آنتی بیوتیک یا ضد قارچ درمان کرد. علائم معمولا ظرف چند هفته از بین می‌روند، اما در صورت شدید یا مداوم بودن علائم باید با پزشک مشورت شود. همچنین انجام آزمایش‌های اسمیر منظم برای بررسی HPV و سرطان دهانه رحم ضروری است.

منبع
medicalnewstoday

18 دیدگاه

 1. سلام من دو ساله عفونت رحمی دارم دکتر رفتم خوب نشدم الان چند روزه کمر درد شدید دارم نمیتونم از جام بلند شم چکار کنم

  1. باید به پزشک مراجعه کنید . تا با کاهش عفونت بدن و عدم سرایت آن به اندام های حساس بدنتون انجام شود تا بتوانید به درمان کلی بپردازید

   1. سلام .من دخترهستم.چند روزه کمردرد پریودی دارم ولی موقع پریودیم نیست .والبته دارم قرص مارولین مصرف میکنم بخاطر تنظیم پریودیم.ممکنه بخلطر قرصاباشه؟

    1. مصرف قرص باید تحت نظر پزشک باشد بله میتواند به این علت باشد ولی عوامل دیگری هم ممکن هست باید توسط پزشک برسی شود

 2. محتوای خوبی بود، ممنونم. میشه راجع به اندومتریوز هم بنویسید یا محتوای خوب معرفی کنید

  1. ممنونم از توجهتون
   خوشحالیم که براتون مفید واقع شده است
   بهتون پیشنهاد میکینم مقاله آندومتریوز چیست و چه علائمی دارد؟ را مطالعه فرمایید

  1. بستگی به نوع عفونت و تشخیص پزشک دارد و سر از خود نمی توان دارو مصرف کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا